Решение по дело №469/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260034
Дата: 13 ноември 2020 г.
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20205310200469
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 13.11.2020г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с Председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на втори октомври две хиляди и двадесета година, при участието на секретаря Юрия Кискинова, докладваното от председателя на състава, нахд № 469.2020г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 7459/15.04.2020г. на заместник – министъра на културата, с което на“Брег Трейд“еоод, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: град Асеновград, бул.“България“ № 77, представлявано от Ц.К.К., е наложена имуществена санкция в размер на 2 500 лева – две хиляди и петстотин лева, за нарушение по чл. 97, ал.1т.5 пр.1 от ЗАПСП.

 

По същество:

Дружеството – жалбоподател, представлявано от адвокат К., пледира за отмяна на обжалваното НП като неправилно и незаконосъобразно, по съображения, изложени в писмената жалба и изцяло поддържани в съдебно заседание.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща процесуален представител. Взима писмено становище по жалбата, с което се иска потвърждаване на обжалваното НП като постановено при спазване на административно – производствените правила и като законосъобразно.

Страните претендират разноски.

 

По процедурата:

АУАН № 7459/2020г. е съставен от главен инспектор в Дирекция „Авторско право и сродните му права“ в Министерство на културата, за нарушение по чл. 97, ал.1 т.5 предл.1 от ЗАПСП. Същият е компетентен орган, имащ правомощия да съставя актове за установяване на административно нарушение, с оглед разпоредбата на чл. 98,ал.1 от ЗАПСП и Заповед № РД09-255 от 12.05.2017г. на Министъра на културата.

НП също е издадено от компетентен орган, съгласно нормата на чл.98в от ЗАПСП и Заповед № РД-277 от 19.15.2017г.АУАН е съставен в отсъствието на представител на дружеството – нарушител, но при двама свидетели по неговото съставяне, като екземпляр от него е надлежно връчен на представител на дружеството - нарушител.Дружеството е надлежно поканено с покана писмо изх. № 62-00-463 от 20.12.2019г., но в указания в поканата ден и час, представител на дружеството не се е явил, поради което и актът за установяване на административно нарушение е съставен в отсъствие на такъв, съобразно нормата на чл. 40, ал.2 от ЗАНН, даваща възможност това да бъде сторено.Поканата е връчена с известие за доставяне от 10.01.2020г.

АУАН е съставен на 10.01.2020г. за нарушение, сочено за извършено на 17.10.2019г., а НП за него е издадено на 15.04.2020г., поради което и съдът намери, че са спазени сроковете по чл. 34 от ЗАНН.

АУАН съдържа изискуемите от чл. 42 от ЗАНН реквизити, а НП – тези по чл. 57, ал.1 от ЗАНН.

При служебна проверка, съдът не констатира да са допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила, поради което и разгледа делото по същество.

 

По фактите:

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа страна, съдът намери за установено следното:

На 15.10.2019г. е сключен договор за публично изпълнение на музика, между „Романтик“еоод, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление: град София, кв.“Овча Купел“ № 1, бл. 507, представлявано от Ефтим Костадинов Чакъров в качеството му на продуцент на фонова музика, наричан праводател и „Брег Трейд“еоод, ЕИК: *********, със седалище в град Асеновград, бул.“България“ № 77, представлявано от Ц.К. – управител, в качеството на потребител на фонова музика, наричано ползвател, по силата на който договор праводателят отстъпва на ползвателя неизключителното право да използва за публично изпълнение специално създадена авторска фонова музика от звукови файлове за озвучаване чрез аудиосистеми или по друг начин. Този договор е сключен, по силата на чл. 2 от него, само за предоставената през интернет чрез аудио стрийм и/или на брандирани технически носители фонова музика – юсб флашки или СД и не урежда права за излъчване на телевизионно съдържание.По силата на чл. 1.3, този договор се сключва само за зоните- търговските обекти, на територията на ресторант „Вито“, бул.“България“ № 7, Асеновград.Договорът е за срок от една година и влиза в сила от датата на неговото подписване.Срокът му, по силата на чл. 2.2 се продължава автоматично за всяка следваща календарна година, в случай, че някоя от страните не отправи писмено предизвестие за прекратяването му най- късно един месец преди изтичане на текущата календарна година.По силата на чл. 3.1, праводателят отстъпва на ползвателя правата по чл. 1 от настоящия договор, срещу възнаграждение в размер на 240 лева, за периода на ползване – 15.10.2019г.- 15.10.2020г.По силата на този договор, праводателят придобива следното право:

-        Да използва създадената авторска фонова музика в своите търговски обекти

-        Да получи удостоверение – сертификат за уредени авторски и сродни права за фонова музика

-        Да получава при поискване информация за нова фонова музика, реализирана от праводателя

-        Избор на месечен план – индивидуална оферта.

 

По силата на чл. 6.2, праводателят е длъжен да осигури на ползвателя спокойно и необезпокоявано ползване на фоновата музика, а също така и адекватна защита и съдействие, в случай на възникване на каквито и да било спорове, имащи за предмет авторските права по отношение на фоновата музика.

       

         Свидетелят Ч.П., на 17.10.2019г. е извършил проверка за спазване на „Закона за авторското право и сродните му права“, в ресторант „Вито“, стопанисвано от „Брег Трейд“еоод, който ресторант е с работно време от 08,00 до 04,00 часа.По време на проверката, обектът е бил отворен за посетители и озвучен с музикални произведения. Присъстващият на проверката обяснил, че обектът е озвучен с  музика за времето от 08 часа до 01 часа.Музиката е звучала от колони, свързани към усилвател и към компютър, свързан с интернет. Свидетелят Ч.П. за използвал служебно мобино устройство със сериен номер R58JA6JY54R, с инсталирани съгласно заповед № РД 09-281 от 19.05.2017г. програми SaundHaund, Shazam, Track ID. Констатирано е използване на произведения чрез публично изпълнение на запис, между които Waves - Extended Mix- Uryder end Erick Mfrillo и If I cant get down- Mike Dunn, чрез ползване на програмата “Shazam”.

 

По време на проверката било представено удостоверение за категоризация № РК -19-12235/28.11.2018г., издадено от Министерство на туризма, касов бон от 17.10.2019г. в 12,41 часа. Поканена е представителката на дружеството в Министерство на културата, за да представи договори за отстъпени авторски права, валидни към датата на проверката, други документи за получено писмено разрешение от правоносителя/ите за вида използване на посочените произведения, документ за платени вноски по договорите, към датата на проверката.

 

По време на проверката е присъствала салонния управител на ресторант „Вито“, Росица Начева.

Представен е гореописания договор с „Романтик“еоод съобразно дадените с констативния протокол указания.

По този договор, свидетелят Ефтим Чакъров изтъква, че са ползвани музикални семпли, които по своя характер представляват музикални фрагменти- малки части, които се купуват легално на име. Те се купуват от композитора- праводател и се ползват с това условие, че трябва да са част от конкретно музикално произведение. Тези семпли библиотеки продават семпли с изчистени авторски права. Дружеството – жалбоподател въз основа на договор, ползва чрез стрийм достъп, музика от каталога на „Романтик“еоод. По отношение на ползвания софтуерен продукт на страна на актосъставителя Ч.П. “Shazam”, това е наименование на софтуера, който се ползва като приложение на мобилен телефон и чрез което се записва звучащия фон към момента, сравнява се по алгоритъм с конкретна база данни и дава отговор.Това не е професионално устройство за разпознаване на произведения с носители на авторски права, не е професионален начин за установяване на нарушение на такива.

В проверявания ресторант „Вито“, се ползват два канала, като единият е с жанрова насоченост Лоонч- умерена като темпо музика от 80 до 110 удара в минута бийта и друга, коато е хаос музика стигаща до 100 бита.

Въз основа на определение на съда, от праводателя „Романтик“еоод е изпратено и приложено като писмено доказателство по делото писмо, от което е видно, че след прослушване в You tube на клип със заглавие Kryder and Erick Morillo- Waves- Extended Mix,  и последващ анализ на каталога на „Романтик“еоод, е открито сходство със следното произведение на композитора Ефтим Чакъров, намиращо се в каталога, а именно: “Fonoteka Fumk House Collestion-02 En Canto”, където са идентични 8-те такта от финала на Kryder and Erick Morillo - Waves- Extended Mix, като някои от приликите са следните:

-        И в двата отрязъка звучат само ударни и перкусии с вокален ефект от типа “vocal chops”- фрагментирани вокали с еднаква структура

-        И двете произведения са в една тоналност – a moll, което обяснява съвпадението на вокалния ефект

-        Темпото е изключително близко – 126 BPM за Fonoteka  и 125 BPM за Waves. Разлика от 1 бит в минута практически не може да бъде установено в рамките на 8 такта.

 

 Към писмото е приложен Сд аудио диск със семпъл 1, сдемпъл 2 и финалният дял след 05:22 минута на Kryder and Erick Morillo - Waves- Extended Mix, както и Fonoteka Fumk House Collestion-02 En Canto”.

 

При пускане на семпъл 1 – част от Kryder and Erick Morillo - Waves- Extended Mix, и семпъл 2- част от Fonoteka Fumk House Collestion-02 En Canto”, на софтуера, ползван от актосъставителя Shazam, което свидетелят Ефтим Чакъров е направил, софтуерът Shazam е дал отговор , че това са следните музикални произведения:

-America/Friginal Mix/ by Javi Viana

- Dream by Desta Cullen

- Turn Music On /Original Mix/ by Labium

- Saw/original Mix/ by Gaetano C end DePandis, което обаче не отговаря на действителното име и автор на отрязъка, което сочи, че използваната от актосъставителя софтуерна програма е ненадеждна и не е начин за установяване на нарушение на авторски права.

 

      Тези обстоятелства са потвърдени и от извършения оглед на приложеното към писмото СД.

 

   

По доказателствата:

 

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на свидетелите Ч.П., Евтим Чакъров и свидетелката Елеонора Рашкова, които съдържат логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото факти.

 

Като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира и писмените доказателства по делото, а именно:отговор от Ефтим Чакъров от 26.08.2020г.,  „Правила за определяне на размера на възнаграждения, дължими за използване на музикални и свързани с тях литературни произведения при публично изпълнение в туристически, търговски и други публични места, Заповед № РД09-718 от 27.10.2015г., Писмо изх. № 62-00-463 от 17.01.2020г., на Министерство на културата, известие за доставяне от 10.01.2020г., писмо изх. № 62-00-463 от 20.12.2019г. на Министерство на културата, писмо от „Романтик“еоод изх. № 62-00-463, Договор за публично изпълнение на музика от 15.10.2019г., писмо изх. № 26-00-412 от 02.08.2019г., Констативен протокол № 7459/2019г., писмо изх. № 108-717 от 28.10.2019г., Заповед № РД 09-255 от 12.05.2017г., Заповед № РД07-277 от 19.05.2017г., както и писмено доказателство по делото – сд диск.

     Като надлежно извършен, съдът кредитира и извършеният в съдебно заседание оглед на вещественото доказателства – СД диск.

 

            От правна  страна:

            По силата на чл.3, ал.1,т.2 от ЗАПСП, музикалните произведения са обект на авторското право, тъй като са  произведение на изкуството, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма.

        Съобразно алинея 3, на чл.3 от ЗАСП, обект на авторското право може да бъде и част от произведение по ал. 1 и 2, както и подготвителните скици, планове и други подобни.

        Съгласно чл. 5 от ЗАСП, автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение. Други физически, или юридически лица могат да бъдат носители на авторско право само в случаите, предвидени в този закон.

      По силата на чл. 36 от ЗАСП, с  договора за използване на произведението, авторът отстъпва на ползвател изключителното, или неизключителното право да използва създаденото от него произведение при определени условия и срещу възнаграждение.

        В случая, дружеството – жалбоподател има сключен договор за ползване на фонова музика, със заплатени авторски права, с „Романтик“еоод, която единствено звучи в държан от него обект за хранене – ресторант “Вито“, за озвучаване като фонова музика.

    В каталога на „Романтик“еоод има музикални произведения, в които са ползвани музикални семпли, които са легално закупени части от музикални произведения, върху които са заплатени авторските права.

    На 17.10.2019г., служител към Министерство на културата, при посещение на ресторант „Вито“ е ползвал програма Шазам, инсталирана на служебен мобилен телефон, която при звучене на произведение от каталога на „Романтик“еоод по силата на договор, произведение на композитора Ефтим Чакъров, собственик на „Романтик“еоод, а именно: Fonoteka Fumk House Collestion-02 En Canto”, което е създадено през 2012г., в което са ползвани легално закупени семпли от looppmasters.com, като първите 8 такта на това произведение са идентични с 8-те такта от финала на Kryder and Erick Morillo - Waves- Extended Mix.

    В случая ползваната от служителя към Министерство на културата програма Shazam , коато е създадена, за да идентифицира от масовата публика всяко звучащо около нас музикално произведение, с информативна цел, но не и професионална такава.

          Предвид на ползваните семпли и идентичност на 8 такта от двете произведения, това, което е звучало на 17.10.2019г. по време  на проверката и разпознатото такова, входирано в алгоритъма на аматьорската програма за разпознаване на музика Shazam, то без да е изготвена експертиза за ползване на семпли при създаване на музикалното произведение, което е звучало и проверка за нарушени авторски права, при заплатени такива и договор за тяхното ползване чрез публично разпространение и възпроизвеждане на музикално произведение  с автор свидетеля Ефтим Чакъров, на дружеството – жалбоподател, е съставен акт за установяване на адм.нарушение по чл. 97, ал.1 т.5 пр.1 от ЗАПСП, без от обективна страна, същото да е осъществило съставът на това адм.нарушение.

          С това е нарушен материалния закон, тъй като при липса на нарушаване на авторски права, при спазване на законовите изисквания за същите и при договор с автора на произведението за неговото разпространение на територията на ресторант „Вито“, административно – наказващият орган е нарушил материалния закон, поради което и издаденото от него НП е незаконосъобразно, поради липса на осъществено адм.нарушение и като такова следва да бъде отменено.

    Предвид на това, че са претендирани разноски, то отмяната на обжалваното НП води до понасяне на разноските за адвокат, възлизащи в размер на 500 лева, поради което и на основание чл. 63, ал.3 от ЗАНН и чл. 143, ал.1 от ЗАНН, следва да бъдат възстановени на дружеството – жалбоподател от бюджета на „Министерство на културата“, то съдът следва да осъди същото като разпоредител с бюджетни средства, да заплати същите на дружеството – жалбоподател.

      С оглед на това и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

     Съдът

РЕШИ:

 

 ОТМЕНЯВА НП № 7459/15.04.2020г. на заместник – министъра на културата, с което на“Брег Трейд“еоод, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: град Асеновград, бул.“България“ № 77, представлявано от Ц.К.К., е наложена имуществена санкция в размер на 2 500 лева – две хиляди и петстотин лева, за нарушение по чл. 97, ал.1т.5 пр.1 от ЗАПСП.

НА основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН вр.чл. 143, ал.1 от АПК, осъжда Министерство на културата, да заплати на „Брег Трерйд“еоод, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление: град Асеновград, бул.“България“ №77, представлявано от Ц.К.К., сумата от 500 лева – петстотин лева, предсталяваща хонорар за адвокат.

Решението да се съобщи на дружеството – жалбоподател, адвокат К. и на въззиваемата страна.

 

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив, в 14 – дневен срок от неговото съобщаване, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК.

 

Районен съдия: