Решение по дело №121/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 18
Дата: 12 февруари 2020 г. (в сила от 8 декември 2020 г.)
Съдия: Татяна Генова Митева
Дело: 20194300900121
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е №.......

 

град Ловеч, 12.02.2020 година

                                              

                                   В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговски състав в публично съдебно заседание на двадесет и първи януари две хиляди и двадесета година в състав:                                 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА МИТЕВА

 

при секретаря         ВЕСЕЛИНА ВАСИЛЕВА           като разгледа докладваното от съдията т. д. № 121 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, съобрази:

            Производство с правно основание чл.74 от ТЗ.

Съдът е сезиран с искова молба от ОБЩИНА - ТРОЯН, БУЛСТАТ *********, адрес: гр. Троян, пл. Възраждане № 1, представлявана от инж. Б. М. Ч. заместник-кмет на Община Троян, избрана за временно изпълняващ длъжността кмет на общината с решение №1025/26.09.2019 г. на Общинския съвет – Троян чрез адв. С.Т.Т. *** от Единния регистър на адвокатите в страната адрес за призоваване: гр. Ловеч, ул. Търговска № 22, ет. 4, офис 403-404, тел. 08-88-41-85-95, против "Търговия-Троян" АД гр. Троян, ЕИК *********, адрес на управление: гр. Троян, 5600, ул. Васил Левски № 3 представлявано от изпълнителния директор М.Д.М., с посочено правно основание на иска: чл. 74 ТЗ - иска за отмяна на решение на ОСА

Излага, че Община-Троян е акционер в ответното дружество „Търговия-Троян" АД гр. Троян с 24 500 броя безналични акции, съгласно депозитарна разписка от Централен депозитар № *********/02.09.2010 г. Общината като акционер притежава 49% акционерно участие в капитала на дружеството. Другият акционер в дружеството е „Търговия-Троян 98" АД, ЕИК *********, с 25 500 броя безналични акции, съгласно депозитарна разписка от Централен депозитар № *********/02.09.2010 г. „Търговия-Троян 98" АД притежава 51% акционерно участие в ответното дружество,

Безналичните поименни акции, издадени от ответното дружество, са от един клас и са с право на глас с номинална стойност от един лев за всяка акция. Издадените от дружеството безналични акции дават еднакви права на акционерите. Дружеството не е емитирало други акции.

На 04.09.2019 г. в Търговския регистър по партидата на „Търговия-Троян" АД била обявена покана за свикване на ОСА на дружеството на 07.10.2019 г. от 11.00 часа на адреса на управление на дружеството. Дневният ред за извънредното ОСА на дружеството включвала промяна на устава на дружеството като акциите, които дружеството е издало, се трансформират от безналични в налични поименни акции, както и отпадане от компетентността на ОСА отдаването под наем на недвижими имоти на дружеството, като тази компетентност се прехвърли на СД на дружеството.

На 07.10.2019 г. от 11.00 часа на адреса на управление на дружеството се провело ОСА при обявения в поканата дневен ред. На ОСА бил представен 100% от записания капитал на дружеството, съгласно приложен списък на акционерите. По обявения в поканата за ОСА дневен ред общото събрание на акционерите с мнозинство от 51% от капитала (25 500 броя акции на акционера „Търговия-Троян 98" АД) взело решения за промяна на устава на дружеството като акциите, които дружеството е издало, се трансформират от безналични в налични поименни акции (без да бъдат спазени изискванията на специалния закон - чл. 178, ал. 2 ТЗ), както и отпадане от компетентността на ОСА отдаването под наем на недвижими имоти на дружеството, като тази компетентност се прехвърли на СД на дружеството. Община - Троян, като акционер с 24 500 броя акции, представляващи 49% от капитала на дружеството, гласувала против направените предложения за решения.

Изткъва, взетите от ОСА на 07.10.2019 г. решения за изменение на устава {посочени по-горе), отразени в протокола за проведеното ОСА, противоречат на повелителните разпоредби на закона и са отменими по иск на акционер. На ОСА бил представен 100% от акционерния капитал. Решенията за изменение на устава на дружеството (чл. 221, т. 1 ТЗ) се вземат с мнозинство 2/3 от представения капитал {чл. 230, ал. 2 ТЗ).

