Решение по дело №233/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юни 2023 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20237170700233
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 27 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р    E    Ш    Е    Н    И    Е

 

318

 

гр.Плевен, 23.06.2023 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на деветнадесети май две хиляди и двадесет и трета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елка Братоева

                                                         ЧЛЕНОВЕ: Габриела Христова – Декова

                                                                          Недялко Иванов

 

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иван Шарков като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Касационно административно дело № 233/2023 по описа на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК вр. чл. 285 ал.1 от ЗИНЗС.

Образувано е по касационна жалба на В.В.Й., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора - Белене, чрез адв. П. ***, срещу Решение № 62 от 14.02.2023 г., постановено по адм. дело № 597/2022 г.  по описа на Административен съд – Плевен.

С оспореното решение е отхвърлен предявения от В.В.Й. иск с правно основание чл.284 от ЗИНЗС срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София, за заплащане на обезщетение в размер на 25 000 лева за причинени неимуществени вреди от незаконосъобразни действия и бездействия на затворническата администрация, изразяващи се в неизвършването на образно изследване със скенер на ищеца, в резултат на което не са предприети адекватни действия за лечението му, което е довело до влошаване на здравословното му състояние – болки в главата, виене на свят, отслабване с повече от 10 кг. за кратък период от време, психически срив, чувство за унизено или потъпкано лично достойнство, за периода 11.01.2022г. – 03.06.2022г. като неоснователен и недоказан.

 Касаторът иска отмяна на решението, поради нарушение на материалния закон и необоснованост – касационни отменителни основания по чл. 209, т. 3 АПК. Счита, че съдът е обосновал неправилни фактически и правни изводи, неподкрепени със събраните по делото писмени и гласни доказателства. Необосновани са изводите на съда за липса на незаконосъобразно бездействие, тъй като медицинските органи са извършили преценка след преглед, че такова в случая не е било необходимо. Напротив, по делото е представено медицинско направление от 20.01.2022г. за „КАТ на главен мозък“, в което е отразено „платено, не е подал молба за изтегляне на пари“. Въпреки така издаденото направление по преценка на лекаря, не е бил направен КАТ (скенер ), каквото е предписано и затова не може да се приеме, че оказаната медицинска помощ е била адекватна. Не са обсъдени и взети предвид показанията на свидетеля Г., според които докторът е искал ищеца да заплати за изследването. От където се налага извод, че е била налице необходимост от извършване на образно изследване със скенер, такова е било предписано от лекарите, но причината да не бъде направено е липсата на парични средства, с които ищецът да го заплати. Счита за доказани всички елементи от фактическия състав за ангажиране отговорността на ГДИН по чл. 284 ЗИНЗС, тъй като по безспорен начин е установено от доказателствата по делото, че ищецът е бил подложен на жестоко, нечовешко отношение и поставен в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, изразяващи се в неосигуряване на адекватно медицинско обслужване , а именно : неизвършването на образно изследване със скенер на ищеца, в резултат на което не са предприети адекватни действия за лечението му, което е довело до влошаване на здавословното му състояние – болки в главата, виене на свят, отслабване с повече от 10 кг. за кратък период от време, психически срив, чувство за унизено или потъпкано лично достойнство. В заключение се иска отмяната на съдебния акт и решаване на спора по същество с присъждане на исканото обезщетение.

Ответникът ГДИН - София, чрез юрк. П. и юрк. Б., изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението е правилно и законосъобразно и предлага да се остави в сила.

 Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е депозирана в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна и е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на първоинстанционния състав на Административен съд – Плевен е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

При анализа на събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, първоинстанционният съд е приел, че предявеният от В.Й. иск за заплащане на обезщетение за причинените му неимуществени вреди от нарушения на чл. 3 от ЗИНЗС е неоснователен и го е отхвърлил. За да обоснове този извод, първоинстанционният съд е изяснил релевантните за исковата претенция факти, обсъдил е доказателствата, становищата на страните, свидетелските показания и изводите на съдебно-медицинската експертиза, приложимата правна уредба, като правилно е приел, че исковата претенция за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени вреди е неоснователна и недоказана.

Съдът правилно е разпределил доказателствената тежест между страните и е изискал необходимата информация за решаване на спора и проверка на всички твърдения в исковата молба за изясняването на обективната истина, съобразно задълженията произтичащи от чл. 284 ал.3 и ал.4 ЗИНЗС. Според цитираните разпоредби съдът задължава специализираните органи по изпълнение на наказанията да предоставят информация от значение за правилното установяване на фактите по делото. В случай на неизпълнение на това задължение съдът може да приеме за доказани съответните факти. Съдът може дори служебно да призове длъжностни лица от мястото за лишаване от свобода и всяко друго лице, чиито показания биха могли да спомогнат за изясняване на фактите по делото. Съдът е събрал всички относими и необходими доказателства за решаването на правния спор.

Не е налице твърдяната от касационния жалбоподател неправилност на обжалваното решение, основана на нарушение на приложимия материален закон и необоснованост. Въз основа на събраните по делото доказателства в обжалваното решение е изведен правилният извод за неоснователност на предявения иск, при неустановяване на сочените в исковата молба обстоятелства, от които ищецът извежда причинени неимуществени вреди. Съдът е обсъдил всички събрани доказателства в тяхната съвкупност, след съпоставка на гласните и писмените доказателства, съобразил е и заключението на назначената съдебно-медицинска експертиза, въз основа на което е извел правилен извод за недоказаност на твърдяните от ищеца нарушения и липса на причинно-следствена връзка със сочените вреди.

Обоснован на писмените и гласни доказателства при тяхната съвкупна преценка и категоричното заключение на в.л. е изводът, че веднага в деня на инцидента на 11.01.2022г., когато ищецът е бил ударен в тила с черпак от друг лишен от свобода  е извикана спешна медицинска помощ и своевременно е била оказана необходимата медицинска помощ по преценка на лекарите. Според в.л. травмата се характеризира като „лекостепенна“, защото е засегнала само повърхностните меки тъкани (кожа и подкожие на скалпа в окосмената част на тила и причинила само оток, макар и относително голям на площ 5-6 см, без рана на кожата, не е причинила фрактура на прилежащите черепни кости, нито контузия на паренхима на мозъчното вещество. Няма данни за мозъчно сътресение и мозъчен отток на по-късен етап. Това се установява от медицинската документация и се подкрепя от свидетелските показания. Видно от фиш на СМП – оплаква се от главоболие, в съзнание, без отпадна неврологична симптоматика, по скалата на Глазгоу – отваря очи спонтанно, ориентиран за време и място, двигателни реакции в норма, подчинява се дишане –нормално с нормална честота (между 10 – 24), хемодинамика в норма, без външно или данни за вътрешно кървене; приложена терапия – аналгин мускулно. Според изготвения при прегледа фиш за спешна медицинска помощ, в който е извършена проверка на всички необходими симптоми, състоянието на ищеца е било адекватно и нормално след инцидента, без данни за нарушения в съзнанието и затова не е налагало друго изследване или лечение, освен предписаното симптоматично лечение с обезболяващи и студени компреси за спадане на отока и подтискане на болката, които при такава травма отшумяват за 2-3 седмици.  От такава травма не могат и не са се развили усложнения, което е категорично доказано с извършено последващо диагностициране чрез скенер на 13.09.2022г., при което не са установени данни за претърпяна черепно мозъчна травма. Това изследване е извършено след завеждане на исковата молба и по повод нови оплаквания на ищеца. Извикана е спешна медицинска помощ на 09.09.2022г., извършен е допълнителен клиничен преглед, консултация с ортопед, преглед от невролог и УНГ на 13.09.2022г., при което е поставена диагноза флегмон и абсцес на устната кухина – без сериозни оплаквания до този момент. Компютърната томография на глава по повод неврологичните оплаквания е установила находка в десен максиларен синус, обективно – заболявания на зъбите, абсцес на кучешки зъб и възпалителен процес и е насочен за планова операция в лицево-челюстна хирургия. Затова заключението е, че след травмата са били предприети необходимите действия и е оказано съответното лечение спрямо състоянието на ищеца и данните за характера на неговата травма , скенер не е бил необходим, поради липса на данни за загуба на съзнание и други усложнения. Оплакванията за общо неразположение, световъртеж, отпадналост,главоболие, безсъние и загуба на тегло, според в.л.,  не са в пряка причинно-следствена връзка с травмата, а по-скоро се дължат на появата и развитието (което е продължило много месеци) на гнойното възпаление на меките тъкани на устната кухина, които увреждания са се проявили и съответно са били диагностицирани по-късно на 13.09.2022г. Травмата е била отразена на 11.01.2022г. в регистъра за травматични увреждания и във съответния формуляр за регистрация, където е констатирано добро общо състояние и локален оток 5-6 см на тила, без възпалителен процес, както и че л.св. желае допълнително освидетелстване във външно лечебно заведение. Издаденото на 20.01.2022г. направление за КАТ на главен мозък е било не по медицински показания, поради необходимост от такова, а по настояване на ищеца и затова срещу заплащане. Но ищецът не е подал молба за изтегляне на средства от сметката му, въпреки че е получавал трудово възнаграждение и е разполагал с такива, удръжката от заплатата му е ¼ за запори, следователно сам се е отказал. Това е причината такова изследване да не бъде извършено.

 

Съгласно разпоредбата на  чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според  чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

От изложеното по-горе е видно, че от събраните в хода на първоинстанционното производство доказателства не се установяват твърдяните в ИМ незаконосъобразни бездействия на затворническата администрация, които да са в нарушение на чл.3 от ЗИНЗС, поради което касационната инстанция споделя доводите на първостепенния съд, че  не е налице първата предпоставка на иска по чл.284 ал.1 от ЗИНЗС, обуславяща неговата основателност. Не са доказани и настъпили за ищеца вреди, които да са в резултат на нарушение по чл.3 от ЗИНЗС. Ето защо исковата претенция правилно е отхвърлена като неоснователна и недоказана. При формиране на горното решение не са допуснати твърдяните от касатора нарушения по смисъла на чл. 209, т. 3 АПК.

С оглед на гореизложеното касационната инстанция намира, че обжалваното решение е правилно и не са налице сочените в касационната жалба основания за отмяната му, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 62 от 14.02.2023 г., постановено по адм. дело № 597/2022 г. по описа на на Административен съд – Плевен.

Решението не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните. 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                          2.