Решение по дело №4665/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 922
Дата: 12 юли 2018 г. (в сила от 18 септември 2018 г.)
Съдия: Ани Стоянова Харизанова
Дело: 20175220104665
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                        гр. Пазарджик,12.07.2018 г.                                             

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД гражданска колегия в открито заседание на деветнадесети юни  през две хиляди и осемнадесетата година в състав:  

                                               

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :АНИ ХАРИЗАНОВА   

        

при секретаря Мария Кузева като разгледа докладваното от съдията Харизанова гр.д.№4665 по описа за  2017  година и за да се произнесе  взе  предвид следното :

 

            В исковата си молба срещу Д.В.Д. с ЕГН ********** *** ищецът Р.Н.Е. с ЕГН ********** *** твърди, че с ответника са сключили неформален договор за продажба на движими вещи – 4 броя машини струг „Универсал“ за сумата от 10 460 лв. Договорът е сключен в присъствието на двама свидетели. При сключването му ответникът заплатил сумата от 7 000 лв. и се договорили , че останалата част в размер ан 3 460 лв. ще бъде изплатена до 05.10.2012г.Като гаранция, че длъжникът ще заплати тази част от задължението си издал разписка, която е озаглавена „запис на заповед“. След време длъжникът погасил част от сумата в размер на 2 030 лв.  и дължимият остатък е 1 430 лв. Разписката съдържа имената на страните, личните данни, сумата  и датата, на която трябва да бъде изплатена и саморъчно поставен подпис  на двете страни. Тя съдържа недвусмислено обещание и намерение на ответната страна да заплати остатъка от сумата в определения срок. Разписката е средство за доказване на факта на периодични плащания, които ищецът е получавал и чрез нея е удостоверявал  тъй като на гърба на оригинала, който се съхранява у ответника, лично ищецът саморъчно е попълвал датите и размера на сумите , които ответникът е плащал по нея. Ищецът в качеството си на продавач е изпълнил задължението си по договора, като е предал вещите. Машините са във владение на купувача в деня на сключване на договора- 05.09.2012г. Ответникът като купувач е изпаднал в забава и не изпълнява своето задължение да заплати остатъка от продажната цена в размер на 1 430 лв. Моли се съда да се приеме за установено по отношение на ответника, че за ищеца съществува вземане за сумата от 1 430 лв. , остатъка от дължимата цена по договор за покупко-продажба на четири броя струг „Универсал“, ведно със законната лихва върху тази суча, считано от датата на подаване на заявлението 05.10.2017г до окончателното изплащане на сумата.Претендират се разноски . В подкрепа на твърденията ищецът ангажира доказателства.

            В срока по чл.131 от ГПК от ответника е подаден писмен отговор,  с който оспорва иска. Твърди, че  не е сключвал  с ищеца договор за продажба. Твърди, че е бил посредник между управляваното от ищеца търговско дружество „Елнира –маш“ЕООД- Велинград и сирийския гражданин М. К. за закупуване на посочените в исковата молба стругове втора употреба. Свързал двете страни, носил капарото  от името на купувача, но не е бил нито купувач, нито продавач  по сделката. Ако съдът приеме, че са съществували търговски взаимоотношения, то са били с „Енира- маш“ЕООД , представлявано от Р.Е., но не и с физическото лице – ищец по делото. Оспорва да е подписвал представената с исковата молба разписка и твърди, че никога не се е задължавал към ищеца със сумата от  3460 лв. и оставащи дължими  1430 лв. Моли се съда да отхвърли предявения иск.

            В съдебно заседание ищецът, чрез пълномощника си, поддържа иск.

            В съдебно заседание ответникът, чрез пълномощника си, поддържа писмения отговор.

             Пазарджишкият районен съд след като се запозна с изложените в исковата молба фактически твърдения, след като съобрази доводите на страните и обсъди и анализира събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, при спазване на разпоредбата на чл.235 от ГПК прие за установено следното от фактическа страна.

            Видно е от приложеното като доказателство по делото ч.гр.д.№4040/2017г по описа на РС-Пазарджик, че със заявление, депозирано на 05.10.2017г.,ищецът в настоящото производство, е отправил искане до съда за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК. Издадена е Заповед №2476/10.10.2017г.за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, с която е разпорено длъжникът Д.В.Д./ ответникът по делото/ да заплати на Р.Н.Е./ ищецът по делото/ сумата от 1 430 лв., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.10.2017г. до окончателното изплащане на вземането. В заповедта за изпълнение   са посочени обстоятелствата, от които произтича вземането, а именно: продажба на движими вещи – 4 броя струг „Универсал“, предадени във владение на купувача на 05.092012г.  и договорка остатъка от цената в размер на 3 460 лв. да бъде изплатена до 05.10.2012г. Към датата на  образуване на заповедното производство остатъка за плащане е в размер на 1 430 лв. Заповедта за изпълнение е връчена на длъжника на 17.10.2017г и на 24.10.2017г  от същия е подадено възражение срещу заповедта за изпълнение. С разпореждане №12661 от 25.10.2017г заповедният съд е указал на заявителя да предяви установителен иск за вземането си. Това разпореждане е връчено на заявителя на 31.10.2017г и на 16.11.2017г/ тоест в законовоустановения едномесечен срок/ заявителя е предявил настоящия иск.

            При това положение  съдът счита, че така предявеният специален положителен установителен иск с правно основание чл.422 във вр. чл.415, ал.1 от ГПК е процесуално допустим. Предявен е от легитимирана страна – заявителя в заповедното производство, след подадено в срок  от длъжника по заповедта за изпълнение възражение. Налице е развило се заповедно производство с предмет, който е идентичен с предмета на настоящото исково производство.

            По същество съдът  намира следното :

            От ищцовата страна е представено писмено доказателство- разписка, именувана „ записна заповед“ със следния ръкописен текст:“Р.Н.Е. с ЕГН ********** *** и Д.В.Д. с ЕГН ********** *** за задължение в размер на 3 460 лв. ,които трябва да бъдат върнали от Д.Д. до 05.10.2012г. Този  документ е двустранно подписан. Своевременно  с писмения отговор ответника оспори автентичността на подписа си  върху този документ. На основание чл.193 от ГПК съдът откри производство по оспорване автентичността на документа. В тази връзка се изслуша съдебно-графологическа, чието заключение съдът кредитира като компетентно и обосновано изготвено и неоспорено от страните. Вещото лице даде заключение, че подписът под ръкописния текст в долния десен ъгъл на разписката, не е положен от ответника. При това положение този документ се изключва от доказателствения материал по делото и съдът не го цени.

            По искане на ищцовата страна и при изрично противопоставяне, направено от ответника с писмения отговор се събраха и гласни доказателствени средства, чрез разпит на свидетелите Т. Ц. и И.П., които съдът не  обсъжда поради тяхната недопустимост, по съображения, изложени по- долу в мотивите на настоящия съдебен акт.

            Въз основа на така очертаната по делото фактическа обстановка от правна страна съдът прави следните изводи:

            За уважаване на заявената искова претенция следва да са се проявили в обективната действителност следните материално правни предпоставки/ юридически факти/, а именно:1/ наличие на твърдяното облигационно правоотношение по договор за покупко-продажба на четири броя  машини  струг „Универсал“ за сумата от 10 460 лв., сключен на 05.09.2012г. 2/ ищецът да е изправна страна по правоотношението, да е изпълнил задължението си по предаване на вещите, предмет на договора.  

            Процесуалноправната норма на чл.164, ал.1т.3 от ГПК поставя ограничение при установяване на договори на стойност над 5 000 лв./ а с оглед твърденията в исковата молба, страните са сключили договор на стойност 10 460 лв. като забраната е относителна. Това означава, че двете страни могат да изразят изрично съгласие, в който случай е допустимо доказването на договори на стойност над 5 000 лв. със свидетели, съгласно чл.164, ал.2 от ГПК.В случай такова съгласие не е налице. Както се посочи по-горе ответникът с писмения отговор изрично се е противопоставил на допустимостта на свидетелски показания. Ето защо съдът и не анализира събраните в хода на съдебното дирене гласни доказателствени средства, тъй като същите се явяват недопустими.  Обстоятелството, че исковата претенция е за остатъка от продажната цена в размер на  1 430 лв. не променя изводите във връзка с недопустимостта на свидетелските показания, тъй като при ограничение на свидетелските показания  процесуалният закон има предвид не размера на иска, а стойността на  договора, която стойност в  конкретния случай е 10 460 лв. Поради това и доказването на наличие на процесния договор за покупко – продажба  със свидетелски показание е недопустимо.  И с представените по делото писмени доказателства не се установи твърдяното облигационно правоотношение. Ищецът не проведе изискуемото се пълно и главно доказване на исковата си претенция на наведеното основание -договор за покупко- продажба. Дали е налице някакво друго основание – договорно или извъндоговорно, на което ищецът би могъл да претендира процесната сума е извън предмета на настоящото производство.

            Предвид изложеното предявеният иск е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

            По разноските:

            Предвид изхода на делото и на основание чл.78, ал.3 от ГПК ищецът следва да заплати на ответника сумата от 520 лв. разноски по делото.

            Воден от горното Пазарджишкият районен съд

           

                                         Р         Е          Ш         И    :

 

             ОТХВЪРЛЯ  предявеният от Р.Н.Е. с ЕГН ********** *** срещу Д.В.Д. с ЕГН ********** *** иск с правно основание чл.422 във вр. с чл.415 от ГПК за признаване за установено по отношение на Д.В.Д. с ЕГН **********, че съществува вземане на Р.Н.Е. с ЕГН **********  по Заповед № 2476 от 10.10.2017г, по ч.гр.д.№4040/2017г по описа на РС-Пазарджик  за сумата от 1 430 лв,ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на подаване на заявлението -05.10.2017г до окончателното изплащане на сумата.

             ОСЪЖДА Р.Н.Е. с ЕГН ********** *** да заплати на Д.В.Д. с ЕГН ********** *** сумата от 520 лв. разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред  Пазарджишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

 

 

                                                             РАЙОНЕН     СЪДИЯ :