Решение по дело №347/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 618
Дата: 30 март 2023 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20237180700347
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 618

гр. Пловдив, 30.03.2022г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХVI касационен състав, в открито заседание на двадесет и трети март през две хиляди двадесет и трета година, в състав:          

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА ДИЧЕВА

                                                                               ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                                                    

 

при секретаря К.Р.и участието на прокурора Бойка Лулчева, като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 347 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК на основанията, предвидени в чл.348 от НПК съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Й.И.П., ЕГН **********, чрез адв. Б., против Решение № 2236/29.11.2022 г., постановено по АНД № 4532/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХIV н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 21 – 0432 -001061/12.10.2021г. на началник РУ при ОД на МВР Пловдив, РУ 01 Пловдив, с което на П. е наложена глоба в размер на 400 /четиристотин/ лева за административно нарушение по чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането.

Жалбоподателят Й.И.П. моли да се отмени решението,като неправилно и незаконосъобразно и да се отмени НП. Изложени са доводи за неправилна правна квалификация на нарушението. Твърди, че обжалваното НП е антидатирано, като се претендира нищожност.

Ответникът по касационната жалба – ПЪРВО РУ-ПЛОВДИВ при ОД на МВР Пловдив, в писмено възражение оспорва жалбата и излага  съображения за правилност на обжалваното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура изразява становище, за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на страните и след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, при наличие на правен интерес и срещу съдебен акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, поради което и е допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е бил сезиран с жалба против Наказателно постановление № 21 – 0432 -001061/12.10.2021г. на началник РУ при ОД на МВР Пловдив, РУ 01 Пловдив, с което на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 400 /четиристотин/ лева за административно нарушение по чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането.

Установено е от фактическа страна, че на 17.09.2021г. около 23ч. П. е управлявал в гр.Пловдив, ул.“Димитър Талев“ до № 35, лек автомобил „Хонда Сивик“ с рег.№ ***, чужда собственост, при липса на застраховка „Гражданска отговорност“ за автомобила.

За да потвърди НП, районният съд е приел,че в хода на административнонаказателното производство няма допуснати съществени процесуални нарушения, нарушението е извършено, правилно е квалифицирано и правилно е определено следващото се административно наказание. По отношение на възражението за антидатиране е прието,че няма доказателства за това, освен изявлението на самия жалбоподател.

Решението е правилно.

Административнонаказателната разпоредба на  чл. 638, ал. 3 от КЗ, на основание на която е наложено наказанието и с която е квалифицирано същото, съдържа не само санкция, но и диспозиция – деянието, което законът забранява, определяйки го като административно нарушение с посочването на съставомерните му признаци. Разпоредбата съдържа и правилото за поведение, нарушаването на което е предвидено като основание за ангажиране на отговорността с налагане на административно наказание. Според  чл. 638, ал. 3 КЗ лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв. Разглежданият текст съдържа едновременно както правилото за поведение, така и санкцията за нарушаването му. Затова и възражението на жалбоподателя за неправилно посочена норма в НП е неоснователно. В случая в НП е посочена правилната правна квалификация на констатираното противоправно поведение –  чл. 638, ал. 3 КЗ, т. е. неспазеното материално правило за поведение.

Другото възражение относно наличието на антидатиране не почива на никакви конкретни факти. От приложената преписка е видно, че сроковете по чл.34 от ЗАНН са били спазени. Връчването на АУАН е надлежно. Надлежно е и връчването на НП. Няма нито едно обстоятелство, което да създава съмнение за антидатиране на НП.

С обжалваното решение са изложени пълни и точни мотиви относно спорните обстоятелства. Правилно е прието, че процесуални нарушения не се констатират, а вмененото нарушение несъмнено е извършено.

Ето защо решението ще се остави в сила.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2236/29.11.2022 г., постановено по АНД № 4532/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХIV н.с.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: