Решение по дело №18/2019 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 февруари 2019 г.
Съдия: Теодора Василева Василева
Дело: 20193400500018
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№22

гр. Силистра,22.02.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Силистренският  окръжен  съд,  гражданско отделение в     откритото  заседание

проведено      на         деветнадесети                февруари                                     през

две             хиляди     и     деветнадесетата        година           в                       състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ТЕОДОРА     ВАСИЛЕВА

                                                                                  

                                                                              1. ВИОЛЕТА АЛЕКСАНДРОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ:

                                                                               2. ДОБРИНКА СТОЕВА

 

при     участието      на       съдебния    секретар    Ели      Николова   и             в

присъствието        на        прокурора                                                                ,     като

разгледа  докладваното  от  председателя     в.   гр. д.    18/2019 г.   по     описа

 на    СОС     и     за     да     се       произнесе,         взе       в   предвид      следното:

 

Производството е по чл. 258 и сл. ГПК.

Настоящото дело е образувано по въззивна жалба, предявена от Община Ситово, обл. Силистренска, чрез Кмета Сезгин Басри Алиибрям, против решение № 369/27.11.2018г., постановено по гр.д.№ 828/2018г. по описа на Силистренския  районен съд,  с което съдът е ПРИЗНАЛ   ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Община Ситово с БУЛСТАТ ********* с адрес: с. Ситово, общ. Силистра, ул. „Трети март“ № 72, че З.И.Н. и П.А.Ж. са собственици при равни права по наследство от А.И.И. (известна и с имената А.И.К. и А.Г.К.) на имот № 002023 (две хиляди двадесет и три) с площ от 409 кв.м. (четиристотин и девет кв.м.), четвърта категория, находящ се в м. „Къшлите“, землището на с. Ирник, общ. Ситово, обл. Силистра, при съседи: имот № 002025 – жилищна територия на с. Ирник, имот № 002030 – др. селищна територия на Община Ситово и имот № 002018 – нива на Я.Й.Г. Осъдил е жалбоподателя да заплати съответни такси и разноски.  Жалбоподателят счита, че обжалваното решение е изцяло неправилно, необосновано и постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон, поради което моли съда да го отмени и постанови ново, с което да отхвърли предявения против него иск за собственост като неоснователен и недоказан , с произтичащите последици. В с.з. пред тази инстанция се представлява от адв. Русчева, от АК, гр. Силистра, която поддържа становището от жалбата.

Ответниците по въззивната жалба  и ищци в първоинстанционното производство З.И.Н. и П.А.Ж.,  чрез процесуален представител , са  депозирали писмен отговор по реда на чл. 263 ГПК, с който заявяват, че жалбата е неоснователна – обжалваното решение- правилно, поради което молят да бъде потвърдено, претендират разноски за тази инстанция. Пред тази инстанция се явява процесуалният им представител, адв. Б., която поддържа отговора.

ОС, като съобрази доводите на страните и данните по делото, прие за установено следното:

Жалбата е предявена от надлежна страна против подлежащ на обжалване съдебен акт и при спазване на процесуалните изисквания по чл. 258 и сл. ГПК, поради което  е допустима.

Делото е образувано пред районния съд по искова молба, предявена от З.И.Н. и П.А.Ж., против настоящия въззивник, като претендират, на основание чл. 124 ГПК във вр. чл. 5,ал. 1 ЗН и чл. 537, ал. 2 ГПК., съдът да постанови решение, с което съдът да признае за установено по отношение на ответника, че те са собственици на имот извън регулация, съставляващ имот № 002023 с площ от 409 кв.м., четвърта категория, находящ се в м. „Къшлите“, землището на с. Ирник по давност и наследство, както и да отмени съставения за него АЧОС.

И пред двете инстанции настоящият въззивник счита, че правото му на собственост върху процесния имот произтича от обстоятелството, че никой не е поискал реституцията му по реда на ЗСПЗЗ в указаните в закона срокове. Счита, че по делото няма данни по какъв начин и дали изобщо е бил обработван имота след смъртта на наследодателката, дали е бил включван в колективно селскостопанско формирование, както и изобщо данни за идентичност на имота от акта за публично завещание с процесния имот.

Съгласно приложения по делото  препис от нотариален акт за публично завещание от 03.04.1943 г.  се установява, че А. И.И. е получила по завещание недвижим имот - дворно място с площ от 1,800 дка, находящо се в с. Ирник. От представена по делото служебна бележка, изходяща от Община Ситово, става ясно, че това дворно място съставлява имот пл. № 2 в кв. 5 по стария план на с. Ирник, одобрен със заповед № 2660 от 12.11.1954 г., с площ от 1649 кв.м., за част от който (1240 кв.м.) е отреден парцел Х-2, а останалата част от 409 кв.м. е останала извън регулация и е идентична с имот № 002023 по КВС на селото, поради което не е основателно възражението за липса на идентичност на имота, от завещанието и процесния имот. Налице са и доказателства за идентичност на имената А.И.К. и А.Г.К., като съгласно удостоверение за наследници, нейната  смърт е настъпила през 1991 г. а нейните  дъщери  М.И.И. и З.И.Н. и съпругът ѝ И.И.К. , са я наследили. След смъртта на  съпруга И.К. през  2006 г.и на една от дъщерите – М. И.И., починала през 2017 г., към завеждане на делото наследници на имуществото на общия наследодател, включително и  на процесния имот са ищците по делото , настоящи въззиваеми.  

Пред първата инстанция са  разпитани свидетелите  Р.Й. и Г.С., съгласно показанията на които  спорният имот е бил ползван без прекъсване във времето от семейството на А.И.И., съответно от нейните наследници, както и никога не е бил включван в блок на ТКСЗ, нито върху него са провеждани мероприятия на колективното земеползване. Същевременно от представен по делото акт за частна общинска собственост № 2145 от 30.06.2017 г. е видно, че имотът, представляващ част от наследството на А.И.И., е актуван като общински по силата на решение по чл. 18ж ППЗСПЗЗ № 173 от 06.11.1997 г., т.е. на неизяснено според  данните от  акта основание.

Нито пред районния съд, нито в настоящото производство ответникът представя доказателства, че първоначалният ползвател или член на неговото семейство е бил член на ТКЗС, съответно че имотът е одържавен по реда на ЗТПС /отм./, поради което, правилно районният съд е приел, че не е подлежал на реституция по реда на чл. 10 ЗСПЗЗ, още повече че фактическата власт спрямо него никога не е била отнета от първоначалния собственик и неговите наследници. Друг довод в тази насока е и факта, че процесният имот се явява продължение на дворното място на А.И.И., т.е. има селищен характер, поради което дори да беше внесен  в ТКЗС , запазва реалните си граници с оглед разпоредбата на чл. 11, ал. 2 от Примерния устав на ТКЗС.

С жалбата се прави превратно тълкуване от страна на въззивника  на показанията на св. Й., че е обработвал мястото с трактор, собственост на ТКЗС срещу заплащане от наследодателката на ищците с изявлението, че е добре известно , че такава практика НИКОГА НЕ Е ИМАЛО.Изявлението е голословно и при положение, че се касае за доста отдалечен във времето период, трудно може да се обобщава, че на всички е добре известна практиката на ТКС в това село. Коментарът, че  5 дка частно ползване не  може да се приравни с 409 кв.м., за които се води настоящият спор, също е неоснователен.От данните по делото е ясно, че при регулацията на селото през 1956г. точно тези 409 кв.м. от общия имот, който е общо 5 дка, остава извън регулация. Останалите повече от 4 дка са в регулация. Не се касае за лично ползване или за някаква преотстъпена от ТКЗС земя за обработка от наследодателите на ищците.

Ето защо, жалбата е неоснователна. Правилно районният съд е уважил исковата претенция, тъй като съгласно данните по делото, ищците е в качеството си на наследници на А.И.И. са собственици на процесния имот, тъй като правото им на собственост не се е погасило в полза на ответната община, при положение че имотът не е подлежал на реституция по реда на ЗСПЗЗ.

Решението следва да бъде потвърдено, а въззивникът следва да заплати на въззиваемите направените от тях разноски по делото в размер на по 150 лв. на всяка една от тях.

Водим от горното ОС

 

 Р Е  Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 369/27.11.2018г., постановено по гр.д.№ 828/2018г. по описа на Силистренския  районен съд

ОСЪЖДА Община Ситово с БУЛСТАТ ********* с адрес: с. Ситово, общ. Силистра, ул. „Трети март“ № 72 да заплати на  З.И.Н. половината от  направените по делото разноски пред тази инстанция  в размер на 150 лв. (сто и петдесет лв.) за адвокатски хонорар.

ОСЪЖДА Община Ситово с БУЛСТАТ ********* с адрес: с. Ситово, общ. Силистра, ул. „Трети март“ № 72 да заплати на  П.А.Ж. половината от  направените по делото разноски пред тази инстнация в размер на 150 лв. (сто и петдесет лв.) за адвокатски хонорар.Решението може да се обжалва пред

Върховния касационен съд  на РБългария в едномесечен срок от получаването му  от страните по делото по реда на чл.280 и сл. ГПК.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:1.                              2.

.