Определение по дело №1683/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260028
Дата: 20 август 2020 г.
Съдия: Силвия Любенова Алексова
Дело: 20205300501683
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№260028

Гр. Пловдив, 20.08.2020 г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, в закрито заседание, на двадесети август през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:РАДОСТИНА СТЕФАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ШИШКОВА

                                                                      СИЛВИЯ АЛЕКСОВА

                

като разгледа докладваното от мл. съдия Алексова въззивно частно гражданско дело № 1683 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 413, ал. 2 от ГПК.

          Производството е образувано по частна жалба от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ЕИК *********, , , представлявано от Изпълнителния директор Д. Б. Б., чрез юрисконсулт И.Н.Н., против Разпореждане на Районен съд – гр. Пловдив, IV-ти граждански състав, постановено по ч.гр.д. № 6288/2020 г. по описа на същия съд.

          В частната жалба се излагат доводи за неправилност и незаконосъобразност на атакувания съдебен акт. Твърди се, че първоинстанционният съд погрешно е приел, че в процесния случай са нарушени императивните изисквания на чл. 11, ал. 1, т. 9 и т. 10 от Закона за потребителския кредит, като в договора за кредит са посочени фиксиран лихвен процент и годишен процент на разходите, поради което изискванията на закона, касаещи референтни стойности, индекси и методики, съответно допускания по променливи във формулата за изчисляването им, са неприложими, доколкото към договора е приложен ясен погасителен план, без уговорки за промяна. Иска се отмяна на атакуваното разпореждане на Районен съд Пловдив и да се произнесе по същество.

          Пловдивският окръжен съд, като взе предвид доводите, изложени от жалбоподателя и представените по делото доказателства, прецени служебно всички правно релевантни факти, намира за установено следното от фактическа страна:

          Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, в законоустановения срок, като отговаря на изискванията за редовност, в това число е заплатена дължимата държавна такса за разглеждането й.

          Производството по ч.гр.д. № 6288/2020 г. по описа на Районен съд – Пловдив, е образувано по заявление, подадено от „Агенция за събиране на вземания“, ЕАД, ЕИК *********, за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК, за следните суми: сумата от 700,00 лева – главница по Договор за потребителски кредит № 189070 за периода от 04.11.2017 г. до 30.09.2018 г.; сумата от 164,96 лева – договорна лихва за периода от 04.11.2017 г. до 30.09.2018 г.; сумата от 53,51 лева – обезщетение за забава за периода от 19.07.2019 г. до датата на подаване на заявлението в съда;

          В т. 12 от заявлението „Обстоятелства, от които произтича вземането“, е посочено, че на 19.07.2019 г. е подписано Приложение № 1 към Договор за продажба и прехвърляне на вземания /цесия/ от дата 19.07.2019 г., сключен между „АЙ ТИ ЕФ ГРУП“АД и „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, по силата на което вземането на „АЙ ТИ ЕФ ГРУП“АД, произтичащо от Договор за потребителски кредит № 189070/05.10.2017 г., е прехвърлено в собственост на „Агенция за събиране на вземанията“ ЕАД, ведно с всички привилегии и обезпечения и принадлежности, включително и всички лихви.

В заявлението е посочено и че съгласно т. 3.2 от Договора за потребителски кредит, при забава на което и да е парично задължение, кредитополучателят дължи законна лихва за забава върху неплатената главница за времето на забавата.

          По така подаденото заявление заповедният съд се е произнесъл с Разпореждане, като е отхвърлил изцяло заявлението по чл. 410 от ГПК, относно искането за издаване заповед за изпълнение за сумата от 700.00 лева – главница, сумата от 164,96 лева – договорна лихва и сумата от 53,51 лева – обезщетение за забава, както и законната лихва върху главницата от подаване на заявлението до окончателното изплащане и разноски. По подробно изложени съображения, съдът е приел, че е налице обоснована вероятност за наличие на неравноправна клауза в договора, която е пречка да се определи съществуването на претендираните вземания към момента на издаване на заповедта.

          При така установената фактическа обстановка, настоящият въззивен състав намира следното от правна страна:

В хипотезата на заявление по реда на чл. 410 от ГПК, съдът е длъжен служебно да извърши преценка дали е налице обоснована вероятност за наличие на неравноправна клауза в договора, сключен с потребителя. При  тази преценка съдът съпоставя твърденията за обстоятелствата, от които произтичат субективните права, предмет на заявлението, както и уговорките в договора, които обуславят тяхното действие. Целта е да се постигне още на този най-ранен етап ефективна защита на законните права на потребителя, като се съблюдават императивните норми, осигуряващи минималната закрила на правата и интересите на потребителя. Евентуалната неравноправност произтича от несъответствието на уговорката с изискването за добросъвестност и последващо значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя.

Настоящият състав споделя изцяло изложените от заповедния съд мотиви в обжалвания съдебен акт. Правилно първоинстанционният съд е приел, че в случая не е възможно да се извърши преценка относно това дали е налице хипотезата на чл. 22 от ЗПК, защото това в действителност предполага събиране на доказателства при условията на съзтезателното начало. Неоснователно е възражението на жалбоподателя, че първоинстанционният съд погрешно е приел, че в процесния случай са нарушени императивните изисквания на чл. 11, ал. 1, т. 9 и т. 10 от Закона за потребителския кредит. В приложения по делото Договор за кредит № 189070 липсва посочване на методика за определяне на годишния процент на разходите.

В настоящия случай е отпуснат потребителски кредит в размер на 700 лева, като са определени 12 погасителни месечни вноски – 12 по 72.08 лева. Предвиденият фиксиран годишен лихвен процент е в размер на 49.64 %, който надхвърля четирикратно допустимия размер, съгласно трайноустановената съдебна практика. Предвидена е неустойка за неизпълнение на задължение за представяне на обезпечение в размер на 911,04 лв. /т.3.3 от Договора/, която не е включена в размера на годишния процент на разходите и надвишава размера на получената главница по Договора.

Поради това настоящият състав приема, че е налице обоснована вероятност за наличие на неравноправна клауза в договора, което е пречка да се определи съществуването на претендираните вземания.

По гореизложените мотиви, Пловдивски окръжен съд намира, че обжалваното разпореждане е правилно и следва да бъде потвърдено, а депозираната частна жалба е неоснователна и като такава, следва да бъде оставена без уважение.

 

Воден от горното, съдът

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане от 09.06.2020 г. на Районен съд – гр. Пловдив, IV-ти граждански състав, постановеното по ч.гр.д. № 6288/2020 г. по описа на същия съд.

 

 

Определението е окончателно.

  

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                  ЧЛЕНОВЕ: