Решение по дело №1944/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 135
Дата: 12 февруари 2020 г.
Съдия: Цветелина Георгиева Хекимова
Дело: 20193101001944
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 26 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е

 

  №…/………02.2020г., гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в открито съдебно заседание, проведено на петнадесети януари през две хиляди и дванадесета година, в състав:

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ПИСАРОВА

ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛАНА КИРЯКОВА

                ЦВЕТЕЛИНА ХЕКИМОВА

 

при секретар Нели Катрикова,

като разгледа докладваното от съдията Хекимова

въззивно търговско дело № 1944 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

Образувано е по въззивни жалби вх. №76862/21.10.2019г. от Е.М., ЕГН **********,*** срещу Решение №4148/10.10.2019г. по гр.д. №18443/2018г. на РС – Варна в частта, с която е уважен предявения от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ЕИК ********* иск за установяване на вземането на ищеца по Заповед за изпълнение на парично задължение № 5984/3.8.2018г., издадена по частно гражданско дело № 11886/2018г., по описа на ВРС за сумата от 500,00 лв. (петстотин лева) – главница по Договор за паричен заем № 2806285 от 09.05.2017г., сключен между „Изи Асет Мениджмънт" АД и длъжника, прехвърлено от страна на „Изи Асет Мениджмънт" АД по силата на Договор за продажба и прехвърляне на вземания /цесия/ от дата 16.11.2010г. в полза на „Агенция за събиране на вземания” ООД, ЕИК ********* /чийто правоприемник е „Агенция за събиране на вземанията” ЕАД, ЕИК *********/ по силата на Приложение № 1 от 01.12.2017г., ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на заявлението в съда – 01.08.2018г. до окончателното изплащане на вземането, на основание чл. 422, ал. 1 ГПК.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно в частта, с която е уважен иска, като се твърди, че договорът за цесия е нищожен, длъжникът не е редовно уведомен, както и че липсва произнасяне на съда по възраженията за наличие на неравноправни клаузи. В жалбата не са направени доказателствени искания.

Отправената към съда молба е за отмяна на решението и за отхвърляне на предявените искове изцяло, като се присъдят и направените разноски.

В срока по чл. 263 ГПК, е депозиран писмен отговор от въззиваемата страна „Агенция за събиране на вземанията” ЕАД, чрез особен представител, с който жалбата се оспорва като неоснователна, като се изразява становище за правилност и законосъобразност на решението. Сочи се в отговора, че ответникът е надлежно уведомен за цесията чрез назначения от съда особен представител, както и че е налице валиден договор за цесия.

За да се произнесе по спора, съставът на ВОС съобрази следното:

Първоинстанционният съд е бил сезиран с установителен иск с правнo основание чл. 422 ГПК за приемане за установено съществуването на вземанията по издадената заповед за изпълнение по ч.гр.д.№11886/2018г. по описа на ВРС, 47 състав.

Производството по делото е образувано по предявени във ВРС на 02.05.2018г. искове с правно основание чл. 422, ал. 1, вр. чл. 415, ал. 1, ГПК и чл.79 и чл. 86, ал. 1 ЗЗД от „Агенция за събиране на вземания” ЕАД срещу Е.М., ЕГН **********,*** за приемане за установено, че ответникът дължи на ищцовото дружество сумите, за които е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д.№11886/2018г. на РС Варна. Ищецът твърди, че на 09.05.2017г. „УниКредит Консюмър Файненсинг” АД и ответникът Е.М. са сключили договор за паричен заем, по силата на който търговското дружество е отпуснало на кредитополучателя паричен потребителски кредит в размер на 500 лв. Сумата е следвало да бъде върната до 06.11.2017г. на 6 месечни погасителни вноски по 93,32 лева всяка, като падежът на първата погасителна вноска е 09.06.2017г. Твърди се, че вземането за посочените суми по силата на договор за цесия от 01.12.2017г. по рамков договор за продажба и прехвърляне на вземания е прехвърлено в полза на ищеца, който е предприел действия за събирането им по реда на заповедното производство - чл.410 от ГПК. По подаденото заявление било образувано ч.гр.д.№11886/2018г. на РС Варна и издадена заповед за изпълнение, срещу която ответникът депозирал възражение. С изложеното търговското дружество обосновава правния си интерес от настоящия положителен установителен иск за установяване дължимостта на сумите и присъждане на разноските в исковото и заповедното производство.

Ответникът Е.М. чрез назначения особен представител в срока по чл.131 от ГПК е подал отговор, с който се оспорват исковете, като недопустими и неоснователни. Оспорва се усвояването на сумата, релевират  се възражения за недействителност на договора за цесия и на договора за кредит, на основание чл. 22, вр. с чл. 10, ал. 1; чл. 11, ал. 1 т. 11, и ал. 2 от ЗПК. Оспорва се претенцията за неустойка за неизпълнение на договорно задължение.

Настоящият състав на Варненски окръжен съд, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в жалбата, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, инициирала настоящото въззивно произнасяне, е подадена в срок, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. Обжалваното решение е валидно постановено в пределите на правораздавателната власт на съда, същото е допустимо, като постановено при наличието на положителните и липса на отрицателните процесуални предпоставки.

По отношение неправилността на първоинстанционния съдебен акт, съобразно разпореждането на чл. 269, ал. 1, изр. второ ГПК, въззивният съд е ограничен от посочените в жалбата оплаквания, които се изразяват в твърдения за неправилност на първоинстанционното решение поради извода на съда за настъпила предсрочна изискуемост, редовно уведомяване на длъжника за сключената цесия, както и поради липса на произнасяне от съда по възраженията за недействителност на договорни клаузи.

Не е спорен между страните факта на сключване на договора за потребителски кредит, не се оспорва и неговата автентичност, по възраженията за нищожност на договорни клаузи първоинстанционнният съд се е произнесъл изчерпателно, което е обусловило извода за нищожност на договора и  съответно решението, че дължима на основание чл.23 от ЗПК е само чистата стойност на кредита.

На следващо място, възраженията във въззивната жалба относно приемането за настъпила предсрочна изискуемост не касаят предмета на доказване в настоящото производство, в което не се твърди и не се доказва настъпила предсрочна изискуемост. В заявлението по чл.410 от ГПК, както и в исковата молба изрично се твърди, че е изтекъл крайния срок на издължаване на сумата по кредита, като падежът на последната погасителна вноска е на 06.11.2017г. Фактът на настъпил краен падеж се установява от текста на представения по делото договор.

Оспорва се редовността на уведомяването на длъжника за сключената цесия, като съобразно практика на ВКС, обективирана в Решение № 78 от 9.07.2014г. на ВКС по т. д. № 2352/2013г., II т. о., ТК цесията следва да се счете за надлежно съобщена на длъжника и тогава, когато изходящото от цедента уведомление е връчено на длъжника като приложение към исковата молба, с която новият кредитор е предявил иска си за изпълнение на цедираното вземане. Като факт, настъпил в хода на процеса и имащ значение за съществуването на спорното право, получаването на уведомлението от цедента, макар и като приложение към исковата молба на цесионера, следва да бъде съобразено от съда при решаване на делото, с оглед императивното правило на чл. 235, ал. 3 ГПК. Изходящото от цедента уведомление, приложено към исковата молба на цесионера и достигнало до длъжника с нея, съставлява надлежно съобщаване на цесията, съгласно чл. 99, ал. 3, пр. 1 ЗЗД, с което прехвърлянето на вземането поражда действие за длъжника на основание чл. 99, ал. 4 ЗЗД.

Настоящият състав намира за неоснователни възраженията за нередовност на уведомяването чрез особен представител, доколкото особеният представител може да извършва широк кръг от процесуални действия, извън тези, за които е необходимо изрично пълномощно съобразно чл.34, ал.5 ГПК и съответно той се явява и надлежен адресат на всички твърдения, наведени от насрещната страна, вкл. в хода на процеса. Следователно връчването на всички книжа по делото на ответника е надлежно, ако е направено на особения представител и от този момент се пораждат свързаните с факта на връчването правни последици /Решение №198/18.01.19г. по т. д. № 193/18г. на Първо т.о. на ВКС/. Следва да се приеме, че цесията е произвела действие за длъжника с оглед надлежното уведомяване и доколкото не се твърди да е извършено плащане на прехвърлените суми на предишния кредитор.

Съобразно изложените мотиви и предвид съвпадане на изводите на въззивния съд с тези на първоинстанционния, съдът намира, че обжалваното решение следва да се потвърди изцяло.

С оглед изхода от спора пред въззивния съд, разноски за въззивното производство се следват само на въззиваемата страна съобразно отправеното в отговора на ВЖ искане в размер на 150 лв. юрисконсултско възнаграждение, определен от съда на основание чл.78, ал.8 от ГПК.

Цената на иска е под 20 000 лева, поради което решението не подлежи на обжалване по аргумент от чл.280, ал. 2 ГПК.

Мотивиран от гореизложеното и на осн.чл.272 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 4148, постановено на 10.10.2019г. по гр.д. № 18443/2018г., по описа на Районен съд – Варна, 43 състав.

 

ОСЪЖДА Е.М., ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАТИ на „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище гр. София сумата 150 лв. /сто и петдесет лева/ юрисконсултско възнаграждение за въззивното производство, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване, на основание чл.280, ал.2 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                               ЧЛЕНОВЕ: