Решение по дело №493/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 258
Дата: 15 юли 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Искра Петьова Касабова
Дело: 20201420200493
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И E №

гр. Враца 15.07.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Врачански районен съд, IV - наказателен състав в публично заседание на 26.06.2020 година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИСКРА КАСАБОВА

 

При секретаря Цветелина Цекова като разгледа докладваното от съдията НАХД493 по описа за 2020г. на ВРС

 

                                                       Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ 20-1795- 000023 от 22.05.2020г. на Началник С „ПП” при ОД на МВР - гр.Враца, с което на А.Ц.Ц. ***, с ЕГН **********, с което за извършено нарушение на чл.104 Б т.2 от ЗДвП, на основание чл.175А ал.1 пр.3 от ЗДвП, са му наложени административни наказания, както следва:

-          ГЛОБА в размер на 3000 лева и

-         ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВОУПРАВЛЕНИЕ на МПС за срок от 12 месеца, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14 /четиринадесет/ дневен срок от уведомяването пред Врачански Административен Съд.

 

                                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

            МОТИВИ:

А.Ц.Ц. ***, с ЕГН **********, е обжалвал НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ 20-1795-000023 от 22.05.2020г. на Началник С „ПП”  ОДМР Враца, Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Враца, с което за извършено нарушение на чл.104 Б т.2 от ЗДвП, са му наложени административни наказания ГЛОБА в размер на 3000/три хиляди/ лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 12 месеца на основание чл. 175А ал.1 пр.3 от ЗДвП. В жалбата и в съдебно заседание чрез процесуален представител адв.Г.А. се излагат съображения за отмяна на НП, като се твърди, че жалбоподателят не е извършил вмененото му нарушение, че единственият свидетел твърдящ да е очевидец на извършеното от жалбоподателя деяние е негативно настроен против него и че наложените му наказания са незаконосъобразни, несправедливи и необосновани, поради което моли за отмяна на наказателното постановление. Със жалбата и в с.з. се прави искане да бъдат допуснати и разпитани в съдебно заседание петима свидетели, които да бъдат призовани от съда, както следва –  М.С.М., св.Ц.А.В., св.П.И.П., В.П.Н. и М.М.В..

Ответникът по делото в придружително писмо ангажира становище в подкрепа на издаденото НП.

Производството по делото е по реда на чл.59 - 63 ЗАНН.

Анализирайки събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното: На 10.04.2020г. следобед между 15.00 и 15.30 часа, жалбоподателя с личният си автомобил марка„БМВ“ модел“320Д“ с рег****заедно с други жители на гр.Криводол, се намирал в гр.Криводол на ул.“Александър Стамболийски“ с посока към ЖП Прелеза, където автомобилите им били в покой, същите били извън тях и разговаряли, когато там в посочения времеви диапазон пристигнал екип на РУ Враца в състав - служителите св.П.К.  П. и Х.К.Х., във връзка с подаден сигнал на тел.112 за извършващо се на посоченото място нерегламентирано движение с автомобили с висока скорост и въртене на гуми /дрифт/. Дошлият на място св.В.П.Н. заявил, че той е подал сигнала и че лично е видял жалбоподателя преди малко да кара с висока скорост  собственият си автомобил и да върти гуми на посоченото място. Жалбоподателя отрекъл да е сторил това. При извършената документална проверка установили, че водач на автомобила е А.Ц.Ц. ***.  

С оглед направените констатации от екипа служители на пътна полиция и съгласно подадената информация от тел.112  и  заявеното от св.Н.  - св.П.К.П. - младши автоконтрольор при ОД МВР Враца, с-р „Пътна полиция“, в присъствието на пол.служител - Х.К.Х. и св.В.П.Н./очевидец/ съставил акт за административно нарушение №36 с.Г и бл.№860200 от 10.04.2020г. срещу А.Ц.Ц. за това, че на 10.04.2020г.. около 15:15 часа в гр.Криводол, на ул.“Александър Стамболийски“ с посока към ЖП Прелез - Криводол, е управлявал собственият си лек автомобил марка„БМВ“ модел“320Д“ с рег****, като използва участъка от пътя, отворен за обществено ползване, не по предназначението – за превоз на хора и товари, а именно извършва демонстративни маневри, изразяващи се в превъртане на гуми хлъзгане на автомобила по пътното платно /дрифт/, с което създава опасност за движението и поставя в опасност здравето и живота на останалите участници.

Актосъставителя приел, че жалбоподателя виновно е нарушил чл.104 Б т.2 от  Закона за движение по пътищата.

Жалбоподателя А.Ц.Ц. отказал да подпише АУАН, и последният бил оформен като при отказ с подписа на св. Х.К.Х., като в графата за възражения Ц.  посочил: „Възразявам, имам свидетел –М. С..Ние бяхме спрели на гарата и видяхме със очите си как друг направи демонстративна маневра“. Тъй като жалбоподателя, отказал да подпише акта, то и екземпляр от АУАН не му бил връчен.

В тридневния срок по чл.44 ал.1 от ЗАНН на 13.04.20г. жалбоподателя подал писмено възражение против акта в РУ на МВР Враца, входирано с №179500-2979, в което изложил доводите си, че не е извършил вмененото му административно на­рушение и че акта е незаконосъобразен, тъй като е основан на неприязнените/на расова основа/ отношения на св.В.П.Н. към него.

Въз основа на акта е издадено и атакуваното НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ 20-1795- 000023 от 22.05.2020г. на Началник Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Враца, с което при идентична фактическа обстановка с АУАН, на жалбоподателя на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175А, ал.1, пр.3 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

Изложената фактическа обстановка съдът възприе от АУАН, съставен на 10.04.2020г., от Наказателно постановление 20-1795- 000023 от 22.05.2020г. на Началник Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Враца, Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи и Заповед рег.№ 369з -346 от 27.02.2019г. справка за нарушител, Справка писмо от РЦ 112 Монтана, от изслушаният в с.з. запис, както и от показанията на разпитаните по делото свидетели св.П.К.П., св.В.П. Н., Х.К.Х., М.С.М., св.Ц.А.В., св.П.И.П., М.М.В., П.С.Х., С.А.Н.,  а и от останалите приложени писмени и Веществени доказателства - 2бр. СД от Регионален център 112 – Монтана, материали по преписка №179500 -2979/20г. на РУ Враца и др.

Съдът намира жалбата за подадена в законоустановения срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от лице притежаващо необходимата процесуална легитимация, а разгледана по същество същата е процесуално допустима, и основателна по следните съображения:

На първо място съдът приема, че както АУАН, така и НП са издадени от компетентните органи и в рамките на техните правомощия и компетенции съгласно Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи и Заповед рег.№ 369з -346 от 27.02.2019г. на ОД МВР Враца.

Правилно е квалифицирано деянието, с оглед текстовото му  описание, посочена е дата и място на нарушението, както и неговият извършител. Посочена е и санкционната разпоредба, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.

            От правна страна обвинението се основава на допуснато нарушение на законово регламентираната в чл.104б, т. 2 от ЗДвП забрана :

- "На водача на моторно превозно средство е забранено да: 1. организира или участва в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване -  за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. "

 От фактическа страна извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение е обосновано с констатацията, че на 10.04.2020г. около 15.15ч. в  гр.Криводол, ул.“Александър Стамболийски“ с посока към ЖП Прелез - Криводол, жалбоподателя управлявал собственият си лек автомобил марка„БМВ“ модел“320Д“ с рег****, като използва участъка от пътя, отворен за обществено ползване, не по предназначението – за превоз на хора и товари, а именно извършва демонстративни маневри, изразяващи се в превъртане на гуми, хлъзгане на автомобила по пътното платно /дрифт/, с което  създава опасност за движението и поставя в опасност здравето и живота на останалите участници.

В жалбата, си жалбоподателя твърди, че не е дрифтирал, на 10.04.2020г. около 15.15ч. в  гр.Криводол, по ул.“Александър Стамболийски“ с посока към ЖП Прелез – Криводол, а единствено, че се е намирал по това време на площадката до ЖПГ с приятели, с които разговаряли и пиели безалкохолна напитка.

Тези твърдения по категоричен и обоснован начин се опровергават от показанията на разпитания в съдебно заседание свидетел В.П.Н..В своите показания, свидетелят твърди, че е видял в посочения ден и час жалбоподателя с автомобила си да се движи с висока скорост по улица „Александър Стамболийски“ с посока към ЖП Прелез - Криводол, тъй като по това време е изпълнявал служебните си задължения на посоченото място, където е бил заедно с колегата си св.П.С.Х., който дезинфекцирал подлеза.Свидетелят Н. твърди в съдебно заседание, че е видял автомобила на жалбоподателя, който се е движел с висока скорост, форсирайки двигателя и превъртайки гуми, като е оставял следи по асфалта. Виждайки това се е обадил на телефон 112 и е съобщил за случващото се, през което време жалбоподателя втори път е минал по същият маршрут и със същата скорост, като шума от движението /пищенето на гумите/ е било чуто от свидетелите П.С.Х. и С.А.Н., а също така записан при обаждането му на 112, /записа от които се прослуша в съдебно заседание и в които ясно се чува движението на автомобил с висока скорост и форсирането на двигателя/ след което жалбоподателя паркирал в близост до ЖП Гарата автомобила си. В това състояние на покой го заварили дошлите на място полицейските служители изпратени на сигнала - свидетелите св.П.К.П., Х.К.Х., последните възприели разказаното им от св.Н. за достоверно и разпоредили на жалбоподателя да ги последва до районното. Според свидетелят Н. автомобила се управлявал от водача си А.Ц. с висока скорост, с форсиране на двигателя и превъртане на гуми, от които са останали дори следи по паважа.

Св.Н., сочи и че това поведение не е еднократно за жалбоподателя и че и друг път го е виждал да прави същото и че въпреки отправените му забележки същият не поправя своето поведение, като дори и след този случай жалбоподателя е продължил да се държи така включително и на 23.05.2020г., когато отново св.Н. е подал сигнал на 112 за същото поведение на същото лице, което е видно от представеното Писмо справка от РЦ 112 Монтана.

Показанията на свидетеля В.П.Н. се подкрепят косвено, както от прослушаният запис на телефон 112, така и от  показанията на свидетелите П.С.Х. и С.А.Н., а също и от показанията на полицейски служители – св.П.К.П. - актосъставител и Х.К.Х. - свидетел по акта.

Свидетелите П.С.Х. и С.А.Н. посочени от св.В.П.Н., като очевидци на действията на жалбоподателя потвърдиха, че са чули обаждането му на 112. Св.Х. сочи, че незнае Н. и жалбоподателя да са в обтегнати отношения. Св.Х. сочи, че излизайки от подлеза е чул силен шум от автомобил движещ се с висока скорост определил го като /въртене на гуми/, като твърди: „Попитах Н. какво става, на кого се обажда и той ми каза, че сигнализира на 112, че кола върти гуми, като ми показа колата, която е на А., който познавам лично.“

Св.С.А.Н. дори сочи, че е виждала жалбоподателя Антъни да управлява сив автомобил, като неможе да посочи марката, а за конкретният ден твърди, че е видяла автомобил сив на цвят/какъвто жалбоподателя управлява/,  който се е движел с висока скорост и е вдигал много шум при движението си, но че не е видяла водача в него, а че от св.Н. е разбрала, че шофьора е А..

И двамата свидетели - и П.С.Х. и С.А.Н. заявиха, че на това място по тази улица почти ежедневно се извършват състезания с коли и мотори, от което и двамата се възмущават.

От показанията на разпитаните, като свидетели полицейски служители - на актосъставителя св.П.К.П. и Х.К.Х. /свидетел при съставяне на АУАН/ се установява, че полицаите са реагирали на подадения сигнал, като са отишли веднага след получаването му на място, като там и в близост други автомобили освен този на жалбоподателя не са установили.А след пристигането си са разговаряли с жалбоподателя и със свидетеля Н., който дошъл при тях и им разказал за видяното.

Според двамата свидетели мястото, датата и часът на вмененото нарушение се потвърждават, като нямат лични възприятия касателно случилото се, а са възприели съобщеното им от Н., както и че жалбоподателя отрекъл да е управлявал автомобила си БМВ с висока скорост, като и П. и Х. сочат, че няма причина поради, която да смятат твърденията на св.Н. за неистинни, тъй като той е лицето подало сигнала, служител е на Общината, а освен това и друг път са получавали сигнали за неправомерни действия по управление на МПС на посочения пътен участък на територията на града  - ул.“Александър Стамболийски“ с посока към ЖП Прелез – Криводол.

От показанията на посочените до тук свидетели, които съдът приема за достоверни и последователни се установява, че жалбоподателя А.Ц.Ц. на описаната дата и час и място е допуснал административното нарушение на  чл. 104Б ал.1 от ЗДвП.

 

За да обоснове и докаже своето твърдение, че не е извършвал демонстративни маневри, изразяващи се в превъртане на гуми, хлъзгане на автомобила по пътното платно /дрифт/, с което създава опасност за движението и поставя в опасност здравето и живота на останалите участници, жалбоподателя сочи гласни доказателства.В тази посока са разпитани, като свидетели, приятелите на жалбоподателя - М.С.М., Ц.А.В., М.М.В. и полицейски служител св.П.И.П., от които единствено първият е бил на мястото и по време на твърдяното деяние.

Св.П.И.П. - полицейски служител дава показания, от които се установява, че когато е видял жалбоподателят на процесното мястото, описано в АУАН и наказателното постановление, то автомобила му е бил в покой, без да е извършвал маневри или да е въртял гуми и да е извършвал „дрифт“, като жалбоподателя заедно с други момчета просто стояли и разговаряли. Показанията на този свидетел в тази им част съдът приема за достоверни, но предвид факта, че се отнасят за времеви период - преди или след извършване на процесното деяние, то и същите не спомагат съществено за изясняване на случилото се. От друга страна този свидетел твърди в противовес на твърдяното от предходните петима свидетели, някои от които негови колеги, че не му е известно на посоченото място да се извършва „дрифт“ и то при положение, че живее и работи в това населено място, къде всички се познават.  

 

От своя страна св.М.С.М. приятел на жалбоподателя  не изнася факти от съществено значение твърди в показанията си, че същият слетобяд  жалб. А.Ц. го е взел с автомобила си и двамата са отишли на паркинга до ЖПГ, където се събират всеки ден и където се срещнали с други техни приятели – Цветослав, Ц. и братовчед му Милен, които били с МПС -то на Ц.. Тоест този свидетел нито потвърждава, нито отрича изнесените в АУАН факти. От друга страна св.М.С.М. макар да твърди, че всеки ден се събират на това място, твърди и че не му е известно на посоченото място да се извършва „дрифт“, а и според него неможело, понеже имало знак стоп и кръстовище.

В този смисъл показанията на свид.П., Х., Н., П.Х., Н. и дори на св.В. опровергават тези на св.М. и Пл. П. че на посоченото място немогат да се извършват дрифтове.

Предвид изложеното, като недостоверни и в противоречие с останалия събран доказателствен материал съдът не кредитира показанията на свидетеля М.С.М..

Св.Ц.А.В. също приятел на жалбоподателя също сочи че му е известно на това място да се правят дрифтове, но че той не е участвал в конкретният ден в тях, както и че на посочената дата и място - тоест по ул.“Александър Стамболийски“,  но преди обед се е движел с автомобила си след този на жалбоподателя, като двамата са спрели да изпушат по цигара и да поговорят на паркинга до ЖПГ, а след това си тръгнал, като сочи, че докато са били заедно и на посоченото място жалбоподателя не е извършва „дрифт“, доколкото показанията на този свидетел не са относими по време на извършеното деяние, то и същите не са от съществено значение за процесният случай.

Последният от свидетелите св.М.М.В. в показанията си единствено изнася данни в насока за това, че св.Н. и жалбоподателя са в лоши отношения, но не и касателно твърдяното нарушение.

Що се отнася до наведените съображение, че св.Н. изнася неверни обстоятелства по делото воден от етническа неприязън, то и съдът приема това като плод на защитна позиция. Факта че жалбоподателят, е от цигански етнос, а свидетеля от български не означава, че действително свидетелят е недобросъвестен, или че лъжесвидетелства още повече, че показанията си свидетеля Н. дава под страх от наказателна отговорност - за разлика от жалбоподателя, които може да твърди в жалбата си включително и неверни факти.

Съдът възприема твърдението на св.М.В., че св.Н. бил нарекъл жалбоподателя,  неизвестно кога и по друг повод – „циганин“, не означава, че св.Н. обезателно има негативно отношение към жалбоподателя. Още повече, че самият жалбоподател не отрича, че е от цигански етнос. Ако за него обръщението „циганин“, е обидно то това би означавало всеки българин да се обижда когато го нарекат „българин“, което от своя страна звучи несериозно.

В случая съдът възприема показанията на св.М.В. като такива  нямащи отношение към процесното нарушение, а единствено целящи да дискредитират показанията на св.Н..

Жалбоподателят не представя убедителни доказателства, в подкрепя на твърдения си в жалбата си или такива които да опровергават по категоричен начин изяснената фактическа обстановка, описана в АУАН и наказателното постановление.

С оглед изложеното, съдът достига до извода, че действително жалбоподателят А.Ц. е допуснал, визираното в АУАН и наказателното постановление, административно нарушение.

От друга страна при служебната проверка на издадените АУАН и наказателно постановление настоящият съдебен състав, достига до извода,че административнонаказателното производство е протекло при допускане на съществени процесуални нарушения, които са основание за неговата отмяна.

За да бъдат спазени изискванията на административнонаказателната процедура, е необходимо актът да бъде съставен от надлежни лица и в установените срокове - при съставянето му да бъдат спазени законовите изискванията относно формата, необходимите реквизити и начина на съставяне; да бъде връчен на нарушителя препис; в последствие НП да бъде издадено от надлежен орган и в установените срокове, като същото да отговаря на изискванията за форма и реквизити; с него да бъде наложено наказание от вид и размер, предвидени в закона за съответното нарушение.Това е така, тъй като при съставянето на акта са допуснати нарушения изразили се в следното:

Съгласно чл.40 ал.1 от ЗАНН Административно наказателното производство започва със съставянето на АУАН, който се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите присъствали при извършване или при установяване на нарушението.  След като АУАН е бил съставен съобразно изискванията на визирания законов текст и е била дадена възможност на жалбоподателя да впише възраженията си в него, той е отказал да подпише същият понеже не е бил съгласен с отразеното в него.

Въпреки, че в ПУ Криводол е имало и други служители акта е оформен, като при отказ с подписа на свидетеля по съставяне на акта Хр. Х., което действие е в нарушение на предвиденото в чл.43 ал.2 от ЗАНН предвиждащо отказа на жалбоподателя да подпише акта да се оформи с подписа на свидетел за когото изрично е упоменато да се посочат неговите имена, адрес, което сочи на това, че законодателя е имал в предвид оформянето да стане със свидетел различен от тези по чл.40 от ЗАНН.

На следващо място съгласно чл.43 ал.5 от ЗАНН след съставянето и подписването на акта същият е следвало да бъде предявен на жалбоподателя, като му бъде връчен препис от него срещу разписка. Правото да се получи препис от АУАН е самостоятелно право на нарушителя различно от правото да му бъде предявен за подпис същият. Правото да се получи препис от акта е свързан от една страна с възможността за предяваване на писмени възражения в 3 дневен срок, а от друга това е необходимо защото с АУАН се повдига Административнонаказателното обвинение и по този начин нарушителя ще има възможност да се запознае с него, да разбере в какво е обвинен и подготви защитата си. Предявяването на АУАН за запознаването със съдържанието му и подписването от нарушителя е действие самостоятелно и независимо от действието по връчване на препис от същият.

При това следва да се посочи и че процедурата по съставяне и връчване на акта гарантира и обезпечава правото на защита на наказаното лице, в това число да се запознае с акта, да направи възражения в дадения му по закон срок, да поиска събирането на други доказателства. В този смисъл процедурата по предявяване и подписване на акта не е формално задължение за административнонаказващия орган, а е гаранция за осъществяване на правото на защита на наказаното лице.

В този смисъл невръчването на жалбоподателя на екземпляр от АКТА нарушава съществено правата на жалбоподателя и означава, че процедурата по съставяне и връчване на акта на наказаното лице, не е спазена в своята цялост, което ограничава неговото право на защита.

Да безспорно същият е упражнил правата си по чл.44 от ЗАНН с подаденото от него възражение във връзка с АКТА, но това по никакъв начин не игнорира вече допуснатите процесуални нарушения при съставянето и предявяване на АКТА. Така допуснатите процесуални нарушения не са взети в предвид от административно наказващият орган при преценка на обстоятелствата по конкретният случай.

 Неизпълнението на задължението от контролните органи по чл.43 ал.5 от ЗАНН представлява съществено процесуално нарушение допуснато в Административоннаказателното производство  и е самостоятелно и достатъчно  основание за отмяна на НП, в този смисъл е и т.11 от Постановление №10 /28.09.1973г. на Пленума на ВС , което не е изгубило сила. Според която т.11 :

„При подписването на акта на нарушителя задължително се връчва препис от него.“

При това НП следа да се отмени като неправилно и незаконосъобразно, с оглед допуснати съществени процесуални нарушения, ограничили значително правото на защита на жалбоподателят. АУАН и НП са строго формални актове, реда за издаването на които, и производството досежно същите са строго регламентирани в ЗАНН. За това неспазването от страна на административнонаказаващия орган на изискването на цитираните норми от ЗАНН и издаденото наказателно постановление води до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, а също така прави невъзможно упражняването на съдебен контрол за законосъобразност на обжалваното НП, доколкото РС в производство по обжалване на НП по реда на чл.59-63 ЗАНН, следва да установи съществуването или несъществуването на описаното в НП административно нарушение и съответно съпоставянето на фактически установеното действие или бездействие на жалбоподателя със съответната законова норма, регламентираща същото като административно нарушение.

В изложеният по горе смисъл съдът ОТМЕНИ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ20-1795- 000023 от 22.05.2020г. на Началник С „ПП” при ОД на МВР - гр.Враца, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО, на основание чл.63, ал. 1 от ЗАНН

 

         При гореизложените съображения съдът постанови решението си.

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: