Определение по дело №198/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 272
Дата: 27 януари 2020 г.
Съдия: Пламен Иванов Шумков
Дело: 20201420100198
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№…..

гр. Враца, 27.01.2020 г.

 

РАЙОНЕН СЪД гр. ВРАЦА, ГО,  VI състав, в закрито заседание на двадесет и седми януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: П. ШУМКОВ

 

като разгледа докладваното от съдията ч. гр. дело № 198 по описа за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 Производството е по реда на чл. 122 ГПК

Предмет на производството по делото са три обективно кумулативно съединени иска – установителен иск за недължимост на суми и два осъдителни иска, предявени от В.В.К. против „А1 България“ ЕАД. Исковата молба първоначално е депозирана пред Софийски районен съд с вх. № 2020580/07.08.2019 г. по описа СРС, като е било образувано гр. дело № 46206/2019 г.

След като е извършил служебна справка за регистрирани адреси на ищцата, с Определение № 260579/30.10.2019 г. съставът на СРС е прекратил производството пред себе си и е изпратил делото по подсъдност на РС гр. Враца. Съдът е приел, че в случая се касае за специална местна подсъдност на и срещу потребители по чл. 113 ГПК, съгласно която разпоредба тези искове се предявяват пред съда, в който се намира настоящият адрес на потребителя, а при липса на настоящ адрес – по постоянния.

Съдът намира служебното десезиране на СРС от спора поради липса на местна подсъдност за неправилно.

Няма спор в практиката, че местната подсъдност по чл. 113 ГПК е приложима към искове, свързани със спорове, възникнали въз основа на облигационни отношения по договори с потребители, по които несъмнено физическото лице има качеството „потребител“ по смисъла на §13, т. 1 от ДР на ЗЗП. В исковата молба обаче се твърди точно обратното – че ищецът не е сключвал посочения договор, не е подписвал същия и не е страна по облигационно правоотношение с ответника, т. е. твърденията му са насочени към извода, че ищецът няма качеството „потребител“. В своето Определение № 260579/30.10.2019 г. съставът на СРС е посочил, че по твърдения на кредитора ищцата представлява физическо лице, което ползва обществена електронна съобщителна услуга. Следва да се посочи, че по делото не е извършвана размяна на книжа по реда на чл. 131 ГПК и кредиторът /ответник по спора/ не е взел отношение по същия, респективно – не е направил каквито и да са твърдения. Твърдения са направени единствено от ищцата, която отрича качеството си на потребител по договор с ответника. 

С оглед твърденията в исковата молба определянето на местната подсъдност се подчинява на общото правило на чл. 105 ГПК, според което искът се предявява пред съда, в района на който е постоянният адрес или седалището на ответника. Ответникът е със седалище в гр. София, попадащ в съдебния район на Софийски районен съд, където е депозирана първоначално исковата молба.

С оглед на гореизложеното настоящият състав намира, че делото следва да бъде изпратено на СРС за продължаване на съдопроизводствените действия по образуваното гр. дело. На основание чл. 122, изр. 2 от ГПК спорът за подсъдността на делото следва да бъде разрешен от Окръжен съд гр. Враца.

Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОВДИГА спор за подсъдност със Софийски районен съд за разглеждане на искова молба с вх. № 2020580/07.08.2019 г. по описа СРС, подадена от В.В.К. против „А1 България“ ЕАД.

ДА СЕ ИЗПРАТИ делото на Окръжен съд гр. Враца за решаване на повдигнатия спор и определяне на местно компетентния съд за разглеждане на спора.

Определението не подлежи на обжалване.

 

            РАЙОНЕН СЪДИЯ: