Решение по дело №137/2017 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 86
Дата: 9 март 2018 г. (в сила от 2 април 2018 г.)
Съдия: Трифон Иванов Минчев
Дело: 20175500100137
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№86                                          09.03.2018 г.                     град Стара Загора

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД       ТРЕТО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,

На двадесет и седми февруари                                                         2018 година

в открито заседание, в следния състав:           

                                                                       

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТРИФОН МИНЧЕВ

                                                           

Секретар: Павлина Геортиева,

Прокурор: Маргарита Димитрова,

като разгледа докладваното от съдията – докладчик МИНЧЕВ гражданско дело № 137 по описа за 2017 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е на основание чл. 2, ал.1, т. 3 от ЗОДОВ.

 

Образувано е по искова молба И.А.Д., чрез адв. С.С. против Прокуратура на РБ с която моли съда да постанови решение с което да осъди ответника да заплати на ищецът сумата в размер на 50 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди в резултат на незаконното му задържане под стража, привличането му и обвиняването му в престъпление за което се предвижда лишаване от свобода от една до десет години, затова че му е отнето правото на свобода и  сигурност, на свободно придвижване в страната и чужбина, за това че поради  незаконното му задържане бил принуден да търпи болки и страдания, унижения, страх да изтърпи наказание лишаване от свобода поне седем  години или десет такива и то абсолютно невинен, да се измъчва, че не може да види децата си, жената с която живее и от която има четири деца за това, че е принуден да търпи обиди, псувни от надзирателите и още какво ли не между самите арестанти, ведно със законовата лихва, считано от датата на незаконното задържане под стража 06.04.2015 година до окончателното й изплащане. Претендира за разноски  по  делото..

 

По делото е проведена процедурата по чл.131, ал.1 от ГПК за размяната на книжа/исковата молба и всички приложения към нея/ между страните. В законния едномесечен срок по чл.131, ал.1 от ГПК има постъпил писмен отговор на Исковата молба от ОП Стара Загора в който изразява становище, че счита за недоказана исковата претенция по основание и размер. Претендираното обезщетение намира за изключително завишено и несъобразено с критериите на чл. 52 от ЗЗД. Неоснователна намира претенцията на ищеца за законна лихва от датата на задържането му. Заявява, че ще се ползва от доказателствата по ДП № 284-ЗМ-120/2015г. РУП Казанлък.

 

Съдът, като обсъди представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното от фактическа страна:

 

От събраните по делото доказателства, се установява, че ПП от 24.02.2015 г- Районна прокуратура Казанлък е образувала ДП № 353/2015 г. по описа на РП Казанлък. С Постановление от 03.04.201 г. срещу ищеца било повдигнато и предявено обвинение по чл. 195, ал. 1, т. 7, във вр. с чл. 194, ал. 1, във вр. с чл. 28, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК.

 

С определение от 08.04.2015 г. по ЧНД № 284/2015 г. на РС Казанлък е взета по отношение на ищеца МН “Задържане под стража” по досъдебно производство № 284 ЗМ-120/2015 г. на ОД на РУ на МВР Казанлък. С Постановление от 28.07.2015 г. на РП Казанлък е отменена взетата спрямо ищеца МН “Задържане под стража” по досъдебно производство № 284 ЗМ-120/2015 г. на ОД на РУ на МВР Казанлък.

 

 С ПП № 353/28.07.2015 г. по досъдебно производство № 284 ЗМ-120/2015 г. на ОД на РУ на МВР Казанлък /Пр.Пр.№ 353/2015 г. на РП Казанлък/, е прекратено наказателното производство против ищеца за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 7, във вр. с чл. 194, ал. 1, във вр. с чл. 28, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК.

 

            Предвид установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

 

Съгласно ТР № 3 от 22.04.2005 г на ВКС, когато се претендира обезщетение на основание незаконност на взета мярка "задържане под стража" по чл. 2, т.1 от ЗОДОВ едновременно с обезщетение на основание чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ - образуваното наказателно производство е прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление, държавата отговаря само по чл. 2, ал.1, т. 3 ЗОДОВ. Следователно съдът приема, че е сезиран с иск по чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ. В тези случаи обезщетението за неимуществени вреди обхваща и вредите от незаконното задържане под стража.

 

В случая основанието за прекратяване е необоснованост на валидно повдигнатото и предявено обвинение, което не се подкрепя от събраните по делото доказателства. Макар да няма пълно тъждество в текстовете на чл. 243, ал.1, т.2 от НПК и чл. 2, ал.1, т. 3 от ЗОДОВ, съответният правозащитен орган отговаря и когато основанието за прекратяване на наказателното производство е недоказаност на обвинението. Основанието за прекратяване по чл. 243, ал. 1, т.2 от НПК, съответства на основанието за търсене на отговорност за вреди по чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ, а именно, че "деянието не е извършено от лицето"( ТР № 3 от 22.04.2005 г. по д № 3/2004 г., ОСГК на ВКС). Когато се твърди причиняване на болки и страдания над обичайните за такъв случай, а също и други специфични увреждания, с оглед конкретни обстоятелства, личността на увредения, обичайната му среда или обществено положение, съдът може да ги обезщети само при успешно проведено пълно главно доказване от ищеца.

 

При разглеждания случай е безспорно, че ищецът е претърпял неимуществени вреди от воденото срещу него наказателно производство, приключило с постановление за прекратяване. Без съмнение той е изпитал притеснения и безпокойство, присъщи за всеки човек, подложен на наказателна репресия. Извън тези вреди ищецът сочи, че му е отнето правото на свобода и  сигурност, на свободно придвижване в страната и чужбина, за това че поради незаконното му задържане бил принуден да търпи болки и страдания, унижения, страх да изтърпи наказание лишаване от свобода абсолютно невинен, да се измъчва, че не може да види децата си, жената с която живее и от която има четири деца за това, че е принуден да търпи обиди, псувни от надзирателите и още какво ли не между самите арестанти.

 

В конкретния случай не се събраха никакви доказателства какви болки и страдания над обичайните такива, вследствие от незаконното обвинение и задържане под стража, е претърпял ищеца. Не са представени и доказателства за семейното положение на ищеца, нито колко деца има и на каква възраст са те. По отношение на твърдението за лошите условия в ареста, обиди, псувни от надзирателите и още какво ли не между самите арестанти, следва да се изключи отговорността на ПРБ доколкото съгласно утвърдената съдебна практика за същите отговорят други органи и на друго основание.

 

Съгласно нормата на чл. 52 от ЗЗД размерът на обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Понятието „справедливост” не е абстрактно понятие, а е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, имащи отношение към понесените от пострадалия вреди, каквито са характерът на увреждането, начинът на извършването му, обстоятелствата, при което е извършено, причинените морални страдания и пр. фактори, имащи отношение към преценката за справедлив размер на обезщетението. С оглед това разбиране, при определяне на този размер съдът следва да вземе предвид всички обстоятелства, които имат отношение към твърдяните от ищеца неимуществени вреди. Принципът за справедливост включва в най-пълна степен обезщетяване на вредите на увреденото лице. При определяне на обезщетение за вреди от незаконно обвинение, съдът взема предвид продължителността на проведеното наказателно преследване, наложените принудителни мерки, интензитета и продължителността на душевните болки, страдания и неудобства с оглед тежестта и характера на обвинението, в което пострадалият е бил незаконно обвинен.  При определяне размера на обезщетението за вреди от незаконни действия на правозащитните органи, гражданският съд съобразява и данните за личността на пострадалия. 

 

В случая наказателното преследване е продължило и приключило с влязло в сила постановление за прекратяване в рамките на половин година – напълно разумен и сравнително кратък срок. На ищеца по настоящето дело е взета мярка за неотклонение, “Задържане под стража” в рамките на три месеца и половина. Предвид на това и тежестта на повдигнатото и поддържано обвинение, възрастта и социалното положение на ищеца и данните за личността му, съдебното му минало, както и на обстоятелството, че негативното влияние на наказателното преследване върху общото психологично състояние на ищеца е в рамките на нормалното, с временен характер, съдът намира, че вредите, които той нормално е претърпял, могат да бъдат обезщетени със сумата от 1 500 лева. Тази сума се дължи, заедно със законната лихва, считано от влизане в сила на постановление за прекратяване на наказателното производство – 28.07.2015 г. /ТР № 3/2004 г. ОСГК, т.4/. В останалата част - до размера на сумата от 50 000 лв., искът следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

 

            По отношение на разноските:       ищецът е направил разноски, както следва: държавна такса 10 лв. и 1000 лв. адвокатско възнаграждение, като съобразно правилото на чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ с частичното уважаване на иска му, ответникът следва да бъде осъден да му заплати изцяло разноските за внесена за производството ДТ от 10 лв., а адвокатския хонорар следва да бъде присъден съразмерно на уважената част от иска, в случая - 30 лв. или разноски в общ размер на 40 лв.. Направеното възражение от ответника за прекомерност на адвокатското възнаграждение заплатено от ищцата е неоснователно и следва да се остави без уважение, тъй като е съобразено с Наредбата за минималните размери на адвокатките възнаграждения.

           

Мотивиран от горното, съдът 

 

                         Р  Е  Ш   И:

 

ОСЪЖДА ПРОКУРАТУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ – СОФИЯ, да заплати на И.А.Д., ЕГН ********** ***, чрез адв. С.С., на основание чл. 2, т. 3, от ЗОДОВ,  обезщетение в размер на 1 500 лв. /хиляда и петстотин лева/ за причинени му неимуществени вреди – преживени душевни болки и морални страдания от незаконно повдигнато обвинение, по което е образувано досъдебно производство № 284 ЗМ-120/2015 г. на ОД на РУ на МВР Казанлък /Пр.Пр.№ 353/2015 г. на РП Казанлък/, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 28.07.2015 г., както и направените по делото разноски в размер на 40 лв. /четиридесет лева/, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата до пълния претендиран размер от 50 000 лв., като неоснователен и недоказан.

 

            РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на всяка от страните с въззивна жалба чрез Окръжен съд Стара Загора пред Апелативен съд гр. Пловдив.

 

 

                                                              ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :………………………..