Решение по дело №18155/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юли 2018 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20175330118155
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

         № 2697               09.07.2018 година                    Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на двадесет и осми юни две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Иванка Чорбаджийска, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 18155 по описа на ПРС за 2017г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание член 422 ГПК, вр. с член 415 ГПК, вр. с член 207, ал. 1, т. 2 от КТ.

Ищецът “ТЕТА“ ЕООД с ЕИК *********, чрез пълномощника си адв. А. Ш. е предявил срещу Х.Г.Б. с ЕГН ********** иск за признаване за установено съществуването на парично вземане, представляващо сумата от 2932,86 лева съставляваща получена в брой от клиенти на ищеца, но неотчетена сума от **а Х.Г.Б., ведно със зак. лихва върху тази сума от 23.10.2017г. до окончателното й плащане. Претендира разноски по заповедното и исковото производства . 

 Ищецът твърди, че с ответника е имал сключен трудов договор на 12.05.2014 година, по силата на който ответникът е назначен като „***“. Твърди се също така, че на 30.03.2017 година е била установена липса на пари в размер на 2 932,86 лева. Твърди се, че съгласно подписаната лично от ответника длъжностна характеристика за длъжността *** ответникът има качеството **.

Сочи, че процесната сума, чието установяване се търси е била получена в брой от ответника от клиенти на ищцовото дружество и която сума е останала неотчетена от ответника, който в качеството му на ** е имал съответното трудово задължение на основание т. 2, 5 и 9 от длъжностната му характеристика.

Ищецът твърди, че е образувал заповедно производство срещу ответника за посочената сума, а ответникът е възразил в срока по чл. 414, ал. 1 от ГПК, с оглед на което се предявява установителен иск за оспореното вземане.

Претендират се и направените в заповедното и настоящото производства разноски за адвокат и държавна такса.

В писмения отговор ответникът заявява, че оспорва предявения иск като неоснователен, като счита, че за да носи отговорност за липси в качеството си на **, е необходимо да не е била изяснена причината за претърпените вреди. Посочва се, че има образувано наказателно производство за извършено престъпление,  в резултата на което са настъпили описаните в исковата молба вреди. В първото съдебно заседание пълномощника на ответника  адв. П.Т. оспорва факта парите да са били получени в брой от ответника.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и като обсъди събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

Не се спори между страните, а и пълномощника на ответника в първото с.з. е признал фактите относно сключването на трудовия договор, длъжността на ответника, че в длъжността на ответника се включва боравенето с материални средства и отчитането им на работодателя. Признание относно обстоятелството дали процесните суми са били получени в брой от ответника от клиенти на работодателя на ответника няма.

По делото са представени фактура № ***от 30.03.2017г. за доставени стоки на обща стойност 2 241,08 лева, която сума е платена в брой на същата дата; фактура № ***от 30.03.2017г. на обща стойност 302,40 лева, с отразяването, че сумата е платена в брой на същата дата и фактура № ***от 30.03.2017г., с отразяването, че посочената в нея сума е платена в брой на същата дата. От съдържанието на така представените фактури не се установява на кое конкретно лице са били платени сумите, като в тях е посочена информация относно стоките, цената и страните. Не се представят и доказателства за извършена ревизия или друг акт, от който да се установява констатации на работодателя за  липси на парични средства, материалнотговорното за липсите лице, а също така съставени документи за предаване на посочените във фактурите стоки на ответника и за получени от ответника пари за доставените стоки от клиенти на работодателя.

Представено е прокурорско постановление от 02.06.2017г. на п.***, от което е видно, че  е образувано ДП № */2017г. по описа на ІІ РУ ОДМВР гр. Пловдив срещу неизвестен извършител за престъпление по член 194, ал. 1 от НК за това, че на 30.03.2017г. в град ***, е отнел чужди движими вещи – 1 бр. мъжка кожена чанта тип борсета ведно с намиращите се в нея пари на обща стойност 2 982 лева от владението на Х.Б., без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои. С постановление от 13.09.2017г. образуваното наказателно производство е спряно на осн. член 199 и член 244, ал. 1, т. 2 от НПК.

От изслушаното в съдебно заседание заключение на вещото лице Н.Н., което съдът кредитира като компетентно и безпристрастно, се установява, че посочените по-горе фактури са били отразени, както в счетоводствата на ищеца, така и на получателите на стоките - „***“ ООД, „***“ ЕООД и „***“ ЕООД, били са осчетоводени при ищеца по сметка 501 – каса, водят се платени и са били  включени в дневниците за покупки и продажби за месец март 2017г.

От това заключение не се установяват липси на пари в касата на ищеца, които да са в резултат на получени и неотчетени от ответника парични средства. В заключението си вещото лице е посочило, че сумите са били предадени на ответника, но при зададен въпрос към експерта как е установило това предаване на суми, последният е отговорил, че знае за тези обстоятелства от служителите на фирмите „***“ ООД, „***“ ЕООД и „***“ ЕООД. В тази му част заключението не следва да се кредитира, защото не почива на счетоводната документация, с която е работило вещото лице, нито събраната по делото. Обясненията на вещото лице имат характер на свидетелски показания, каквото качество вещото лице не притежава.

Следва да се подчертае и това, че в хода на производството ищецът е довел до знанието на съда и изрично е заявил, посочвайки, че за исковата сума е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за кражба  на сумата от 2 982 лева, което обаче вече създава предположението, че не се касае за вреда с неустановен произход, каквато съставлява липсата, а се касае за вреди, чийто произход е установен и това е тяхната кражба от трето лице, като обстоятелството, че извършителят е неизвестен, не означава и неизвестност на произхода на щетата. Според ***година **ът не отговаря за щетите, ако има обективна причина, която той не  е могъл да предотврати, като деянието кражба съставлява такава обективна причина и доколкото самият работодател е ангажирал и представил доказателства за образувано досъдебно производство за кражба, еднозначно ги определя като вреди с установен произход, но не и липса.

Ето защо искът се явява неоснователен и като такъв ще се отхвърли изцяло. Ответникът не е претендирал разноски в това производство, ето защо такива няма да му се присъждат.

           Така мотивиран, съдът 

Р  Е  Ш  И :

ОТХВЪРЛЯ  предявеният от „ТЕТА“ ЕООД с ЕИК ********* иск по член 422 ГПК вр. с член 207, ал. 1, т. 2 от КТ за признаване за установено по отношение на ответника Х.Г.Б. с ЕГН ********** съществуването на парично вземане, представляващо сумата от 2 932,86 лева, съставляваща установени на 30.03.2017г. липси на парични средства на **, ведно със зак. лихва върху тази сума, считано от 23.10.2017г. до окончателното й плащане, за която сума е издадена заповед за изпълнение по член 410 ГПК по ч. гр. д. № 16839/2017г. на ХХІ гр.с., ПРС, като недоказан и неоснователен.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Пловдивския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала: Ц.Т.