Решение по дело №3157/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1323
Дата: 5 октомври 2018 г. (в сила от 7 декември 2018 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20182120203157
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                        номер 1323,   05.10.2018г., град Бургас

                                                       

                                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

     

     Бургаският районен съд, наказателно отделение, осми състав,

на  двадесет и шести септември, две хиляди и осемнадесета година,

в публичното заседание в следния състав :

                                                                                          Председател :  Петя   Георгиева

Секретар : Златка Калоянова 

Прокурор : ………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 3157 по описа на съда за 2018 година за да се произнесе  взе предвид следното :

 

        Производството по делото е образувано по повод жалбата на Н.И.И. ЕГН ********** с адрес *** против наказателно постановление № 18-0769-001431/ 16.05.2018г., издадено от началник група към сектор “ПП” КАТ при ОД МВР-гр.Бургас, с което за нарушение чл.25, ал.2 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2, вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лева. В жалбата се сочат доводи за необоснованост, като се иска отмяна на обжалваното постановление.

   Жалбата е депозирана в преклузивния срок от надлежна страна и е допустима.

   Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намери за установено от правна и фактическа страна следното:

     На 20.03.2018г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение, за това че на 20.03.2018г., около 14.52 часа в гр.Бургас,  на бул.“* *“ /бул.“*“/, като водач на автобус „* *“ с рег.№ * е управлявал посочения автобус, собственост на „Бургасбус“ЕООД по бул.“* *“ от магазин „**“ посока ПВ“*“, като на пет метра преди ПВ“*“ е извършил маневра частично преминаване от средна в дясна пътна лента, с което е допуснал пътнотранспортно произшествие с правомерно движещият се в нея товарен автомобил „*“ с  рег.№ ***** в нарушение на чл.25, ал.2 от ЗДвП. От пътнотранспортното произшествие има материални щети и по двата автомобила.

    Актът е съставен в присъствие на жалбоподателя и двама свидетели. От формална страна е в съответствие с разпоредбата на чл.42 от ЗАНН. При съставянето на акта жалбоподателят е вписал, че не е съгласен с написаното в него. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН е депозирал писмени възражения.

   Административнонаказващият орган сезиран с преписката е издал обжалваното постановление.

    При разпита в съдебно заседание актосъставителят А.И. е заявил, че на посочената дата е бил изпратен на местопроизшествието по сигнал. След проведена беседа с двамата водачи, оглед на автомобилите и местопроизшествието същият е установил, че водачът на автобуса частично е навлязъл в съседната лента, където се е движел товарния автомобил, като това е станало причина за настъпилото пътнотранспортно произшествие. Казаното от свидетеля И. кореспондира с показанията на свидетеля Л.Д., който също е участвал в  обследването на автомобилите и местопроизшествието, както и с показанията на свидетеля Н.Н. водач на товарния автомобил. Показанията на посочените свидетели са обективни, логични и последователни, поради което доказателствена им стойност бе ценена от съда.

   Съгласно разпоредбата на чл.25, ал.2 от ЗДвП при извършване на маневра, която е свързана с навлизане изцяло или частично в съседна пътна лента, водачът е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по нея. Когато такава маневра трябва едновременно да извършат две пътни превозни средства от две съседни пътни ленти, с предимство е водачът на пътното превозно средство, което се намира в дясната пътна лента.  

 

 

 

От събраната доказателствена съвкупност безспорно се установява, че жалбоподателят, като водач на автобус „* *“ с рег.№ **** на 20.03.2018г., около 14.52 часа в гр.Бургас, на бул.“*“ /бул.“.*“/, на бул.“*“ от магазин „* *“ в посока ПВ“*“ е извършил маневра преминаване частично от средна в дясна пътна лента в нарушение на императивната норма на чл.25, ал.2 от ЗДвП, с което е допуснал произшествие с товарен автомобил „*“ с  рег.№ *******. Описаното събитие е възникнало в процеса на движение и представлява пътнотранспортно произшествие по смисъла на §30 от ДР на ЗДвП. Установените обстоятелства съответстват на действителното фактическо положение, поради което съдът приема, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна визираното нарушение, като правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност като водач.

   Разпоредбата на чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5 от ЗДвП предвижда административнонаказателна отговорност за лицата, които поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал.1 причинят пътнотранспортно произшествие, освен ако деянието не съставлява престъпление.   Деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид, поради което не представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

  Наложеното наказание е индивидуализирано в предвидения от законодателя минимален размер и е достатъчно за постигане на целите на административните наказания по чл.12 от ЗАНН, поради което обжалваното постановление се явява законосъобразно и обосновано в частта за това нарушение и следва да бъде потвърдено.

     Разпоредбата на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП предвижда, че водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие е длъжен, без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието. При така установената фактическа обстановка стана ясно, че от настъпилото пътнотранспортно произшествие няма пострадали хора. Касае се за хипотеза, при която са причинени само имуществени вреди от настъпилото пътнотранспортно произшествие. Описаното в акта деяние съответства на определената квалификация. Жалбоподателят е нарушил задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие да остане на място и установи последиците от него, поради което от обективна и субективна страна е осъществил състава на описаното нарушение.

   Деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид, поради което не представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

   Наложеното наказание е индивидуализирано в предвидения от законодателя размер  по чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП и по мнение на съда е достатъчно за постигане на целите на административните наказания по чл.12 от ЗАНН, поради което обжалваното постановление се явява законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

   Мотивиран от гореизложеното на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Бургаският районен съд

                                                                 Р Е Ш И  :

     ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 18-0769-001431/ 16.05.2018г., издадено от началник група към сектор “ПП” КАТ при ОД МВР-гр.Бургас, с което за нарушение чл.25, ал.2 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2, вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП на Н.И.И. ЕГН ********** с адрес ***  е наложена глоба в размер на 200 /двеста/ лева.

      Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд- Бургас в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                          Председател:/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.