Решение по дело №391/2025 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 2700
Дата: 18 юни 2025 г. (в сила от 18 юни 2025 г.)
Съдия: Снежана Стоянова
Дело: 20257150700391
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2025 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 2700

Пазарджик, 18.06.2025 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Пазарджик - XII тричленен състав, в съдебно заседание на двадесет и осми май две хиляди двадесет и пета година в състав:

Председател: ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА
Членове: ГЕОРГИ ПЕТРОВ
СНЕЖАНА СТОЯНОВА

При секретар РАДОСЛАВА МАНОВА и с участието на прокурора ДАНИЕЛА ГЕОРГИЕВА ПЕТЪРНЕЙЧЕВА-БАРАКОВА като разгледа докладваното от съдия СНЕЖАНА СТОЯНОВА канд № 20257150700391 / 2025 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „Лим Транс 2020" ООД, ЕИК: ********* против решение № 65 от 25.02.2025 г., постановено по а.н.д. № 1530/24 г. по описа на Районен съд - Пазарджик.

С обжалваното решение е потвърден Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия Г № 0066171, издаден от ОД на МВР Пазарджик, с който на дружеството-жалбоподател за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането (КЗ), на основание чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.2, вр. чл.461, т.1 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е неправилно, като постановено в нарушение на материалния закон. Моли се да бъде уважена подадената жалба и отменено обжалваното решение.

Ответникът – ОД на МВР-Пазарджик, редовно призовани, не изпращат представител. По делото е постъпила писмена защита от гл.юрк. К. П., процесуален представител на ответника, в която изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Моли съдът да остави в сила оспореното решение. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение, като прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, претендирано от насрещната страна.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик в с.з. изразява становище за основателност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд – Пазарджик следва да бъде отменено.

Административен съд - Пазарджик, след като прецени допустимостта и основателността на подадената касационна жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна по чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество съгласно чл.218 от АПК жалбата е основателна.

За да потвърди обжалвания електронен фиш, Районен съд –Пазарджик е приел от фактическа страна, че на 19.09.2023 г. в 20,39 часа в гр.Пазарджик, на [улица], в района на бензиностанция „Лукойл" с посока на движение към гр. Пловдив било заснето с АТСС с № 120сс9е да се движи МПС с рег. № 014В141, собственост на „Лим Транс 2020" ООД, като ЮЛ, което притежава МПС, регистрирано в Република България и неспряно от движение, не е сключило задължителна застраховка „Гражданска отговорност" за него.

Горната фактическа обстановка съдът е възприел въз основа на събраните по делото писмени доказателства. Приел е, че управлението на МПС е констатирано и заснето с изправно, одобрен тип средство за измерване, преминало периодичен технически преглед, като при издаването на ЕФ не са допуснати съществени процесуални нарушения и материалният закон е приложен правилно.

Районен съд – Пазарджик е приел за неоснователни възраженията във възивната жалба, поддържани и в съдебно заседание, че към процесната дата за посоченото МПС е имало валидно сключена застраховка „ГО". Не е кредитирал представената от жалбоподателя полица 33 „ГО", като е изложил мотиви за това, а именно че същата не е подписана нито в графата за застраховател, нито за застрахован, т.е. тази полица няма вид на писмено волеизявление на определено лице и по тази причина представената полица не може да се приеме за документ, удостоверяващ надлежно твърдените с нейното представяне обстоятелства, а именно, че към процесната дата за МПС с номер 014В141 е била налице валидно сключена 33 „ГО" с начало 29.08.2023 г. и край 28.08.2024 г. Също така съдът е посочил, че е извършил проверка в сайта на „Гаранционен фонд", откъдето било видно, че към 19.09.2023 г., 20,39 ч. превозно средство с регистрационен номер 014В141 няма валидна задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите.

Пред касационната инстанция от страна на касатора се представиха и приеха нови писмени доказателства – удостоверение от застрахователно дружество „Евроинс“ АД и приемо – предавателен протокол, които съдът няма основание да не кредитира. Видно е от удостоверението, издадено от застрахователя „Евроинс“ АД, между първият и дружествто – жалбоподател в периода от 29.08.2023 г. до 28.08.2024 г. е бил в сила застраховатлен договор, който е пораждал действие между страните през целия период на покритие., т.е. и за датата на нарушението – 19.09.2023 г. Уточнява се, че застрахователният договор е издаден по отношение на временни / дилърски/ автомобилни номера. В този смисъл районният съд не е съобразил особеностите на временните регистрационни табели, чиято уредба се намира в НАРЕДБА № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (Загл. изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2002 г., изм., бр. 67 от 2012 г., бр. 20 от 2018 г.). Съгласно чл.30, ал.1 от цитираната Наредба на лице – търговец по смисъла на Търговския закон, извършващо като основна търговска дейност внос, производство и/или продажба на превозни средства, се предоставят временни табели с регистрационен номер със срок от три години. Временните табели с регистрационен номер се предоставят за ползване при управление на нерегистрирано в националния регистър на превозните средства моторно превозно средство на територията на страната за тестване, придвижване до съответните органи на държавната администрация, до сервиз, от един търговски обект до друг и до официално обявено изложение. Съгласно ал.2 временният регистрационен номер за автомобили и ремаркета се състои от шестцифрена комбинация на числата от 0 до 9, симетрично разделени с буквата "В" в средата. Ал. 3 разписва, че за получаване на временни табели с регистрационен номер лицето по ал. 1 подава заявление по образец - приложение № 7, към което се прилагат документи, изборени от т.2 до т.6.

Съгласно чл.483, ал.5 от Кодекса за застраховането търговците по смисъла на Търговския закон, извършващи внос и продажба на моторни превозни средства, които получават временни табели с регистрационен номер, са длъжни да сключат задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за тези временни табели. Застраховката се сключва само по регистрационния номер на временните табели за срока на валидност на временните табели, но не повече от една година.

Цитираната нормативна уредба идва да покажа, че временните регистрационни табели не са обвързани с конкретен автомобил и това обяснява резултатът от проверката в сайта на „Гаранционен фонд", извършена от районния съд.

Установява се от доказателствата по делото, че главна дирекция „Национална полиция“ е предоставила за ползване на жалбоподателя два комплекта временни регистрационни номера - 014В141 и 014В142 със срок на валидност 12 месеца, който категорично не е бил изтекъл към датата на нарушението. От снимковия материал към ЕФ временният регистрационен номер е виден, т.е. е съществува съмнение че именно предоставеният тъкъв на жалбоподателя е бил обект на заснемане.

При така установеното решението на РС – Пазарджик се явява неправилно, постановено в противоречие с приложимите материално правни разпоредби и като такова следва да бъде отменено.

При този изход на делото на касатора ще следва да бъдат присъдени направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение за въззивната и касационната инстанция в общ размер на 1 000 лева. Възражението за прекомерност не е основателно, тъй като договореното адвокатско възнаграждение, което е в размер на 500 лева за всяка една от инстанциите, е напълно съответно на фактическата и правна сложност на делото и положените от адвоката процесуални усилия.

По изложените съображения и на основание чл.221, ал.2, предл.2 от АПК, Административен съд - Пазарджик

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ решение № 65 от 25.02.2025 г., постановено по а.н.д. № 1530/2024 г. по описа на Районен съд - Пазарджик.

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия Г № 0066171, издаден от ОД на МВР Пазарджик, с който на „Лим Транс 2020" ООД, ЕИК: *********, за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането (КЗ), на основание чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.2, вр. чл.461, т.1 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева.

ОСЪЖДА ОДМВР – Пазарджик, представлявана от Директор ДА ЗАПЛАТИ НА „Лим Транс 2020" ООД, ЕИК: *********, с адрес: гр. Пазарджик, [улица], ет.3, направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение за въззивната и касационната инстанция в общ размер на 1 000 (хиляда) лева.

Решението е окончателно.

 

Председател: (П)
Членове: (П)