Решение по дело №600/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: 45
Дата: 12 февруари 2020 г.
Съдия: Мария Янева Блецова
Дело: 20192200500600
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 14

 

гр.Сливен, 12.02.2020 г.

 

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

 

         Сливенският окръжен съд, гражданско отделение, в съдебно заседание на двадесет и втори януари, през две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БЛЕЦОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ: СТЕФКА МИХАЙЛОВА                                                           Мл.с.: СИЛВИЯ АЛЕКСИЕВА

 

                                    

При секретаря Радост Гърдева, като разгледа докладваното от М.БЛЕЦОВА в.гр.д. № 600 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното:

         Производството е въззивно и се движи по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

          По делото са подадени две въззивни жалби – от ищеца и от ответника по иска.

Първата въззивна жалба е подадена от адв. П. – пълномощник на Р.Ж.Р. , ЕГН **********,*** против решение № 1138/24.10.2019 г. по гр. д. № 2469/2019 г. на Сливенския районен съд, в частта с която е отхвърлен предявения от ищеца против ОД на МВР – Сливен, гр. Сливен , бул.“Г.С.“, № * иск за изплащане на неизплатено бруто трудово възнаграждение за положен извънреден труд в размер на 70 часа, за сумата от 536.90 лв. до претендираната сума 544.57 лв. ( 7.67 лв.). В тази част решението е обжалвано като неправилно и незаконосъобразно. Претендират се деловодни разноски.

Втората въззивна жалба по делото е депозирана от гл.юрисконсулт Б. . С нея се обжалва решение № 1138/24.10.2019 г. по гр. д. № 2469/2019 г. на Сливенския районен съд, в частта с която ОД на МВР – Сливен, гр. Сливен , бул.“Г.С.“, № 5 е осъден да заплати на Р.Ж.Р. , ЕГН **********,*** сумата от 536.90 лв. представляваща неизплатено бруто трудово възнаграждение за положен извънреден труд в размер на 70 часа за тримесечие. Решението е обжалвано за присъдената сума над 206.80лв. Твърди се, че в тази част решението е неправилно и незаконосъобразно. Страната счита, че положеният нощен труд не следва да се преизчислява с коефицент 1.143, тъй като е положен по специален ред. Моли се в обжалваната част решението да бъде отменено и да се присъдят разноски за двете инстанции.

         В срока по чл. 263 ал.1 от ГПК е депозиран отговор на въззивната жалба на ОД на ВМР – Сливен от адв. П. – пълномощник на Р.Ж.Р.. Същата е оспорена като неоснователна. Моли се в тази част решението да бъде потвърдено. 

         В с.з. въззивникът Р. редовно призован не се явява и не се представлява. В писмено становище процесуалният му представител адв.П. заявява, че поддържа депозираната от него въззивна жалба и моли тя да се уважи, както и че оспорва въззивната жалба на ОД на МВР – Сливен и моли тя да не се уважава . Претендира разноски.

В с.з. въззиваемата страна редовно призована  не се представлява. В писмено становище процесуалният и представител гл. юрисконсулт Б. заявява, че поддържа депозираната от нея въззивна жалба и моли тя да се уважи, както и че оспорва въззивната жалба на Р.Р. и моли тя да не се уважава . Претендира разноски.

Пред настоящата инстанция не се събраха допълнителни доказателства.

Обжалваното решение е било съобщено на въззивника Р. на 25.10.2019г. и в рамките на законоустановения срок – на 04.11.2019 г. е била депозирана въззивната жалба.

Обжалваното решение е било съобщено на въззивника ОД на МВР - Сливен на 29.10.2019г. и в рамките на законоустановения срок – на 12.11.2019 г. е била депозирана въззивната жалба.

Установената и възприета от РС – Сливен фактическа обстановка изцяло кореспондира с представените по делото доказателства. Тя е изчерпателно и подробно описана в първоинстанционното решение, поради което на основание чл.272 от ГПК настоящият съд  изцяло я възприема и с оглед процесуална икономия препраща към него.

Въззивните жалби са редовни и допустими, тъй като са подадени в законоустановения срок от лица с правен интерес от обжалване на съдебния акт. Разгледани по същество същите се явяват неоснователни.

По жалбата на Р.Р., съдът съобрази следното:

Пред първоинстанционния съд е бил предявен главен иск с правно основание чл. 187, ал. 5 т. 2 във вр. с ал. 6 от ЗМВР за заплащане на сумата от 544.57 лв. представляваща неизплатено трудово възнаграждение за положен извънреден труд за периода 01.04.2018 г. – 30.06.2018 г. Исковата претенция е била уважена частично – до 536.90 лв. в останалата част, до пълния претендиран размер искът е бил отхвърлен.

Съдът намира, че първоинстанционния съд правилно е приложил разпоредбата на чл. 187 ал. 7 от ЗМВР, който предвижда, че извънредният труд не може да надвишава 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно. От извършената съдебно – икономическа експертиза е било установено, че за процесния период ищецът е бил положил извънреден труд в размер на 71 часа ( след преобразуване на отработените нощни часове към дневни). При това положение следва да се приложи ограничението въведено с разпоредбата на чл. 187 ал. 7 от ЗМВР и да бъде заплатен трудът за 70 часа за тримесечие, така както е постъпил първоинстанционния съд.

От изложеното е видно, че правните изводи на първоинстанционния съд се споделят от въззивната инстанция, поради което в тази част решението не следва да се измени.

По отношение жалбата на ОД на МВР – Сливен, съдът съобрази следното:

От съда е било искано да се присъди обезщетение за положен извънреден труд в определено тримесечие като преди това, съдът приложи коефицент 1,143 при приравняването на часовете положен нощен труд към дневен.

Принципно в разпоредбата  на чл. 188 ал. 2 от ЗМВР е посочено, че държавните служители ( какъвто без съмнение е ищецът), които полагат труд за времето между 22.00 и 6.00 ч., се ползват със специалната закрила по Кодекса на труда. Според мнозинството на настоящия съдебен състав освен общата нормативна уредба уреждаща трудовите правоотношения и полагането на нощен труд в диапазона от 22.00 ч. до 6.00 ч. уредена в КТ приложение следва да намери и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, където в чл. 9 ал. 3 е предвидено, че при сумирано изчисляване на работното време трудовото възнаграждение заработено по трудови норми се увеличава с коефицент , равен на отношението между часовете получени след превръщането на нощните часове в дневни и действително отработените часове през месеца или установения друг период. По този начин и предвид приетото заключение по изготвената съдебно – икономическа експертиза положените 40 часа извънреден труд следва да се преизчислят с коефицент 1.143 при което се получава, че положения извънреден труд за тримесечието е бил 71 часа. При спазване ограничението на чл. 187 ал. 7 от ЗМВР, следва да се заплати обезщетение за 70 часа извънреден труд, което като сума е равно на присъденото от съда – 536.90 лв.

С оглед на изложеното първоинстанционното решение не следва да се измени и във връзка с жалбата на ОД на МВР – Сливен.

Тъй като нито една от въззивните жалби не е уважена, страните следва да понесат разходите си така както са ги направили и разноски за въззивна инстанция не следва да се присъдят.

По тези съображения, съдът  

 

Р    Е    Ш    И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 1138/24.10.2019 г. по гр. д. № 2469/2019 г. на Сливенския районен съд , като правилно и законосъобразно.

 

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                    2.