Решение по дело №1334/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1733
Дата: 14 октомври 2022 г.
Съдия: Дичо Иванов Дичев
Дело: 20227180701334
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 май 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 1733

гр. Пловдив, 14.10.2022 г.

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 Административен съд - Пловдив, II състав, в публично съдебно заседание на петнадесети септември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ  

 

при секретаря ТЕОДОРА ЦАНОВА като разгледа докладваното ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ  адм. дело № 1334 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е образувано по жалба на Д.И.М. ***, ЕГН **********,          против Решение № 2153-15-167/ 04.05.2022 г. на Директора на ТП на НОИ – Пловдив, с което е потвърдено разпореждане за отказ за отпускане на парично обезщетение за безработица по чл.54а от КСО. В жалбата се твърди, че оспореното решение е неправилно и незаконосъобразно и се иска отмяната му.  В СЗ процесуален представител поддържа жалбата и претендира разноски.

         Ответникът чрез процесуален представител и в писмено становище оспорва жалбата и претендира юрисконсултско възнаграждение.

Жалбата е подадена в срок и от лице с правен интерес, поради което е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.

Не е спорно, че жалбодателят е придобил право на пенсия за ОСВ на 25.08.2020 г., както и  че същият е поискал  отпускане на парично обезщетение за безработица по чл.54а от КСО, считано от 02.11.2020 г., т.е. след придобиване на правото си на пенсия за ОСВ. 

Съгласно чл. 54а, ал. 1, т. 2 КСО право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а КСО или професионална пенсия по чл. 168 КСО.

Цитираната норма урежда отрицателно основание за непредоставяне едновременно и припокриващо се на две осигурителни плащания, на две различни основания, от два различни фонда. Това предполага, че придобитото право на пенсия трябва да има характер на осигурително плащане, равностойно заместващо доходите от трудова дейност при невъзможност на осигуреното лице да полага труд.

Без значение е изложеното от жалбодателя, че същият не бил упражнил правото си на пенсия, тъй като не му било известно, че е придобил такова право, както и това, че пенсията е била отпусната, считано от 10.11.2021 г.  Що се отнася до  твърденията, че сумите били получени добросъвестно, същите са извън предмета на настоящото производство и ще бъдат разгледани евентуално в спряното производство по другата му жалба – против разпореждането за възстановяване на получените обезщетения.

При този изход на делото и съобразно направеното искане следва да бъде осъден Д.И.М. ***, ЕГН **********, да заплати на НОИ – гр.София разноски в размер на 100 лв. за осъществената юрисконсултска защита.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д.И.М. ***, ЕГН **********,     против Решение № 2153-15-167/ 04.05.2022 г. на Директора на ТП на НОИ – Пловдив.

ОСЪЖДА  Д.И.М. ***, ЕГН **********, да заплати на НОИ – гр.София разноски в размер на 100 лв.

Решението е окончателно – чл.119 от КСО.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: