Решение по дело №806/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 февруари 2022 г. (в сила от 9 февруари 2022 г.)
Съдия: Цветомира Димитрова
Дело: 20217260700806
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 82

 09.02.2022г., гр. Хасково

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдХасково, в открито заседание на втори  февруари две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                             Председател: Пенка  Костова

                                                                                    Членове: Цветомира Димитрова

                                                                                                   Антоанета Митрушева

 

при секретаря   Ивелина Въжарска  и в присъствието на прокурор  Антон Стоянов при Окръжна прокуратура, гр.Хасково, като разгледа докладваното от съдия Димитрова АНД (К) 806 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, депозирана чрез процесуален представител, против Решение № 260143 от 08.06.2021г. постановено по адм. дело № 43 по описа на РС-Хасково за 2021г.

В касационната  жалба се твърди, че решението е незаконосъобразно. Излагат се  подробни доводи обосноваващи тезата на касатора, че  при издаване на АУАН и НП не са допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон. Обратно на възприетото от въззивният съд нарушението било изчерпателно описано и подробно били посочени обстоятелствата при които е извършено то, вкл. налице било и точно описание на вида на язовира.

По изложените в жалбата съображения се моли за  отмяна на атакуваното съдебно решение и потвърждаване на отмененото с него наказателно постановление. Претендира се присъждане на юрисконсулско възнаграждение.

Ответникът – Б.К.Т., редовно призован не се явява.Чрез процесуален представител – в съдебно заседание и в писмен отговор ангажира становище за неоснователност на касационната жалба.  Претендира присъждане на разноски. 

Становището на представителя на Окръжна прокуратура – Хасково е за основателност на касационната жалба. Пледира за отмяна на решението на въззивният съд и постановяване на ново такова, с което се потвърди наказателното постановление.

Административен съд – Хасково, след проверка на оспорваното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл.218, ал.2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок и от надлежна страна. Разгледана по същество е основателна.

С оспореното решение Районен съд – Хасково е отменил Наказателно постановление № 25-100/25.11.2020г. издадено от Началник отдел “Рибарство и контрол-Южна България“, гр.Пловдив към ГД“Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури. С процесното наказателно постановление  на Б.К.Т. *** е наложено административно наказание“Глоба“ в размер на 100 лева, за нарушение на чл. 67 от ЗРА, а именно за това, че  на посочената в  НП дата и място е осъществявал любителски риболов  с 3 бр. въдици, потопени във водата  в работно положение, в района до водната кула в еднокилометровата технологична експлоатационна зона на яз. Тракиец, с. Тракиец, общ.Хасково – която не е предназначена за любителски риболов,  съгласно чл. 15б, ал.3 от ЗРА и чл.3 от Наредба № 37/10.11.2008г.

За да постанови този резултат, районният съд  приел, че при съставяне на АУАН са   допуснати нарушения на изискванията на чл. 42, т.4 и т.5 от ЗАНН, а при издаване на НП и нарушения на изискванията на чл. 57 от ЗАНН, които са съществени, тъй като не е посочено дали описаният язовир Тракиец попада измежду язовирите, за които се изисква да имат технологично експлоатационна зона и как е определена тя, съответно и как е била обозначена. Липсвало описание и на вида на конкретния язовир.

Настоящата инстанция не споделя изводът на въззивният съд за наличие на допуснати в хода на административно-наказателното производство съществени нарушения на процесуалните правила.

Актът, както и наказателното постановление, са съставени в съответната форма и съдържат необходимите по ЗАНН реквизити. АУАН е съставен в присъствието на нарушителя, като на лицето е осигурена възможност да се запознае със съдържанието му, както и да направи възражения по него. Описанието на нарушението в АУАН съвпада с посоченото  в НП. Същото е достатъчно пълно и точно, като са посочени датата и мястото на осъществяването му, ведно  със съществените признаци на деянието от обективна страна  - а именно осъществяване на любителски риболов  в еднокилометровата технологично експлоатационна зона на язовир Тракиец, която не е предназначена за  такъв риболов, т.е. извън зона за любителски риболов. Ето защо  не би могло да се стигне до неразбиране у лицето за какво точно негово деяние е наказан. Съответно същия би могъл адекватно да упражни правото си на защита, а съдът да прецени законосъобразността на издаденото НП по същество. Съответно, като  е отменил наказателното постановление само на процесуално основание районният съд е допуснал нарушение на закона .

  Същевременно касационното мнозинство намира, че от установената от въззивният съд фактическа обстановка, която не е спорна между страните  по делото, вмененото нарушение се явява доказано от обективна и субективна страна.  Безспорно е, че на посочените в АУАН и НП дата и място  санкционираното лице е   извършвало любителски риболов и че същият е осъществяван  в еднокилометровата  технологично експлоатационна зона на яз. Тракиец. Процесният язовир спада в посочените в Приложение № 1 към чл. 15б, ал.3 от ЗРА, в които е задължително определяне на такова зона, от показанията на свидетелите Москов и Цветанов еднозначно се установява, че зоната е била надлежно обозначена, а  обстоятелството че в същата не е допустимо извършване на любителски риболов следва от нормата на чл. 44, ал.1 от Наредбата по чл.141, ал.2 от ЗРА, а именно Наредбата за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях и за осъществяване на контрол за техническото им състояние, към която препраща чл. 3, ал.1  от Наредба № 37/10.11.2008г., в приложимата му към датата на извършването редакция.   

Предвид изложеното, доколкото в случая не се установява наличието на твърдяното от районният съд съществено процесуално нарушение, а същевременно се доказва осъществяването на описаното в АУАН и НП административно нарушение,  ще следва проверяваното решение да бъде отменено, а вместо това се постанови ново такова, с което Наказателно постановление № 25-100/25.11.2020г. издадено от  Началник отдел “Рибарство и контрол-Южна България“, гр.Пловдив към ГД“Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури бъде потвърдено.

При този изход на спора основателна се явява претенцията на касатора за присъждане на сторените по делото разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение  и такова следва да бъде присъдено в  размер от 80.00 лева съобразно чл. 37 от ЗпрП, вр. с чл. 27е от Наредбата за правната помощ.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл. второ от АПК, съдът

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ  Решение № 260143 от 08.06.2021г. постановено по адм. дело № 43 по описа на РС-Хасково за 2021г.

ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление № 25-100/25.11.2020г. издадено от  Началник отдел “Рибарство и контрол-Южна България“, гр.Пловдив към ГД“Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.

ОСЪЖДА Б.К.Т., с ЕГН ********** *** да заплати на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури разноски по делото в размер на 80.00 лева, представляващи юрисконсулско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

Председател:                                              Членове:  1.   

 

 

                                                                                     2.