Решение по дело №867/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1177
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 18 октомври 2019 г.)
Съдия: Ирена Николова Петкова
Дело: 20193100500867
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е  

гр. Варна, 18.10.2019г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично заседание на двадесет и пети септември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА ПЕТКОВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ: НАТАЛИЯ НЕДЕЛЧЕВА

Мл. с-я ИВАН СТОЙНОВ

                              

          

при секретар Цветелина Цветанова

като разгледа докладваното от съдията Петкова

в.гр. дело №  867 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по постъпила от З.Х. Я. срещу изпълнителни действия на ЧСИ Захари Димитров, рег. №808 в КЧСИ с район на действие ВОС, жалба вх.№ 7278/11.04.2019г. по изп.д. № 20188080400638, изразяващи се в извършване на въвод във владение на 10.04.2019г. по отношение на недвижим имот, представляващ ПИ с ид.№10135.5401.3330 по КК на гр. Варна. В жалбата се излага, че жалбоподателката е съсобственик на недвижимия имот и въведеното лице С.С. не е собственик, тъй като нотариалният акт, с който се легитимират като собственици  праводателите му, е обявен за недействителен. Я. сочи, че е предявила иск с правно основание чл.19 ал.3 ЗЗД за обявяване на предварителния договор, сключен с Г. С. и Й. П. за окончателен. Твърди се и че е предявен инцидентен установителен иск за собственост. С уточнителната молба жалбоподателката е уточнила, че владение върху имота е упражнявано от 12.01.2004г. до 10.04.2019г., т.е. до момента на извършване на атакувания от жалбоподателката въвод в имота. Иска да бъде отменено атакуваното изпълнително действие- въвод върху имота, както и да бъде възстановено владението.

Въззиваемият – взискателят С.А.С., с писмен отговор оспорва жалбата, като излага твърдения за нейната недопустимост, в евентуалност – за нейната неоснователност.

Въззиваемите страни - длъжниците Софка Р.П., Д.Р.П., Ю.Р.П., М.Г.С. и Н.С.Д., също оспорват жалбата и твърдят, че е недопустима и неоснователна.

На основание чл.436 ал.3 ГПК към преписката са приложени обяснения на ЧСИ.

 

Жалбата е подадена от трето за изпълнението лице в срока по чл.436 ГПК срещу подлежащо на обжалване изпълнително действие- въвод във владение на недвижим имот, на осн. чл.435 ал.5 ГПК.

От събраните по делото гласни доказателства се установява, че жалбата е допустима. Независимо че в протокола за въвод от 10.04.2019г. ЧСИ е описал, че в имота не е намерен никой, достъп не му е бил осигурен и с помощта на техническо лице е осигурил достъп, съставът намира, че събраните свидетелски показания опровергават описаното в протокола.

Пред настоящата инстанция са разпитани свидетелите М. В. В. и М. И. А.. И двамата свидетели имат преки и непосредствени впечатления, тъй като са съседи на имота. Твърдят, че в имота е закупен от въззивницата З.П. и съпруга й М. М. още през 2004г. и от 2006г. живеят в него, като са поставили фургон. Твърдят, че към момента на въвода жалбоподателката не е била в имота, тъй като е била на работа. П. не е живеела постоянно в имота, а е идвала през уикендите, а съпругът й е живеел постоянно там. Въводът е извършен в тяхно отсъствие. Предвид събраните свидетелски показания, съставът приема, че независимо от приложения по делото протокол за въвод, следва да бъде направен извод, че макар и към момента на въвода жалбоподателката да не е намерена в имота, то тя е установила владение върху същия от 2006г.  Жалбата по чл.435 ал.5 ГПК е допустима.

Същата по същество е и основателна, поради следното:

Жалбоподателката П. е трето лице, което е придобило владението върху имота преди завеждането на делото, по което е постановено изпълняемият титул. В конкретиката на настоящия спор , това е заповед №7478/04.10.2018г. по ч. гр.д. №14159/18г. по описа на ВРС, ХХХV-ти с-в. Въз основа на издадената заповед е издаден и изпълнителен лист, по силата на който са осъдени длъжниците Софка Р.П., Ю.Р.П., Д.Р.П., М.Г.С. и Н.С.Д. да предадат на С.А.С. процесния недвижим имот. Следователно и още преди подаване на заявлението по чл.417 ГПК, което е станало през 2018г., третото лице П. е била придобила владението върху имота на основание сключен с праводателите на ответниците по заявлението предварителен договор. Затова и по отношение на третото лице правата на взискателя не са установени с надлежно изпълнително основание, което води и до невъзможност за реализирането им чрез производството по принудителното изпълнение по аргумент на обратното от чл. 523, ал. 1 ГПК. Съобразно Тълкувателно решение № 3 от 10.07.2017 г. на ВКС по т. д. № 3/2015 г., ОСГТК, за да не може да се извърши въвода, е достатъчен само фактът на установеното преди завеждане на делото владение върху имота, като е без значение дали третото лице има права върху него и дали те са противопоставими на взискателя. Затова и правото да обжалва въвода по реда на чл. 435, ал. 5 ГПК е предоставено само на третото лице, което е било във владение на имота преди предявяването на иска, решението, по който се изпълнява, а в хипотезата, при която владението е установено след завеждане на иска, защитата на третото лице се реализира по чл. 523 ал.2 и чл.524 ГПК защита. И доколкото при подадена от трето лице по реда на чл.435 ал.5 ГПК жалба срещу въвода, е достатъчно да се установи само факта на владението и на придобиването му преди предявяването на иска, без да бъдат изследвани евентуалните права на третото лице върху имота, а в настоящото производство тези предпоставки са  доказани, то и жалбата е основателна. ЧСИ е следвало да съобрази, че владението от третото лице върху имота предмет на въвода е установено преди завеждане на делото, по което е издаден изпълнителния титул, и да откаже извършване на въвода. Като не е процедирал по посочения начин, ЧСИ е допуснал извършване на незаконосъобразно изпълнително действие, което подлежи на отмяна по реда на чл.435 ал.5 ГПК. Жалбата на З.П. е основателна и следва да бъде уважена.

Направено е искане за присъждане на разноски, като са представени доказателства за направени такива в размер на 1 325 лв. за адвокатска защита на З.П.. Направено е възражение за прекомерност, което настоящият състав намира за основателно предвид нормата на чл. 11 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Затова и ответниците следва да бъдат осъдени да заплатят на З.П. сума в размер на 300 лв., представляваща направени в настоящото производството разноски на осн. чл.78 ал.1 ГПК.

 

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ извършения от ЧСИ З. Д., рег. №808 в КЧСИ, с район на действие ВОС, на 10.04.2019г. ВЪВОД ВЪВ ВЛАДЕНИЕ по отношение на недвижим имот, представляващ ПИ с ид.№10135.5401.3330 по КК на гр. Варна,  по изп.д. № 20188080400638,  по жалба вх.№ 7278/11.04.2019г., депозирана от  З.Х. Я., трето лице в изпълнителното производство, срещу длъжниците Софка Р.П., Ю.Р.П., Д.Р.П., М.Г.С. и Н.С.Д. и взискателя С.А.С., на осн. чл.435 ал.5 ГПК.

ОСЪЖДА Софка Р.П., ЕГН **********, Ю.Р.П., ЕГН **********, Д.Р.П., ЕГН **********, М.Г.С., ЕГН **********, Н.С.Д., ЕГН **********, и С.А.С., ЕГН **********, да заплатят на З.Х.П., ЕГН **********, сумата от 300 /триста лева/, представляваща направени пред настоящата инстанция разноски за заплатено адвокатско възнаграждение на осн. чл.78 ал.1 ГПК.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

                                   2.