Решение по дело №1585/2016 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 април 2017 г. (в сила от 19 май 2017 г.)
Съдия: Петранка Панайотова Кирова
Дело: 20162330201585
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е     № 134/5.4.2017 г.

 

гр. Ямбол, 05.04.2017 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Ямболският районен съд, VІ-ти наказателен състав, в публично съдебно заседание на седми март две хиляди и седемнадесета година, в състав:

                                                        Председател: П. ПАНАЙОТОВА

 

при  секретаря  М. П., като разгледа докладваното от съдията АНД № 1585 по описа на ЯРС за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

  

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалбата на „Максима транс” ЕООД – гр. Ямбол против Наказателно постановление № 47-0000159/28.11.2016г., издадено от Началника на ОО „АА” – гр. Ямбол, с което на основание чл.104, ал.1 от Закона за автомобилните превози на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева за нарушение по чл.104, ал.1 от същия закон.

С жалбата се иска НП да бъде отменено по съображения за допуснати в хода на АНП съществени процесуални нарушения, изразяващи се в неяснота по отношение субекта на нарушението, неточно посочване датата на извършването му, непълно фактическо и неясно юридическо описание на същото. В подкрепа на искането за отмяна са наведени и оплаквания, че при описани от фактическа страна няколко нарушения дружеството е санкционирано само за едно, без да е ясно за кое точно е ангажирана отговорността му. Изложени са и доводи в подкрепа приложението на чл.28 от ЗАНН, като се счита, че конкретното нарушение представлява маловажен случай.

В с.з. жалбата се поддържа от редовно преупълномощен адвокат, който пледира за отмяна на НП по изложените в нея съображения..

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител в с.з. и не взема становище по основателността на жалбата.

След като обсъди събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

През месец октомври 2016г. свидетелите П. и Р. ***, извършили комплексна проверка на дружеството жалбоподател, обхващаща периода от 01.01.2016г. до 30.09.2016г. От данните, съдържащи се в представената при проверката дигитална карта на водача И.К.И., свидетелите установили, че от 17.08.2016г. до 18.08.2016г. същият е надвишил времето за управление с 3 часа и 57 минути. Затова, на 26.10.2016г., в присъствието на законния представител на дружеството и на св. Р., св. П. съставил срещу жалбоподателя АУАН с номер на бланката 211507 от същата дата за нарушение по чл.104, ал.1 от Закона за автомобилните превози.

Впоследствие, на 28.11.201., въз основа на акта, при идентично на отразеното в него фактическо и юридическо описание на нарушението, срещу жалбоподателя било издадено и обжалваното НП.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена от показанията на свидетелите П. и Р., както и от писмените доказателства по делото, които са последователни, логични безпротиворечиви и се кредитират изцяло от съда.

При така установената фактическа обстановка, съдът правни следните правни изводи:

Жалбата е допустима - подадена е от надлежна страна и в предвидения от закона срок.

Разгледана по същество, жалбата се преценя като ОСНОВАТЕЛНА, поради следното:

Както вече се посочи, с атакуваното НП административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана на основание чл.104, ал.1 от Закона за автомобилните превози. Цитираният законов текст предвижда, че се наказва с имуществена санкция 1000 лева превозвач, който не осигури спазване разпоредбите за работното време и почивките на водачите при извършване на обществени превози на пътници и товари, включително при превози за собствена сметка. Т.е., както е видно от съдържанието на цитираната норма, изпълнителното деяние на вмененото нарушение се изразява в неосигуряване спазването на разпоредбите за работното време и почивки на водачите. При това положение, разпоредбите за работното време и почивки на водачите, за неосигуряване спазването на които е санкциониран жалбоподателя, стават част от самото изпълнително деяние, тъй като нормата на чл.104, ал.1 от Закона за автомобилните превози е бланкетна. Поради това, на основание чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН е следвало съответните разпоредби, регламентиращи работното време и почивките на водачите, да бъдат посочени като част от нарушената законова разпоредба. Липсата им представлява основание за отмяна, тъй като нарушава правото на жалбоподателя да разбере какво нарушение му е вменено и освен това, препятства изпълнението на правомощията на съда да провери правилността фактическите и правни изводи, залегнали в обжалваното НП

Мотивиран от изложеното, и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО НП № 47-0000159 от 28.11.2016 г. , издадено от Началника на ОО „АА” – гр.Ямбол, с което на основание чл.104, ал.1 от Закона за автомобилните превози на „МАКСИМА ТРАНС” ЕООД, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1000 (хиляда) лева за нарушение по чл.104, ал.1 от Закона за автомобилните превози.

           

Решението ПОДЛЕЖИ на касационно обжалване пред Административен съд - Ямбол в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

           

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: