Решение по дело №2692/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 981
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 14 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Георгиев Калибацев
Дело: 20205330202692
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 981 гр. Пловдив, 23.06.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд, VІ н.с., в публичното заседание на 04.06.2020г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН КАЛИБАЦЕВ

 

при секретаря Маргарита Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 2692/2020г. по описа на ПРС, VІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.53 и следващите от ЗАНН.

         Обжалвано е Наказателно постановление                                               № 20-1030-002023/ 04.03.2020г. на Началник Група към ОДМВР – Пловдив, с което на В.М.Б., ЕГН: **********, на основание чл.183, ал.5, т.1 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 100 /сто/ лв. за нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лв. за нарушение по чл.137А, ал.1 от ЗДвП, като на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му били отнети общо 14 /четиринадесет/ контролни точки.

         Жалбоподателят, по съображения, изложени в жалбата, моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление като неправилно и незаконосъборазно. Всъщност по същество жалбоподателят оспорва единствено нарушението, касаещо преминаването му на „червен светофар“. В съдебно заседание се явява лично, като поддържа жалбата си. Моли Съда да отмени най-вече наложеното му наказание по първото нарушение /пункт 1 от НП/.

         Въззиваемата страна –  Сектор „Пътна полиция“ ОДМВР – Пловдив, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.   Взема отношение по делото в писмена молба – становище, депозирана до Съда.

         Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в предвидения от закона седмодневен срок, предвид което е допустима, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

На 06.02.2020 г. около 20:20 часа в гр.Пловдив, на кръстовището на бул. „Христо Ботев“  и ул. „Иван Вазов“, жалбоподателят В.М.Б., ЕГН: **********, управлявайки лек автомобил „Форд Фиеста“ 1.4 ДИ, с рег. № ******* не съобразил поведението си със светлинните сигнали, а именно преминал през горопосоченото кръстовище  на неразрешващ сигнал /червен/ на светофарната уредба, работеща в нормален режим. Поведението на жалбоподателя било възприето от свид. С.Г.Т., на длъжност мл. автоконтрольор при ОД на МВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“.  Контролният орган  при спирането му установил, че нарушителят не носил и обезопасителен колан, с който лекият автомобил е оборудван.   

Констатациите били определени като нарушения по чл.6, т.1, пр. 2 от ЗДвП и по чл.137А, ал.1 от ЗДвП, за което на жалбоподателя бил съставен АУАН Серия GA 195365/06.02.2020 г. Отказът на Б. да подпише акта бил удостоверен по реда на чл.43, ал.2 от ЗАНН. Същото било сторено и по отношение на отказа му да получи препис от акта, което обстоятелсвто било удостоверено с подписа на друг свидетел.

Въз основа на съставения акт било издадено обжалваното наказателно постановление № 20-1030-002023/ 04.03.2020г.  

В хода на съдебното производство в качеството на свидетел беше разпитан актосъставителят С.Г.Т., който потвърждава авторството на АУАН и направените в него констатации.  От показанията на свидетеля се установява, че на процесната дата, съответстваща и на датата на съставяне на акта, изпълнял служебните си задължения  на кръстовището между бул. „Христо Ботев“  и ул. „Иван Вазов“. Около 20:00ч. забелязал жалбоподателя Б., който докато управлявал процесния автомобил, преминал на червен сигнал на светофарната уредба на кръстовището, а при спирането му за проверка, установил, че управлявал МПС без предпазен колан. Посочва, че именно за така констатираните нарушения на жалбоподателя, бил съставен АУАН.

         Съдът кредитира показанията на този свидетел като достоверни, обективни и подкрепящи се от останалите доказателства по делото.  

Горната фактическа обстановка съдът приема за несъмнено установена от събраните и приложени по делото писмени доказателства, както и от свидетелските доказателства –показанията на актосъставителя.

При така изложената по делото фактическа обстановка съдът намира следното от правна страна:

Относно нарушението по т.1 от НП:

С оглед на така изложената фактическа обстановка настоящият съдебен състав прие за установено по категоричен начин извършено от жалбоподателя В.М.Б. нарушение на разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДвП, който, като водач на лек автомобил „Форд Фиеста“ 1.4 ДИ, с рег. № ******* не съобразил поведението си със светлинните сигнали, а именно преминал на 06.02.2020 г. около 20:20 часа в гр.Пловдив, на кръстовището между бул. „Христо Ботев“  и ул. „Иван Вазов“ на неразрешващ сигнал /червен/ на светофарната уредба, работеща в нормален режим.

Правилно поведенеито на жалбоподателя е подведено под нормата на   чл.6, т.1  от ЗДвП, която определя, че участниците в движението по пътищата съобразяват своето поведение със светлинните сигнали. Така посочената материална норма отговаря и на изложената в обстоятелствената част на АУАН и НП фактическа обстановка.

Правилно и  в съответствие с нормата на чл. 183, ал.5, т.1 от ЗДвП е определен и размерът на наказанието, а именно глоба в размер на 100 лв, което законодателят е предвидил във фиксиран размер, който не подлежи на ревизиране от страна на Съда.

 

Относно нарушението по т.2 от НП:

По делото са налице категорични и безспорни доказателства и за извършено от жалбоподателя нарушение на  чл. 137А, ал.1 от ЗДвП. Тази правна норма създава задължение за водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, да използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. От събраните по делото доказателства се установява, че жалбоподателят е управлявал лекия автомобил без да използва обезопасителен колан. При това положение е очевидно извършеното от него административно нарушение. Всъщност самият жалбподател не оспорва това нарушение по същество.

Санкцията в чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП е фиксирана и е в размер на 50 лв., поради което наказващият орган е приложил правилно санкционната норма и е наложил на жалбоподателя наказание в законоустановения размер.

От своя страна, жалбподателят не ангажира доказателства, с които да обори констатациите и по двете вменени му нарушения в АУАН, поради което последният се ползва с доказателствена сила по смисъла на  чл.189, ал.2 от ЗДвП.

В тази връзка, неоснователно е възражението на жалбоподателя за допуснато нарушение при съставянето на АУАН, доколкото последният е съставен при отказ да се подпише за запознаване и да получи препис от него, които обстоятелства са били удостоверени от подписите на двама различни свидетели, в съответствие със закона. Не се подкрепиха с доказателства и твърденията на жалбоподателя, че не е преминал на забранен светлинен сигнал на светофарната уредба.

Настоящият случай не може да бъде определен като маловажен по чл.28 от ЗАНН, доколкото констатираните нарушения разкриват типичната, а не по-ниска обществена опасност за този вид нарушения.

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и обжалваното постановление са спазени формалните изисквания на ЗАНН и не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяната им. Актът и постановлението са съставени от оправомощени длъжностни лица /видно от приложената по административната преписка оправомощителна заповед/, съдържат изискуемите от закона реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН, включително подробно и точно описание на нарушенията и обстоятелствата, при които те са били извършени. Спазени са и сроковете по чл.34 от ЗАНН.

В този смисъл правилно за така констатираните нарушения са отнети общо 14 контролни точки.

Предвид това и гореизложените мотиви, Съдът счита, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и правилно и като такова следва да бъде изцяло потвърдено.

         Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

             ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление                                               № 20-1030-002023/ 04.03.2020г. на Началник Група към ОДМВР – Пловдив, с което на В.М.Б., ЕГН: **********, на основание чл.183, ал.5, т.1 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 100 /сто/ лв. за нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лв. за нарушение по чл.137А, ал.1 от ЗДвП, като на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му били отнети общо 14 /четиринадесет/ контролни точки.

 

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Административен съд гр.Пловдив по реда на АПК.

                     

                                                            

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: