Определение по дело №84/2023 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 май 2023 г.
Съдия: Анета Иванова Петрова
Дело: 20237250700084
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 април 2023 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                                           19.05.2023г.                        гр.Търговище   

                                    

Административен съд - гр.Търговище                          втори състав                           

на деветнадесети май         две хиляди двадесет и трета година,

в закрито заседание в следния състав

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:АНЕТА ПЕТРОВА

като разгледа докладваното от председателя адм.д.№84 по описа за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл АПК във връзка с чл. 107, ал.2 Закона за автомобилните превози.

Делото е образувано по жалба на С.И.А. ***, действащ чрез процесуалния си пълномощник а.. Р.Р. ***, против Заповед за налагане на принудителна административна мярка № РД – 14 - 1383/18.04.2023 г., издадена от Директора на РД „АА“ - Русе. След извършване на проверка за редовност на постъпилата жалба съдът установи, че същата отговаря на изискванията на чл. 150 и чл. 151 АПК, поради което е редовна. Относно допустимостта на жалбата съдът установи, че същата е подадена срещу акт, който подлежи на обжалване, съгласно разпоредбата на чл. 107, ал.2 Закона за автомобилните превози. Жалбата е подадена в рамките на 14-дневния срок за обжалване на оспорения административен акт, предвид датата на връчването му – 18.04.2023г., отразена в разписка към заповедта, и датата на входиране на жалбата в АдмСТ, където е постъпила директно – 26.04.2023г. Същата се подава от лице – адресат на оспорения акт, имащо правен интерес от обжалване на последния. Предвид постоянния адрес на жалбоподателя в съдебния район на Административен съд - Търговище, съгласно чл. 133 ал.1 от АПК във вр.с чл. 107, ал.2 ЗАвтПр спорът е родово и местно подсъден на АдмСТ. При така направената констатация за редовност и допустимост на жалбата следва да се насрочи открито съдебно заседание за разглеждането й с призоваване на конституираните страни и да се извърши процедурата по чл. 163 ал. 2 АПК като се укаже на административния орган, издал оспорения акт, възможността в 14-дневен срок от получаване на препис от настоящото определение да представи писмен отговор и посочи доказателства, като приложи към отговора писмените доказателства, с които разполага. Следва да се съобщи на страните проект за доклад по делото.

Водим от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

КОНСТИТУИРА като страни в настоящото производство:

С.И.А. ***, в качеството на жалбоподател/оспорващ, и

Директор на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ - Русе, упълномощен със Заповед №РД-01-553/23.11.2021г. на Изпълнителния директор на ИААА, в качеството на ответник по оспорването.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на                                       06.06.2023 г. от 11.20 ч. в Зала №4 на Съдебна палата - Търговище, за която дата да се призоват страните на посочените по делото адреси.

УКАЗВА на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ - Русе възможността му по чл.163 ал.2 от АПК във вр.с чл. 107, ал.2 ЗАвтПр в 14-дневен срок от получаване на преписа на настоящото определение да представи писмен отговор по жалбата и посочи доказателства, като приложи към отговора писмените доказателства, с които разполага.

СЪОБЩАВА НА СТРАНИТЕ СЛЕДНИЯ ПРОЕКТ ЗА ДОКЛАД ПО ДЕЛОТО:

1.Обстоятелства, на които се основават страните - В жалбата се визира незаконосъобразност на оспорената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № РД – 14 - 1383/18.04.2023 г., издадена от Директора на РД „АА“ - Русе, поради липса на изложени конкретни мотиви относно определения срок на наложените ПАМ, което представлявало несъответствие с изискването по чл. 56 ал.2 т.4 АПК за излагане на фактически основания за издаване на акта. Сочи се, че с изпълнението на наложените ПАМ всъщност е преустановено извършването на нарушението и визираните в оспорената заповед срок или условие : до отстраняване на нарушението, са настъпили. Наред с това се изтъква, че жалбоподателят не би могъл да получи лиценз за извършване на обществен превоз, тъй като такъв лиценз се давал само на еднолични търговци и търговски дружества по аргумент от чл. 2, ал. 1 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари, във връзка с § 1, т. 5 от ДР на ЗАвтПр. Визира и нарушение на принципа на за съразмерност и по - конкретно на разпоредбата на чл. 6, ал. 2 от АПК, поради определянето на двете ПАМ в максималния предвиден законов срок. Като се позовава на отменителните основания на чл. 146 т.2, 3, 4 и 5 АПК, жалбоподателят моли съда да отмени изцяло оспорената заповед.

С оспорената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № РД – 14  - 1383/18.04.2023 г., издадена от Директора на РД „АА“ - Русе, упълномощен със Заповед № РД-01-553/23.11.2021г. на Изпълнителния директор на ИААА, на основание чл. 106а, ал. 1, т. 1, буква „а“ и ал. 2, т. 1, във връзка с чл. 106а, ал. 7 от Закона за автомобилните превози е наложена ПАМ - временно спиране от движение на моторно превозно средство лек автомобил марка „Фолксваген Каравел“ категория Ml с per. № Т5366КК, регистриран в Р. България на дата 08.11.2002г., собственост на С.И.А. с ЕГН **********, до отстраняване на нарушението, но за не повече от 12 /дванадесет/ месеца, чрез сваляне и отнемане на 1 /един/ брой табела с регистрационен номер Т5366КК и отнемане на свидетелство за регистрация № *********, издадено в Р. България; на основание чл. 106а, ал. 1, т. 4, буква „б“ и ал. 2, т.3 от Закона за автомобилните превози е наложена ПАМ - временно отнемане на свидетелството за управление на МПС № ********* на С.И.А. с ЕГН **********, издадено на 06.08.2013г от МВР Търговище - до отстраняване на нарушението, но за не повече от една година.

2. Правна квалификация на спора – жалбата е с правно основание чл. 145 и сл АПК във връзка с чл. 107, ал.2 ЗАвтПр.

3. Кои права и кои обстоятелства се признават – не са налице такива на този етап.

4. Кои обстоятелства не се нуждаят от доказване – не са налице такива на този етап.

5. Как се разпределя доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти:

УКАЗВА на ответната страна - Директора на РД „АА“ - Русе, че съгласно чл.170 ал.1 от АПК носи тежестта за доказване, че оспореният акт е издаден от компетентен орган и при спазване на всички процесуални правила, както и да установи съществуването на фактическите основания, посочени в оспорената заповед, предвид липсата на предвидена от ЗАвтПр презумтативна доказателствена сила на съставения в случая АУАН. В изпълнение на доказателствената тежест същият следва да посочи и представи писмени и гласни доказателства относно установяване на посочените в оспорената заповед фактически основания за издаването ѝ, включително и чрез събиране на свидетелски показания на посочените в заповедта лица, пътували в управляваното от жалбоподателя МПС. Преценката за съответствие на наличните по преписката писмени сведения с изискванията на чл. 44 АПК съдът ще направи в окончателния си съдебен акт.

УКАЗВА на оспорващия, че съгласно чл. 154 ал.1 ГПК във вр.с чл. 144 АПК във връзка с чл. 107, ал.2 ЗАвтПр носи тежестта на доказване относно фактите, на които основава своите искания и възражения.

По представените доказателства от страните, съдът ще се произнесе в насроченото по делото открито съдебно заседание, съгласно чл.171 ал.6 изр.2 от АПК във вр. с чл. 107, ал.2 ЗАвтПр.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: