Решение по дело №266/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 329
Дата: 19 юни 2020 г. (в сила от 10 юли 2020 г.)
Съдия: Даниел Йорданов
Дело: 20204110200266
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ …….

гр. Велико Търново, 19.06.2020 г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         Великотърновският районен съд, втори състав, в публично съдебно заседание на 28.05.2020 г., в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ,

при секретаря В. Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 266/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид:

 

         Производство по реда чл. 59 и сл. от ЗАНН.

         Образувано е по жалба на С.П.Г. *** против Наказателно постановление № 19-1275-002661 от 07.01.2020 г. на ВПД Началник Сектор ПП при ОДМВР – гр. Велико Търново, с което за нарушение чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от с.з. му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева. Претендира се неговата отмяна с оплаквания за незаконосъобразност.

 

         В съдебно заседание, чрез своя пълномощник, жалбоподателят поддържа жалбата си, като претендира и разноски.  

 

         Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не взема становище по нея. 

 

         Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

         С Акт за установяване на административно нарушение Серия GA 121779 от 29.12.2019 г., инициирал настоящото административно -наказателно производство, служители на Сектор ПП при ОДМВР – гр. Вeлико Търново констатирали нарушение на разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, извършено според тях от жалбоподателя и изразяващо се в това, че на посочената в акта дата – 29.12.2019 г., в 07:35 часа, в гр. Велико Търново, на ул. "Никола Пиколо", срещу хотел "The Hill", в посока към улица "Стефан Стамболов", управлявал собствения си лек автомобил "БМВ ХЗ", черен цвят, с норвежки регистрационен номер BR 31001, като поради неправилно избиране скоростта си на движение в условията на мокър път с наклон при изкачване и валеж от сняг, не се съобразил с релефа и пътните условия, следствие на което излязъл вдясно по посоката си на движение и се блъснал в железен стълб от уличното осветление,  кошче за отпадъци и железен парапет, с което реализирал ПТП с материални щети, заснети с РСОД номер 8 на Сектор ПП Велико Търново. Същият бил изпробван за употреба на алкохол с техническо средство "Alkotest 7410+", с фабр номер 0263, като уреда отчита 0 промила алкохол.

         Актът за установяване на административно нарушение е съставен на място, в присъствието на жалбоподателя, връчен му е надлежно и е подписан от него с отбелязване, че има възражения. Писмени такива срещу АУАН не са постъпвали.

         Въз основа на АУАН е последвало и издаването на обжалваното наказателно постановление, в което наказващият орган е възпроизвел описаната в акта фактическа обстановка, подвел е нарушението под санкционната разпоредба на чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП, налагайки на жалбоподателя административно наказание глоба в размер на 200 лева.  

         Към преписката са приложени доказателства за компетентността на контролния и административно наказващ органи да издават съответно АУАН и НП по ЗДвП.

         От приложената по делото справка за нарушител/водач, издадена от ОДМВР Велико Търново, е видно, че жалбоподателят и преди това е наказван за нарушения по ЗДвП.

         От материалите по делото е видно, че полицейските служители не са преки очевидци на случилото се. Същите са посетил ПТП – то, като след направен оглед и снемане на обяснения от жалбоподателя, определили причините за настъпилото ПТП като движение с несъобразена скорост.  

          Горната фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото писмени доказателства.

         С оглед на установено се налагат следните правни изводи:

         Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е основателна.

         НП е издадено при непълно изясняване на обстоятелствата предмет на производството. Не е установено както от актосъставителя, така и от наказващия орган, каква е била скоростта на движение на автомобила, за да се приеме, че същата е несъобразена. Видно от констатациите по преписката, липсват обективни данни за скоростта на движение на моторното превозно средство, за да се прецени до колко жалбоподателят  не се е поставил сама в невъзможност да реагира и избегне настъпването на ПТП. Не обсъден въпроса, относно субективния елемент на нарушението /в НП липсва дори едно изречение в тази насока/, а именно – могъл ли  е той да предвиди и предотврати настъпването на ПТП. Съответно налице ли е от субективна страна нарушение или случайно деяние по смисъла на чл. 11 от ЗАНН, вр. с чл. 15 от НК.

В тази връзка, преди да издаде наказателното постановление, наказващият орган е следвало да направи самостоятелна проверка на обстоятелствата по нарушението. Като не е извършил проверка на обосноваността на акта за нарушение, преди да се произнесе по преписката, наказващият орган е издал наказателното постановление в нарушение на чл. 52, ал. 4 ЗАНН. Това  нарушение на процесуалните правила е съществено, тъй като е довело до накърняване правото на защита на наказаното лице. То е било привлечено към административна отговорност и е било наказано за нарушение, без да е била доказана по несъмнен начин неговата вина – умисъл или непредпазливост, или пък изобщо липсата на такава, при все, че е имало данни за усложнена пътна обстановка - мокър път и валеж от сняг.  

Въпреки изложеното, следва да се засегне и един  принципно важен въпрос по същество. Според съда неправилно е възприетото становище от контролните органи,  че щом се е стигнало до ПТП, скоростта винаги е несъобразена. В конкретният случай е възможно жалбоподателката да се е движела със съобразена скорост, но действително усложнената пътна обстановка да е довела до настъпването на ПТП. Ето защо, недопустимо е да се приеме, че при настъпило ПТП, водачът винаги се е движел с несъобразена скорост. При всички случаи обаче следва да се съберат доказателства, сочещи за величината на скоростта – свидетелски показания, спирачен път и други възможни. Не изясняването на тези обстоятелства, които съставляват съществен елемент от състава на нарушението по чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДП, води до необоснованост на АУАН и НП, и е основание за тяхната отмяна.     

         Като окончателен се налага изводът, че НП е необосновано и  незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено.

         По делото липсват доказателства за реално направени от жалбоподателя разноски, поради което тази му претенция следва да бъде отхвърлена като неоснователна.   

Водим от горното и на осн. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1275-002661 от 07.01.2020 г. на ВПД Началник Сектор ПП при ОДМВР – гр. Велико Търново, с което на жалбоподателя С.П.Г., с ЕГН **********,***, на осн. чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лв., като незаконосъобразно. 

 

     Отхвърля претенцията на жалбоподателя за присъждане на разноски като неоснователна.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страните, пред АС – Велико Търново.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: