Определение по дело №1698/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 706
Дата: 12 април 2019 г. (в сила от 12 април 2019 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20193110201698
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

Номер 706/12.4.2019г.                    Година  2019               Град Варна

                  

Варненският районен съд                                   петнадесети състав

          На дванадесети април                     Година две хиляди и деветнадесета

В закрито заседание в следния състав:

                      

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

                            

 като разгледа докладваното от съдията ЧНД № 1698 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 С постановление от 18.03.2019г., прокурор във ВРП е прекратил наказателното производство по ДП №1489/2018г. по описа на Трето РУ-ОД на МВР-Варна, на основание чл.243 ал.1 т.1 вр.чл.24 ал.1т.1  от НПК, образувано за извършено престъпление по чл.152 ал.2 т.1 от НК.

Срещу това постановление, на 22.03.2019г. в деловодството на ОП-Варна постъпила жалба от Л.И.Л., адресирана именно до Окръжна прокуратура-Варна, с искане да бъде  преразгледано постановлението за прекратяване на наказателното производство, да се изяснят обстоятелствата  и с искане за съдействие.

 Въпреки, че жалбата е била адресирана  до Окръжна прокуратура, същата е била изпратена на ВРС.

Съгласно нормите на НПК първият въпрос, който всеки съд сам решава, е дали делото е подсъдно нему.

Жалбата, която е адресирана до Окръжна прокуратура- Варна касае постановление, което принципно подлежи на съдебен контрол.

Видно от текста й, същата е била адресирана до Варненска окръжна прокуратура, като целта на жалбоподателката Л. в действителност е била да инициира проверка на постановлението за прекратяване на наказателното производство, но не от ВРС , а от ОП-Варна.

          Съгласно Решение на Конституционния съд № 7 от 16.12.2004г.  по к.д.№6 от 2004г. въвеждането на възможност за служебна проверка от по-горестоящ прокурор относно обосноваността и законосъобразността на постановлението за прекратяване е мярка за защита в случаите, когато съдът не е сезиран. Жалбоподателят, въпреки, че е бил уведомен за правото му да обжалва постановлението пред РС-Варна е решил, че няма да сезира съда с предмета на спора, а е преценил, че следва да се възползва от възможността, която процесуалният закон /чл.46, ал.3 от НПК/ предоставя на всяко заинтересовано лице (без дори да е необходимо то да има някакво процесуално качество) да сезира по-горестоящата прокуратура, с цел да бъде проверена законосъобразността на издаденото постановление за прекратяване на наказателното производство.Изцяло от волята на заинтересования зависи кой орган следва да разгледа жалбата му срещу постановлението на ВРП.

         Освен горното съдът констатира и следното:

         Лицата имащи право на жалба срещу постановление на прокурор с което е прекратено наказателно производство са изчерпателно посочени в нормата на чл. 243, ал.4 от НПК и това са обвиняемият, пострадалият или неговите наследници, както и ощетеното ЮЛ.

          В случая жалбоподателката не разполага с нито едно от посочените качества.

          По делото няма привлечено обвиняемо лице.

          Пострадала съгласно постановлението за образуване на наказателното производство е П.А.Ц., която макар към момента на образуване на наказателното производство да е била непълнолетна, на 08.01.2019г. е навършила пълнолетие и към момента на изготвянето на постановлението за прекратяване на наказателното производство също е била пълнолетна.

          Жалбата произхожда от Л.И.Л.- майка на пострадалата, която, обаче, притежава качеството на свидетел по ДП и по смисъла на НПК не може да бъде повереник на пострадалата и като такава да сезира съда, поради което и правилно жалбата е била адресирана до Окръжна прокуратура-Варна, въпреки изричното отбелязване в постановлението за прекратяване на наказателното производство, че това постановление може да се обжалва и пред съд.

Поради гореизложеното настоящият съдебен състав намира, че не е надлежно сезиран и в този смисъл  не е компетентен да се произнесе по депозираната жалба, като съгласно волята на заинтересования компетентен да се произнесе по жалбата е горестоящият прокурор от ОП-Варна.

Съгласно разпоредбата на чл.42, ал.3 от НПК когато съдът намери, че делото не следва да се разглежда от съда, а от друг орган, прекратява производството и изпраща делото на съответния орган.

По изложените по-горе съображения, съдът намира, че съдебното производството  следва да бъде прекратено, а делото изпратено по компетентност на Окръжна прокуратура-Варна за произнасяне по жалбата на Л., поради което и на основание чл.42, ал.3 от НПК,

 

                                                   О П Р Е Д Е Л И   :

 

 

         ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 1698 по описа на РС-Варна за 2019г..

         ИЗПРАЩА  делото на Окръжна прокуратура – Варна за произнасяне по компетентност.

                 

Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: