Решение по дело №140/2020 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 67
Дата: 22 юли 2020 г.
Съдия: Адриана Георгиева Добрева
Дело: 20201440200140
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   №…..

гр.Козлодуй, 22 юли 2020 година

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

КОЗЛОДУЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, ВТОРИ СЪСТАВ в публично заседание на 16 юли 2020 година, в състав:

                                                 Районен съдия: Адриана Добрева

при секретаря Валентина Гъркова

като разгледа докладваното от съдията Адриана Добрева административно наказателно дело № 140 по описа за 2020 година за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Г.Г.Р., ЕГН ********** с адрес *** срещу наказателно постановление № 20-5735-000023 от 21.02.2020г. издадено от Началник РУ Полиция АЕЦ Козлодуй към ОДМВР Враца, с което на основание чл.175, ал.3 пр.1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста лева/ и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 6 /шест/ месеца  за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП. В жалбата се навеждат доводи за неправилност атакуваното наказателно постановление и се моли за неговата отмяна, тъй като нарушението, за което жалбоподателят е наказан счита, да не е извършено от него нито от обективна, нито от субективна страна.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява нито се представлява в съдебно заседание.

Въззиваемата страна РУП АЕЦ Козлодуй в съпроводителното писмо с вх. № 2049/18.06.2020г., с което препраща жалбата и административната преписка, изразява становище производството по налагане на наказанията да е протекло законосъобразно и моли обжалваното НП да бъде потвърдено. В съдебно заседание, редовно призована, не се представлява.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване като извърши и служебна проверка, намира следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в предвидения от закона седмодневен срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН и от надлежна страна – наказаното лице, предвид което е допустима, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното наказателно постановление наказателно постановление № 20-5735-000023 от 21.02.2020г. издадено от Началник РУ Полиция АЕЦ Козлодуй към ОДМВР Враца административно наказателната отговорност на Г.Г.Р., ЕГН ********** с адрес *** е ангажирана за това, че на 22.12.2019г. в 10.25 часа в с.Гложене, общ.Козлодуй по улица „Ленин” в посока за с.Хърлец, управлява собствения си лек автомобил Нисан Алмера с рег. № ВР 4495 ВС, като е установено, че лекия автомобил е със прекратена служебно регистрация  по чл.143, ал.15 от ЗДвП на 14.11.2019г., тъй като собственика закупил автомобила в двумесечен срок от закупуването не изпълни задължението си да регистрира МПС-то.

За така извършеното нарушение на водача бил съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ с № 38009 от 22.12.2019г., с който актосъставителят свидетеля В.И.М. на длъжност младши автоконтрольор квалифицирал нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП.

Въз основа на съставения АУАН било издадено обжалваното НП, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3 пр.1 от ЗДвП

За същото деяние било образувано и наказателно производство № 1345 от 2019 по описа на Района прокуратура – Козлодуй, което било прекратено с постановление от 4.02.2020г. на прокурор при Районна прокуратура – Козлодуй.

В хода на съдебното производство в качеството на свидетели са разпитани  актосъставителя  В.И.М. и свидетеля Ц.Г.Ц.. И двамата свидетели безпротиворечиво заявяват, че поддържат съставния и подписан акт, като в допълнение сочат, че при извършената на процесната дата проверка на водача управлявал лек автомобил Нисан Алмера с рег. № ВР 4495 ВС, при проверката чрез дежурния установили, че лекия автомобил е със прекратена служебно регистрация  по чл.143, ал.15 от ЗДвП на 14.11.2019г., тъй като собственика и жалбоподател Г.Р., след като закупил автомобила с договор на 3.09.2019г. приложен в прокурорската преписка съдържаща се в делото, в законовия двумесечен срок не е регистрирал МПС-то. Жалбоподателя не оспорва този факт.

Показанията на свидетелите съдът кредитира като логични, последователни, непротиворечиви и кореспондиращи с останалите доказателства по делото, както и с приложените в административната преписка писмени доказателства, надлежно приобщени към доказателствения материал, включително с материалите събрани в хода на проведеното наказателно производство № 1345 от 2019 по описа на Района прокуратура – Козлодуй .

От справка за нарушител/водач за жалбоподателя Г.Г.Р. се изяснява, че същият е правоспособен водач на МПС, с налични 39 контролни точки и притежава СУМПС, издадено на 20.08.2018г. и валидно до 20.08.2028г.

От Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на министъра на вътрешните работи се установява, че АУАН и НП са издадени от надлежно оправомощени лица, които са действали в рамките на своята материална и териториална компетентност.

 При така установените факти съдът приема следното от правна страна:

При съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, ограничаващи правото на защита и представляващи основания за отмяна на НП. При съставянето на АУАН са изпълнени изискванията по чл. 42 от ЗАНН относно задължителното му съдържание. Актът е съставен от оправомощено лице, предявен е за запознаване със съдържанието му на нарушителя и му е връчен препис срещу разписка. В 6-месечния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН е издадено и обжалваното НП. Същото отговаря на задължителните изисквания към съдържанието на този вид актове съгласно чл. 57 от ЗАНН, издадено е и от материално и териториално компетентен орган. Съдът намери и че е налице припокриване на установените факти и правни изводи между АУАН и НП.

По отношение на правилността на наказателното постановление настоящият съдебен състав намира следното:

Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. От обективна страна по делото по категоричен начин се доказа, че на посочените в наказателното постановление време и място – на 22.12.2019г. в 10.25 часа в с.Гложене, общ.Козлодуй по улица „Ленин” в посока за с.Хърлец, жалбоподателят е управлявал собствения си лек автомобил Нисан Алмера с рег. № ВР 4495 ВС. Следователно той е бил водач на МПС по смисъла на § 6, т. 25 от допълнителните разпоредби на ЗДвП и е годен субект на вмененото му във вина административно нарушение, тъй като съгласно чл. 175, ал. 3, предл. 1 ЗДвП отговорността за извършеното нарушение се носи от водача на превозното средство.

Доказа се по делото на следващо място, че управляваният от жалбоподателя лек автомобил не е бил надлежно регистриран. С разпоредбата на § 2, т. 4 от допълнителните разпоредби на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства е дадена легална дефиниция на понятието регистрация, което представлява административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер. Към датата на извършване на нарушението – 22.12.2019г., процесният лек автомобил Нисан Алмера с рег. № ВР 4495 ВС не е разполагал с такова административно разрешение, поради което правилен е изводът на административно наказващия орган, че МПС не е било надлежно регистрирано. Този извод се прави от събраните по делото доказателства, като от показанията на свидетеля В.М. и на свидетеля Ц.Ц., изцяло кредитирани от съда, се установи, че по време на проверката свидетеля М. е извършил справка в информационната система на МВР, при която е установил, че управляваният от жалбоподателя лек автомобил не е имал изискуемото административно разрешение да участва в пътното движение. Ирелевантно за делото е на какво основание първоначалната регистрация на превозното средство е била прекратена. Нарушението по чл. 140, ал. 1 ЗДвП е формално и с факта на привеждането в движение по пътищата, отворени за обществено ползване, на моторното превозно средство, което не разполага с административно разрешение да участва в движението, нарушението е било довършено от обективна страна.

Факта, че автомобила е бил с поставени регистрационни табели и е имал  свидетелство за регистрация част I и част II  не оборват извода за извършеното административно нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП. Посочените документи доказват факта на извършена първоначална регистрация към един предхождащ деянието момент. Релевантният по делото момент, към който се проверява дали МПС е било регистрирано, е 22.12.2019г., като от показанията на свидетеля М. се доказа, че към тази дата процесният лек автомобил не е бил регистриран. Посочи се, че обстоятелствата, поради които първоначалната регистрация е била прекратена, са неотносими, като достатъчно е да се докаже, че превозното средство е нямало изискуемото административно разрешение за участие в пътното движение. Все в тази връзка в приложения в прокурорската преписка договор е видно, че на 3.09.2019г. жалбоподателя е закупил автомобила, като преди това този автомобил е имал предишен собственик, който го е бил регистрирал. Новият собственик на превозното средство има задължението да го заяви за регистрация в съответното звено на МВР, при което се издава ново свидетелство за регистрация на негово име в двумесечен срок от датата на закупуването.

От субективна страна деянието е извършено виновно от жалбоподателя и при форма на вината пряк умисъл. Към момента на извършването му той е формирал в съзнанието си представа относно проявлението в обективната действителност на всички елементи от състава на нарушението, но въпреки това е пристъпил към неговото извършване. Съзнавал е, че е привел в движение моторно превозно средство, като е боравил с уредите му за управление и се е придвижвал по пътното платно с него. Формирал е съзнание и че то не е било регистрирано. Последното обстоятелство беше изяснено по делото по категоричен начин от показанията на свидетеля очевидец В.М., от които се установи, че при проверката жалбоподателят е признал пред полицейския служител, че знае, че автомобила не бил регистриран след като го е закупил, но въпреки това го управлявал като не е знаел за служебно прекратената регистрация. При тези факти се прави извод, че жалбоподателя е извършил деянието при формирана представа, че с привеждането на автомобила в движение неизбежно ще наруши обществените отношения, уреждащи условията и реда за регистриране на моторни превозни средства, а деянието му е виновно извършено.

За пълнота на изложението следва да се отговори на възражението в жалбата за несъставомерност на деянието от субективна страна, тъй като жалбоподателя не е бил уведомен за служебно прекратената регистрация. На първо място съдът отново подчертава, че от правна страна приема за доказано жалбоподателят да е съзнавал факта на липсващата регистрация на превозното средство по съображенията, изложени в предходния абзац. Само по себе си обаче възражението е изначално несподелимо, тъй като дори и жалбоподателят да не е бил уведомен, че превозното средство е със служебно прекратена регистрация, то това не изключва вината му. Съгласно чл. 7, ал. 2 ЗАНН непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи, а такова предвиждане относно административното нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП липсва. В тази връзка дори и жалбоподателят да не е уведомен, че процесният автомобил е с прекратена регистрация, то той е могъл и е бил длъжен да формира съзнание относно този факт, тъй като има задължение като нов собственик в двумесечен срок да регистрира автомобила. Освен това е  длъжен съгласно изричната разпоредба на чл. 140, ал. 1 ЗДвП да има знание за това, тъй като тази норма вменява в задължение на водачите да управляват по пътищата, отворени за обществено ползване, само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани. Следователно той е бил длъжен да се поинтересува дали след като е закупил автомобила следва да го регистрира отново, а бездействието не е извинително. Не се установяват и никакви пречки той обективно да е могъл да получи тази информация. Всички тези съображения се излагат единствено принципно, за да се изясни, че обстоятелството дали наказаният е бил уведомен за служебно прекратената регистрация в хипотезата на закупен автомобил, не предопределя извода относно наличието или липсата на вина. В настоящия случай съдът приема, че жалбоподателят е бил уведомен, а деянието е извършено при пряк умисъл.

За така извършеното от жалбоподателя административно нарушение съгласно разпоредбата на чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП е предвидено административно наказание „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 6 до 12 месеца и административно наказание „глоба“ от 200 до 500 лева. При определяне на размера на наказанието съдът следва да вземе предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя по аргумент от чл. 27, ал. 2 от ЗАНН. В конкретния случай административнонаказващият орган е наложил наказания „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 6 месеца и „глоба“ в размер на 200 лева. И двете наказания са индивидуализирани в минималния предвиден за всяко от тях размер, който според настоящия състав напълно съответства на степента на обществена опасност на деянието и на дееца. Правилно е определена и приложимата в случая санкционна разпоредба. Настоящото производство е образувано по жалба на наказаното лице, поради което и съдът не би могъл да влошава положението му. Следователно не е допуснато нарушение нито при определянето, нито при индивидуализацията на наложените наказания.

По тези съображения съдът намери жалбата за неоснователна, а наказателното постановление за законосъобразно и правилно, поради което то трябва да бъде потвърдено.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 1, предл. първо от ЗАНН, съдът 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление  № 20-5735-000023 от 21.02.2020г. издадено от Началник РУ Полиция АЕЦ Козлодуй към ОДМВР Враца, с което на Г.Г.Р., ЕГН ********** с адрес *** на основание чл.175, ал.3 пр.1 от Закон за движението по пътищата е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста лева/ и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 6 /шест/ месеца  за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП.

 РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Административен съд – Враца в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че е изготвено.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: