Решение по дело №28/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 233
Дата: 24 февруари 2020 г. (в сила от 16 март 2020 г.)
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20204520200028
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Русе, 24.02.2020 година.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, ДЕВЕТИ наказателен състав, в публично заседание, проведено на десети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при секретаря РАДОСТИНА СТАНЧЕВА и прокурора …...…………...…, като разгледа докладваното от съдия Йорданов АНД 28 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на „ЛТТ“ ООД, депозирана против наказателно постановление № 38-0001687/11.12.2019г., издадено от Началник ОО „АА” - Русе, определен за длъжностно лице по реда на чл. 92, ал. 2 ЗАП, с което на дружеството жалбоподател, на основание чл. 104, ал. 1 ЗАП е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева, за нарушение на чл. 10, § 2, изр. 1, пр. 2 от Регламент 561/06, вр. чл. 78, ал. 1, т. 1 ЗАвП.

С жалбата се оспорва обосноваността и законосъобразността на издаденото наказателно постановление. В подкрепа на това се ангажират твърдения, че административнонаказващия орган не е установил със съответните доказателства и доказателствени средства релевантните за случая обстоятелства, в рамките на проведеното производство. На следващо място се твърди, че описаното нарушение е несъставомерно от обективна и субективна страна. Релевират се доводи, че посоченият водач е бил в платен годишен отпуск и че не е изследван въпроса в резултат на какво точно действие или бездействие на дружеството жалбоподател, същото не е изпълнило задълженията си. Моли се да бъде постановено решение, с което да бъде отменено оспореното наказателно постановление. Претендират се разноски.

В съдебно заседание дружеството редовно призовано не изпраща представител. Депозирана е писмена защита.

Административнонаказващият орган, редовно призован, не изпраща представител.

Районна прокуратура - Русе, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата изхожда от процесуално легитимирано лице, по отношение на което е ангажирана административнонаказателна отговорност. Депозирана е в преклузивния срок за обжалване, касае подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради и което се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

Съдът‚ след като обсъди ангажираните с жалбата и поддържани в хода по същество фактически и правни доводи на дружеството жалбоподател, прецени събраните по делото доказателства, и извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Административнонаказателното производство е започнало със съставянето на АУАН № 271496/08.11.2019г. против дружеството жалбоподател, за това, че на 08.11.2019г. при извършена комплексна проверка на транспортното предприятие „ЛТТ“ ООД, ЕИК: *********, притежаващо лиценз на Общността № 14202 за международен превоз на товари, издаден от МТИТС е било установено, че дружеството, в качеството му на превозвач, не е организирало работата на водача А.Д., ЕГН: ********** по такъв начин, че да спазва изискванията на Регламент (ЕО) № 561/2006г. като на 26.09.2019г. не са били спазени изискванията за нормална дневна почивка от 11 часа, а е са били установени 10 часа и 39 минути почивка на водача, по кратка с 21 минути, а на дата 27.09.2019г. времето на управление е било 10 часа и 20 минути, което е с 20 минути по-дълъг период от очакваното, въз основа на които факти актосъставителят е приел, че дружеството е осъществило състав на нарушение по чл. 10, § 2, изр. 1, пр. 2 от Регламент 561/06, във връзка с чл. 78, ал. 1, т. 1 ЗАвП.

На основание така съставения АУАН било издадено и оспореното наказателно постановление, с фактическо описание и правна квалификация на деянието, идентично със съдържащото се в АУАН, като на дружеството жалбоподател, за така приетият за осъществен състав на административно нарушение по чл. 10, § 2, изр. 1, пр. 2 от Регламент 561/06, вр. чл. 78, ал. 1, т. 1 ЗАвП, на основание чл. 104, ал. 1 ЗАП е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева.

Въз основа на така установеното от фактическа страна и извършената оценка на събраните в хода на производството гласни и писмени доказателства и доказателствени средства, съдът намира, че следва да бъдат изведени следните правни изводи.

При съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН.

Както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП, във връзка приетото за осъществено нарушение е посочено единствено, че дружеството не е организирало работата на водача, по такъв начин, че да спазва изискванията на Регламент (ЕО) № 561/2006г., във връзка с изискванията за нормална дневната почивка на посочения водач.

Нито в АУАН, нито в НП е посочена, коя е конкретната разпоредба от цитирания регламент, която не е спазена от страна на дружеството жалбоподател и не са посочени, какви конкретни действия превозвачът е следвало да извърши във връзка с организиране работата на водача. Отделно от това не е посочена и датата, на която е извършено нарушението от страна на дружеството жалбоподател, а само е посочена датата, на която водачът е осъществил състава на нарушението, във връзка с периодите на почивка. За да бъде ангажирана отговорността на дружеството жалбоподател, не е достатъчно само да бъде установено, че водач на същото е осъществил състав на нарушение, а следва да бъдат посочени и доказани, конкретните действия или бездействия, които се твърди, че е извършило дружеството във връзка с организацията на работата на водача.

Неспазването на императивното изискване на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН се явява съществен порок на наказателното постановление, налагащ неговата отмяна, тъй като води до нарушение на правото на защита на санкционираното лице да бъде запознато с всички приети от страна на административнонаказващия орган, за осъществили се факти, които субсумирани под хипотезиса на правната норма, да сочат на осъществен състава на административното нарушение, за което е ангажирана и отговорността на нарушителя.

Липсата на ангажирани фактически твърдения в АУАН и НП, досежно факти включени в предмета на доказване, очертан, чрез фактическото описание на нарушението лишава съда от възможността да извърши дължимата по закон преценка на фактите, които административнонаказващият орган е приел, че са се осъществили, а оттам и да бъде даден и отговор на въпроса, дали е осъществен състава на нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството жалбоподател.

В същият смисъл е и константната практика на Административен съд – Русе, намерила израз в Решение от 07.10.2019г., постановено по КАНД № 213 по описа на съда за 2019, Решение от 30.10.2017г., постановено по КАНД № 161 по описа на съда за 2017г., Решение от 20.09.2017г., постановено по КАНД № 141 по описа на съда за 2017г., Решение от 09.05.2017г., постановено по КНАХД № 75 по описа на съда за 2017г., Решение от 17.01.2017г., постановено по КНАХД № 381 по описа на съда за 2016г. и Решение от 14.01.2017г., постановено по КНАХД № 411 по описа на съда за 2016г.

С оглед на изложеното наказателното постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно, поради допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН и издаването на НП.

С оглед пълнота на изложението следва да бъде посочено, че и разгледана по същество жалбата се явява основателна, тъй като видно от приетите по делото писмени доказателства Молба за отпуск на водача А.Д., Заповед № ZO0000000055/30.08.2019г. и бордна карта, посоченият водач е бил в неплатен годишен отпуск към посочените дати, на които се твърди, че дружеството не е организирало работата му. Отделно от това по делото е представена от страна на административнонаказващия орган, чиято е доказателствената тежест, разпечатка на картата на друг водач – Т.П., което обосновава извод, че не е доказано по никакъв начин описаното в АУАН и НП нарушение на самия водач, което е прието, че е допуснато от дружеството жалбоподател.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 63, ал. 3 ЗАНН, в полза на дружеството жалбоподател следва да бъдат присъдени направените от страната разноски за адвокатско възнаграждение. Предвид липсата на възражение от насрещната страна по чл. 63, ал. 4 ЗАНН, то съдът е лишен от възможността да присъди по-нисък размер на адвокатското възнаграждение от претендирания такъв от 500 лева.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН‚ съдът

 

               

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 38-0001687/11.12.2019г., издадено от Началник ОО „АА” - Русе, определен за длъжностно лице по реда на чл. 92, ал. 2 ЗАП, с което на „ЛТТ“ ООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление град Русе, ул. „Буная“ № 1, вх. 1, ет. 4, на основание чл. 104, ал. 1 ЗАП е наложена имуществена санкция в размер на 1000 (хиляда) лева, за нарушение на чл. 10, § 2, изр. 1, пр. 2 от Регламент 561/06, вр. чл. 78, ал. 1, т. 1 ЗАвП.

ОСЪЖДА, на основание чл. 63, ал. 3 ЗАНН, ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ  „АВТОМОБИЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ“ - СОФИЯ ДА ЗАПЛАТИ на „ЛТТ“ ООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление град Русе, ул. „Буная“ № 1, вх. 1, ет. 4, СУМАТА в размер на 500 (петстотин) лева, представляваща разноски за адвокатско възнаграждение.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Русе в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: