Определение по дело №1909/2024 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 322
Дата: 10 януари 2025 г.
Съдия: Мария Ганева
Дело: 20247050701909
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 август 2024 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 322

Варна, 10.01.2025 г.

Административният съд - Варна - XXXIII състав, в закрито заседание в състав:

Съдия: МАРИЯ ГАНЕВА

като разгледа докладваното от съдията Мария Ганева административно дело1909/2024 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството e по чл.23 от ЗПП във вр. с чл. 144 АПК и е инициирано по молба на В. С. Д. за предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство .

Събраните по делото доказателствени източници сочат, че молителят понастоящем изтърпява наказание "доживотен затвор" в затвора [населено място] . Същият е [семейно положение] , има четири деца. Той не получава трудови доходи ,социални помощи или други парични обезщетения. Към датата на съдебното произнасяне Д. не притежава моторни превозни средства. Издадена справка от затвора [населено място] сочи, че той няма парични постъпления по личната си сметка от началото на календарната година , в подадената декларация по чл. 83, ал.2 , т.2 ГПК молителят твърди ,че има наложен запор върху тази сметка . Според получена информация от Агенция по вписванията и община Варна Д. е собственик на 1/6 идеална част апартамент в [населено място] , [улица] РЗП 83.69 кв.м. , както и притежава 1/2 идеална част от апартамент в [населено място], [улица] РЗП 249 кв.м. Върху първия от тези имоти има наложена възбрана на 31.10.2023г. с кредитор ТД на НАП-Варна.

Изложената фактическа установеност налага следните правни изводи:

Предвид регламентацията на глава ІІІ от Закона за правната помощ законодателят допуска предоставянето на поисканата правна помощ. При преценката за основателност на подобно искане съдът следва да прецени въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи дали страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение. Съдът, съответно председателят на НБПП, формира преценката си, като взема предвид:

1. доходите на лицето или на неговото семейство;

2. имущественото състояние, удостоверено с декларация;

3. семейното положение;

4. здравословното състояние;

5. трудовата заетост;

6. възрастта;

7. други обстоятелства.

Спецификата на конкретното съдебноадминистративно производство не предполага задължителна адвокатска защита на обжалващия , но интересите на правосъдието и съвкупният анализ на събраните данни по повод подадената молба налагат извод за основателност на молбата , тъй като Д. не разполага с достатъчно средства , за да заплати адвокатско възнаграждение. Той притежава недвижимост, но в условията на съсобственост . Понеже изтърпява наказание " доживотен затвор" , той получава никакви трудови доходи , парични обезщетения, социални помощи , а освен това е баща на четири деца. В контекста на изложеното подадената молба следва да бъде удовлетворена.

Необходимостта от процесуално време по определяне на адвокат от АК-Варна, по запознаване на същия с материалите по делото предполагат невъзможност да се пристъпи към разглеждане на жалбата в насроченото открито съд. заседание на 21.01.2025г., поради което съдът следва да отсрочи делото .

Мотивиран от изложените съображения съдът

О П Р Е Д Е Л И:

Допуска правна помощ под формата на процесуално представителство на жалбоподателя В. С. Д..

Да се изпрати писмо до Варненската адвокатска колегия по определяне на адвокат, който да представлява жалбоподателя по настоящото съдебно производство.

Отсрочва за 18.02.2025г. 13.00 ч. . Да се изпратят призовки на страните. Участието на жалбоподателя в заседанието ще се осъществи чрез видеоконферентна връзка. С цел нейното реализиране да се уведомят началника на затвора [населено място] и системния администратор на съда.

Определението не подлежи на обжалване.

Съдия: