Определение по дело №540/2018 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 405
Дата: 29 декември 2018 г. (в сила от 29 декември 2018 г.)
Съдия: Минка Иванова Китова
Дело: 20185630200540
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 декември 2018 г.

Съдържание на акта

    П Р О Т О К О Л

                             гр. Харманли, 29.12.2018г.

 

          ХАРМАНЛИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в публично съдебно заседание на двадесет и девети декември, две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИНКА КИТОВА

 

при участието на секретар: Елена Георгиева сложи на разглеждане НЧД №540 по описа за 2018 год. докладвано от Председателя:

 

На именното повикване в 10:00 часа се явиха:

 

Производството е по реда на чл.223 от НПК.

 

За органа на досъдебното производство се явява М. С. Х. – младши разследващ полицай при ГПУ-Ново село.

 

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. / M.A. A./ доведен от органа на досъдебната фаза, се явява лично.

 

В съдебната зала присъства М. Н. Х. – преводач от пащу, фарси.

 

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. / M. A. A.//чрез преводача М. Н. Х./  Владея език пащу. В настоящия процес ще се ползвам от този език.

 

Съдът, като взе предвид, че свидетелят М.А.А. / M. A. A./е чужд гражданин и не владее български език, счита, че на основание чл.142 ал.1 от НПК, следва да му бъде назначен преводач, а именно М. Н. Х., който да извърши устен превод от пащу на български език и обратно.

Водим от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

НАЗНАЧАВА на основание чл.142 ал.1 от НПК, на свидетеля М.А.А. / M. A. A./ роден на *** год. в гр. Б., Р.ика А., афганистанец преводач, а именно М. Н. Х., който да извърши устен превод от език пащу на български език и обратно.

 

СНЕ се самоличността на преводача.

ПРЕВОДАЧ  М. Н. Х.роден на *** г., в А., живущ ***, афганистанец, българско гражданство, висше образование, женен, неосъждан, ЕГН **********.

 

Съдът предупреди преводача за наказателната отговорност, съгласно разпоредбата на чл.290, ал.2 от НК, по силата на която, ако писмено или устно съзнателно даде неверен превод или тълкуване, законът предвижда до 5 години лишаване от свобода.

 

ПРЕВОДАЧ  М. Н.Х. - Владея писмено и говоримо език дари и мога да извърша превод на процесуалните действия по делото. Разбирам се със свидетеля. Установихме контакт. Наясно съм с наказателната отговорност.

 

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. / M. A. A../ чрез преводача/ - Разбирам какво ми превежда преводача.

 

По хода на делото.

 РАЗСЛЕДВАЩ ПОЛИЦАЙ М. С. Х. - Да се даде ход на делото.

 

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. /M. A. A../ чрез преводача/ – Да се гледа делото.  Желая да дам показания.

 

Съдът, след като изслуша становището на страните и съобрази, че същите са редовно призовани, намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото.

Водим от горното, съдът

 

                                О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ДАВА ХОД  НА ДЕЛОТО.

На основание чл. 272 ал.3 от НПК съдът пристъпи към  снемане  самоличността на свидетеля чрез преводача М. Наджиб Хамнауа:

 

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. / M. A. A./ - роден на ***год. в гр. Б., Р. А., афганистанец, със средно образование, неженен, неосъждан, безработен, с настоящ адрес ***, Р. А., без документи за самоличност, по данни предоставени от лицето.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ на състава разясни на свидетеля правата му по НПК и отговорността по чл.290 ал.1 от НК.                 

Съдът разясни правата на свидетеля регламентирани в чл.122 ал.1 от  НПК,а именно: да си служи с бележки за цифри, дати и други, които се намират у него и се отнасят до  показанията му; да получи възнаграждение за загубения работен ден и да му бъдат заплатени разноските, които е направил; да иска отмяна на актовете, които накърняват  права и законните му интереси, както и, че има право да се консултира с адвокат, ако смята, че с отговора на поставения въпрос се засягат правата му по чл.121 от НПК и съгласно чл.122 ал.2 от НПК разследващият орган е длъжен да му осигури тази  възможност.

Съдът разясни задълженията на свидетеля: да се явява пред съответният орган, когато бъде призован;  да изложи всичко, което знае по делото и да отговаря на поставените му въпроси, както и да остане на разположение на органа, който го е призовал, докато това е необходимо.

 Съдът разясни на свидетеля, че няма задължението да даде показания по въпроси, отговорите на които биха уличили в извършване на престъпление свидетеля, неговите възходящи, низходящи, братя, сестри или съпруг или лице с което се намира във фактическо съжителство – чл. 121  ал.1 от НПК, както и  че може да откаже да свидетелства, ако е съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра на обвиняемия, както и ако се намира във фактическо съжителство с обвиняемия, съгласно чл.119 от НПК.

Съдът предупреди свидетеля за наказателната отговорност, регламентирана в чл.290 НК, която предвижда  при съзнателно потвърждаване на неистина или затаяване на истина, наказание «лишаване от свобода» до 5 години.

   

          СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. / Mohamad Anwar Ahmadzai/чрез преводача/ - Ясни са ми правата и задълженията, които имам по закон. Желая да дам  показания. Обещавам да говоря истината.

 

На основание чл.274, ал.1 от НПК Председателят на състава  разясни на страните правото им на отводи срещу съдебния състав  и секретаря.

 

РАЗСЛЕДВАЩ ПОЛИЦАЙ М. С. Х. - Нямам възражения против състава на съда. Нямам искания за отводи.

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. / M. A. A.чрез преводача/  Нямам искания.

 

На основание чл.276 от НПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

Докладва делото: - Постъпило е искане с правно основание чл.223 от НПК от Митко Събев Хаджиев –  младши разследващ полицай при ГПУ-Ново село за провеждане на разпит пред Съдия на  М.А.А. / M. A. A./ роден на *** год. в гр. Б., Р. А., афганистанец - свидетел по Досъдебно производство №118/2018г. по описа на ГПУ-Ново село, образувано за престъпление по чл.281 ал.1 от НК срещу неизвестен извършител. 

 

РАЗСЛЕДВАЩ ПОЛИЦАЙ М. С. Х. - Поддържам искането за  провеждане на разпит на свидетел пред Съдия от РС Харманли.  Заявявам, че по делото няма привлечени в качеството на обвиняеми лица.

 

На основание чл.223 ал.3 от НПК съдът пристъпи към разпит на свидетеля.

 

РАЗСЛЕДВАЩ ПОЛИЦАЙ М. С. Х. –Разкажете под формата на свободен разказ преди колко време тръгнахте, от къде и кога?

 

 

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. / M. A. A. чрез преводача/ -  Преди една година нелегално напуснах Афганистан и нелегално пристигнах в Турция. Работих в Истанбул  като общ работник в заведние. Имах намерение да стигна до Фарнция. Трябваше да намеря някакъв каналджия, който да е афганистански гражданин и срещу 3000 евро да ми помогне да стигна до Франция. Доколкото си  спомням на 21.12.2018г. около 21:30ч. една група от Истанбул тръгнахме към границата. С нас бяха трима каналджии единия беше афганистанец, а другите двама бяха турски граждани. Пътувахме с кола 3ч., след това слязохме и вървяхме пеша час и половина и стигнахме близо до река. В автомобила бяхме 22 души, тримата каналджии и шофьора. Единия каналджия е афганистанец, а другите двама турски граждани. Микробуса беше бял, товарен и без седалки. До щофьора бяха седнали тримата каналджии. След като стигнахме до гориста местност шофьора си тръгна, а ние с каналджиите продължихме пеша. Аз седях назад и не мога да рзпозная шофьора. След това един час и 40мин. вървяхме пеша и стигнахме да реката. След това с гумена лодка на два курса минахме реката.  С нас бяха тримата каналджии. Лодката я носеха каналджиите и след полунощ минахме реката. Окло две денонощия вървяхме в горите и след 2-3 денонощия бяхме в България. Много време вървяхме с каналджиите и в едни храсти чакахме да дойдат коли за да ни вземат. През цялото време вървяхме в гориста местност. Каналджиите ни казаха да чакаме, че ще дойдат да ни вземат още първата вечер. Първата вечер в гората не се появиха коли и ние през цялата вечер бяхме на същото място. Цялата група бяхме от мъже нямаше деца и жени. Около 19.00ч. дойдоха две коли едната беше лека кола, а другата бус. Когато се появиха колите ние на бегом се качихме на колите. Много беше тъмно и не мога да кажа какви са колите. Едната беше някакв товарен микробус, който нямаше седалки. Всички 22-ма човека се качихме в буса, а отпред беше само шофьора и един от нашата група седеше до него. Шофьора беше българин. Каналджиите казаха да се качваме в микробуса. Още като спряха колите и каналджиите казаха да се качваме, а те се върнаха обратно. Имаше още една кола, която беше лек автомобил.  Лекия автомобил беше спрян пред нас и не видях колко човека имаше в нея. Ние бяхме по далеч от нея, а и беше много тъмно и не видях колко човека има в нея и каква е на цвят. Като тръгнахме ние и лекия автомобил тръгна пред нас. Пътувахме около 40мин. с колата и след това полицаите ни задържаха. С колите пътувахме по асфалтиран път, след това ни задържаха полицаите. Полицаите спряха автомобила, с който пътувахме ние.

Сумата от 3000 евро щеше да се предаде, когато пристигнем във Франция. Парите за гарация ги оставих на гаранта, който е в Турция. Големият ми брат каза, като отидем и работим във Франция тогава ще върнем парите, защото ги бяхме взели назаем. Уговоркта беше, че когато пристигнем във Франция тогава ще дадем цялата сума на каналджията. По време на пътуването не съм давал други пари на никого. От групата не познавах никого. Цялата група се събрахме в Истанбул и тогава се видяхме. След като минахме реката ни обясниха, че се намираме в Гърция. После пътувахме две денонощия и на една височина каналджията ни каза, че се намираме в България. Тогава разбрах , че сме в България. Разстоянието, където ни чакаха колите беше на 20-25м. от нас. Каналджията ни насочваше кой къде да се качи. Когато спряха колите и каналджиите отвориха вратите. Водача на колата не е слизал от нея и не е говорил с никой от групата. Говориха с каналджията и след това тръгнаха. Нямам информация шофьора на микробса да е исакл нещо от някого. Аз лично не съм давал на шофьора на микробуса нищо. Шофьора беше по висок от мен, слаб, и с малка брада. Мога да го разпозная, ако го видя.

Каналджиите бяха трима единия афганистанец, а другите двама турски граждани. Афганистанеца знаеше турски и той ни превеждаше на нас.  Аз видях, че каналджиите много време говореха по телефона. Като изгубихме пътя ние сядахме, а те се обаждаха по телефона за да намерим пътя. С шофьора ние не сме говорили.

Когато спряха колите имаше разстояние между тях и ние веднага се качихме. Не съм видял от първата кола някой да слиза. За пръв път виждам шофьора на българския микробус, а и той нищо не ни каза, тъй като ние не знаем неговия език.  

 

РАЗСЛЕДВАЩ ПОЛИЦАЙ М. С. Х. – Нямам повече въпроси към свидетеля.

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. /M.A. A. чрез преводача/ - Обясних всичко, което исках да кажа. Няма какво да добавя.

 

Разпитът се прочете на свидетеля от Председателят на състава, чрез преводача М. Н. Х..

 

 

СВИДЕТЕЛЯТ М.А.А. /M. A. A.чрез преводача/– Всичко, което ми прочетохте, е точно и правилно записано.

 

 Поради изчерпване на въпросите към свидетелят и тъй като възражения и добавки към протокола от разпита не се заявиха, съдът намира, че с разпита на свидетелят, искането е изпълнено, поради което

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

 ПРЕКРАТЯВА производството по НЧД №540/2018год. по описа на Районен съд-Харманли.

 

Определението на съда е окончателно  и не подлежи на обжалване.

 

                      СЪДИЯ:   

 

 

Препис  от протокола да се изпрати на  ГПУ-Ново село,  за прилагане по ДП №118/2018 г. по описа на ГПУ-Ново село.

 

 

Заседанието приключи в 10:26часа.

Протоколът се изготви в с. з. на 29.12.2018г.

 

 

                         СЪДИЯ:

                                  

                                                      

                                                     Секретар: