Присъда по дело №1825/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 155
Дата: 8 октомври 2019 г. (в сила от 24 октомври 2019 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20195220201825
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 3 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2019                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД                                   XIV-ти НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  08-ми октомври                                                                    2019 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

Секретар: И. Ч.

Прокурор: Р. Б.

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

Наказателно дело ОХ № 1825                              по описа за 2019 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия В.Х.П. – роден на ***г***, обл.Пловдив, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, работещ, неосъждан, ЕГН: **********, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 24.09.2019г. в гр.Пазарджик е управлявал МПС – лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Пасат“ с рег.№ ***, след употреба на наркотично вещество – метадон, установено по надлежния ред чл.3 ал.1 от Наредба № 1/2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или нтехни аналози от водачи на МПС, поради което и на основание чл.343б ал.3 от НК, във вр. с чл. 55 ал.1 т.1 и ал.3 от НК  го ОСЪЖДА на ЧЕТИРИ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

 

На основание чл.66 ал.1 от НК изтърпяването на наложеното наказание лишаване от свобода се отлага за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

 

Възпитателната работа с условно осъдения се възлага на Наблюдателната комисия при Община Септември.

 

На основание чл.343г от НК лишава подсъдимия В.П. от право да управлява МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

На основание чл.59 ал.4 от НК приспада времето, през което подсъдимия В.П. е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред, считано от 24.09.2019г.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд - Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

            НОХД № 1825/2019 год.

МОТИВИ:

 

Обвинението е против подc. В.Х.П., ЕГН ********** за  престъпление  по  чл.343б  ал.3 от НК, а именно затова, че на 24.09.2019г. по ул.”Велико Търново” в гр.Пазарджик е управлявал МПС - лек автомобил марка „Фолксваген Пасат” с регистрационен номер ***, след употреба на наркотично вещество-метадон, установено по надлежния ред - чл.3, ал.1 от Наредба №1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози чрез извършен тест с техническо средство „Drager Drug Test 5000” със сериен номер ARHJ-0009.

Производството пред първата инстанция е по реда на Глава ХІV от НПК.

В съдебно заседание подсъдимият се явява  лично, дава обяснения и се  признава за виновен по обвинението.

Представителят на Районна прокуратура-гр.Пазарджик поддържа изцяло обвинението и излага подробни доводи по същество. Пледира за осъдителна присъда с налагане на наказание лишаване от свобода и лишаване от правоуправление, с приложението на чл.66 от НК.

Районният съд обсъди и прецени  събраните  по  делото  доказателства,  поотделно и  в тяхната съвкупност, при спазване на разпоредбите на чл.301 от НПК, като прие за установено от фактическа страна следното:

                Подсъдимият  е  правоспособен водач на МПС с придобити категории „В, М, АМ”, като притежава свидетелство за управление на МПС № *********, валидно до 04.12.2027 г. До момента е бил наказван с три отделни НП и един фиш за административни нарушения по ЗДвП.

На 24.09.2019год. полицейският служител И.В.бил назначен в наряд, като автопатрул № 875 заедно с колегата си Б.М.. Около 20.15 часа те работели по линия на пътен контрол, когато забелязали движещ се по ул.”Велико Търново” в гр.Пазарджик лек автомобил „Фолксваген Пасат” с рег. номер ***, който бил управляван в забранена за движение посока. Спрели автомобила на кръстовището на ул.”Велико Търново” и ул.”И.Соколов”, след което установили, че негов водач е подс.П., който бил сам в автомобила. Същият представил лична карта, АУАН съставен на 04.09.2019 год., СУМПС и документи на автомобила. Понеже подсъдимият бил видимо притеснен по време на проверката, И.В.го попитал дали е употребил алкохол или наркотични вещества. Подсъдимият заявил, че е на лечение с метадон и сутринта бил взел дозата си. Казал също, че знае, че не трябва да управлява автомобила, но му се наложило спешно.

Подс.  П. бил отведен в сградата на Сектор „ПП” при ОДМВР Пазарджик, където полицейският служител И.Кунчев го изпробвал за алкохол и наркотици с наркотест „Дрегер Друг Тест 5000” с № ARKJ0009 , който реагирал положително за употреба на метадон. Против подсъдимия бил съставен АУАН серия АА с № 153123 и му бил издаден талон за медицинско изследване с № 0059292. След това подс.П. ***, където обаче отказал да даде кръвна проба за химически анализ, което било отразено в протокол за медицинско изследване от д-р Николай Недялков.

Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 19-1006-000641/24.09.2019г., издадена от началника на Секор „ПП” при ОДМВР Пазарджик временно било отнето СУМПС на П..

По повод гореописаното било отпочнато настоящото наказателно производство.

Видно от справката за съдимост на подс. П. той не е бил осъждан, но по НОХД № 3822/2009г. на РС-Пловдив, с присъда влязла в сила на 01.10.2009г., за престъпление по чл.354а ал.5 във вр. с ал.3, т.1 от НК е бил освободен от наказателна отговорност и наказан с административно наказание глоба в размера на 600 лева.

Видно от справката за нарушител/водач, подсъдимият притежава СУМПС с посочения по-горе номер, валидност и придобити категории, като до момента е санкциониран по административен ред с 3 отделни НП и 1 фиш за административни нарушения по ЗДвП.

Видно от приетата като писмено доказателство по делото заповед № 8121з-1186 от 13.09.2017г. на министъра на МВР, издадена на основание чл.1, ал.4 и ал.5 от Наредба № 1/19.07.2017г. обн. в ДВ бр. 61/28.07.2017 г. за реда за установяване на употребата на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози, въпросното техническо средство Drager Drug Test 5000” е одобрен тип техническо средство, с което се извършва проверка за употреба на наркотично или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства.

Видно от приетия като писмено доказателство по делото Протокол за извършване на проверка за употреба на наркотично или друго упойващо вещество с рег. № 1006р-10408/25.09.2019 година, подс.П. е бил тестван с гореописаното техническо средство в интервала от време 20.41ч. – 20.45ч. на инкриминираната дата, като уредът е отчел положителен резултата за употреба на наркотичното вещество метадон.

Видно от приетото като писмено доказателство по делото извлечение от дигиталната памет на процесното техническо средство, същото е отчело положителен резултат за употреба на метадон.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на самопризнаието на подсъдимия, както и от писмените доказателства и вещественото доказателство – 1 бр. тестова касета от техническо средство Drager Drug Test 5000”, приобщени към доказателствения материал в ДП.

          Съдът кредитира изцяло събраните по делото писмени, гласни и веществено доказателства, т.к. те са непротиворечиви и взаимно се допълват, като по един безпротиворечив начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

При така възприетата фактическа обстановка и въз основа на събраните по делото доказателства, съдът приема за безспорно установено, че подс.П. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл.343 ал.3 от НК, като на на 24.09.2019г. по ул.”Велико Търново” в гр.Пазарджик е управлявал МПС - лек автомобил марка „Фолксваген Пасат” с регистрационен номер ***, след употреба на наркотично вещество-метадон, установено по надлежния ред - чл.3, ал.1 от Наредба №1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози чрез извършен тест с техническо средство „Drager Drug Test 5000” със сериен номер ARHJ-0009.

Авторството на деянието и другите обстоятелства за времето, мястото и начина на извършване се доказват по един несъмнен начин. Престъплението е осъществено при форма на вина пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 от НК, тъй като деецът е съзнавал обстоятелството, че управлява МПС след употреба на наркотично вещество – метадон, което е абсолютно забранено. Предвиждал е конкретно и е искал настъпването на общественоопоасните последици на деянието си.

Употребата на процесното наркотично вещество е установена в съответствие с императивните изисквания на Наредба № 1/19.07.2017г. обн. в ДВ бр. 61/28.07.2017 г. за реда за установяване на употребата на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози.

В  чл.6 ал.9 от наредбата е предвидено, че употребата на наркотични вещества или техни аналози се установява въз основа на тест за установяване на употреба в случаите на отказ на лицето за даване на проби за изследване, какъвто е налице и в настоящия казус.

Мметадонът е наркотично вещество и е включена в Приложение № 1 към чл. 3, т.1,  Списък ІІ от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, като вещество с висока степен на риск, намиращо приложение в хуманната и ветеринарната медицина.

          При определяне вида и размера на наказанието, което следва да бъде наложено на подсъдимия съдът се ръководи от изискванията на чл.36 от НК - относно целите на наказанието, както и от разпоредбите на чл.54 от НК - относно индивидуализацията на същото.

Обществената опасност на деянието е висока с оглед засягането на правната сигурност и установеният правов ред в страната. Включено е в раздел втори на глава единадесета на НК “Престъпления по транспорта и съобщенията”.С него се засягат важни обществени и лични интереси. От друга страна съдът прецени обществената опасност на конкретно извършеното от подсъдимия деяние, която също е завишена, предвид обстоятелството, че подсъдимият е управлявал автомобила по улици в населено място.

Преценявайки личността на подсъдимият съдът отчете, че същият е с ниска степен на обществена опасност, доколкото не е осъждан, а е освобождаван от наказателна отговорност за престъпление от ОХ – държане на наркотични вещества, представляващо маловажен случай, но това е станало много назад във времето – преди повече от десет години. По местоживеене е позитивно охарактеризиран. 

Причината за извършване на престъплението следва да се търси в личността на подсъдимият, в ниското му правосъзнание и правна култура.

          Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства се отчетоха чистото съдебно минало, добрите характеристични данни, направеното самопризнание, оказаното съдействие на полицейските и разследващи органи още в ДП, доколкото подсъдимият не е отказал да бъде изпробван за употреба както на алкохол, така и на друго упойващо вещество. Отчете се и изразеното критично отношение и разкаяние за стореното, както и тежкото материално положение и имотно състояние. Като отегчаващо отговорността обстоятелство не се отчете.

При тези данни и като съобрази наличните смекчаващи отговорността обстоятелства, съобразно относителната им тежест, съдът намери, че са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства /подробно описани по-горе/, при наличието на които и най-лекото предвидено в закона наказание ще се окаже несъразмерно тежко. При това положение съдът приложи разпоредбата на чл.55 ал.1, т.1 от НК и определи наказанието ЛС под най-ниския предел посочен в закона, като осъди подс.П. на четири месеца лишаване от свобода, което намери за съответно на  тежестта на извършеното и с което ще се постигнат целите на наказанието. Отделно от това и отново отчитайки налични многобройни смекчаващи обстоятелства, съдът приложи разпоредбата на чл.55 ал.3 от НК, т.к. намери, че не следва да налага на подсъдимия кумулативно предвиденото в закона по-леко наказание глоба, т.к. и само с основното наказание ще се постигнат целите по чл.36 от НК.

          С оглед данните за личността на подсъдимия и предвид чистото му съдебно минало съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за неговото поправяне и превъзпитание не се налага ефективно изтърпяване на наложеното наказание ЛС, поради което и на основание чл.66 ал.1 от НК отложи изтърпяването за изпитателен срок от три години.

          Съдът  взе в предвид факта, че подсъдимият,  като водач на МПС на инкриминираната дата, се е бил превърнал в една непрекъсната опасност за всички участници в движението. След това отчете отново наличните смекчаващи отговорността обстоятелства, съобразно относителната им тежест, при което намери за необходимо да  упражни по-осезателно въздействие спрямо П. по посока спазване на императивните правила, обезпечаващи безопасността при управление на МПС.

          Предвид това и на основание чл.343г от НК съдът лиши  подсъдимият от право да управлява МПС за срок от шест месеца, като намери, че именно с този размер на наказанието ще се постигнат неговите цели.

На основание чл.59 ал.4 от НК, от наказанието лишаване от право да се управлява МПС съдът приспадна времето, през което подсъдимият е бил лишен от това право по административен ред, считано от 24.09.2019г., когато със Заповед № 19-1006-000641/24.09.2019г., издадена от началника на Сектор „ПП” при ОДМВР Пазарджик му е  наложена ПАМ по чл.171, т.1, б. ”б” от ЗДвП– временно отнемане на свидетелството за правоуправление.

          По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

                                                         

РАЙОНЕН СЪДИЯ: