Решение по дело №1511/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1441
Дата: 10 ноември 2022 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20227050701511
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../………………2022 година,

 

гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, VI тричленен състав, в открито съдебно заседание на шести октомври през 2022 година, в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА ПОПОВА

  ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА СТАНЕВА

ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

при участието на секретаря Галина Владимирова и прокурора Александър Атанасов като разгледа докладваното от съдия Чолакова КАНД № 1511/2022 година по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Началник сектор Четвърто РУ при Областна дирекция /ОД/ на МВР Варна против Решение № 682/20.05.2022 г., постановено по АНД № 673/2022 г. по описа на Районен съд – Варна /ВРС/, с което е отменено Наказателно постановление № 21-0442-000805/07.01.2022 г., издадено от Началник сектор Четвърто РУ при ОД на МВР Варна, с което, за нарушение на чл. 638, ал. 3 от Кодекса за застраховането /КЗ/ и на основание същата правна норма, на В.Г.Г., ЕГН **********, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

В касационната жалба се релевират съображения за нарушение на закона и за допуснати съществени нарушения на процесуални правила – касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/. Оспорват се изводите на районния съд за издаване на наказателното постановление при неизяснена фактическа обстановка и обстоятелства относно вината на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице и за противоречие между обстоятелствената част в акта за установяване на административно нарушение /АУАН/ и в наказателното постановление. Твърди се, че при ангажиране на отговорността на водача не са допуснати процесуални нарушения – посочени са датата и мястото на извършване на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, налице е пълно съответствие между правното и фактическото описание на нарушението, правилно са определени квалификацията и санкционната норма. Отправя се искане за отмяна на оспореното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд, а в условията на евентуалност – постановяване на решение, с което да се потвърди издаденото наказателно постановление. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН. В случай на отхвърляне на жалбата се моли претендираните от насрещната страна разноски за адвокатско възнаграждение да бъдат присъдени в минимален размер. В депозирани чрез процесуален представител писмени бележки касационната жалба се поддържа изцяло.

Ответникът по касация – В.Г.Г., чрез представител по пълномощие, оспорва касационната жалба и моли за отхвърлянето ѝ като неоснователна.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира решението на Районен съд – Варна да бъде оставено в сила.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, както и становищата на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е постъпила в срок и е от надлежна страна, поради което се явява допустима за разглеждане. Наведените аргументи представляват касационни основания по смисъла на чл. 348 от НПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

С оспореното пред районния съд наказателно постановление административнонаказателната отговорност на В.Г. е ангажирана за това, че на 21.12.2021 г., около 11:10 часа, в с. Дюлино, област Варна, на улица без име, по пътя за Дюлински проход, управлява лек автомобил „АУДИ“, с рег. № ****, собственост на Н. Р. С., без сключена застраховка „Гражданска отговорност“. Деянието на Г. е квалифицирано като нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, за което срещу лицето е съставен АУАН, въз основа на който е издадено процесното наказателно постановление, с което, на основание чл. 638, ал. 3 от КЗ му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

За да постанови съдебния си акт, решаващият съд е приел, че АУАН и наказателното постановление са издадени при неизяснена фактическа обстановка относно извършеното нарушение и конкретно относно вината на посоченото за нарушител лице. Счел е, че е налице непълно описание на нарушението от фактическа страна, както в АУАН, така и в наказателното постановление, което се е отразило на дадената в двата акта правна квалификация на деянието и представлява нарушение на чл. 42, ал. 1, т. 3, 4 и 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 от ЗАНН, довело до нарушаване правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, лишавайки го от възможността да разбере в извършването на какво административно нарушение е обвинено. Посочил е, че според изложеното в АУАН В.Г. е управлявал лекия автомобил, без да е сключил задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, с което е допуснал нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, а с наказателното постановление същият е наказан за нарушение на чл. 638, ал. 3 от КЗ – за това, че е управлявал автомобил, собственост на друго лице, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Така мотивиран, ВРС е отменил обжалваното пред него наказателно постановление.

Решението на Районен съд – Варна е постановено в нарушение на материалния закон и при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2, във връзка с ал. 2, предложение първо и ал. 3, т. 2, предложение първо от НПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Районният съд е отменил обжалваното пред него наказателно постановление, приемайки че е допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в противоречие между описанието на нарушението от фактическа и правна страна в АУАН и в наказателното постановление, представляващо нарушение на чл. 42, ал. 1, т. 3, 4 и 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 от ЗАНН. Така достигнатият извод не може да бъде споделен. Както в АУАН серия Д № 958761/21.12.2021 г., така и в издаденото въз основа на него Наказателно постановление № 21-0442-000805/07.01.2022 г., с което е ангажирана отговорността на В.Г., от фактическа страна е посочено, че същият е управлявал лек автомобил „АУДИ“, с рег. № ****, собственост на Н. Р. С., за който няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Следователно описанието на нарушението от фактическа страна в АУАН и в наказателното постановление е идентично – управление на моторно превозно средство, собственост на различно от водача лице, за което няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, поради което привлеченото към административнонаказателна отговорност лице е било наясно в извършването на какво противоправно деяние е било обвинено. Действително в АУАН неправилно като нарушена е посочена разпоредбата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, вменяваща в задължение на притежателите на моторни превозни средства сключването на договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, но този порок е отстранен от АНО при издаване на наказателното постановление, в което деянието на Г. правилно е квалифицирано като такова по чл. 638, ал. 3 от КЗ, която правна норма предвижда административнонаказателно санкциониране за лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. В тази насока следва да бъде отбелязано, че доколкото в административнонаказателното производство субектът на административнонаказателното обвинение гради своята защита именно срещу фактите /които в случая са описани достатъчно ясно и безпротиворечиво, както в АУАН, така в наказателното постановление/, а не срещу дадената им правна квалификация, правото му на защита срещу издадения санкционен акт не е нарушено.

В обобщение на гореизложеното настоящият тричленен съдебен състав намира, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, в т.ч. и такива на чл. 42, ал. 1, т. 3, 4 и 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 от ЗАНН, свързани с описанието на нарушението от фактическа и правна страна, които да представляват самостоятелно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление.

Решаващият състав на Районен съд – Варна не е изложил мотиви по съществото на спора, с което е допуснал нарушение на чл. 348, ал. 1, т. 2 във връзка с ал. 3, т. 2, предложение първо от НПК. В съдържанието на оспорения съдебен акт липсва обсъждане на събраните по делото доказателства, в т.ч. и на представената в хода на въззивното производство справка относно наличието на сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“ (л. 15 от АНД № 673/2022 г. по описа на Районен съд – Варна), както и на възраженията на В.Г. и на процесуалния му представител, направени в пледоарията по същество, че оспорва отразената в наказателното постановление фактическа обстановка и извършването на нарушението. Наличието на валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е определящо за съставомерността на нарушението.

Предвид изложеното обжалваното решение следва да се отмени и делото да се върне на Районен съд – Варна за ново разглеждане от друг състав, при което въззивната инстанция следва въз основа на установените факти да извърши проверка и преценка на доказателствата по делото, както и за съставомерността на деянието, като обсъди представеното доказателство за сключена застраховка „Гражданска отговорност“ за МПС с ДКН В 4797СА.

При този изход на спора пред касационната инстанция разноските следва да се определят при новото разглеждане на делото от районния съд, съобразно разпоредбата на чл. 226, ал. 3 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Воден от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение второ във връзка с чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 682/20.05.2022 г., постановено по АНД № 673/2022 г. по описа на Районен съд – Варна, с което е отменено Наказателно постановление № 21-0442-000805/07.01.2022 г., издадено от Началник сектор Четвърто РУ при Областна дирекция ОД на МВР Варна, с което, на основание чл. 638, ал. 3 от Кодекса за застраховането, на В.Г.Г., ЕГН **********, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Варна.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.