Решение по дело №1569/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260027
Дата: 18 септември 2020 г. (в сила от 18 септември 2020 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20201100901569
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 18.09.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на осемнадесети септември две хиляди и двадесета година,  в следния състав:                                                      

             СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА       

като  разгледа докладваното от съдията т. № 1569 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от „А.к.” ООД срещу отказ № 20200811184629/ 12.08.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партида на дружеството на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в: 1) увеличаване на капитала на „А.к.” ООД, който става в размер на 200 лв. чрез записване на 100 нови дяла  на стойност 1 лева всеки и приемане на нов съдружник, който да запише тези дялове; 2) вписване на Й.Г.М.като нов съдружник с дялово участие в капитала в размер на 100 лв.

 

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

Предмет на регистърното производство, по което е постановен обжалвания в настоящото производство отказ, е вписване в търговския регистър по партидата на „А.к.” ООД на следните промени във вече вписани обстоятелства: 1) увеличаване на капитала на „А.к.” ООД, който става в размер на 200 лв. чрез записване на 100 нови дяла  на стойност 1 лева всеки; 2) вписване на Й.Г.М.като нов съдружник с дялово участие в капитала в размер на 100 лв.

При подаване на заявление за вписване на определени обстоятелства в търговския регистър длъжностното лице, което е компетентно да извърши вписването, съответно да постанови отказ, извършва проверка както на редовността на подаденото заявление – дали то изхожда от оправомощено лице и е изготвено при спазване на предвидените в закона форма и ред, а също така и за това дали от представените от заявителя документи се доказва, че заявените за вписване обстоятелства съществуват, както и че те съответстват на закона, т.е. че не противоречат на императивни законови норми /чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ /. С оглед на това и предвид обстоятелствата, чието вписване се иска, а именно увеличаване на капитала на „А.к.” ООД чрез приемане на нов съдружник и записване от него на нови дялове, то в случая проверката, която следва да извърши длъжностното лице включва и това дали заявителят е представил документи, от които да се установява, от компетентния за това орган на дружеството са взети решения относно обстоятелствата, чието вписване се иска, както и дали тези решения са взети законосъобразно - в съответствие с установените в закона и устава правила за това.

Решението за увеличаване на капитала на дружество с правноорганизационна форма ООД, каквото е „А.к.” ООД, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 4 ТЗ е в компетентността на неговия върховен орган, който е волеобразуващият такъв и е общото събрание на съдружниците съответно едноличният собственик на капитала в еднолично ООД.

От обстоятелствата, посочени в заявлението за вписване, за разглеждане на което е  образувано регистърното производство, по което е постановен обжалвания отказ, е видно, че увеличаването на капитала на „А.к.” ООД се твърди да е станало чрез приемане на нов съдружник и записване на нови дялове от последния.

В чл. 148, ал. 1  ТЗ са уредени способите, чрез които може да бъде увеличен капитала на търговското дружество с правноорганизационна форма ООД, като съгласно т. 2 и т. 3 на посочената разпоредба това може да стане чрез записване на нови дялове и приемане на нов съдружник. Когато  увеличаването на капитала е извършено чрез приемане на нов съдружник, както е в случая, за да бъде то надлежно осъществено, трябва да се установи, че са спазени и специалните изисквания на закона за приемане на нов съдружник в дружество с ограничена отговорност, които са тези, предвидени в чл. 122 ТЗ, а именно, че лицето, което желае да стане съдружник, е подало писмена молба до дружеството за приемането му за съдружник, в която то заявява, че приема условията на дружествения договор съответно на учредителния акт, както и че е взето решение за приемане на това лице за съдружник от компетентния орган на търговското дружество, който съгласно чл. 137, ал. 1, т. 2 ТЗ е общото събрание.

От представения към заявлението протокол от общо събрание на съдружниците в „А.к.” ООД, проведено на 16.07.2020 г., се установява, че от върховния орган на това дружество с изискуемото квалифицирано мнозинство за това по чл. 137, ал. 3 ТЗ, а именно с единодушие, е взето решение за увеличаване на капитала от 100 лева на 200 лв., което ще се извърши чрез записване на нови 100 броя дружествени дялове на стойност 1 лев всеки.

От представените от заявителя доказателства се установява и това, че физическото лице Й.Г.М.е подало писмена молба до дружеството „А.к.” ООД, съдържаща искане за приемането му като съдружник, и едновременно с това, обективираща негово изявление за приемане на условията на дружествения договор. На общото събрание на съдружниците на „А.к.” ООД, проведено на 16.07.2020 г. е взето и решение за приемане на Й.Г.М.за съдружник, която записва и изплаща дружествените дялове, с които е увеличен капитала. Това решение е прието с изискуемото съгласно чл. 137, ал. 3 ТЗ квалифицирано мнозинство от ¾ от капитала.

Протоколът за проведеното на 16.07.2020 г. общо събрание е съставен в изискуемата съгласно чл. 21, ал. 2 от действащия към датата на приемане на решенията дружествен договор на дружеството, в която клауза е посочено, че за решенията на общото събрание се съставя протокол в обикновена писмена форма, с което е дерогирана диспозитивната правна норма на чл. 137, ал. 4 ТЗ, изискваща по тежка форма за действителност на решенията на общото събрание по чл. 137, ал.1, т. 2 и т. 4 ТЗ.

С оглед на горното трябва да се заключи, че в регистърното производство са представени доказателства, от които се установява, че от компетентния за това орган на дружеството е взето валидно и законосъобразно решение както за увеличаване на капитала чрез записване на нови дялове, който става в размер на 200 лв., така и за приемане на нов съдружник, който да запише тези нови дялове. Този решения са породили правни последици. От заявителя са представени и документите, които се изискват съгласно чл. 21, ал. 4, т. 3 и т. 5 от Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър /Наредбата/, в случаите на заявено искане за увеличаване на капитала чрез парична вноска, какъвто е настоящия – представен е документ за това, че в банката е внесена сума, която се равнява на тази част от капитала, с която е извършено увеличението на капитала, както и препис от дружествения договор, съдържащ промяната в капитала и лицата, които имат качеството на съдружници, който е заверен от органа, представляващ дружеството. Това означава, че в регистърното производство е доказано, че заявените за вписване обстоятелства по увеличаване на капитала на търговското дружество и по приемане на нов съдружник са настъпили и те трябва да бъдат вписани в търговския регистър по партидата на „А.к.” ООД.

От вписванията, извършени в търговския регистър по партидата на „А.к.” ООД, се установява, че на 22.07.2013 г. е вписан запор върху дружествени дялове от капитала на това дружество на стойност от 49 лв., наложен по и.д. № 20138410406740 по описа на ЧСИ Н.М..

Действието на наложения запор върху дружествени дялове, който настъпва от момента на вписването му в търговския регистър при Агенция по вписванията съгласно чл. 517, ал. 1 ГПК, е уредено в разпоредбите на чл. 451- чл. 453 ГПК и то се изразява в това, че от момента на налагане на запора длъжникът се лишава от правото да се разпорежда с притежаваните от него дялове, като в случай, че такова разпореждане е осъществено, в закона е изрично предвидено, че то не може да бъде противопоставено на взискателя и на присъединените кредитори, тъй като е недействително спрямо тези лица. Тази недействителност не е абсолютна, т.е. не е нищожност, а е относителна и има действие само спрямо взискателя и другите присъединени в изпълнителното производство лица, по отношение на които се счита, че сделката за прехвърляне на дружествени дялове, извършена след наложения запор не е породила правни последици по преминаване на собствеността върху дяловете от патримониума на длъжника в този на трето лице, с което той е договарял. Вписването на запора, обаче, не означава, че ако е сключена сделка за разпореждане с дружествените дялове след като е наложен запор върху тях, тя не е породила правни последици. Напротив, тя е действителна и поражда правни последици в отношенията между страните по нея, както и по отношение на дружеството и на трети лица, които нямат качеството на взискател или присъединен кредитор в изпълнителното производство, в хода на което от съдебния изпълнител е наложен запора. Ето защо и нейното вписване в търговския регистър не може да се откаже поради това, че дяловете, които са предмет на разпореждането, са запорирани. Още по-малко пък наложен запор върху дялове от капитала на едно търговско дружество представлява пречка за вписване на увеличаване на капитала му, тъй като с него не се извършва изобщо действие на разпореждане със запорираните дружествени дялове – те не се прехвърлят в собственост на лице, различно от своя титуляр към момента на налагане на запора върху тях. Вписването на увеличаването на капитала на едно търговско дружество не би било и пречка за взискателя и присъединените кредитори, които се ползват от вписания запор, да насочат принудителното изпълнение върху запорираните дружествени дялове по реда на чл. 517, ал. 3 ГПК чрез предявяване на конститутивен иск за прекратяване на „А.к.” ООД и съответно да се удовлетворят от ликвидационния дял, който се припада за тях.

След като по делото се доказа, че всички заявени за вписване обстоятелства са настъпили, подлежат на вписване в търговския регистър и не съществуват пречки то да бъде извършено, то постановеният от длъжностното лице по регистрация отказ да наорави това е незаконосъобразен и като такъв трябва да се отмени от съда.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ по жалба на „А.к.” ООД отказ № 20200811184629/ 12.08.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партида на дружеството на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в: 1) увеличаване на капитала на „А.к.” ООД, който става в размер на 200 лв. чрез записване на 100 нови дяла  на стойност 1 лева всеки и приемане на нов съдружник, който да запише тези дялове; 2) вписване на Й.Г.М.като нов съдружник с дялово участие в капитала в размер на 100 лв.

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията ДА ВПИШЕ по партидата на „А.к.” ООД, промяна в обстоятелствата, заявени със заявление с вх. № 20200811184629, изразяващи се в: 1) увеличаване на капитала на „А.к.” ООД, който става в размер на 200 лв. чрез записване на 100 нови дяла  на стойност 1 лева всеки и приемане на нов съдружник, който да запише тези дялове; 2) вписване на Й.Г.М.като нов съдружник в „А.к.” ООД с дялово участие в капитала в размер на 100 лв.

Решението не подлежи на обжалване.

 

   СЪДИЯ: