Решение по дело №492/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 474
Дата: 30 декември 2021 г. (в сила от 30 декември 2021 г.)
Съдия: Галина Васкова Герасимова
Дело: 20217080700492
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 август 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

№ 474

 

гр. Враца, 30.12.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 30.11.2021 г. /тридесети ноември две хиляди двадесет и първа година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

            ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                             ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕРАСИМОВА КАН дело № 492 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/ против Решение № 260031 от 24.06.2021 г., постановено по АНД № 45/2021 г. по описа на Районен съд – Оряхово. С оспореното решение е отменено НП № КГ-2354/09.02.2021 г., издадено от председателя на ДАМТН, с което на „К.“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.П.Л., на основание чл. 34, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух /ЗЧАВ/ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева за нарушение по чл. 8, ал. 2 от ЗЧАВ във вр. с чл. 6, т. 2 от Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол /НИКТГУРНТК/.

 В касационната жалба са релевирани доводи за неправилност на съдебното решение поради нарушение на материалния закон и процесуалните правила при постановяването му - касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Отправя се искане да бъде отменено решението на първата съдебна инстанция, както и по същество да бъде потвърдено наказателното постановление. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът - „К.“ ЕАД ***, чрез представляващия С.П.Л., оспорва жалбата като неоснователна. В депозирано от процесуалния представител * В. Г. писмено становище излага доводи за правилност на съдебния акт. Претендира присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение.

Участващият по делото прокурор от ОП – Враца дава заключение за основателност на касационната жалба. Сочи се наличието на основание за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Административен съд - Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена в законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното в настоящото производство решение Районен съд - Оряхово е отменил НП № КГ-2354/09.02.2021 г., издадено от председателя на ДАМТН, с което на „К.“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от С.П.Л., на основание чл. 34, ал. 2 от ЗЧАВ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева за това, че на 17.06.2020 г. в обект бензиностанция *** разпространява като краен разпространител гориво за дизелови двигатели, което не съответства на изискванията за качество съгласно Приложение № 2 от НИКТГУРНТК - нарушение по чл. 8, ал. 2 от ЗЧАВ във вр. с чл. 6, т. 2 от НИКТГУРНТК.

За да постанови този резултат районният съд е приел, че констатираното в НП нарушение не е установено по безспорен начин. Приел е, че при вземането на пробите от дизелово гориво и анализирането им са допуснати грешки, които са довели до онечистване на пробите - пробите са взети седем часа след последното зареждане на автомобил, като вземането на проби от гориво за дизелови двигатели е направено непосредствено след вземането на проби от автомобилен бензин с вече използвания накрайник. Извел е извод за несъставомерност на деянието от обективна и субективна страна.

Въззивният съд е постановил обжалваното решение при съществено нарушение на процесуалните правила – касационно основание за отмяна по чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК.

Съдът не е изпълнил задължението си по чл. 13, ал. 1 от НПК вр. чл. 84 от ЗАНН в рамките на своята компетентност да вземе всички мерки, за да осигури разкриване на обективната истина, да събере и оцени всички относими и необходими доказателства. За да направи извод, че описаното в НП нарушение не е установено и доказано, съдът се е позовал на заключението на изготвената съдебно – техническа експертиза относно допуснати нарушения при вземането на проби от процесното дизелово гориво и изпитването му – въпрос, който не е бил поставян като задача. Позовал се е и на фискален бон за последно зареждане с дизелово гориво на 17.06.2020 г., който не е приобщен като доказателство по делото. В същото време не е обсъдил представените от АНО писмени доказателства, включително Протокол № Пл-067/17.06.2020 г. за проверка и вземане на проба от течно гориво. Твърдението на касатора за наличие на противоречие между доказателствата по делото е основателно – напр. според показанията на свид. Д.В. вземането на проби от гориво за дизелови двигатели е направено непосредствено след вземането на проби от автомобилен бензин с вече използвания накрайник, докато според изготвения Протокол № Пл-067/17.06.2020 г. за проверка и вземане на проба от течно гориво пробата от автомобилен бензин е взета с помощта на удължител за автомобилен бензин, а пробата от гориво за дизелови двигатели – с удължител за гориво за дизелови двигатели. Противоречието между отделните доказателства по делото следва да бъде преодоляно в процеса на доказателствения анализ, който съдът развива в решението си. В него следва да изложи съображения кои от доказателствата кредитира и с какви аргументи, както и кои от противоречащите не приема и поради това отхвърля. Като не е извършил пълен и аргументиран доказателствен анализ, включително като изобщо не е обсъдил част от събраните по делото доказателства в мотивите на решението си, както и като е извел констатации по фактите на основание неприети по делото доказателства, съдът е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила.

Предвид изложеното, настоящият състав намира, че е налице касационно основание за отмяна на обжалваното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда, при което същият следва да съобрази дадените с настоящото решение указания за излагане на мотивирани съображения по всички повдигнати материалноправни въпроси досежно законосъобразността на НП.

При този изход на спора, на основание чл. 226, ал. 3 от АПК, въпросът за разноските пред настоящата инстанция следва да се реши от първоинстанционния съд при новото разглеждане на делото.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 и чл. 222, ал. 2 от АПК, Административен съд - Враца

                       

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260031/24.06.2021 г., постановено по АНД № 45/2021 г. по описа на Районен съд - Оряхово.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Оряхово.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                      2.