Определение по дело №2442/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 626
Дата: 11 май 2020 г. (в сила от 2 юли 2020 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20205330202442
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 април 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е      6 2 6

 

Гр.Пловдив, 11.05.2020г.

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

          Васил Тасев – съдия в Районен съд – Пловдив – VІІІ наказателен състав в закрито заседание от единадесети май две хиляди и двадесета година, след като се запозна с материалите по ЧНД № 2442/2020г. по описа на VІІІ н.с.,  установи следното:

 

Производството е по реда на чл.243,ал.5, във вр. с ал.4 НПК.

 

Обжалвано е постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 27.03.2020 год. за прекратяване на досъдебно производство № 143/2014г по описа на Отдел КП-гр.Пловдив, което е било водено за престъпление по престъпление по чл. 117 ал.2, вр. ал.1, вр. чл.26 ал.1 от НК,.

          Недоволeн от посоченото постановление е останал П.И.С., който го обжалва пред Съда , като не сочи какви конкретно процесуални следствени действия следва да бъдат осъществени в хода на посоченото по- горе досъдебно производство, а същевременно моли същото да бъде отменено като необосновано и незаконосъобразно.      Съдът, след като се запозна със събраните по досъдебно производство 143/2014 г. по описа на Отдел Криминална полиция- ОДМВР - Пловдив  доказателства, намира и приема за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, а по същността си - неоснователна:

Досъдебното производство е било водено за престъпление по престъпление по чл. 117 ал.2, вр. ал.1, вр. чл.26 ал.1 от НК, като в качеството на обвиняем за посоченото престъпление е бил привлечен Н.И.Г..

Било е установено, че в началото на лятото на 2014 год. /на неустановена дата/ обв.Г. се запознал със св.В. З., двамата провели няколко срещи помежду си. На обвиняемия било известно, че св.З. е осъждан за изнудване, обяснил му, че е „чувал хубави неща за него и при първата им среща двамата се договорили - З. да се среща и разговаря" с негови /на обвиняемия/ длъжници, като ги мотивирада си върнат дълга, за което обв.Г. му дал сумата от 1 500 лева.

По същото време – началото на лятото на 2014г между обвиняемия Н.Г. и жалбоподателя С. съществувал неуреден имуществен спор, който спор според св.З. бил и причината обвиняемият да го „използва“ , а именно като го мотивира да убие П.С. и по този начин разреши спорните си имуществени взаимоотношения .

На неустановена в хода на разследването дата през лятото на 2014 год. обв.Г. си уговорил среща със свидетеля З. - която се състояла в закусвалня Макдоналдс срещу ВСИ-гр.Пловдив, където обвиняемият попитал З. може ли да „свърши нещо по-сериозно" срещу заплащане - като обяснил че става въпрос да се убие един човек, като той от своя страна щял да осигури информация за адреса и обичайното движение в града на човека, който следвало да бъде убит. След като З. се съгласил - Г. му съобщил, че има предвид жалб.П.С., тъй като последният го бил „измамил“ и „му взел имоти за 600 000-700 000лв“. Двамата – св.З. и обв.Г. се срещнали по предварителна уговорка на следващия ден - на същото място - - като на тази среща обвиняемият предоставил на З. подробна информация за П.С., а именно какъв автомобил управлява, къде живее, кои заведения посещава и му дал сумата от 2000лв „за разходи“.

 През следващите няколко месеца - до края на месец октомври 2014г двамата – обвиняемият и З. се срещнали още няколко пъти /на неустановени в хода на разследването дати/ - като обичайно се виждали в закусвалня „Макдоналдс“ срещу ВСИ-гр.Пловдив , с изключение на една от срещите която се състояла в пицария Верди в ЖКТракия и на която присъствал и свид.Б. Р.. При всяка от срещите Г. се интересувал докъде е стигнал З. с „работата", снабдявал го с актуална информация за П.С. и пари /суми в различен размер от порядъка на 1500 или 2000лв/ От своя страна З. се оправдавал - „че работата била трудна" -. Когато дадените от Г. суми възлезли общо на 13 000 лева - обв.Г., заявил на св.З., че ще съставят Запис на заповед за тази сума и поискал свидетелят да я подпише, като обещал да я скъса, след като З. „свърши работата". На 14.10.2014г между двамата бил съставен запис на заповед за сумата от 13 000лв В края на месец октомври 2014 год. св.З. по собствена подбуда решил да се откаже от извършване на подготвеното деяние и да информира органите на реда, тъй като се опасявал, че обв.Г. ще потърси друг за осъществяване на намеренията му. След като подал сигнал в полицията, св.З. не съобщил за това на обвиняемия, като двамата си уговорили среща началото на 2015 год., когато обвиняемият бил задържан.

Според обвиняемия - той имал уговорка със З. да потърси брат му /Г. Г./ във връзка със заведено срещу него от обвиняемия ЧНД, като брат му не можел да бъде открит съответно делото да бъде проведено/ - съответно му дал сума от порядъка на 200-300лв и данни за контакти на брат си и действително срещата била проведена в „Макдоналдс" до ВСИ-гр.Пловдив . Впоследствие били проведени още срещи - при които З. искал различни суми включително и заем за себе си - например, че тъй като колата му се била развалила - за ремонт, тъй като иначе не можел да свърши работа - за което обвиняемия му дал два пъти по 1000лв, след това З. помолил за заем от 1600лв , за „спешна операция в болница „Каспела",които обвиняемият също му дал. По този начин - тъй като сумата -дадена от обвиняемия нараснала неимоверно - Н.Г. твърди, че отказал да дава повече пари, а самият З. предложил „да му подпише документ“ и така бил съставен записа на заповед на 14.10.2014г.

Видно от материалите по досъдебното производство в РП-гр.Пловдив е било депозирана на 28.03.2018г молба от защитника на обвиняемия Г., с която представил и копия от документи, сочещи, че св. З. е бил осъден от РС-гр.Пловдив за дължимата на Г. сума по записа на заповед като е издаден изпълнителен лист №13328/30.11.2017г на ПРС-XX гр.състав .

След всестранно запознаване с всички материали по досъдебното производство, представителят на РП- Пловдив правилно е отбелязал, че на срещите и уговорките между обв.Г. и св.З. не е присъствало трето лице /с изключение на една среща на която е присъствал свид.Б. Р. , който обаче сочи единствено че имало предаване на някаква парична сума /, а от друга страна целта на разговорите между Г. и З. се описва по различен начин и от двамата - като описаните по -горе противоречия не са били изяснени въпреки проведените очни ставки . Представителят на РП- Пловдив е изследвал също така и кога точно са осъществени отделните деяния в периода от първата среща между З. и обв.Г. - от началото на лятото на 2014г до задържането на обвиняемия началото на .2015г . От показанията на св. З. сочи се установяват единствено 7-8 срещи на които е получавал суми от порядъка на 1000лв или 2000лв ,като същевременно не си спомня дати, дори приблизително месеци .

Представителят на публичното обвинение правилно е преценил , че за да е осъществен състава на престъплението по чл.117 ал.2 вр. ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК следва безспорно да бъде установено - не само началото и края на периода през който З. и Г. са се срещали - но и колко точно пъти , кога и къде в този период са били проведени срещи помежду им. При една от срещите - на неустановена дата - е присъствал и свид.Б. Р. .Както св.З. така и св.Р. са били разпитани пред съдия по реда на чл.223 от НПК , като в разпитите и на двамата са налице противоречия , тъй като от една страна св. З. е категоричен , че не е получавал пари от Г. пред Р., а Р. твърди - че З. е получил 1500лв , като Г. първо поръчал „на тях двамата" убийството на „г-н.С.", но той не бил взел от парите, а и при последващи срещи със З. двамата повече не били разговаряли по тази тема, макар че „били близки".

Св. Р. твърди, че не е получил информация за лицето /жалб.С./ и не може да обясни, защо при последващи срещи със З. не е питал за какво става въпрос. Съдът споделя стянавешута на прокурора, че показанията на св.Р. са както вътрешно противоречиви, така и не намират подкрепа в показанията на св.З.. Ако се приеме и кредитира единствено версията на свидетеля З. - че при всяка от срещите с Г. е бил склоняван чрез предоставяне на парични суми да извърши приготовление за убийство - то следва да се установи кога и къде са проведени тези срещи и какви суми е получил на всяка от тях, но такива доказателства не са събрани , а и обективно е невъзможно да бъдат събрани , тъй като още в първите си разпити св.З. е заявил , че не си спомня. Аналогично е и обяснението на обвиняемия по отношение на датите, макар и с различна версия за целта на срещите. Противоречията между показанията на св.З. и обв.Г. не са били изяснени при проведените очни ставки поради което посоченото досъдебно производство е било изправено пред невъзможността да се съберат достатъчно доказателства, доказващи участието на обвиняемия Г. в извършване на престъплението.

Съдът е на становище , че предвид изложеното дотук правилно прокурорът правилно е преценил , че са налице предпоставките за прекратяване на наказателното производство, визирани в текста на чл. 243 ал. 1 т. 2 от НПК, поради което

 

 

                             О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 27.03.2020 год. за прекратяване на досъдебно производство № 143/2014г по описа на Отдел КП-гр.Пловдив, което е било водено за престъпление по престъпление по чл. 117 ал.2, вр. ал.1, вр. чл.26 ал.1 от НК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО   подлежи на обжалване и протест в седемдневен срок от получаването му от страните пред Пловдивски окръжен съд.

 

Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя П.И. ***.

 

 

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ : (п)

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

И. Й.