Определение по дело №4119/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1396
Дата: 31 март 2020 г. (в сила от 31 март 2020 г.)
Съдия: Петър Теодоров Стоицев
Дело: 20191100604119
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр. София, 31.03.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, VI въззивен състав, в закрито заседание на тридесет и първи март две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  РАЛИЦА МАНОЛОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР СТОИЦЕВ

                                                     ИВАН КИРИМОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Стоицев ВНЧД № 4119 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.243, ал.7  от НПК.

Образувано е по частен протест на прокурор при СРП срещу определение на Софийски районен съд, НО, 20 с-в от 26.05.19 г. по НЧД №8217/19 г., с което е отменено постановление на прокурор при СРП от 18.04.19 г., с което на основание чл.243, ал.1, т.1 вр. чл.24, ал.1, т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство №513 ЗМИП 5257/17 г. по описа на СДВР, пр.пр.№9850/17 г. по описа на СРП, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.201 от НК.

В протеста се твърди, че атакуваното определение е неправилно, като са изложени съображения, че на досъдебното производство не са събрани убедителни доказателства за признаците от обективна и субективна страна на престъпление по чл.201 от НК. Направено е искане определението на районния съд да бъде отменено и прокурорският акт за прекратяване на наказателното производство да бъде потвърден.

Софийски градски съд, като съобрази изложеното в протеста, материалите по делото, както и разпоредбите на закона, намира за установено следното:

Жалбата до първоинстанционния съд срещу постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство, е процесуално недопустима, поради което е следвало да се остави от съда без разглеждане.

Наказателното производство по досъдебно производство №513 ЗМИП 5257/17 г. по описа на СДВР, пр.пр.№9850/17 г. по описа на СРП е образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.201 от НК – за това, че на 22.11.16 г. в гр. София, бул. „Витоша“ №103, като длъжностно лице, присвоил /като не отчел паричната сума в офиса на дружеството/ чужди /собственост на „Б.“ АД с управител Н.Й.Б./ пари – парична сума в размер на 20 000 лв., поверени му да ги пази и управлява.

Съгласно разпоредбата на чл.243, ал.4 от НПК право да подадат жалба до съда срещу постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство имат обвиняемия, пострадалия или неговите наследници, или ощетеното юридическо лице. В настоящия случай няма пострадало от престъплението физическо лице, тъй като разследването се води за причиняване на вреди на юридическо лице - „Б.“ АД, чрез присвояване на парични средства – собственост на въпросното дружество. Следователно, именно това дружество е процесуално легитимирано по силата на чл.243, ал.4 от НПК да подаде жалба срещу постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство. Първоинстанционният съд не е бил сезиран с такава жалба. Жалбата, по която съдът се е произнесъл, е подадена от Н.Й.Б., като в нея никъде - нито в уводната част, нито в изложението - не е отразено същата да е подадена от „Б.“ АД чрез законния представител на дружеството. При това положение следва правния извод, че жалбата е подадена от Н.Й.Б. в качеството му на физическо лице, а последният в това му качество няма процесуална легитимация да обжалва постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство. Независимо, че Б. е управител на ощетеното юридическо лице, той и дружеството имат самостоятелна /отделна/ правосубектност, поради което правните действия, които Б. извършва, се считат направени от името и за сметка на „Б.“ АД само ако това е изрично, недвусмислено, заявено при тяхното извършване. В настоящия случай, от съдържанието на жалбата до районния съд не може да се изведе заключение, че това е жалба, изхождаща от юридическо лице.

Предвид изложените по-горе съображения за процесуална недопустимост на жалбата, районният съд е следвало да остави същата без разглеждане и да прекрати съдебното производство. Като е разгледал жалбата по същество първоинстанционният съд е постановил незаконосъобразно – процесуално недопустимо - определение, което въззивният съд в качеството му на инстанция по същество следва да отмени и да остави без разглеждане жалбата срещу постановлението на прокурора.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ОТМЕНЯ  определение на Софийски районен съд, НО, 20 с-в от 26.05.19г. по НЧД №8217/19 г., с което е отменено постановление на прокурор при СРП от 18.04.19 г., с което на основание чл.243, ал.1, т.1 вр. чл.24, ал.1, т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство №513 ЗМИП 5257/17 г. по описа на СДВР, пр.пр.№9850/17 г. по описа на СРП, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.201 от НК, като вместо това постановява:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като процесуално недопустима жалбата на Н.Й.Б. срещу посоченото по-горе постановление на прокурор при СРП и ПРЕКРАТЯВА СЪДЕБНОТО ПРОИЗВОДСТВО по ВНЧД №4119/19 г. по описа на СГС, НО, VI въззивен състав,

Определението не подлежи на обжалване и протестиране.

   

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                          2.