Решение по дело №220/2019 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 юли 2019 г.
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20197240700220
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р Е Ш Е Н И Е  242

 

       гр. Стара Загора, 08.07.2019 г.

 

        В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд в публичното заседание                                       на двадесети юни две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

    Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                      Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                  РАЙНА ТОДОРОВА

                                                                                         

при секретаря Минка Петкова

и в присъствието на  прокурора Петя Драганова

 като разгледа докладваното от  БОЙКА ТАБАКОВА   к.а.н.дело     220 по описа  за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

  Образувано е по касационна жалба, подадена от „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД, против Решение № 9 от 25.03.2019г., постановено по АНД № 43/2019г. по описа на Районен съд - Чирпан, с което е потвърден Електронен фиш /ЕФ/ серия К №  2236729 от 10.08.2018 г., издаден от ОД МВР Стара Загора с наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП. В жалбата са изложени оплаквания за недопустимост на решението, незаконосъобразност поради неправилно приложение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Според касатора при издаване на ЕФ са допуснати съществени процесуални нарушения на ЗАНН, които правят неясно административното обвинение и водят до неправилна преценка на Чирпанския районен съд за подсъдността на спора по законосъобразността на фиша. Сочат се и противоречия между мотивите и диспозитива на обжалваното решение относно извършителя на административното нарушение и лицето, на което се налага санкция за това нарушение. Твърди се липса на мотиви по направени оплаквания за незаконосъобразност на ЕФ, свързани със спазване изискванията на Инструкция № 8121з-749 от 20.10.2014ж за реда и организацията за осъществяване на дейностите по контрол на пътното движение и Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Касационният жалбоподател обосновава и неправилно приложение на материалния закон при потвърждаване на ЕФ  По подробно изложени съображения по наведените касационни основания е направено искане за отмяна на решението на РС и отмяна на издадения ЕФ като незаконосъобразен.

   Ответникът по касационната жалба - Областна дирекция МВР Стара Загора, редовно и своевременно призован, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба, като предлага решението на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

 

   Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

    Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, участвала в съдебното производство пред районния съд. Изложени са оплаквания против съдебното решение, което е с неблагоприятен за подателя резултат, с оглед на което жалбата е процесуално допустима.

 

                 Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Чирпан е електронен фиш  серия К № 2236729, издаден от ОД на МВР Стара Загора, с който на В.И.А. като законен представител на „Профилактика, рехабилитация и отдих ЕАД гр. София на основание чл.189, ал.4, във  вр. с чл.182, ал.2, т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лв. за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 10.08.2018г., в 12:58 ч., в област Стара Загора, на АМ „Тракия“, км.180, посока към гр.Бургас, при ограничения на скоростта 140км/ч., въведено за автомагистрала, е извършено нарушение на скорост, установено и заснето с мобилна радарна  система TFR1-M от МПС „Форд Куга” – товарен автомобил, с рег. № ****, собственост на „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София, със скорост 157 км/ч. при ограничение от 140 км/ч., като превишението е било 17км/ч.

     С обжалваното решение по жалба на „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София чрез прокуриста Х.Г.А. е потвърден ЕФ серия К № 2236729, издаден от ОД на МВР Стара Загора, с който на  „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София е наложено административно наказание глоба в размер на 50лв. За да потвърди ЕФ, Районен съд Чирпан е изложил съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Прието е, че е издаден от компетентен орган и съдържа всички изискуеми от закона реквизити, а описаната в процесния ЕФ скорост на товарния автомобил е била констатирана с годна мобилна радарна система за контрол на скоростния режим, преминала успешно последваща проверка. Не се  споделят възраженията на жалбоподателя, че съставеният ЕФ е издаден в нарушение на процесуалните правила – при  липса на реквизити „данни на издател“ и „дата на издаване“, както и че не е посочено точно мястото на извършване на нарушението. Според съда в случая е приложима облекчената процедура по чл. 189, ал. 4 ЗДвП предвид обстоятелството, че нарушението е установено с мобилно автоматизирано техническо средство и това не е в противоречие с Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014г. по тълк. дело № 1/ 2013г. на ВАС. Въз основа на изложените мотиви съдът е приел, че обжалваният ЕФ е законосъобразен и като такъв следва да бъде потвърден.

При извършена служебна проверка по чл. 218, ал.2 АПК касационният състав на Административен съд Стара Загора намира, че така постановеното решение е недопустимо.

                   В разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП е предвидено при нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител да се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Съгласно ал.5 на чл.189 от ЗДвП, електронният фиш по ал. 4 се изпраща на лицето по чл. 188, ал. 1 /физическо лице-собственик или ползвател на МПС, при управлението на което е извършено нарушение/ или ал.2 /юридическо лице-собственик на МПС, при управлението на което е извършено нарушение/ с препоръчано писмо с обратна разписка.

 

            Нормата на чл.188, ал.2 от ЗДвП регламентира, че когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН, нарушителят и поискалият обезщетение могат да обжалват НП в седемдневен срок от връчването му.  Според чл.61, ал.1 от ЗАНН при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалите обезщетение, включително и тези по чл. 55, ал. 2, и учреждението или организацията, чийто орган е издал НП, както и допуснатите от съда свидетели. 

 

            В случая с електронен фиш серия К № 2236729, издаден от ОД на МВР Стара Загора, е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лв на физическото лице В.И.А. като законен представител на  „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София

 

            В жалбата срещу електронния фиш като подател е посочено „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София. В нея са изложени доводи за незаконосъобразност на фиша поради допуснати процесуални нарушения, изразяващи се в липсващи реквизити, както и поради липса на материалноправните условия, посочени в разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП. При тези данни се установява, че жалбата е подадена от лице, което не е активно легитимирано да обжалва електронния фиш. Налице са били предпоставките на чл. 323, ал. 1, т. 3 от НПК, приложими на основание чл. 84 от ЗАНН, за връщане на жалбата и прекратяване на съдебното производство. Цитираната норма предвижда, че въззивното производство се прекратява, когато жалбата не е подадена от лице, което има право на жалба или протест. В случая няма никаква неяснота кой е подателят на жалбата, по която е образувано НАХД № 43/ 2019г по описа на Районен съд Чирпан, а именно „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София. Обстоятелството, че не физическото лице В.И.А. като законен представител, а дружеството е подател, е видно от самата жалба, депозирана от името на дружеството чрез неговия прокурист. Дружеството обаче не е санкционираният правен субект. Съгласно чл.13 във връзка с чл.24 от ЗАНН, административно наказание „глоба” се налага на физически лица. За юридическите лица наказанието е „имуществена санкция” - чл.83 от ЗАНН. В случая наложеното наказание е „глоба“, което кореспондира с приложимата за казуса разпоредба на чл.188, ал.2 от ЗДвП.

 

           Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на ЗАНН /чл.189, ал.8 от ЗДвП/, който признава право на жалба само на нарушителя и поискалия обезщетение. Това прави подадената в случая жалба от дружеството-собственик недопустима, съответно постановеното въз основа на нея съдебно решение също е недопустимо и следва да бъде обезсилено. Жалбата на „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София подлежи на връщане, а образуваното въз основа на нея съдебно производство следва да бъде прекратено.

 

            Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл.2 във връзка с чл.222, ал.2, т.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                                             Р     Е     Ш     И     :

 

 

    ОБЕЗСИЛВА Решение №  9/ 25.03.2019 г., постановено по АНД № 43/2019 г. по описа на Районен съд Чирпан.

 

    ВРЪЩА жалбата на „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД гр. София против електронен фиш серия К № 2236729, издаден от ОД на МВР Стара Загора.

 

               ПРЕКРАТЯВА  производството по делото.

 

       Решението не подлежи на обжалване и протестиране.              

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                   

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                           2.