Атакуваните с тази искова молба като отменими решения на ОСА са взети с мнозинство по-малко от предвиденото в закона и са в противоречие с имеративната норма на чл. 230, ал. 2 ТЗ, поради което следва да бъдат отменени.

За проведеното ОСА на 07.10.2019 г., на което били взети решения за изменения на устава на дружеството, гласувани с 51% от акционерния капитал, бил съставен протокол, който не съдържа задължителните реквизити по чл. 232, ал. 1, т. 4 и т. 6 ТЗ - липсват направените предложения по същество, както и възраженията. Това съставлява отделно противоречие на решенията на ОСА с императивна разпоредба на закона, което е самостоятелно основание за отмяната им.

Искът е предявен от активно легитимирано лице {акционер) в преклузивния срок по чл. 74, ал. 2 ТЗ, допустим е, и следва да бъде приет за разглеждане по същество от окръжния съд по седалището на ответното дружество по правилата за разглеждане на търговски спорове.

При изложената фактическа обстановка за ОБЩИНА - ТРОЯН като акционер в „ТЪРГОВИЯ-ТРОЯН" АД е налице правен интерес да предяви пред вас иск с правно основание чл. 74 ТЗ за отмяна на решенията на ОСА на ответното акционерно дружество от 07.10.2019 г., а именно: за промяната на чл. 12, чл. 16, т. 10 и чл. 18, ал. 2 от устава на дружеството, като противоречащи на повелителни разпоредби на закона.

Молят, ако съдът прецени, че искът с основание чл. 74 ТЗ е допустим, основателен и доказан, да бъдат отменени решенията на общото събрание на акционерите в "ТЪРГОВИЯ-ТРОЯН" АД от 07.10.2019 г. (обективирани в протокол от ОСА от същата дата) за промяна на чл. 12, чл. 16, т. 10 и чл. 18, ал. 2 от устава на дружеството като противоречащи на повелителни разпоредби на закона (чл. 230, ал. 2 ТЗ).

Претендират присъждане на направените съдебно-деловодни разноски и адвокатски хонорар. Приложени са писмени доказателства и са направени доказателствени искания.

На основание чл.367 от ГПК на ответника е изпратен препис от исковата молба, заедно с приложенията и с указания за възможността да подаде писмен отговор в двуседмичен срок, задължителното съдържание на отговора и последиците от неподаване на отговор или неупражняването на права, които са му връчени на 28.10.2019 г.

В срока по чл.367 от ГПК на 04.11.2019 година е получен отговор на исковата молба от „ТЪРГОВИЯ-ТРОЯН" АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Троян, ул."Васил Левски" №3, представлявано от М.Д.М.-Изп.директор, чрез адв. Лилия Тодорова, АК-Плевен, ул."Бъкстон" 5, оф.28, в който се посочва, че оспорват изцяло иска. Посочват, че „Търговия-Троян"АД е акционерно дружество, в което акционери са „Търговия-Троян 98"АД и Община-Троян. На 07.10.2019г. е проведено ОСА на „Търговия-Троян"АД гр.Троян, на което присъстват и двамата акционери - „Търговия-Троян 98"АД гр.Троян притежател на 51% от капитала на дружеството и Община Троян, притежател на 49% от капитала на дружеството.Дневният ред е предварително обявен в TP. Тъй като в т.1 от дневния ред е предложена промяна в Устава на дружеството в чл.12,16 и 18, акционерът Община Троян не е дал съгласие за разглеждане на тази точка. Решението за промяна в устава е прието с гласовете на "Търговия-Троян 98"АД.

Излъгът, че не са съгласни със становището на ищеца, че поради липса на кворум от 2/3 от капитала съгласно чл.230 ал.2 от ТЗ за промяна в устава по следните съображения:

„Търговия-Троян"АД е акционерно дружество преобразувано от ЕАД в АД след извършена приватизация. Видно от вписванията, извършени по партидата на дружеството/ които са публични/, между акционерите са създадени изключително сложни взаимоотношения поради продължителна съдебна процедура по разваляне на приватизационния договор и приключилото възстановяване на правата на акционера „Търговия-Троян 98"АД с влязло в сила съдебно решение.

След разваляне на приватизационния договор през 2007г. дружеството е преобразувано в ЕАД с едноличен собственик на капитала Община Троян. След влизане в сила на съдебното решение, с което са възстановени правата на акционера „Търговия-Троян 98” АД (2009г.), с решение на Общински съвет Троян / без участие на „Търговия-Троян 98"АД/ е прието решение акциите да са безналични, като дружеството направило регистрация в Централен депозитар. Временните удостоверения обаче не са обезсилени. Това обстоятелство създало изключителни затруднения за вписване на акционера „Търговия-Троян 98"АД в книгата, която се води от Централен депозитар . ТЗ не урежда начин за издаване и разпореждане с безналични акции. Правилата са уредени в ЗППЦК, като само определен вид АД могат да издават безналични акции. Това са публичните АД, каквото „Търговия-Троян"АД не е. Затова от ЦД в писмо № 01-2010-1444/23.03.2010г. „ горещо препоръчват да се заяви дерегистрация на дружеството от ЦД".

В общия статус на дружеството в TP е отразено,че акциите са поименни. С изменение на чл.178 от ТЗ /бр.88 от 23.10.2018г./ наличните акции са само поименни. И тъй като временните удостоверения издадени след сключване на приватизационния договор не са обезсилени, то акциите към настоящия момент не могат да бъдат безналични.

Издаването на тези акции не е подчинено на ТЗ , а на специалния ЗППЦК. Тъй като дружеството не отговаря на изискванията за издаване на безналични акции, то специалният закон следва да се приложи автоматично, като акциите съгласно чл.178 ТЗ следва да са само поименни, които винаги са налични.

Затова считат, че в случая не следва да се преценява валидността на приетото решение с оглед на изискуемия кворум по чл.230, ал.2 от ТЗ, а се прилага специалния закон, съгласно който в Устава на дружеството автоматично се заличава вида на изписаните безналични акции, като акциите стават поименни, които са налични.

„Тьрговия-Троян"АД е единственото търговско дружество, което не отговаря на изискванията за регистрация в ЦД, тъй като не е публично, няма изискуемият капитал от 500 000 лв, персонал повече от 10 човека и обороти, които са задължителни, за да се предлагат акции на борсата. Многократно е заявявано от страна на ЦД, че дружеството следва да се дерегистрира, като след издаването на поименни акции на акционерите да се води книга на акционерите по правилата на ТЗ. След като издаването на безналичните акции не попада под разпоредбата на ТЗ, то следва автоматично да се приложи специалният ЗППЦК ,който въвежда изисквания за регистрация в „Централен Дапозитар" , който е Акционерно дружество.

Ето защо считат, че акционерът „Търговия-Троян 98"АД може да вземе самостоятелно решение с неговите 51% са промяна в устава, като се заличи в чл.12 вида на акциите "безналични", тъй като „Търговия-Троян"АД не е публично дружество и не отговаря на изискванията на ЗППЦК за регистрация в ЦД.

С оглед на изложеното молят да бъде отхвърлен искът с правно основание чл.74 от ТЗ, като неоснователен и недоказан. Претендират направените по делото разноски по приложената справка чл.80 от ГПК.

В съдебно заседание за ищеца се явява адв. С.Т., поддържа предявеният иск и моли да бъде уважен по изложените в исковата молба съображения.

Ответното дружество се представлява от м.м. – изпълинетелен дилектор, и адв. Лилия Тодорова, оспорват предявеният иск и молят да бъде отхвърлен. Излага съображения за законосъобразност на процедурата по свикване и провеждане на общото събрание на акционерите.

Пасивната легитимация се установява по реда на чл. 23 от ЗТРРЮЛНСЦ.

От събраните по делото доказателства и служебна справка в ЗТРРЮЛНСЦ по реда на чл. 23 от ТЗ и становището на страните, преценени поотделно и в тяхната взаимовръзка и обусловеност, съдът приема за установено следното:

На 04.09.2019 година в ТРРЮЛНЦ е публикувана покана за свикване на общо събрание на акционерите на „Търговия - Троян” АД, насрочено за 07.10.2019 година от 11 часа в административната сграда на дружеството в град Троян, ул. „Васил Левски” № 3, при липса на кворум за 23.10.2019 година. Обявен е и дневният ред – Промяна в Устава на дружеството – чл. 12, ал.1 да отпадне „безналични”, като текста да се чете „Акциите на дружеството са поименни, с право на глас всяка. Номиналната стойност на всяка акция е един лев”. В чл. 16, т.10 да отпадне „както и отдаването под наем”. В чл. 18, ал.2 се добавя: „СД приема решения за отдаване под наем на обекти, собственост на дружеството”.

На проведено общо събрание на акционерите (ОСА) на „Търговия - Троян” АД  - град Троян, с посочения дневен ред са присъствали представители на двамата акционери: „Търговия – Троян 98” АД, притежател на 51% от капитала, и Община – Троян, притежател на 49% от капитала на дружеството.

След проведено гласуване по т.1 от Дневния ред с мнозинство от 51 % от капитала на дружеството са приети предложенията за промяна на Устава.  

При така изложените факти съдът приема, че спорът е търговски и е сезиран с иск с правно основание чл.74 от ТЗ - за отмяна на решенията, взети на Общото събрание на акционерите на "Търговия-Троян" АД гр. Троян, ЕИК *********, адрес на управление: гр. Троян, 5600, ул. Васил Левски № 3 представлявано от изпълнителния директор М.Д.М., проведено на 07.10.2019 година, поради нарушения на императивни разпоредби на устава на дружеството, посочени конкретно в обстоятелствената част на исковата молба.

Искът е допустим, тъй като е подаден от акционер в срока по чл.74 ал.2 от ТЗ и се основава на твърдения за нарушения на закона относно процедурата по вземане на решенията на проведеното общото събрание, като се изтъкват нарушения на императивни разпоредби на Търговския закон.

 При искът по чл. 74 от ТЗ ищецът следва да докаже качеството си на акционер и да посочи пороците на атакуваното решение. Ответникът следва да докаже по безспорен начин законосъобразността на процедурата по провеждане на общото събрание на акционерите на което са взети решенията, предмет на спора. Това е указано в мотивите на определението по чл. 374 от ГПК, което ответникът е получил.

Ищецът излага доводи за незаконосъобразност на атакуваните решения на общото събрание, а именно нарушения на законови норми - чл. 178, ал.2, чл. 230, ал.2 и чл. 232, ал.1, т.4 и т.6 от ТЗ.

В конкретния случай дружеството е емитирало безналични поименни акции. Съгласно разпоредбата на чл. 178, ал.2 от ТЗ издаването и разпореждането с безналични акции се извършва по ред, установен със закон – ЗППЦК. В чл. 1 от същия е уредено приложното му поле, като нормите относно издаването и разпореждането с безналични ценни книжа са относими и извън случаите на публично предлагане, т.е. няма изискване дружеството да е публично, за да издаде безналични акции. По отношение на свикването на ОСА на ответното дружество са приложими общите норми на ТЗ – чл. 230, ал., вр. чл. 221, ал.1, т. 1 от ТЗ. Касае се императивна норма, съгласно която за промяна на устава е предвидено квалифицирано мнозинство от 2/3 от представения капитал, като Уставът може да предвиди само друго по-голямо мнозинство. При това положение е налице хипотезата на чл. 74, ал.1, изр. 1, пр..1 от ТЗ решението на ОСА противоречи на повелителни норми на закона, поради което искът се явява основателен и доказан и следва да бъде уважен.

При този изход на процеса на ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати на ищеца на основание чл. 78, ал.1, вр. ал.5 от ГПК и чл. 7,т.10 от НАРЕДБА № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съдебно – деловодни разноски в размер на 800 лева за адв. възнаграждение и 50 лева държавна такса.

Водим от горното, съдът

 

                                                    Р   Е   Ш   И :     

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразни решенията на Общото събрание на акционерите на "ТЪРГОВИЯ-ТРОЯН" АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Троян, ул."Васил Левски" №3, представлявано от М.Д.М., от 07.10.2019 г. (обективирани в протокол от ОСА от същата дата) за промяна на чл. 12, чл. 16, т. 10 и чл. 18, ал. 2 от устава на дружеството като противоречащи на повелителни разпоредби на закона (чл. 230, ал. 2 ТЗ).

ОСЪЖДА "ТЪРГОВИЯ-ТРОЯН" АД, ЕИК *********, горните данни, да заплати на ОБЩИНА - ТРОЯН, БУЛСТАТ *********, адрес: гр. Троян, пл. Възраждане № 1, на основание чл. 78, ал.1, вр. ал.5 от ГПК и чл. 7,т.10 от НАРЕДБА № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съдебно – деловодни разноски в размер на 800 (осемстотин) лева за адв. възнаграждение и 50 (петдесет) лева държавна такса.

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Апелативен съд – Велико Търново.

                      

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: