Решение по дело №309/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 532
Дата: 1 юли 2021 г. (в сила от 10 декември 2021 г.)
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20217150700309
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 532/1.7.2021г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ІІІ – административен състав, в открито съдебно заседание на първи юни, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

 

 

 

 

при секретар

Димитрина Георгиева

и с участието

на прокурора

Паун Савов

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

по адм. дело № 309 по описа на съда за 2021 г.

                                                  

Производство е по реда на чл. 284 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), във връзка с чл. 203 от АПК и е образувано по искова молба на М.З.Г. с ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр. Пазарджик, против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София, с искане ответникът да бъде осъден да заплати сумата от общо 50 000 лева, обезщетение за неимуществени вреди за периода от 26.06.2019 г. до настоящия момент, ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба в съда до крайното изплащане на сумата.

В исковата молба е посочено, че претендираните неимуществени вреди са в резултат от причинени обида, огорчение, чувство за малоценност и принуда да търпи и върши неща, противни на волята. Посочено е, че килиите, в които е бил настанен, са пренаселени, с много лоша хигиена, с наличие на хлебарки, дървеници и гризачи, без наличие на достъп до естествена светлина и чист въздух. Също така няма санитарен възел с постоянно течаща топла и студена вода.

В исковата молба се твърди, че ищецът страда от бъбречни кризи и има киста и камъни в бъбреците, за което здравословно състояние не се полагат грижи.

С допълнителна молба вх. № 3195/05.04.2021 г. (л. 17) адв. С., като пълномощник на ищеца, е конкретизирал исковата молба по периоди, а именно:

-         от 26.06.2019 г. до 26.04.2020 г. за условията в Затвора- Пазарджик;

-         от 15.06.2020 г. до 08.11.2020 г. за условията в Ареста – Кърджали;

-         от 09.11.2020 г. до 15.04.2021 г. за условията в Затвора – Пазарджик.

Уточнена е и претендираната сума по периоди – по 20 000 лева за двата периода престой в Затвора Пазарджик и 10 000 лева за престоя в Ареста Кърджали или общо 50 000 лева.

В съдебно заседание, ищецът редовно призован, явява се лично и с адв. С., пълномощник по делото. Моли се да се уважи изцяло предявения иск. Счита се, че по делото се е установило, че на ищеца са причинени вреди вследствие на бездействието на затворническата администрация. Не претендира разноски.

Ответникът по иска - ГД “Изпълнение на наказанията” гр. София - редовно уведомена, се представлява от юриск. Р., който по изложени съображения счита, че исковата молба е неоснователна. Изложено е становище, че не са конкретизирани претендираните незаконосъобразни действия или бездействия, не са представени от ищеца доказателства нито за претърпени вреди, нито за незаконосъобразни актове, действия или бездействия на органи на държавата при или по повод изпълнение на административна дейност. Счита се, че ответникът е изпълнил своите задължения и няма налице незаконосъобразни действия насочени към ищеца. Моли се да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище, че искът е частично основателен по отношение на пребиваването на ищеца в Ареста – Кърджали. Счита исковата претенция за неоснователна и недоказана по отношение на пребиваването на лишения от свобода в Затвора – Пазарджик.

Административен съд гр. Пазарджик като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и взе предвид доводите и становищата на страните, намира за установена следната фактическа обстановка:

Видно от представената по делото справка с вх. № 3903/22.04.2021 г. М.З.Г. е бил задържан в Арест - Кърджали на 27.06.2020г. по ДП № 366/20г. по описа на РУ – Кърджали, за престъпление по чл. 354а, ал. 1 от НК като на 09.11.2020г. е приведен в Затвора - Пазарджик.

При първоначалното му задържане на 27.06.2020г. същият е бил настанен сам в килия с площ от 4,96 кв.м., след това на 17.09.2020г. е бил настанен при друго задържано лице. В този период в Ареста – Кърджали е имало пренаселеност - средно 16-20 задържани лица, за което е докладвано на Районна и Окръжна Прокуратура гр. Кърджали. През целия период е нямал искания и оплаквания относно престоя му в ареста.

В справката се казва, че Ареста - Кърджали разполага с медицински фелдшер. Ежеседмично всички задържани лица се преглеждат от фелдшера. За посочения период на задържане в Арест - Кърджали, лицето е потърсило един път медицинска помощ на 04.09.2020г., с оплаквания за болки в кръста. Изведен е за преглед в МБАЛ "Ат. Дафовски" - гр. Кърджали при специалист уролог, който е установил наличие на камък в бъбрека и задръжка на урина. Изписана е терапия от антибиотично лечение и болкоуспокоителни лекарства. На 08.09.2020г. е изведен за контролен преглед. Има собственоръчно подписана декларация от Г. за отказ от постъпване в болнично заведение. За състоянието му е уведомен наблюдаващия прокурор по делото. На 10.09.2020г. на основание разпореждане на Окръжна прокуратура е изведен отново до МБАЛ "Ат.Дафовски" - Урологично отделение за извършване на медицинска експертиза, като след проведеното лечение лицето се чувствало добре и по време на ежеседмичните прегледи е нямал други оплаквания от здравословен характер.

Посочено е, че Ареста гр. Кърджали разполага с 11 килии, 10 от които с площ от 4,96 кв.м. и една килия с площ от 8,68 кв. м. Капацитета на ареста беше 23 места, след изискванията от 4 кв.м. на човек, капацитета е намален на 12 места. Килиите са обособени с легла - тип вишки, пластмасова масичка с размер 50 см. и пластмасова табуретка. Килиите нямат собствен санитарен възел. Има обособена обща баня и тоалетна с размер - 5,25 кв.м с постоянно течаща топла и студена вода. На всички задържани се осигурява достъп до санитарния възел по всяко време на денонощието. Има монтирани метални решетъчни врати, които осигуряват през деня достъп на дневна светлина и проветривост, идваща от прозорците в коридора срещу килиите /разстоянието от вратата на килията и прозореца е 1,40 м./. Над вратата има монтирани решетки с вентилация и осветление. Ареста разполага с климатична система.

В Ареста Кърджали няма възможност за външно каре, за целта е обособено закрито помещение за престой на задържаните лица с достъп на въздух и дневна светлина. За престоя си задържаният е ползвал правото си за престой на открито - в обособеното за целта място. Провеждал е свиждания с близките си и телефонни разтовари.

ОТ справката е видно, че храната се доставя от „Адриана" ЕООД -Кърджали по дневен оклад - закуска /банички, кифли, милинки и др./, обяд /пиле с картофи, мусака, пържени кюфтета, риба и др./, вечеря /супи, фасул, леща/ и десерт /кремове, вафли, плодове/. Същата се доставя на кетъринг в кутии за еднократна употреба за всяко задържано лице, като се следи за нейното качество.

Хигиената на ареста е на необходимото ниво. Ежедневно се извършва дезинфекция на арестните помещения. На всяко тримесечие се извършва дезинфекция, дезинсекция и деритизация на ареста. Твърденията за мръсотия, гризачи и дървеници са неоснователни.

Представена е справка с вх. № 4711/20.05.2021 г. от Затвора – Пазарджик за процесните периоди на пребиваване на ищеца в затвора, а именно от 26.06.2019 г. до 26.04.2020 г. и 09.11.2020 г. до 15.04.2021 г. Посочено е, че съгласно сключен Договор № 10350/26.10.2017 г. по график е реконструиран целия сграден фонд в корпуса на затвора. След приключване на цялостния ремонт на затвора във всички отделения са осигурени 4 кв. м. на задържано лице.

Спалните помещения, са обзаведени според размера на спалното помещение със съответния брой двойни легла или единични легла, шкафчета и нови маси с табуретки. Леглата са с размери 70/190 см. или 1,33 кв.м./бр., шкафчета с размери 45/40 см. или 0,18 кв.м/бр. и маси с размери 40/40 см или 0,16 кв. м/бр. с по две или три табуретки.

Спалните помещения са оборудвани с ПВЦ дограма и нови врати. Капацитета на килиите във всички отделения в затвора е от 2 до 7 легла. Същият не позволява настаняване на повече от нормативно предвидения и утвърден брой лица, с което да бъде нарушен стандартът и изискването за минимална жилищна площ от 4 кв.м. на лице. Настаняването се извършва внимателно и диферинцирано в съответствие с изискванията на ЗИНЗС.

Храненето се извършва в специално оборудвано и сертифицирано за целта помещение при спазване на всички санитарно-хигиенни изисквания.

Всички спални помещения в отделенията във визирания период имат достъп до санитарен възел и баня с течаща студена и топла вода. По утвърден график се ползва пералня. Всяка килия разполага с минимум две точки за използване на безплатна кабелна телевизия.

Помещенията разполагат с брой прозорци съответстващи на обема им, с пряк достъп на дневна светлина и свеж въздух. В тъмната част на денонощието се използва съвременно осветление отговарящо на всички изискуеми стандарти и площта на помещенията.

Стените са боядисани в светли и приятни тонове. Подовата настилка е устойчива теракота и с лекота се поддържа. Използват се съвременни почистващи препарати с оптимален почистващ и дезинфекциращ ефект и приятен ненатрапчив аромат.

Отоплението е локално парно на газ, монтирани са нови алуминиеви радиатори и се поддържа нужната и нормативно изискуема за живеене температура в спалните помещения.

 По делото са разпитани свидетелите Ю.Ш.Ю., С.С.Л., Л.Е.И. и Х.С.И., чиито показания съдът възприема като последователни, непротиворечиви и съответстващи на събраните по делото доказателства.

Свидетелят Ю. заяви пред съда, че в и в затвора и в ареста в гр. Кърджали с ищеца са пребивавали в една килия. В Ареста – Кърджали имало само една обща тоалетна, няма по килиите. Имало дървеници и гризачи. Били по двама в килия. Килията била доста малка – две крачки и половина, в която не можело да се движат свободно. Дневна светлина в килията нямало, в коридора има някакви прозорчета, такива затъмнени, не може да се види нищо, нямало чист въздух в килията. Според свидетеля ищецът е пребивавал при тези условия 3-4 месеца.

Свидетелят Ю. *** пак сме били в една килия № 804 в осмо отделение, после в пето отделение в № 408 и в приемната са били заедно. В килиите имало дървеници и гризачи. Килиите били малки и не можели да се движат свободно. Килията разполага с един малък прозорец, от който не влиза достатъчно чист въздух. В килиите има тоалетна и течаща топла и студена вода. Свидетелят потвърди, че М.Г. страда от болни бъбреци.

Свидетелят Л. заяви, че с Г. са били заедно в ареста в Кърджали около три месеца. Арестът бил пълен, в килиите имало и други хора – по двама, по един. Свидетелят е бил в съседната килия. В целия арест имало дървеници и гризачи. Килиите разполагали с тоалетна и топла вода. Светлина имало, но неостатъчна.

Според св. И. в килиите в затвора има тоалетна и течаща топла вода. В килиите е проветрено, понеже лишените от свобода чистели всеки ден. Топлата вода е по график. В килията са били пет човека, като е имало място за свободно придвижване от всички.

Свидетелят И. заяви пред съда, че с М.Г. са били в една килия в ареста в Кърджали. В килиите нямало тоалетна и вода, имало хлебарки, дървеници. В килиите били трима на много малка площ. В Затвора – Пазарджик свидетелят е бил в една килия с ищеца. В килиите е било мръсно. Хигиената била предоставена на лишените от свобода, но нямало кофи и метли. В килията в затвора имало тоалетна и течаща вода. Имало дървеници, за които се пръскало, но нямало резултат.

Въз основа на тази фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Предявеният иск е с правно основание чл. 284 от ЗИНЗС, който регламентира отговорността на държавата за вреди, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията за нарушения на чл. 3. За да бъде приета основателност на иска за вреди, следва кумулативно да бъдат доказани следните предпоставки: акт, действие и/или бездействие на специализираните органи по изпълнение на наказанията, с което се нарушава чл. 3 от ЗИНЗС и настъпила, в резултат на нарушението неимуществена вреда в правната сфера на ищеца. Последната се предполага до доказване на противното по силата на въведената оборима презумпция с разпоредбата на чл. 284, ал. 5 от ЗИНЗС.

Предвид очертания от ищеца предмет на иска се претендират неимуществени вреди, причинени от лошите хигиенно - битови условия, с които са му причинени вреди, тъй като е бил подложен на жестоко, нечовешко и унизително отношение. Посочено е, че вредите произтичат от нечовешките условия на пребиваване, а именно пренаселеност в килиите, недостатъчно пространство, гарантирано за всеки затворник, недостатъчни условия за физиологични нужди и липсата на санитарно-хигиенни условия.

Така предявения иск съдът счита за частично основателен и доказан.

Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания на жестоко и нечовешко отношение. Съгласно чл. 3, ал. 2, т. 2 и т. 3 от същия закон за изтезания, жестоко и нечовешко отношение се смятат: 2. умишлено поставяне в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, изразяващи се в лишаване от достатъчна жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможности за човешко общуване и други виновно извършени действия или бездействия, които могат да причинят увреждане на здравето; 3. унизително отношение, което уронва човешкото достойнство на осъдения, принуждава го да върши или да приеме действия против волята си, поражда чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Според чл. 43, ал. 5 от ЗИНЗС, количеството дневна светлина, степента на изкуственото осветление, отопление и проветряване, достъпът до санитарни възли и течаща вода, както и минимумът обзавеждане на спалните помещения се определят с правилника за прилагане на закона, като в чл. 20, ал. 3 от ППЗИНЗС е конкретизирано, че на лишените от свобода се осигурява постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода, като в заведенията от закрит тип и арестите в затворите ползването на санитарен възел и течаща вода се осъществява в спалните помещения. Като видно от събраните писмени и гласни доказателства по делото, няма нарушение на посочената разпоредба, освен при пребиваването на лишения от свобода в Ареста в гр. Кърджали за два месеца.

Отчитайки Доклада за стандарти на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание, съгласно който относно жилищната площ на задържан в затворническите институции, от нетната площ се изключва единствено площта на санитарния възел, се стига до извода, че лишеният от свобода през периода му на престой в Ареста в гр. Кърджали за периода от 17.09.2020 г. до 08.11.2020 г. /около два месеца/ е живял в условия на пренаселеност. Площта, която може да обитава един човек в тези помещения е по-малка от минимално допустимата в размер на 4 кв. м. Така например килията в ареста е била с площ от 4.96 кв.м., където е пребивавал с още един лишен от свобода или на всеки един от тях се пада по 2.48 кв.м., тоест при условията на пренаселеност. Този факт, сам по себе си е достатъчен, за да се направи извод, че ответникът, чрез неговите служители не е изпълнил своите задължения и не е осигурил на затворниците и в частност на ищеца минимална свободна жилищна площ, която да съответства на човешките представи за необходимо на едно лице свободно пространство, което да обитава, извършвайки своите елементарни, необходими за самото му съществуване нужди като спане, преобличане и хранене. В случая не се касае за необходимост от жилищна площ, надминаваща изискванията за ограниченията, които самото наказание поставя, а се касае за изисквания, които биологичното съществуване на човек предполага.

Следва да се отбележи също така, че в Ареста в гр. Кърджали лишеният от свобода е бил настанен в самостоятелна килия с още едно задържано лице, в които нямат самостоятелен санитарен възел, което го е поставило на жестоко, нечовешко и унизително отношение. Въпреки, че на всяко задържано лице се осигурява достъп до санитарен възел непрекъснато, по всяко време на денонощието, съдът намира, че при ограничаване на правата и свободите на всеки един лишен от свобода следва да бъдат осигурени условия, които да съответстват на човешките представи за извършване на елементарни физиологични нужди, по всяко време на денонощието и независещи от фактори и лица. В случая се касае за необходимост от предоставяне на условия, които биологичното съществуване на човек предполага.

От друга страна се установи, че затворническата администрация и в Затвора гр. Пазарджик и в Ареста в гр. Кърджали е създадена организация за почистване на помещенията, като поддържането на хигиената е задължение на самите лишени от свобода, също са извършвани дезинсекция и дератизация от фирми занимаващи се с такава дейност ежемесечно. Това е потвърдено от разпитаните по делото свидетели.

За останалите периоди и пребиваването на ищеца в Затвора гр. Пазарджик, съдът намира иска за неоснователен като недоказан. Безспорно по делото се установи, че сградният фонд в корпуса на затвора гр. Пазарджик е реконструиран, като във всички отделения са осигурени 4 кв. м. на задържано лице. Спалните помещения, са обзаведени според размера на спалното помещение със съответния брой двойни легла или единични легла, шкафчета и нови маси с табуретки. Леглата са с размери 70/190 см. или 1,33 кв.м./бр., шкафчета с размери 45/40 см. или 0,18 кв.м/бр. и маси с размери 40/40 см или 0,16 кв. м/бр. с по две или три табуретки.

Спалните помещения са оборудвани с ПВЦ дограма и нови врати. Капацитета на килиите във всички отделения в затвора е от 2 до 7 легла и не позволява настаняване на повече от нормативно предвидения и утвърден брой лица, с което да бъде нарушен стандартът и изискването за минимална жилищна площ от 4 кв.м. на лице. Настаняването се извършва внимателно и диферинцирано в съответствие с изискванията на ЗИНЗС.

Всички спални помещения в отделенията във визирания период имат достъп до санитарен възел и баня с течаща студена и топла вода. По утвърден график се ползва пералня. Всяка килия разполага с минимум две точки за използване на безплатна кабелна телевизия. Помещенията разполагат с брой прозорци съответстващи на обема им, с пряк достъп на дневна светлина и свеж въздух. В тъмната част на денонощието се използва съвременно осветление отговарящо на всички изискуеми стандарти и площта на помещенията. Отоплението е локално парно на газ, монтирани са нови алуминиеви радиатори и се поддържа нужната и нормативно изискуема за живеене температура в спалните помещения.

С оглед на това, съдът намира, че условията в Затвора гр. Пазарджик отговарят на изискванията за настаняване на лишени от свобода. Не са налице действия на затворническата администрация, които да са поставили ищеца в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, изразяващи се в лишаване от достатъчна жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване или условия, които предполагат унизително отношение, което уронва човешкото достойнство на осъдения, принуждава го да върши или да приеме действия против волята му.

По отношение на здравословното състояние на ищеца, съдът намира, че от приложената по делото медицинска документация и представената справка с вх. № 3903/22.04.2021 г. е видно, че на лишения от свобода е осигурена медицинска грижа и е оказвана навременна медицинска помощ. Проведена е консултация с специалист уролог в МБАЛ "Ат. Дафовски" - гр. Кърджали, който е установил наличие на камък в бъбрека и е предписал терапия от антибиотично лечение и болкоуспокоителни лекарства. Проведени са и контролни прегледи. С оглед на това съдът намира, че от страна на администрацията на ареста не са извършени действия или бездействия, които да са причинили увреждане на здравето на лишения от свобода. Напротив, с действията си служителите и медицинският екип са допринесли за цялостното му психическо и физическо здравословно състояние.

Отчитайки посочените по-горе обстоятелства и периода, за който по делото са събрани категорични доказателства, на търпене на вредите – два месеца в Ареста в гр. Кърджали (времето, през което ищецът е бил поставен в условия, унижаващи човешкото достойнство), характера и интензитета на породените страдания и негативни преживявания и с оглед разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД и критериите за справедливост при определяне на дължимото обезщетение, искът следва да бъде уважен в размер на 1 000 лв. за този период, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане на сумата. В този размер искът следва да бъде уважен, а в останалата част същият следва да се отхвърли.

По делото не е направено искане за присъждане на разноски, поради което съдът не следва да се произнася по отношение на разноските.

С оглед на изложеното, на основание чл. 284 от ЗИНЗС, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСЪЖДА Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" гр. София да заплати на М.З.Г. с ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр. Пазарджик обезщетение за причинени от незаконосъобразно бездействие на длъжностни лица при Арест в гр. Кърджали за периода от 17.09.2020 г. до 08.11.2020 г., неимуществени вреди в размер на 1000 /хиляда/ лева, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба – 22.03.2021 г. до окончателното изплащане на сумата.

ОТХВЪРЛЯ иска на М.З.Г. с ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр. Пазарджик против Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в останалата част, а именно:

1.     За периода 26.06.2019 г. до 26.04.2020 г. за условията в Затвора гр. Пазарджик, за сумата от 20 000 /двадесет хиляди/ лева;

2.     За периода от 15.06.2020 г. до 16.09.2020 г. за условията в ареста в гр. Кърджали, за сумата над 1000 /хиляда/ лева до предявения размер от 10 000 /десет хиляди/ лева;

3.     За периода от 09.11.2020 г. до 15.04.2021 г. за условията в Затвора гр. Пазарджик, за сумата от 20 000 /двадесет хиляди/ лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред тричленен състав на Административен съд гр. Пазарджик в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

 

 

                  СЪДИЯ:/п/

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 532/01.07.2021 г., постановено по административно дело № 309/2021 г. на Административен съд Пазарджик.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.