Решение по дело №577/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1419
Дата: 4 ноември 2022 г.
Съдия: Ралица Добрева Андонова
Дело: 20227050700577
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 март 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                /04.11.2022 год., гр. Варна

 

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХVІ с-в, в публичното заседание на двадесет и девети март през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАЛИЦА АНДОНОВА

 

 при секретаря Ангелина Георгиева, като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 577 по описа за 2022 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.172 ал.5 от ЗДвП и е образувано по жалба от Д.Т.Й., ЕГН **********,***,  чрез пълномощника й адв.Г.А. ***, против Заповед № 22-0253-000008/02.02.2022 г. на началник група към ОД на МВР - Варна, РУ Девня, с която на осн.чл.171 т.2а б.“а“ от ЗДвП й е приложена ПАМ – прекратяване на регистрацията на собствения й л.а. „///“ с рег. № ***за срок от 6 /шест/ месеца, считано от изземването на регистрационните табели – 02.02.2022г. Жалбоподателката твърди, че липсва основание за прилагане на процесната ПАМ, понеже нейният съпруг Р Р като водач на л.а. е разполагал с валидно СУМПС, издадено от Кралство Великобритания, приложено като доказателство към жалбата, а тя самата не е знаела, че свидетелството му за правоуправелние, издадено в РБ, е отнето. Счита оспорената заповед за незаконосъобразна и настоява за отмяната й. В съдебно заседание адв.А. поддържа жалбата и сочи, че при липсата на знание, че СУМПС на съпруга й във българия е отнето, и наличието на редовно такова от Великобритания, вмененото й административно нарушение е субективно несъставомерно.

Ответникът Началник група при ОД на МВР – Варна, РУ Девня, не се явява и не се представлява в съдебно заседание. В придружаващото административната преписка писмо е изразил бланкетно становище за неоснователност на жалбата.

След преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

На 02.02.2022г., около 13:50ч., на изхода на гр. Вълчи дол, посока село Искър, служители на РУ – Девня спрели за проверка управлявания от Р. Г. Р. л.а. „///“, с рег. № ////, собственост на жалбоподателката. В хода на извършената проверка било установено, че водачът не притежава валидно свидетелство за управление на СУМПС – същото било отнето на 20.03.2013г след отнемане на всички контролни точки с влезли в сила НП, което се установява от приложената по АНП справка за нарушител от КАТ – Варна. За установеното административно нарушение, квалифицирано по чл.150 ал.1 от ЗДвП компетентните длъжностни лица съставили против Р Р АУАН № 26531/02.02.2022г., който съгл.чл.189 ал.2 от ЗДвП се ползва с презумптивна доказателствена сила. Актът бил предявен и подписан от Р без възражения, а впоследствие въз основа на него било издадено и НП №22-0253-000031/18.02.0222г, с което на осн.чл.177 ал.1 т.2 от ЗДвП на Р била наложена Глоба в размер на 300лв.Като необжалвано същото е влязло в сила на 19.03.2022г.

Въз основа на констатациите по АУАН била издадена и оспорената в настоящото производство ЗППАМ от 02.02.2022г, с която на осн.чл.171 т.2а б. „а“ от ЗДвП на жалб.Д.Й. като собственик на л.а. „///“ с рег. № //// била приложена ПАМ – прекратяване на регистрацията на МПС за срок от 6 месеца, а на осн.чл.172 ал.4 от ЗДвП били отнети свидетелството за регистрация на лекия автомобил и 2 бр. регистрационни табели „////“. В обстоятелствената част на ИАА са посочени установените при проверката на 02.02.2022г обстоятелства, а именно – че на посочената дата Р Р управлявал собственото й МПС с отнето СУМПС, т.е. като неправоспособен водач.

В подкрепа на твърденията си към жалбата Д.Й. е представила заверено ксерокопие без превод на Provisional Driving Licence на името на Р. Г. Р., роден на ***г във България, с адрес в Лондон, валидно от 17.04.2019г до 16.04.2029г. Представено е в копие с превод на български език и Международно свидетелство за управление / International Driving Permit, издадено в Обединеното Кралство, валидно до 11 септември 2024г,  без информация на кое лице е издадено и с изрично отбелязване, че е валидно само когато се представя заедно с национална шофьорска книжка. Представено е и копие от ненаименован документ с имената и снимката на Р Р на френски език, непреведено на български език, без данни за издател и срок на действие. Не са ангажирани доказателства в подкрепа на твърдението, че Р Р е съпруг на жалб.Д.Й., но този факт е ирелевантен за казуса.

Горната фактическа обстановка се потвърждава от писмените доказателства по административната преписка, въз основа на които е издадена и процесната ЗППАМ, и тези, приобщени в хода на съдебното дирене, които са последователни, взаимно обвързани и допълващи се и не налагат различни изводи.

При така установената фактология съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл.149 ал.1 от АПК и от субект с процесуална легитимация – неин адресат, при наличие на правен интерес, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Принудителните административни мерки са акт на държавна принуда, прилагани с индивидуален административен акт, като съгласно чл. 23 от ЗАНН случаите, когато могат да се прилагат принудителни административни мерки, техният вид, органите, които ги прилагат, и начинът за тяхното приложение, както и редът за тяхното обжалване се уреждат в съответния закон или указ. Съгл.чл.172 ал.1 от ЗДвП принудителните административно мерки по чл.171 т.2а от същия закон се прилагат с мотивирана заповед на ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност, или от оправомощени от тях длъжностни лица. Определянето на тези служби е в правомощията на министъра на вътрешните работи с оглед разпоредбата на чл.165 ал.1 от ЗДвП. Видно от приложената по административната преписка Заповед № 365з-8226/30.12.2021г., Директорът на РУ- Девня при ОД на МВР-Варна е възложени правомощия за издаване на ЗППАМ по чл.171 т.2а от ЗДвП на издателя на процесния ИАА – началник група към ОДМВР – Варна, РУ-Девня. Действието на тази заповед не е обвързано със срок, и доколкото не е отпаднало правното основание за издаването й, съдът приема, че обжалваният ИАА е издаден от надлежно оправомощен и териториално компетентен административен орган. В производството по издаването й не са допуснати съществени процесуални нарушения – такива, чието избягване би резултирало в различно произнасяне по същество на спора. Заповедта е издадена в изискуемата за валидността й писмена форма и съдържа минимално изискуемите с чл.59 от АПК реквизити, поради което не са пороци от процесуално естество.

При издаването й е приложен правилно и материалния закон.

Разпоредбата на чл.171 т.2а б.„а“ от ЗДвП предвижда прилагане на ПАМ – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца до една година на собственик, чието МПС е управлявано от лице – неправоспособен водач.

Уредената от законодателя материалноправна предпоставка за прилагане на този вид ПАМ в случая е управление на МПС от неправоспособен водач - несобственик. От приложената към административната преписка справка за нарушител от региона безспорно се установява, и това не е оспорено от жалбоподателката, че СУМПС на Р Р е отнето на 20.03.2013г. поради отнемане на всички контролни точки с множество влезли в сила наказателни постановления с неплатени глоби, и последващо не му е издадено.

Недоказано е и твърдението на жалбоподателката, че към 02.02.2022г Р е притежавал валидно свидетелство за правоуправление, издадено от Великобритания.  

Условията за придобиване свидетелство за правоуправление на МПС в Кралство Великобритания са описани на правителствения сайт https://www.gov.uk/browse/driving/driving-licences. От изложеното там се установява, че свидетелството за правоуправление на МПС във Великобритания се нарича driving licence, а provisional-driving-licence се нарича удостоверението, че лицето, на чието име е издадено, е курсист в курсове за управление на МПС, т.е. обучавано лице, на което е позволено управление на МПС само в присъствие на обучител или на правоспособен водач с определен опит, и то на определени пътища. На страницата https://www.gov.uk/apply-first-provisional-driving-licence са описани стъпките за получаване на driving licence/СУМПС, а именно: 1. Проверете дали ви е позволено да управлявате МПС; 2. Сдобийте се с свидетелство за обучение в управление на МПС -  provisional-driving-licence; 3. Преминете обучение – шофьорски курсове и практика, и се подгответе за теоретичния изпит; 4. Запазете си дата и положете успешно теоретичния и практически изпити; и 5. Действия след успешно положен изпит (можете да започнете да управлявате МПС незабавно след успешно полагане на изпитите, ако имате сключена застраховка). Условията за сдобиване с provisional-driving-licence са само три: възраст поне 15 години и 9 месеца, добро зрение и получено разрешение за живеене във Великобритания (Англия, Шотландия и Уелс) за поне 185 дни; сред тях липсва изискване за доказано правоспособност за управление на МПС. Изложеното означава, че представеното по делото provisional-driving-licence удостоверява единствено факта, че към 02.02.2022г Р Р е бил курсист, т.е. обучавано лице в шофьорски курсове, което категорично не му предоставя право да управлява самостоятелно МПС – нито в Кралство Великобритания, нито в Република България. Данните по делото, че българското му СУМПС е отнето през 2013г. обясняват нуждата той да премине шофьорски курс във Великобритания – в противен случай, ако притежаваше валидно издадено в РБ свидетелство за правоуправление на МПС, същото би било признато и в Кралство Великобритания, и за Р не би възникнала необходимост да преминава шофьорски курсове и да полага теоретичен и практически изпити за шофьор. Вероятно именно поради знанието, че притежаваното от него provisional-driving-licence не го прави правоспособен водач, Радослев Р не го е представил при проверката на 02.02.2022г на контролните органи на Пътна полиция, които са запознати с формата и съдържанието на британското СУМПС / driving licence, и не е обжалвал НП с наложената му глоба за управление на МПС без правоспособност.

При горните констатации съдът в настоящия си състав намира, че в случая е налице предвидената с чл.171 т.2а б.“а“ от специалния закон материалноправна предпоставка за прилагане на ПАМ, а именно – управлението на л.а., собственост на жалб.Д.Й., от неправоспособен водач. При установяването й административният орган издава заповедта за прилагане на ПАМ в условията на обвързана компетентност, поради което не следва да мотивира произнасянето си  при доказаност на правопораждащия факт. ПАМ е приложена за минималния предвиден с приложимата норма срок от 6 месеца, което изключва необходимостта и от изрично мотивиране на това произнасяне в оперативна самостоятелност.

При горните констатации съдът намира, че оспорената заповед не е обременена с материалнанезаконосъобразност, а други основания за ревизия или отмяна не бяха констатирани в кръга на задължителната проверка по чл.168 ал.1 и ал.2 от АПК. Горното квалифицира жалбата против ЗППАМ като неоснователна и безалтернативно налага отхвърлянето й.

Искания за разноски не са направени.

Така мотивиран и съобразно правомощията си по чл.172 ал.2 от АПК, съдът:

 

 

Р Е Ш И:

 

    

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д.Т.Й., ЕГН **********,***, против Заповед № 22-0253-000008/02.02.2022 г. на началник група към ОД на МВР - Варна, РУ Девня, с която на осн.чл.171 т.2а б.“а“ от ЗДвП й е приложена ПАМ – прекратяване на регистрацията на собствения й л.а. „///“ с рег. № ***за срок от 6 /шест/ месеца, считано от изземването на регистрационните табели – 02.02.2022г.

РЕШЕНИЕТО е окончателно на основание чл.172 ал.5 от ЗДвП.

Преписи да се връчат на страните.

 

 

                                                                  

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: