Решение по дело №761/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 709
Дата: 10 юли 2020 г.
Съдия: Николинка Георгиева Цветкова
Дело: 20205300500761
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    709

                                    гр. Пловдив, 10.07.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, VIII граждански състав в публичното заседание на 10.06.2020г., в състав:

                                                      

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                                                           НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА      при участието на секретаря Елена Димова, като разгледа докладваното от съдия Цветкова в. гр. д. № 761 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

        Производство по реда на чл. 258 от ГПК.

        Постъпила е въззивна жалба вх. 11366/14.05.2020г. от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР, представлявана от гл. комисар Н. Н. – директор чрез процесуален представител ст. юрисконсулт С.С. против решение № 626 от 20.02.2020г., постановено по гр. д. № 17724 по описа на ПРС за 2019г. на Пловдивски районен съд, I гр. с., с което се осъжда Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР – гр. София да заплати на Б.С.Д., ЕГН ********** следните суми: сумата от 1780, 29 лева, представляваща дължимо възнаграждение за положен извънреден труд от 252 часа, получен в резултат на преизчисляване на положения нощен труд с коефициент 1, 143, за периода 01.09.2016г. – 30.09.2019г., както и сумата от 252, 90 лева мораторна лихва за периода 01.11.2016г. – 30.10.2019г., ведно със законната лихва върху главницата от 1780, 29 лева от датата на подаване на исковата молба – 30.10.2019г. до окончателното изплащане на дължимите суми, както и сумата от 400 лева разноски за адвокатско възнаграждение.С решението се осъжда Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР – гр. София да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт по сметка на Пловдивския районен съд сумата от 121, 21 лева, представляваща държавна такса върху уважените искове и сумата от 120 лева разноски за съдебно-счетоводна експертиза от бюджета на съда.

         В жалбата се твърди, че първоинсатнционното решение е постановено при неправилно тълкуване и прилагане на нормативната уредба относно полагането, отчитането и заплащането на нощен труд от държавни служители, чиито служебни правоотношения са уредени от ЗМВР и се излагат подробни съображения в тази насока.Моли се за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което исковете да бъдат изцяло отхвърлени.Претендират се разноски.

         С писмения отговор на въззиваемия се изразява становище за неоснователност на въззивната жалба.Моли се решението на районния съд като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено.Претендират се разноски за въззивната инстанция.

         Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, с правен интерес от обжалване и е процесуално допустима.

         При служебната си проверка по чл. 269 от ГПК въззивният съд констатира, обжалваното решение е валидно и допустимо, поради което жалбата следва да бъде разгледана по същество.

         Пловдивският окръжен съд, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 12 ГПК и чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното:     

         С оглед изложените обстоятелства в исковата молба и заявеното искане, предявените обективно съединени искове са с правно основание чл. 178, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 187, ал. 5, т. 2 от ЗМВР – за заплащане на извънреден труд и с правно основание чл. 86 от ЗЗД – за мораторна лихва.

         Не е спорно между страните, че през процесния период – 01.09.2016г. – 30.09.2019г. ищецът е заемал длъжността „***“ в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Х. към Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Пловдив при Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР по служебно правоотношение.Поради естеството на работата ищецът е давал 12-часови дежурства – дневни и нощни, като отчитането на работното време е изчислявано сумарно на тримесечие.

         В първоинстанционното производство е прието заключение на съдебно-счетоводна експертиза, съгласно което през исковия период ищеца е работил на дежурства по 12 часа – дневни и нощни, като за целия период е положил общо 1761ч. нощен труд.За същия период ответникът не е прилагал Наредбата за структурата и организацията на работната заплата за превръщане на нощните дежурства в дневни с коефициент 1, 143%.През периода има полаган извънреден труд, който е заплащан и е на база на отработени в повече часове, като часовете нощен труд не са отчитани като извънреден труд.При прилагането на посочената Наредба вещото лице по месеци е изчислило часове, посочени като разлика в Справка № 1, равняващи се общо на 252 часа.На тази база е изчислено допълнителното възнаграждение за положен извънреден труд от нощни дежурства – 1780, 29 лева главница и 252, 90 лева мораторна лихва, считано от съответния падеж на всяко отделно задължение по тримесечия до 30.10.2019г. вкл.

         При така установеното от фактическа страна и като взе предвид доводите на страните, настоящият състав намира въззивната жалба за неоснователна, а решението правилно, поради което и на основание чл. 272 ГПК настоящата инстанция препраща към мотивите му, които са прецизни, последователни и логични и се споделят изцяло.

         По отношение на възприетата от районния съд фактическа обстановка следва да се посочи, че въззивният съд е обвързан от онези фактически изводи, по отношение на които във въззивната жалба и отговора към нея липсват оплаквания, т.е. настоящата инстанция не може да приеме за установена различна фактическа обстановка без нарочни възражения в този смисъл от страна на жалбоподателя и/или въззиваемата страна.

        Съображенията на настоящия състав за основателност на иска са следните:

        В ЗМВР и в приложимите наредби към него, с изключение на отменената Наредба № 8121з-407 от 2014г., липсва правна регламентация относно преобразуване на часовете положен нощен труд в дневен с коефициент 0, 143. Поради това следва да се прилагат разпоредбите на Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, а именно при сумирано изчисляване на работното време нощните часове се превръщат в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време, установени за подневно отчитане на работното време.В този смисъл е част от формираната съдебна практика по въпроса, която настоящият състав споделя.

        Допълнителен аргумент в подкрепа на направения извод е разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗМВР, съгласно която държавните служители, които полагат труд за времето между 22, 00ч. и 06, 00 ч., се ползват със специалната закрила по КТ, като това препращане също предпоставя извод за субсидиарно  прилагане на регламента в НСОРЗ за превръщане на нощните часове в дневни.Обратното разрешение би поставило в неравностойно положение държавните служители в системата на МВР спрямо  работниците и служителите по трудово правоотношение.При принципно утвърдения режим на работа през деня логично се явява съотнасянето на положения нощен труд при специфичната организация на 8-, 12- и 24-часови дежурства към дневния посредством нормативно установеното съотношение в нормата продължителност при различните условия.

        Възприетото тълкуване е в съответствие и с основния правен принцип за равенство  и недопускане на дискриминация, закрепен и в чл. 6 от КРБ и чл. 14 от ЕКЗПЧОС.

                        По изложените съображения решението на районния съд се намира за правилно и следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба за неоснователна, поради което следва да се остави без уважение.

           С оглед изхода на делото пред настоящата инстанция в тежест на жалбоподателя следва да се възложат направените от въззиваемия разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 350 лева.

  По тези съображения Пловдивският окръжен съд

 

                            Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 626 от 20.02.2020г. на РС – Пловдив, І гр. състав, постановено по гр. д. № 17724 по описа за 2019г. на същия съд.

ОСЪЖДА Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР – гр. София, ул. „Пиротска“ № 171А да заплати на Б.С.Д., ЕГН ********** *** чрез адв. З.Б. сумата от 350 лева направени разноски за въззивното производство.

        Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                       

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               

 

 

 

                                                             ЧЛЕНОВЕ: