Определение по дело №563/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 септември 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20207240700563
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 септември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 330

 

гр.Стара Загора, 17.09.2020г

 

 

 

                  Старозагорският административен съд, в закрито заседание на седемнадесети септември през две хиляди и двадесета година, първи състав

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА

 

при участието на секретаря......................................................, като разгледа адм.д. № 563 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано Образувано е по жалба от П.Й.С. с адрес ***, чрез пълномощника му адвокат Каравастева против мълчалив отказ на Началника на затвора Стара Загора да се произнесе по негова молба от 27.07.2020г за издаване на административен акт относно предприемане на мерки за прекратяване и предотвратяване на нарушения на неприкосновеността на кореспонденцията му в затвора.

 

Настоящият съдебен състав намира, че жалбата е процесуално недопустима по следните съображения:

 

П.С. е подал до Началника на Зтвора Стара Загора молба вх.№ М-171/ 28.07.2020г /датирана от него – 27.07.2020г/, в която твърди, че след преместването му в 8-ма група на затвора забелязал нередности по отношение на неприкосновеността на кореспонденцията му с близки и адвокати – на телефонните му разговори присъствали в близост други хора, не можел по всяко време на деня за осъществява телефонни разговори с адвокати и лица, които имат качеството на адвокати, шумът в групата възпрепятствал кореспонденцията му и по време на свиждане на 25.07.2020г разговорите били чувани от присъстващи служители и други лишени от свобода. Поради това моли Началника на Затвора Стара Загора за издаде административен акт, с който да се осигури неприкосновеност  на кореспонденцията му в затвора във всяко отношение, да може да провежда разговори с адвокати по всяко време на деня при нужната тишина. Предлага като начин за решаване на проблема, когато трябва да провежда телефонни разговори да бъде отвеждан в друга група, където счита условията за идеални.

 

По молбата е извършена проверка от инспектор Колев – ИСДВР VIII, за което е съставена докладна записка. В нея е отразено, че посочените от С. нередности не се потвърждават.

 

 

При тези данни съдът намира, че не е налице индивидуален административен акт, който да подлежи на оспорване пред съд.

 

Мълчаливият отказ е правна фикция, установена от законодателя с чл. 58, ал. 1 АПК, с която непроизнасянето в срок е обявено за отрицателен административен акт - отказ да бъде издаден изрично поискан от едно лице административен акт, когато искането до административен орган е за произнасяне в рамките на възложените му властнически правомощия, а с административния акт се създават, засягат права, задължения и свободи, декларират и констатират вече възникнали права и задължения или от волеизявлението зависи издаване на документ от значение за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения. Не всяко непроизнасяне на административния орган обаче представлява мълчалив отказ. Такъв е налице само в случаите, в които е органът е задължен по силата на закона да издаде съответния акт. В настоящата хипотеза липсва задължение за Началника на Затвора Стара Загора да постанови административен акт в исканата от жалбоподателя насока. В чл.86, ал.1, т.5 от ЗИНЗС е регламентирано правото на телефонна връзка на лишените от свобода да се осъществява по ред и начин, определени от Главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията”. Тъй като е сезиран некомпетентен орган, който не дължи произнасяне, не се формира мълчалив отказ, подлежащ на съдебен контрол за законосъобразност.

 

Освен това, отправеното до Началника на Затвора Стара Загора искане, независимо от формулировката „за издаване на административен акт“, по своята същност с оглед конкретиката на обстоятелстеваната част и петитума  представлява предложение по смисъла на чл. 107, ал. 4 от АПК – как да се подобри организацията на провежданата от жалбоподателя кореспонденция в затвора с оглед гарантиране на неприкосновеността й. А решението по предложението на основание чл. 118, ал. 3 АПК не подлежи на обжалване. След като изричният отговор по отправено предложение не съставлява индивидуален административен акт, подлежащ на съдебен контрол за законосъобразност, то не е налице мълчалив отказ за издаването на индивидуален административен акт, приравнен на такъв.

 

Понеже липсва индивидуален административен акт по чл.21, ал.1 от АПК, годен за обжалване по съдебен ред, е налице абсолютна процесуална пречка за разглеждане на така подадената жалба против мълчалив отказ на Началника на Затвора Стара Загора да се произнесе  по молба вх.№ М-171/ 28.07.2020г, подадена от П.С..

 

С оглед недопустимостта й жалбата на П.Й.С. следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното въз основа на нея съдебно производство -  прекратено.

 

Водим от  тези съображения на основание чл.159, т.1 от АПК, съдът 

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на П.Й.С. с адрес *** против мълчалив отказ на Началника на затвора Стара Загора да се произнесе по негова молба вх.№ М-171/ 28.07.2020г, като  недопустима.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 563/ 2020г по описа на Административен съд Стара Загора.

 

Определението подлежи на обжалване пред ВАС с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателката.

 

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: