Разпореждане по дело №1706/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 3133
Дата: 5 юли 2021 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20217040701706
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 юли 2021 г.

Съдържание на акта

   Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

Номер     3133                                 от 05.07.2021г.                             град Бургас

 

Административен съд – гр. Бургас, дванадесети  състав, на пети юли две хиляди двадесет и първа година в закрито заседание в следния състав:

 

Председател: Диана Ганева

 

като разгледа докладваното от съдия Ганева административно дело номер 1706 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е постъпило в съда, изпратено по компетентност с Определение от 28.06.2021г. по НАХД №2283/2021год. по описа на Районен съд – Бургас, в което е посочено, че производството е по чл.1, ал.2 от ЗОДОВ. Твърди се, че ищцата претендира обезщетение за вреди от действия на ответника-Р. П.в качеството й на административен орган, извършени при и по повод налагане на административно наказание на ищцата.

Съдът, след запознаване с наличните в делото материали констатира, че възражението с характер на исковата молба не отговаря на изискванията по чл. 127 от ГПК, приложими на основание чл. 144 от АПК .

За да възникне право на искане за обезщетение по чл.203 - 207 АПК във връзка с чл.1, ал.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди е необходимо да са налице няколко кумулативни предпоставки: 1. вреда - имуществена или морална (реално причинена или пропусната полза); 2. незаконосъобразен акт, незаконосъобразно действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата,  като същите задължително трябва да бъдат при и по повод изпълнение на административна дейност; 3.изпълнение на административна дейност, т.е. вредата да е настъпила от незаконосъобразния акт, действие или бездействие на органа или длъжностното лице при или по повод изпълнение на административна дейност и 4.пряка и непосредствена причинна връзка между незаконосъобразния акт, действие или бездействие и настъпилата вреда. Именно горепосочените четири елемента от фактическия състав на отговорността по чл.1 ЗОДОВ съдът намира, че не са конкретизирани в исковата молба на ищцата.

Предвид изложеното по-горе, ищцата следва с допълнителна молба в 7-дневен срок от съобщението да отстрани следните нередовности на исковата молба: 1. Да уточни ответника като съобрази разпоредбата на чл. 205 от АПК, съгласно която искът се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. 2. Да опише обстоятелствата, на които се основава искът, като посочи дали претендира вреди от фактическо действие или бездействие, като в този случай да опише съответните фактически действия или бездействия на административен орган или длъжностно лице, от които твърди, че са настъпили претендираните вреди; в случай че вредите са произтекли от повече от едно действие или бездействие – да посочи вида, размера и периода на претърпените вреди от всяко действие или бездействие; в случай, че се претендират вреди от незаконосъобразни актове, следва да се посочи кои и дали същите са отменени по съответния ред. 3. Да конкретизира вида на вредите – имуществени или неимуществени и в какво се изразяват, като посочи размер на вредите. 4. Да конкретизира периода на настъпване на вредите с начален и краен срок. 5. Да посочи каква е причинната връзка между твърдяната вреда и незаконосъобразните актове, действия или бездействия, от които твърди, че са настъпили. 6. Да приложи препис от уточняващата молба заедно с доказателствата, за връчване на ответника. 7. Да представи доказателство за внесена държавна такса в размер на 10 лв. по сметка на Административен съд – Бургас.

Горната нередовност следва да бъде отстранена в 7-дневен срок, като при неизпълнение на дадените от съда указания исковата молба ще бъде върната и производството ще бъде прекратено, на основание съответно чл. 158, ал. 3 от АПК и чл. 129, ал. 3 от ГПК.

По изложените съображения, съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ възражението с характер на исковата молба на Д.С.И..

УКАЗВА на Д.С.И. в 7-дневен срок от получаване на съобщението да отстрани следните нередовности:

1. Да уточни ответника като съобрази разпоредбата на чл. 205 от АПК, съгласно която искът се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

2. Да опише обстоятелствата, на които се основава искът, като посочи дали претендира вреди от фактическо действие или бездействие, като в този случай да опише съответните фактически действия или бездействия на административен орган или длъжностно лице, от които твърди, че са настъпили претендираните вреди; в случай че вредите са произтекли от повече от едно действие или бездействие – да посочи вида, размера и периода на претърпените вреди от всяко действие или бездействие; в случай, че се претендират вреди от незаконосъобразни актове, следва да се посочи кои и дали същите са отменени по съответния ред.

3. Да конкретизира вида на вредите – имуществени или неимуществени и в какво се изразяват, като посочи конкретен размер на вредите.

4. Да конкретизира периода на настъпване на вредите с начален и краен срок.

5.Да посочи каква е причинната връзка между твърдяната вреда и незаконосъобразните актове, действия или бездействия, от които твърди, че са настъпили.

6. Да приложи препис от уточняващата молба заедно с доказателствата, за връчване на ответника.

7. Да представи доказателство за внесена държавна такса в размер на 10 лв. по сметка на Административен съд – Бургас.

            ПРЕДУПРЕЖДАВА Д.С.И., че при неизпълнение на дадените от съда указания възражението с характер на  исковата молба ще бъде върнато и производството ще бъде прекратено, на основание съответно чл. 158, ал. 3 от АПК и чл. 129, ал. 3 от ГПК.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване.

 

                        СЪДИЯ: