Решение по дело №564/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 456
Дата: 20 декември 2021 г. (в сила от 20 декември 2021 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20217080700564
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 456

 

гр. Враца, 20.12.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание  на  07.12.2021 г. /седми декември две хиляди  двадесет и първа  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело № 564 по описа  на  АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

          

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, във вр. чл.63, ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на НАП, депозирана чрез процесуалния представител ** Д.М. против Решение  №260059/23.07.2021г., постановено по АНД  №106 по описа на Районен   съд -  Мездра  за  2021г., с  което е отменено НП № 514532-F529972/28.05.2020г.  на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в Централно управление на НАП. С цитираното НП на „Ф.П.“ ЕООД ***, за нарушение на чл.3, ал. 3 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. и на основание  чл. 185, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева.

В касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно. Иска се отмяна на решението и постановяване на друго, с което да бъде  потвърдено  НП.

В с.з. касаторът, чрез ** М. моли за решение, с което да се отмени решението на РС-Мездра и да се потвърди наказ. постановление, като правилно и законосъобразно. Претендира  се  юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът – „Ф.П.“ ЕООД, редовно призован, представител не се явява. От процесуалният представител на дружеството е ангажиран отговор и молба по същество на спора, с доводи за неоснователност на жалбата. Претендирани са разноски.

Участващият в касационното производство прокурор от ОП – Враца дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Касационният съдебен състав, като взе предвид наведените в касационната жалба доводи, становищата на страните, събраните доказателства и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 АПК, приема следното:

Предмет  на  делото  е  Решение № 260059/23.07.2021 г., постановено по  АНД № 106 по описа на Районен съд  Мездра за 2021 г., с което е отменено НП № 514532-F529972/28.05.2020г.  на Началник отдел „Оперативни дейности“- Велико Търново в Централно управление на НАП. С цитираното НП на „Ф.П.“ ЕООД ***, за нарушение на чл.3, ал. 3 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ и на основание чл.185, ал.2 ЗДДС е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева.

За да отмени НП районният съд е приел, че АУАН е съставен при спазване на предвидената в чл.40 и чл. 43 от ЗАНН процедура и съдържа предвидените в чл. 42 ЗАНН реквизити. НП е изготвено съгласно изискванията на чл. 57, ал. 1 ЗАНН, издадено е от компетентен орган, но при издаването му са нарушени съществено процесуални правила, ограничаващи правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице.

Съдът, като обсъди оплакванията в жалбата и събраните по делото доказателства прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Първоинстанционното производство е образувано по жалба от „Ф.П.“ ЕООД *** - ответник в касацията, срещу НП № 514532-F529972/28.05.2020 г.  на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в Централно управление на НАП. Видно от приложените по делото протоколи от проведени съдебни заседания, първоинстанционният съд е конституирал като страна – ответник по делото - ТД на НАП – Велико Търново. С участието на тази страна е протекло  съдебното производство пред първата съдебна инстанция.

Преди да провери правилността на обжалваното съдебно решение на основанията, посочени в жалбата, съдът следва да извърши контрол за допустимостта  на същото. Съгласно чл. 218, ал. 2 АПК, вр. чл. 63 ЗАНН  за това съдът следи служебно.

При извършване на проверката, настоящият съд констатира, че е допуснато съществено нарушение при конституирането на страните в производството пред РС - Мездра.

Съгласно разпоредбата на чл.61, ал.1 ЗАНН /в действаща понастоящем редакция на ДВ, бр. 10 от 2011 г./ в производството пред районния съд се призовават нарушителят, поискалите обезщетение, включително и тези по чл.55, ал.2, и учреждението или организацията, чийто орган е издал наказателното постановление или електронния фиш.

В случая наказателното постановление е издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в ЦУ на НАП. Съгласно чл. 6, ал. 1 от Закона за НАП, агенцията се състои от централно управление и териториални дирекции. Функциите на централното управление са посочени в  чл. 6, ал. 2 от Закона за НАП, а в чл. 6, ал. 3 от Закона за НАП отделно са формулирани функциите и правомощията на териториалните дирекции на НАП, като териториални структури.

В противоречие с цитираните разпоредби от ЗАНН и ЗНАП в проведеното пред него производство районният съд неправилно е конституирал  като страна – ТД на НАП-Велико Търново, която  е  участвала  в  процеса, като ответник и  спрямо този ответник са извършени всички процесуални действия  по делото. Териториалната дирекция  е част от системата на приходната агенция – териториална структура, но органът, издал процесното наказателното постановление, не принадлежи към нея, а към Централното управление на НАП. Именно последното, в съответствие на чл.61, ал.1 ЗАНН, е учреждението, чийто орган е издал НП и се явява надлежния ответник в производството по оспорване на наказателното постановление.

Провеждането на производството пред въззивната инстанция с участието на ненадлежна страна има за последица недопустимост на постановеното съдебно решение. На основание чл. 63 ЗАНН, вр. чл. 221, ал. 3, предл. 2 АПК решението следва да бъде обезсилено, а делото – върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд. При новото разглеждане на делото съдът следва да конституира надлежната страна – ЦУ на НАП, като ответник, съгласно изискванията на чл.61, ал.1  ЗАНН, и производството да се проведе при нейното участие.

При този изход на спора разноски в настоящото производство не следва да бъдат присъждани на страните.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 3, предл. 2 АПК, Административен съд Враца, в настоящия касационен състав,

                                

РЕШИ:

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 260059/23.07.2021г., постановено по АНД № 106 по описа на Районен съд -  Мездра за 2021 г.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд, при спазване на указанията, дадени в мотивите на настоящия съдебен акт по приложението на процесуалния закон.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

           

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                                                             (                                                                                                         2.