Решение по дело №657/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 862
Дата: 22 май 2020 г.
Съдия: Недялко Георгиев Бекиров
Дело: 20207180700657
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 862/22.5.2020г.

 

гр. Пловдив, 22.05. 2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІІІ-ти състав, в открито заседание на петнадесети май, две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                           ЗДРАВКА ДИЕВА,

ЧЛЕНОВЕ:                                                                                       ЯНКО АНГЕЛОВ,

НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

 при секретаря Г.Г. и с участието на прокурора Стефани Черешарова, като разгледа докладваното от съдия Н. Бекиров административно, касационно дело №657 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.175, ал.3, пр.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

А.А.Д., ЕГН **********, с адрес: ***, представляван от адвокат И.М.- пълномощник, обжалва Решение №143 от 28.01.2020г. по Н.А.Х. дело №5983 по описа на Районен съд- Пловдив за 2019г., VII-ми наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) с №19-6207-000476 от 05.08.2019г., издадено от началник на група в Районно управление (РУ), с. Труд, при Областна дирекция на ”МВР” (ОД на ”МВР”), гр. Пловдив, с което на Д. е наложена глоба в размер от 200,00 лева и е лишен от право да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 6 месеца.

Претендира се отмяна на решението поради неправилност и незаконосъобразност, като постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалния закон, и постановяване на решение по същество, с което да бъде отменено изцяло процесното НП.

Ответникът в производството- РУ- Труд при ОД на ”МВР”- Пловдив- не се представлява и не изразява становище по жалбата.

Окръжна прокуратура- Пловдив, чрез прокурор Стефани Черешарова, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с касационните основания по чл.348, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законен срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съдът намира за установено по делото, въз основа на фактическите констатации на първоинстанционния съд и приетите по делото доказателства, че на 03.04.2019г., около 17:13ч., в с. Костиево, община Марица, на кръстовището между улиците “29-та“ и “24-та“, е извършена проверка от служители на РУ- Труд при ОД на ”МВР”- Пловдив, в рамките на която проверка е прието за установено, че касаторът Д. управлява собствения си мотопед, марка “БАОТИАН“, рама №LX6TCAPC574011743, който мотопед не е регистриран по смисъла на ЗДвП. За установеното в рамките на проверката Т.Х.Г.- мл. автоконтрольор в РУ- Труд при ОД на “МВР“- Пловдив, съставя акт за установяване на административно нарушение (АУАН), Серия Д, №917983 от 03.04.2019г., с който деянието на Д., изразяващо се в управление на мотопеда (МПС), който не е регистриран, се квалифицира като административно нарушение по смисъла на чл.140, ал.1, пр.1 от ЗДвП.

По делото не са ангажирани доказателства за подадено възражение против съставения АУАН, след което е издадено процесното НП.

Районният съд правилно възприема фактическата обстановка по делото и на базата на верните фактически констатации постановява правилно решение, като потвърждава оспореното пред него НП.

Според разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП, заради чието нарушаване е ангажирана отговорността на касатора Д., по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата (ЗП).

А според разпоредбата на чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП, посочена като основание за издаване на процесното НП, с лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. се наказва водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

В случая, както правилно приема районният съд, обстоятелствата, че Д. е управлявал на 03.04.2019г. МПС, представляващо мотопед марка “БАОТИАН“, рама №LX6TCAPC574011743, както и че посоченото МПС не е регистрирано по смисъла на ЗДвП, се явяват установени по делото и не са спорни между страните. Съответно, налице е от обективна страна вмененото на касатора Д. нарушение. Освен това, административнонаказателното производство е проведено от компетентни за целта органи и при липсата на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Следователно, процесното НП е законосъобразно и правилно и като го потвърждава, районният съд постановява решението си при правилно прилагане на материалния закон. Респективно, решението на районния съд е правилно, а освен това е валидно и допустимо, поради което следва да бъде оставено в сила.

Що се отнася до възраженията в касационната жалба, че в производството по издаване на НП са допуснати съществени процесуални нарушения, обуславящи незаконосъобразността на НП и съответно на оспореното решение на районния съд, то същите са неоснователни.

От една страна, презумптивната доказателствена сила на АУАН Серия Д, №917983 от 03.04.2019г., съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП, не е оборена от страна на касатора, при установена доказателствена тежест за него.

От друга страна, като доказателство по делото е прието заверено копие на Постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 26.06.2019г., постановено от прокурор от Районна прокуратура (РП), гр. Пловдив по прокурорска преписка №3383 по описа на РП- Пловдив за 2019г., с което постановление е отказано да бъде образувано досъдебно производство срещу касатора Д. за извършено престъпление по смисъла на чл.345, ал.2 от Наказателния кодекс НК). Постановено е връщане на веществено доказателство- мотопед “BAOTIAN“, модел “BT49QT12“, с рама №LX6TCAPC574011743, на собственика- А.А.Д..

Предвид последно посоченото, настоящият състав на съда намира, че собственото на касатора пътно превозно средство (ППС) представлява МПС по смисъла на легалното определение на §6, т.11 от ДР на ЗДвП, което МПС е “мотопед“ по смисъла на легалното определение на §6, т.14 от ДР на ЗДвП, и чието движение по пътища, отворени за обществено ползване, е допустимо след регистрацията на мотопеда по реда на ЗДвП, каквато регистрация обаче не е направена.

            По делото няма направени искания за присъждане на разноски, поради което такива не следва да бъдат присъждани на страните.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №143 от 28.01.2020г. по Н.А.Х. дело №5983 по описа на Районен съд- Пловдив за 2019г., VII-ми наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление с №19-6207-000476 от 05.08.2019г., издадено от началник на група в Районно управление- с. Труд, при Областна дирекция на ”МВР”- Пловдив, с което на А.А.Д. е наложена глоба в размер от 200,00 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………….

 

ЧЛЕНОВЕ: 1………………

 

2………………