Решение по дело №14/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2020 г.
Съдия: Елица Симеонова Димитрова
Дело: 20207200700014
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Русе, 21.02.2020 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

  

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - РУСЕ, в публично заседание на дванадесети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

       Председател: ИНА РАЙЧЕВА

     Членове: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

                                                                     ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 при секретаря ЦВЕТЕЛИНА ДИМИТРОВА и с участието на прокурора                 КРЕМЕНА КОЛИЦОВА като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВА к.а.н.д. № 14 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид:

 Производството е касационно по чл. 63, ал. 1, предл. 2 ЗАНН(Закон за административните нарушения и наказания), във вр. чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

 Образувано е по касационна жалба от В.С.С.  против решение № 796/15.11.2019 г., постановено по АНД № 1461/2019 г. по описа на РРС, с което е потвърдено наказателно постановление № 18-04/26.02.2019г., издадено от Началник отдел „Рибарство и контрол“ при ИАРА,с което на касатора на основание чл. 56, ал. 1 от Закона за рибарството и аквакултурите е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1500 лева, за нарушение по чл. 17, ал. 4 ЗРА. Със същото наказателно постановление, на основание чл. 90, ал. 1 ЗРА е постановено отнемане в полза на държавата на 1 бр. риболовен кораб с рег. № Рс 04 21; 1 бр. двигател марка Ветерок 8 к.с. с фабричен № 4060821, зелен на цвят, с черен капак; 1 бр. мрежен риболовен уред капронов, с радина с размер на окото 50 мм. и дължина 20 метра и 1 бр. немаркиран мрежен риболовен уред, с радина, с размер на окото 70 мм и дължина 6 метра, всички оставени на отговорно пазене при жалбоподателя. На основание чл. 90, ал. 2 ЗРА е постановено нарушителят да заплати обезщетение за причинени вреди на рибните ресурси в размер на 38,90 лева.

 

Като касационно основание се сочи допуснато нарушение на материалния и процесуалния закон при оценка на доказателствата. Твърди, че неправилно въззивната инстанция приела за доказано, че нарушението е доказано поради неправилна оценка на доказателствата. По посочените съображения се иска отмяната на обжалваното решение и решаване на делото по същество чрез отмяната на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – ИАРА отдел „Рибарство и контрол Централен Дунав”– Русе не е депозирал писмен отговор. В съдебно заседание не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на жалбата и оставяне в сила решението на РРС.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане. Разгледана по същество, жалбата е  неоснователна.

 От фактическа страна  въззивната инстанция е приела, че на 13.01.2019 г., от 08,45 часа до 09,16 часа, служители на ИАРА, отдел „Рибарство и контрол – Централен Дунав“ се намирали на лодкостоянка Бръшлен, откъдето установили, че касаторът  извършва стопански риболов в българския участък от река Дунав, на около 120-200 метра под главата на остров Голям Бръшлен от страната на българския бряг, като след извършване на риболова и извършената му проверка , било установено, че същият е извършил риболова без да притежава валидно удостоверение за усвояване на ресурс от риба и други водни организми за 2019 г., както и че не е подал заявление и не е заплатил съответната такса за усвояване на ресурс от риба и други водни организми за 2019г. във водите на р. Дунав в съответното звено на ИАРА. Прието е от фактическа страна , че риболовът бил извършен с един брой мрежа, която по думите на жалбоподателя била с приблизителна дължина от 20 метра, с капронова радина с размер на окото 50 мм, която била оставена в работно положение на мястото на риболова, както и че риболова е бил извършен от борда на риболовен кораб с рег. № Рс 04 21 и двигател марка „Ветерок“ 8 к.с., с фабричен № 4060821, зелен на цвят с черен капак. Прието е за установено , че при риболова били уловени и задържани 2 бр. риба от вида бял толстолоб с приблизително общо тегло 11 кг., които били открити на борда на риболовния кораб. В риболовния кораб при проверката бил открит още един брой мрежен риболовен уред – найлонов, с радина с размер на окото 70 мм и дължина 6 метра, който бил немаркиран.

За таза приетата за установена фактическа обстановка, въззивният съд е анализрал  събраните в хода на производството гласни доказателствени средства, приобщени посредством показанията на свидетелите В. В., А. Д. и М. К., чиито показания при спазване на правилата на формалната логика е приел  като последователни, логични, без да съдържат каквато и да било нестабилност на изложението или съществени противоречия, както и без да са налице каквито и да било данни за възможна заинтересованост в показанията на тези свидетели. Подложил е на внимателен анализ всяко едно от възприятията и е изложил логични изводи относно тяхната оценка.

Така русенският районен съд e изяснил изложената по-горе фактическа обстановка след подробен анализ на събраните по делото писмени и гласни доказателства. Въззивният съд е анализирал приложимите правни норми, обсъдил е възраженията на жалбоподателя. Приел е, че нарушението е доказано, че АУАН и НП са издадени в сроковете по чл. 34 ЗАНН, изложил е подробни съображения относно възражението на жалбоподателя за недоказаност на нарушението. Развил е подробни правни съображения и по въпроса кои са приложимите правни норми, отговорил е по основните възражения на жалбоподателя, които задълбочено е анализирал. Развил е подробни съображения за неприложимостта на чл.28 ЗАНН ,воден от стойността на рибния ресурс и за друго установено нарушение. Развил е правни съображения за приложимостта на чл. 90, ал.1 и ал.2  ЗРА Заплащането на обезщетение е регламентирано в специална наредба, издадена на основание §.4 от ПЗР на ЗРА и в чл. 2 от същата, изрично е предвидено присъждане на обезщетение и

Решението е правилно.

В касационната жалба се твърди незаконосъобразност на въззивното решение, като се излагат същите доводи, наведени във въззивната жалба, на които Районният съд е дал мотивиран отговор в решението си. Настоящата инстанция изцяло споделя фактическите и правни изводи на РРС, изложени в оспореното решение, поради което и на основание чл.221, ал.2 от АПК, приложим съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН, следва да се препрати към мотивите на решението на РРС, което е предмет на касационната проверка. Настоящата инстанция намира за нужно да отбележи, че „необоснованост” на акатувания съдебен акт не е касационно основание , а при извършване на проверка относно  оценъчната дейност по отношение на приетите доказателства не се констатира допуснато съществено процесуално нарушение, включително и на основните принципи на НПК, приложими във въззивното производство.  Аналитичната и оценъчната дейност на доказателствата ,извършена от  РРС почива на формалните принципи на локигата. Доказателствата са оценени в тяхната съвкупност и поеденично и твърдяните в жалбата основания не са налични.  Въззивният съд е анализирал приложението на нормите на чл.17 ал.1  и ал.4 ЗРА и обосновано е приел за установено , че касаторът не е притежавал такова удостоверение за 2019г., който факт не се и оспорва от него. Посочил и анализирал е легалните дефиниции за „стопански риболов” и при правилното приложение на материалния закон е приел, че такъв е осъществен и то с уред различен от тези по чл.24 ал.1 ЗРА- мрежа в работно състояние. Извършване на риболов, покриващ легалната дефиниция на понятието „Стопански риболов“, при липсата на надлежно издадено удостоверение, категорично осъществява състава на нарушението по чл. 17, ал. 4 ЗРА, за което се налага санкцията по чл. 56, ал. 1 ЗРА, която предвижда санкция именно за лице, извършващо стопански риболов без разрешително и в нарушение на чл. 17 ЗРА. Правилно и в съответствие с изискванията на чл. 90, ал.1 ЗРА е постановено отнемане в полза на държавата на 1 бр. риболовен кораб с рег. № Рс 04 21; 1 бр. двигател марка Ветерок 8 к.с. с фабричен № 4060821, зелен на цвят, с черен капак; 1 бр. мрежен риболовен уред капронов, с радина с размер на окото 50 мм. и дължина 20 метра и 1 бр. немаркиран мрежен риболовен уред, с радина, с размер на окото 70 мм и дължина 6 метра, доколкото същите представляват уреди и средства за извършване на нарушението, за което е санкциониран жалбоподателят.

Правилно, на основание чл. 90, ал. 2 ЗРА, е постановено нарушителят да заплати обезщетение за причинени вреди на рибните ресурси в размер на 38,90 лева. Заплащането на обезщетение е регламентирано в специална наредба, издадена на основание §.4 от ПЗР на ЗРА и в чл. 2 от същата, изрично е предвидено присъждане на обезщетение и посочените размери при санкциониране по чл. 56, ал. 1 ЗРА.

С оглед на изложеното правилен е изводът на РРС за обоснованост и законосъобразност на НП, поради което решението следва да се остави в сила.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. І-во, предл. І-ро от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 Р   Е   Ш   И :

ОСТАВЯ В СИЛА Реше­ние № 796/15.11.2019 г., постановено по АНД № 1461/2019 г. по описа на РРС.

Решението е окончателно.

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                        

ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

                    2.