Определение по дело №172/2010 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 април 2010 г.
Съдия: Красимир Аршинков
Дело: 20101200200172
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 април 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

104

Година

09.07.2010 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

07.09

Година

2010

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Деян Георгиев Събев

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Деян Георгиев Събев

Фирмено дело

номер

20105100800014

по описа за

2010

година

Производството е по чл. 595 и сл. от ГПК, във вр. с чл.20 от Закона за вероизповеданията.

Постъпило е заявление от Висшия мюсюлмански духовен съвет /ВМДС/ на мюсюлманското изповедание в Република България, представляван от председателя на ВМДС, за вписване в регистъра на местните поделения на вероизповеданията при Кърджалийския окръжен съд на местно поделение на мюсюлманското изповедание като юридическо лице.

Към заявлението е представено нотариално заверено копие от удостоверение за актуално състояние от 31.05.2010 год. по ф.д. № 1659/2003 год. по описа на СГС, удостоверяващо действащия към настоящият момент Устав за духовното устройство и управление на мюсюлманското изповедание в Република България - този, приет на Върховната мюсюлманска шура, проведена на 02.11.1994 год., изменен и допълнен с решение на Върховната мюсюлманска шура, проведена на 07.08.1996 год., утвърден на осн. чл.6 от Закона за изповеданията /отм./ със заповед № Р-42/10.09.1996 год. на Светослав Шиваров - заместник министър - председател, както и състава на ВМДС и представителството на вероизповеданието. Приложено към заявлението е и заверено ксероксно копие от Протокол от заседание на ВМДС, проведено на 23.01.2006 год., от който се установява, че с Решение № 4 с единодушие са избрани областни мюфтии, измежду които за областен мюфтия на гр.Кърджали е избран г-н Мюмюн Мюмюн Хабил, а с Решение № 5 е възложено на председателя на ВМДС да регистрира местните поделения на мюсюлманското изповедание - областните мюфтийства, в окръжните съдилища. Представени са към заявлението още и заверено ксероксно копие от Устав за духовното устройство и управление на мюсюлманското изповедание в Република България - този, приет на Върховната мюсюлманска шура, проведена на 02.11.1994 год., изменен и допълнен с решение на Върховната мюсюлманска шура, проведена на 07.08.1996 год., утвърден на осн. чл.6 от Закона за изповеданията /отм./ със заповед № Р-42/10.09.1996 год. на Светослав Шиваров - заместник министър - председател; както и заверени копия от Решение от 14.04.2008 год. по Ф.дело № 595/2008 год. по описа на САС, Решение № 1154/13.08.2009 год. по В.гр.дело № 1295/2009 год. по описа на САС и Определение № 349/12.05.2010 год. по т.д. № 1122/2009 год. по описа на ВКС на РБ. Избраният за областен мюфтия, като представляващ областното мюфтийство е представил нотариално заверен образец от подписа си.

При тези доказателства, съдът намира, че са налице условията за вписване в регистъра на местните поделения на вероизповеданията при Кърджалийския окръжен съд на местно поделение на мюсюлманското изповедание в Република България, ведно с представляващото го лице. От действащият Устав на мюсюлманското изповедание се установява, че областното мюфтийство е поделение на мюсюлманското изповедание, включено в организационната структура на същото, като в устава са посочени броя и седалищата на областните мюфтийства, измежду които е и такова в гр.Кърджали. Приложените към заявлението доказателства - удостоверение за актуално състояние на мюсюлманското изповедание, протокол от заседание на ВМДС и копия от съдебни решения установяват, че решенията за регистриране на местно поделение на мюсюлманското изповедание - областно мюфтийство /както е наименованието му съгласно устава, а не районно (областно) мюфтийство, както е посочено в заявлението/ като юридическо лице в регистъра при Окръжен съд - Кърджали и за избор на представляващ местното поделение областен мюфтия, са взети от надлежен орган и с изискуемото от устава мнозинство - с единодушие от присъствалите на заседанието на 23.01.2006 год. повече от 2/3 от всички членове на ВДМС.

Или, налице са предпоставките на чл.20 от ЗВ - упражнено е правото на мюсюлманското изповедание по решение на централното му ръководство и според устава му местното поделение в гр.Кърджали - областно мюфтийство, да бъде регистрирано в регистъра при Кърджалийския окръжен съд като юридическо лице, т.е. заявлението за вписване е направено от компетентен орган и е основателно, поради което същото следва същото да бъде уважено. В тази връзка следва да се отбележи, че при извършената служебно проверка на регистъра на местните поделения на вероизповеданията при Кърджалийския окръжен съд, не се установи да има извършено вписване като юридическо лице на местно поделение на мюсюлманското изповедание — Областно мюфтийство в гр.Кърджали, по реда на § 2 ал.4 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за вероизповеданията за времето след влизането му в сила, т.е. служебно от съда по заявление на централното ръководство на вероизповеданието.

Само за пълнота на изложението следва да се отбележи, че против заявление‗о за вписване, предмет на настоящото производство, е постъпило възражение с вх.№ 204/07.07.2010 год., в което е посочено, че се подава от Районно мюфтийство - Кърджали и Мюсюлманско настоятелство - Кърджали, чрез представляващите ги лица, и с което се правят искания за оставяне на заявлението без уважение, а алтернативно - за спиране на регистърното производство или за оставянето му без разглеждане. Въпреки, че във възражението е посочено, че се подава от Районна мюфтийство - Кърджали и Мюсюлманско настоятелство - Кърджали, възражението е подписано само от едно лице. Освен това, такова местно поделение на мюсюлманското изповедание - Районно мюфтийство, не съществува в организационната структура на изповеданието по приложения действащ Устав на същото. Към възражението не са представени каквито и да било доказателства за надлежна правосубектност на подателите на заявлението, нито за представителната власт на посочените за представляващи ги лица. Приложените към възражението 3 бр.удостоверения на СГС, протокол за работата на извънредната национална конференция от 31.10.2009 год. и заявление до СГС са незаверени ксероксни копия, които нямат характера на документи, годни да установяват факти и обстоятелства, относими към исканото вписване, нито наличието на предпоставките на чл.536 ал.1 от ГПК за спиране на охранителното производство. Не на последно място следва да се отбележи, че регистърното производство се развива само между подалия съответно искане за вписване и съда, като е недопустимо разглеждането на каквито и да било „възражения” с искания за оставяне на заявлението без уважение или без разглеждане, подадени от трети лица, а същите могат да защитят свои засегнати права по реда на чл. 537 ал.2 от ГПК - по исков ред. Ето защо съдът намира, че подаденото възражение с вх.№ 204/07.07.2010 год. относно процесното заявление за вписване не следва да бъде обсъждано и разглеждано в настоящото производство.

Водим от изложеното и на основание чл.596 и сл.от ГПК, във вр. с чл. 20 от ЗВ, Окръжния съд

Р Е Ш И :

ВПИСВА в регистъра на местните поделения на вероизповеданията при Кърджалийския окръжен съд МЕСТНО ПОДЕЛЕНИЕ на религиозната институция „Мюсюлманско изповедание”, с наименование „ОБЛАСТНО МЮФТИЙСТВО”, със седалище - гр.Кърджали и адрес на управление - ул.”Момчил войвода” № 3.

Областното мюфтийство се представлява от областния мюфтия МЮМЮН МЮМЮН ХАБИЛ от с.Крайно село, ул. „Четвърта” № 18, общ.Кърджали, обл.Кърджали, притежаващ л.к. № *********, изд. на 09.11.2001 год. от МВР - Кърджали, с ЕГН **********.

Решението подлежи на незабавно изпълнение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: