Решение по дело №1390/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260369
Дата: 20 май 2021 г. (в сила от 11 януари 2022 г.)
Съдия: Албена Петрова Колева
Дело: 20203230101390
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

          

        гр.Добрич, 20.05.2021г.

 

   В    И М Е Т О     Н А     Н А Р ОД А

 

         ДОБРИЧКИ  РАЙОНЕН  СЪД  ГРАЖДАНСКА  КОЛЕГИЯ  десети състав в проведеното на двадесети април  две хиляди двадесет и първа  година открито съдебно заседание в състав:

                                               РАЙОНЕН  СЪДИЯ: АЛБЕНА  КОЛЕВА

         При участието на секретар ДИАНА ЙОРДАНОВА  сложи за разглеждане грело № 1390 по описа на съда за 2020г. и за да се произнесе взе предвид следното:

      Предявен е иск от  по чл.48 ЗЗД вр. с чл.45 ЗЗД от  Й.Н.Й.  със съгласието на своята майка К.М.Г. срещу  Д.Т.У., Т.У.М. и Ш.Р.М. за заплащане солидарно на сумата от 15 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени болки и страдание от извършен от Д.Т.У. деликт.

 В срока по чл.131 ГПК ответникът е депозирал отговор.

1/Обстоятелства,от които  произтичат претенциите и възраженията на страните:

    Ищецът твърди, че  му е нанесена средна телесна повреда от ответника Д.Т.У. на ….г.Между двамата имало  разпра.Ответникът нанесъл на ищеца удар в …, следствие на която ищецът претърпял … ….За деянието ответникът бил осъден по НОХД № …/…г. по описа на РС Добрич  и му било наложено наказание „пробация”.След преживяното ищецът ………………………………………..

 Останалите двама ответници са родители на деликвента Д.

 С отговора ответниците оспорват иска. Не оспорват , че между ищеца и ответника Д. е възникнал инцидент. Твърдят обаче, че ищецът започнал разправията между тях с ….Телесната повреда настъпила ,след като Й. се засилил към Д., а той от своя страна понечил да се защити. Последвалият  удар от страна на Д. не бил целенасочен. Д. само вдигнал …. да се защити от засилилия се срещу него Й. Вторият удар бил нанесен , когато Й. хванал Д. за кръста и отново бил, за да предотврати атаката на ищеца.

 2/Правна квалификация:Предявен е иск по чл.48 ЗЗД  вр. с чл.45 ЗЗД

 Правни доводи на ищеца:претърпял вреди от нанесени в ………………………………

     Искът се предявява срещу прекия извършител и неговите родители.

 Правни доводи на ответника: твърди  се  съпричиняване от страна на ищеца и  липса на умисъл. Твърди се още, че лечението е закъсняло поради обстоятелства, които остават  извън поведението на ответниците. Именно закъснялото лечение е довело до …..

3/Между страните не се спори, че между ищеца Й. и ответника Д. възниква разпра на ….г. Не се спори , че ищецът е претърпял от инцидента вреди.

4/Спори се как е възникнал инцидента ; участвал ли е Й. в него и по какъв начин; има ли съпричиняване на вредоносния резултат; какви са по вид и размер настъпилите вреди.

     В тежест на ищеца е да докаже:

 - извършения от ответника Д. деликт съобразно описаната в исковата молба фактическа обстановка;- настъпилите вреди и връзката между вредите и деликта;- размер на вредите

 В първото по делото заседание съдът е обявил на страните, че не се  нуждаят от доказване  факти по извършеното деяние, неговата противоправност и вина на ответника предвид наличието на  влязъл в сила акт  на наказателен съд.

 По делото са представени писмени доказателства; ангажирани са свидетели; извършени са експертизи.

    След като съобрази доводите на страните и обсъди доказателствата по делото съдът намира от фактическа и правна страна следното:

 Фактите:

 С Определение № 376 от 17.12.2019г.  по  НОХД №… по описа на РС Добрич за …г. е одобрено споразумение между районна прокуратура Добрич и …. Д.Т.У. ЕГН …, с което е признат за виновен за нанесена ….г. на Й.Н.Й. средна телесна повреда-, ……………………………………………………………….

  Съдебно  -  медицинската експертиза дава заключение, че  при възникнал инцидент на ….г. пострадалият Й.Н.Й. е получил следните травматични увреждания: …………... Травмата е довела до трайно затрудняване на функциите  на ………. Установените увреждания са резултат на удар с или твърд , тъп предмет и биха могли да се получат по време и начин, както сочат данните в досъдебното производство- нанесен удар с … в  …... Обичайният период на възстановяване, ако  не настъпят  усложнения, за каквито няма данни по делото, е около 20-30 дни. Налице е причинно-следствена връзка между травмата и претърпяната  …... Времето от причиняване на травмата до операцията е без значение предвид  характера на травмата.

  Допълнителната съдебно-медицинска експертиза , извършена от специалист -  …. дава заключение, че по данни от оперативен протокол от ….г.  е установена масивна  …………. Оперативната намеса  -  …. би  била една и съща без значение дали ще се извърши веднага или след известно време. Не би могло в рамките на 6 часа от травмата да се възстанови и запази …, тъй като поначало травмата е достатъчно тежка и причинява необратимо увреждане. Факторът време има единствено отношение за настъпване на усложнения от …, най-често инфекция.

 Съдебно-психологичната експертиза  дава заключение, че  по време на операцията и след нея при ищеца Й. се наблюдава ………….. Въпреки обстоятелствата, той е  използвал ефективни стратегии за справяне в трудни  житейски ситуации, взимал е важни решения за здравето си заедно със своите родители. Посещавал е …., за да преработи психотравмата. Периодът след травмата е съпроводен с ………... През този период е успял да ходи на …., останали са само …., свързани с това, че ще бъде …... Продължителността на  …. преживявания  е около 7 месеца, но спомените и терзанията не могат да се определят по продължителност. Нанесените телесни увреждания и ….. причиняват …….. Към момента острия стрес  е овладян. Не се нуждае от специализирана помощ.

   Разпитани са свидетели, ангажирани от двете страни, чиито показания съдът ще обсъди в изложението по съществото  на спора.

 Правни изводи: Доказва се  по безспорен начин извършен от ответника Д.У. деликт на ….г. Предвид наличието на съдебен акт, който има значение на влязла в сила присъда и на осн.чл.300 ГПК е задължителен за гражданския съд, съдът не обсъжда доказателства, свързани с механизма травмата - средна телесна повреда.

     В резултата на увредата ищецът е претърпял операция -  …... На първо място, ищецът е преживял …... Експертизата сочи, че следоперативния период, ако няма усложнения е с продължителност 20-30 дни. Св.Н.Й.Г. / …. на ищеца/ дава сведения в резултат на преки впечатления, че …. след инцидента ……. Прегледите били …. Почти месец …………………………………………………...

  Според свидетеля самата …. и времето след нея предизвикали  и …… върху ищеца. Тежко преживял новината за извършената ……. След това …..; избягвал да контактува както с приятели си, така и с родителите си. Наложило се да посещава …..

 Съдът кредитира показанията на свидетеля, въпреки  че  са дадени от … на ищеца , тъй като са преки и изцяло кореспондират със заключенията на вещите лица, както и със сведенията на св.А. Не кореспондират с мненията на експертите дадените от св. С. показания, ангажиран от ответника. Неговите показания са доста общи, неконкретни и остават изолирани.

 Не се доказва съпречиняване от страна на ищеца. Твърденията за късно потърсена медицинска помощ се опровергават от заключението на вещото лице по допълнителната съдебно-медицинска експертиза, специалист – ….

 Съдът намира за доказани всички предпоставки на чл.45 ЗЗД- налице е увреда, извършена от ответника Д.У.; ищецът е претъпял …. и …. травма  с изявен интензитет; налице е причинно следствена връзка между деликта и вредите. Претърпени са от ищеца неимуществени вреди -  ……...

 Предвид характера на травмата, съдът намира, че на основание чл.52 ЗЗД следва да присъди обезщетение в полза на ищеца в размер на 12 000 лв. Основанията са следните: касае се за сериозна травма, придружена със силна …. и последваща също …. и ….. През периода на физическото възстановяване около месец ищецът претъпява както ….., така и значителни …, тъй като не …………. Невъзможността за самостоятелно обслужване обхваща ……

 Претърпяната травма и операция са довели до …., което е предизвикало  в ищеца за дълъг период от време- 7 месеца и …. травма, свързана с повишена ……… с околните и пр. Тези ….. страдания също подлежат на обезвреда.

 На основание чл.48 ЗЗД следва да се ангажира и отговорността на родителите на непълнолетния деликвент в условията на солидарност. Разпоредбата на  чл. 48, ал.1 от ЗЗД посочва, че родителите отговарят за вредите, причинени от децата им, които не са навършили пълнолетие и живеят при тях. Отговорността е лична. Основава се на личната вина, допусната при упражняването на възпитание и надзор върху ненавършило пълнолетие дете, както и за неупражнен родителски контрол и за недостатъчно възпитание на детето.

 Искът като основателен и доказан, ще бъде уважен от съда до размер от 12 000 лв., а за разликата- до 15 000 лв. -  отхвърлен. На осн.чл.84, ал.3 ЗЗД в полза на ищеца съдът присъжда и обезщетение за забава в размер на законната лихва от датата на увредата.

 Предвид изхода на спора, съобразно уважената част от иска и на осн.чл.78, ал.1 ГПК в полза на ищеца съдът присъжда разноски в размер на 1200 лв. Възражението за прекомерност е неоснователно. По тарифа за адвокатски възнаграждения - чл.7, ал.2, т.3 минималното адвокатско възнаграждение е 930 лв. Предвид фактическата и правна сложност и успешно проведената защита, съдът намира, че претендираното адвокатско възнаграждение от 1200 лв. не е прекомерно.

 Сторени от ответниците разноски остават за тяхна сметка. На осн.чл.78,ал.6 ГПК ответниците следва да заплатят дължима държавна такса върху уважената част от иска общо 480 лв., като всеки ответник заплати по 160 лв.

 С тези мотиви съдът

                                               Р Е Ш И:

    ОСЪЖДА Д.Т.У. ЕГН … , Т.У.М. ЕГН  …. и Ш.Р.М.  ЕГН  …. ,  всички с адрес в гр.Д. ДА ЗАПЛАТЯТ СОЛИДАРНО на Й.Н.Й. ЕГН …., действащ със знанието и съгласието на своята майка и законен представител К.М.Г. ЕГН …. гр.Д. сумата от 12 000 лв. /дванадесет хиляди лева/, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди - ….  от извършен  от ….  Д.Т.У. ЕГН …. деликт на …..г. в гр.Д. – нанесена средна повреда, изразяваща се в …., което е довело до трайно …….. заедно със законната лихва от датата на увреждането – …..г.  до окончателното плащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 12 000 лв. до претендираните 15 000 лв.

    ОСЪЖДА Д.Т.У. ЕГН …, Т.У.М. ЕГН  ….. и Ш.Р.М.  ЕГН  ….,  всички с адрес в гр.Д.  ДА ЗАПЛАТЯТ общо на Й.Н.Й. ЕГН …., действащ със знанието и съгласието на своята майка и законен представител К.М.Г. ЕГН …. гр.Д.  сторени по гр.дело № 1390/2020г. по описа на РС Добрич разноски в размер на 1200 лв./ хиляда и двеста лева/- адвокатско възнаграждение, като всеки ответник  заплати по 400 лв.

   ОСЪЖДА Д.Т.У. ЕГН …., Т.У.М. ЕГН  …. и Ш.Р.М.  ЕГН  …..,  всички с адрес в гр.Д. ДА ЗАПЛАТЯТ общо на Районен съд Добрич дължима държавна такса върху уважената част от иска в размер на 480 лв. / четиристотин  и  осемдесет лева/, като всеки заплати по 160 лв./ сто и шестдесет лева/.

         Решението подлежи на обжалване пред ДОС в двуседмичен срок от  връчването му на страните. 

 

 

                                                        РАЙОНЕН  СЪДИЯ: