Решение по дело №679/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 ноември 2021 г. (в сила от 12 ноември 2021 г.)
Съдия: Павлина Христова Господинова
Дело: 20217260700679
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

   246 / 12.11.2021г., гр.Хасково

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХАСКОВО, в открито съдебно заседание на тринадесети октомври две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА БАЙНОВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ:        1. ПАВЛИНА ГОСПОДИНОВА

                                                                                  2. АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

Секретар: Светла Иванова

Прокурор: А.Стоянов

като разгледа докладваното от съдия П.Господинова  к.а.н.дело №679 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63 от ЗАНН във вр. с Глава Дванадесета, чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба от Д.Г. ***  против Решение №9/31.05.2021г. по нахд №296/2021г. на РС Свиленград, с което е потвърдено Наказателно постановление №20-0351-000909 от 12.10.2020г. на Началник Група в РУ Свиленград, ОД МВР Хасково. Твърди се, че решението на съда е неправилно поради противоречие с материалния и процесуалния закон. При постановяването на решението съдът направил погрешни фактически и правни изводи. Обективната и конкретна преценка на доказателствения материал обаче следвало да доведе съда до извод не за извод, че наказанието било правилно и справедливо за извършеното от дееца, а че наказателното постановление е издадено в противоречие със закона. Неправлино била приета за налична субективната страна на правонарушението. Нарушението, за което  бил санкциониран жалбоподателят, можело да бъде извършено само умишлено, тъй като нямало изрична разпоредба в ЗДвП, което да посочва, че този вид нарушения може да бъдат извършвани и за тях да се носи отговорност при форма на вината непредпазливост. От събраните свидетелски показания се установявало, че Х. не знаел относно служебното прекратяване на регистрацията. Така в съзнанието не било формирано знание, че мотопедът е със служебно прекратена регистрация и той въпреки това го управлява. От друга страна срокът за регистрация на мотопеда бил неясен с оглед на епидемичната обстановка в страната, тъй като голяма част от услугите, осъществявани от МВР, били с удължен срок. Освен това жалбоподателят не бил уведомен, че регистрацията била прекратена, а така той не могъл да съобрази поведението си с това. Не били правилно преценени и предпоставките по чл.28 от ЗАНН. Обществената опасност на дееца и деянието в случая била изключително ниска, та дори и липсвала. Наказанието Било за управление на МПС с прекратена регистрация, но следвало да се отчете, че в случая било управление на мотопед на къси разстояния. С едно и също наказание се наказвал не само управлявнащия мотопед, но и водачът на тежкотоварен автомобил с две ремаркета или автобус. Поради лазнообразието от житейски ситуации административнонаказващият орган можел във всеки случай да направи преценка дали наказанието съответства на обществената опасност. В случая следвало да се отчете и липската на вредоносни последици от деянието, ниската обществена опасност на дееца, разстояието, за което било управлявано МПС и т.н. Управлението било и инцидентно, а не системно. Иска се решението на РС Свиленград да бъде отменено и вместо него да бъде постановено ново решение, с което да се отмени наказателното постановление като незаконосъобразно, като бъдат присъдени и деловодните разноски.

Ответникът по касационната жалба не взема становище.

Окръжна прокуратура счита, че касационната жалба е неоснователна и обжалваното решение следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Хасковски административен съд, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното: 

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт - чл.210, ал.1 от АПК, и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд Свиленград е потвърдил Наказателно постановление №20-0351-000909/12.10.2020г. на Началник Група РУ Свиленград, ОД МВР Хасково, с което на Д.Г.Х. за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 200,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца. За да потвърди наказателното постановление въззивният съд не е установил при съставянето на АУАН и издаването на НП да са допуснати съществени процесуални нарушения, опорочаващи административнонаказателното производство. За доказано приел, че на  25.05.2020г. Д.Х. е управлявал собствения си мотопед марка Сузуки 50, рег.№Х …. М, за който се е установило при извършена проверка, че е МПС с прекратена регистрация по чл.143, ал.15 от ЗДвП, считано от 27.02.2020г. Съдът е обсъдил подробно приложимите правни разпоредби, като е отчел легалното определение на пар.6, т.69 от ДР на ЗДвП - „прекратяване на регистрация” е отмяна на разрешението ППС да се използва в пътното движение.”, и приел, че установеното от фактическа страна е равнозначно на управление на нерегистрирано МПС съгласно употребения термин в чл.140, ал.1 от ЗДвП. Направен е извод, че така жалбоподателят е нарушил именно задължението си по чл.140, ал.1 от ЗДвП, тъй като не е извършена пререгистрация в двумесечния срок след промяна на собствеността съгласно посочения в акта договор за покупко-продажба №8603/2019г. Обсъдено е и възражението касаещо срока за пререгистрация, за който се твърди от жалбоподателя, че е бил удължаван поради епидемичната обстановка в страната през 2020г., като е счетено за неоснователно. Доколкото жалбоподателят като водач на МПС, който го ползва и управлява по обществени пътища, е бил длъжен и е знаел изискването и задължението за регистриране на МПС, които се движат по пътищата, отворени за обществено ползване, въззивният съд е приел, че е налице е непредпазлива форма на виновно поведение на водача, както и че деянието е съставомерно и осъществено във форма на бездействие, поради което и е наказуемо. Обсъдено е и че за ангажирането на административнонаказателната отговорност на водача е без значение уведомяването на собственика на МПС за прекратената регистрация, тъй като в административнонаказателното производство по оспорване на НП е недопустимо упражняването на косвен съдебен контрол за законосъобразността на служебното прекратяване на регистрацията на ППС. В решението на въззивната инстанция е взето предвид, че няма допуснато съществено процесуално нарушение при квалификацията на нарушението, както и при идентификацията на свидетеля Г.. Извършена е преценка за липса на основания и предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН поради формалния характер на нарушението.  

При извършената служебна проверка касационната инстанция счита, че в обжалваното решение относимите факти са възприети от съда въз основа на допустими доказателствени средства, събрани по изискуемия процесуален ред, като фактическите изводи са направени след подробен анализ и обстойна преценка на събраните по делото доказателства.

При съставянето на АУАН не са допуснати съществени процесуални нарушени, спазени са сроковете по чл.34 от ЗАНН. Както АУАН, така и НП са издадени от компетентни органи. Не са налице допуснати съществени процесуални нарушения и при издаването на наказателното постановление, като последното съдържа всички необходими реквизити, визирани в чл.57 от ЗАНН. Анализът на събраните в хода на административнонаказателното производство доказателства установяват, че от жалбоподателя Д.Х. е осъществен състава на административно нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, което не и спорно. Нормата на чл.140, ал.1 от ЗДвП не изисква конкретна форма на вина, за да се счете нарушението за съставомерно, т.е. то може да бъде извършено както при умисъл, така и при непредпазливост. Съгласно чл.7, ал.2 от ЗАНН непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи, а в разпоредбата на чл.175, ал.3 от ЗДвП не се изключва наказуемостта при тази форма на вината.

По отношение възражението на касатора, че срокът за регистрация на мотопеда бил неясен с оглед епидемичната обстановка през 2020г., касационната инстанция споделя изводите на РС Свиленград. Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на НС от 13.03.2020г., и за преодоляване на последиците, е обнародван в ДВ бр.28 от 24.03.2020г., като с разпоредбата на чл.4 – в сила от 09.04.2020г., се удължават сроковете, определени в закон, извън тези по чл.3, които изтичат по време на извънредното положение и са свързани с упражняването на права или изпълнение на задължения на частноправни субекти. В тази връзка от представената по административнонаказателната преписка справка – л.28 от анд №296/2021г., се установява датата на извършената сделка със собствеността на процесния мотопед – 27.12.2019г. От тази дата е започнал да тече двумесечния срок по чл.143, ал.15 от ЗДвП, който изтича на 27.02.2020г. – преди въвеждането на извънредното положение, като така настоящият случай не попада времево в обхвата на действие на чл.4, ал.1 от Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, а възражението в тази посока е неоснователно.   

Във връзка с последното изложено възражение следва да се отчете, че с оглед значимостта на охраняваните обществени отношения, обезпечаващи безопасното движение по пътищата и недопускането на инциденти, нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП не би могло да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Без значение е видът на МПС, както и необосновано е в тази насока да се обсъжда съответстваща в различните случаи обществена опасност на деянието.

С оглед на изложеното настоящата инстанция счита изводите на въззивния съд за правилни и законосъобразни. При извършената служебна проверка настоящият съдебен състав установи, че решението на първоинстанционния съд е допустимо, правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати съществени процесуални нарушения, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение, поради което и следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.1 от АПК, Административен съд Хасково

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №9/31.05.2021г. по нахд №296/2021г. на РС Свиленград, с което е потвърдено Наказателно постановление №20-0351-000909 от 12.10.2020г. на Началник Група в РУ Свиленград, ОД МВР Хасково.

Решението е окончателно.

 

Председател:

 

       Членове: 

1.

 

                    2.