О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 1665
гр. Пловдив, 14 август 2019 година.
В ИМЕТО НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, десети състав, в закрито заседание на четиринадесети август през две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКО АНГЕЛОВ
като разгледа докладваното адм. дело № 2081 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.197, ал.2 и чл.268 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Т.Й.Г., с ЕГН **********,***, представляван от адвокат М.К.Д.- пълномощник, е сезирал съда с жалба срещу „начисляване на публични вземания по изпълнителното дело № ********* от 2019 г. по описа на Териториална дирекция Пловдив, офис Хасково, в размер на 3603,39 лв.; Постановление за налагане на обезпечителни мерки, издадено от К.К. на длъжност публичен изпълнител при ТД на НАП Пловдив, и превод на сумите от сметката на Т.Г. в „Райфайзен банк“ по нареждане на НАП Пловдив".
Претендира се отмяна на оспорените документи поради незаконосъобразност и присъждане на направените по делото разноски.
По така заявените за оспорване актове и действия, този съд не е местно компетентния да се произнесе. Дори преценката за евентуалната недопустимост на заявеното оспорване, следва да се направи от Административен съд Хасково, с оглед на следните факти и обстоятелства:
Оспорва се Постановление за налагане на обезпечителни мерки - в процесния случай запор, който засяга правната сфера на длъжника и подлежи на обжалване по установения ред, но от друга страна действията на публичния изпълнител подлежат на обжалване задължително първо по административен ред.
Съгласно разпоредбата на чл. 133, ал. 1 от АПК, в сила от 01.01.2019 г. „делата по оспорване на индивидуални административни актове се разглеждат от административния съд по постоянен адрес или седалището на посочения в акта адресат, съответно адресати..."
Съгласно разпоредбата на ДОПК - Чл. 197. (1) Постановлението за налагане на обезпечителни мерки може да бъде обжалвано в 7-дневен срок от връчването му пред директора на компетентната териториална дирекция, който се произнася с мотивирано решение в 14-дневен срок, а в случаите на налагане на предварителни обезпечителни мерки по чл. 121 - в 7-дневен срок, от получаването на жалбата.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 1.03.2007 г., бр. 12 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г. - изм., бр. 32 от 2009 г., бр. 77 от 2018 г., в сила от 18.09.2018 г.) Решението по ал. 1 може да се обжалва пред административния съд по постоянния адрес или седалището на жалбоподателя, в 7-дневен срок от връчването му на жалбоподателя и на публичния взискател. Непроизнасянето на решаващия орган в сроковете по ал. 1 се смята за потвърждение на постановлението, което може да се обжалва в 14-дневен срок от изтичането на срока за произнасяне.
Видно от постъпилото по делото становище на директора на ТД на НАП Пловдив, чрез юрк. П., Т.Й.Г. има постоянен адрес:***, считано от дата 30.08.2005 г. като не се установява друго твърдение в тази насока от страна на жалбоподателя.
Ето защо, жалбата следва да се остави без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.
Предвид очерталия се изход на делото, искането за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя е неоснователно и не следва да бъде уважено.
Така мотивиран и на основание чл.135, ал.2 от АПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Т.Й.Г., с ЕГН **********,***, чрез адвокат М.К.Д., против: „начисляване на публични вземания по изпълнителното дело № ********* от 2019 г. по описа на Териториална дирекция Пловдив, офис Хасково, в размер на 3603,39 лв., Постановление за налагане на обезпечителни мерки, издадено от К.К. на длъжност публичен изпълнител при ТД на НАП Пловдив, и превод на сумите от сметката на Т.Г. в „Райфайзен банк“ по нареждане на НАП Пловдив".
ПРЕКРАТЯВА производството по дело №2081 по описа на Административен съд Пловдив за 2019 година.
ИЗПРАЩА делото на надлежния съд - Административен съд град Хасково.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО Е ОКОНЧАТЕЛНО И НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОБЖАЛВАНЕ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: