Решение по дело №392/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 936
Дата: 16 декември 2021 г. (в сила от 7 юли 2022 г.)
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700392
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 936/16.12.2021г.

гр. Пазарджик, 16.12.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА  

Административен съд Пазарджик, в открито съдебно заседание от седми декември, две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛИНА ПОПОВА

 секретар: А.М..  и прокурора С.Димитрова представител на окръжна прокуратура,  постави за разглеждане докладваното от съдия Попова адм.д. № 392 на Административен съд - Пазарджик по описа за 2021 година и за да се произнесе взе предвид следното: 

Производството по настоящото административно  дело е по реда на чл. 203 и сл. АПК , във връзка с чл. 286 ал.1 от ЗИНЗС  и чл.1 ал.1 ЗОДОВ. Образувано е  въз основа на депозирана искова молба подадена от П.Д.Т. ЕГН  ********** понастоящем в Затвора в гр. Пазарджик против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ /ГДИН/. В хода на производството по настоящото дело, съдът е предоставил на ищеца безплатна правна помощ, като за негов особен представител е назначен адв. К. от ПАК. Във връзка с дадени от съда указания, ищецът чрез своят процесуален представител е уточнил и конкретизирал своите претенции, като предмет на настоящия правен спор е претенцията на ищеца да му бъде присъдена сумата в размер на 3900,00 лв. обезщетение за претърпени от него имуществени вреди , поради недопускането му до работа за периоди от 01.04.2015 г. до 07.04.2021 г. , да бъде присъдена сумата в размер на 500,00 лв. обезщетение за неимуществени вреди , поради лишаването му от право да слуша радиопредавания и да гледа кабелна телевизия през м. август 2020 г., от 15 ноември 2020 г. и м.декември 2020 г.  и от 30.03.2021 г. до 07.04.2021 г. , да му бъде присъдена сумата в размер на 50,00 лв. обезщетение за неимуществени вреди  поради лишаването му  от право да ползва служебен телефон  като социално слаб на 19.08.2020 г. , както и да му бъде заплатена сумата в размер на 800,00 лв.  обезщетение за неимуществени вреди  изразяващи се  във физически и психически душевни страдания  от провеждани от ищеца гладни стачки поради  неполучаване на положителен отговор на негови искания за периодите м. август 2020 г. , м.ноември , декември 2020 г. и м. януари 2021 г.  и от 30.04.2021 г. до 07.04.2021 г. , ведно със законната лихва , върху тези главници считано от датата на постановяване на съдебното решение / така както е заявена претенцията в молба депозирана с вх. № 5528/14.06.2021 г. от процесуалния представител на ищеца / до окончателното изплащане /. Претендира се заплащана в полза на ищеца и на сторени от него съдебно- деловодни разноски.

С писмен отговор ответникът по така предявените искове е оспорил изцяло тяхната основателност с твърдения за недоказаност, оспорвайки твърденията на ищеца за фактите, въз основа на които базира претенциите си. Поддържа се , че за исковия период на ищеца на два пъти му била дадена възможност на работи , но първият път бил освободен от работа по дисциплинарни причини и заради демонстративен отказ да изпълнява задълженията си в столовата , а при второто му осигуряване на работа – е направил безпричинен отказ да излезе сутринта за работа от отряда , в който бил настанен. Поддържа се , че в Затвора гр. Пазарджик е осигурена безплатна кабелна телевизия, без да има такова нормативно задължение. Освен това в затвора се позволявало да се внесе телевизор с антена и да се гледат всички ефирни телевизионни канали. Оспорват твърденията на ищеца за изживени от него физически , психически и душевни страдания , тъй като настоящите битови условия , реда и дисциплината в затвора не следва да се квалифицират като пример на унизително и нечовешко отношение , понеже затворите са пенитенциарни заведения  и не бива да се очаква от тях удовлетворяването на индивидуалните битови навици и предпочитания на всеки от лишените от свобода.

В проведените открити съдебни заседания ищецът, редовно призован, се явява лично и с адвокат К. , определен  от адвокатска  колегия Пазарджик и назначен от съда  като служебен защитник, които поддържат  иска.

Ответникът, също редовно призован, се представлява от юрисконсулт Р., който поддържа своите възражения и  оспорва същия.

За Окръжна прокуратура  се явява прокурор Димитрова , която намира иска за недоказан и неоснователен.

По отношение допустимостта и подсъдността на производството, настоящият съдебен състав взема предвид, че административните съдилища разглеждат искове, само в предвидените с изрична законова разпоредба случаи. Такива са специалните правни норми на чл. 203 и сл. от АПК, във вр. с чл. 1 от ЗОДОВ, при които гражданите и юридическите лица могат да претендират за репариране на вреди, причинени им от незаконна административна дейност. Когато се претендира обезщетение за вреди от незаконосъобразен акт, то същият следва да е отменен с влязъл в сила друг административен или съдебен акт /чл. 204, ал. 1 АПК/, а когато вредите се претендират като последица от незаконосъобразни действия или бездействия на административен орган или служител в административната структура, то установяването на тези обстоятелства става от съда, пред който е предявен иска, какъвто е настоящият случай.

Настоящият състав на ПзАС отчита, че искът е предявен от дееспособен правен субект- физическо лице, против ГД„ИН“ - София, към която работят длъжностните лица, от чието поведение той претендира, че за него са произлезли вреди. Предявен е срещу пасивно легитимиран ответник – юридическо лице по чл. 12, ал. 2 от ЗИНЗС, осъществяващ пряко ръководство и контрол върху местата за лишаване от свобода и пробационните служби /чл. 12, ал. 1 от същия нормативен акт/.

При липсата на отрицателни процесуални предпоставки и при наличие на необходимите положителни такива – исковите претенции предмет на настоящия правен спор са процесуално допустими. Дали за ищеца са налице имуществени и неимуществени вреди  в резултат от увреждащи го действия и бездействия на административни органи или служители от състава на ответника е въпрос по съществото на правния спор.

От правна и фактическа страна по съществото на спора съдът намира следното:

По делото няма спор между страните, че л.с. Т.  изтърпява наказание „лишаване от свобода“ в затвора в гр. Пазарджик  от 06.03.2015 г., като е поставен при „строг „ режим  и   до настоящия момент / справка вх. № 7919/23.09.2021 г. /.

Видно от изисканите  и представените по делото като писмени доказателства данни и  съгласно писмо вх. № 3754/19.04.2021 г. и приложена към него медицинска справка,  писмо вх. № 6013/28.06.2021 г. , писмо вх. № 12044/22.11.2021 г. , през исковите периоди л.с. Т.  е устройван на работа в Затвора гр. Пазарджик както следва:  в затворническата столова  от 05.08.2016 г. до 26.01.2017 г. и от 11.01.2018 г. до 23.04.2020 г. в цех АББ, като към момента е неработещ. Представена е по делото таблица , видно от която в периода м. август 2016 г. до м. м.януари 2017 г. лишеният от свобода Т. е получавал суми  заработки , най-ниският месечен размер от които е 134,42 лв., а най- високият съответно 168,00 лв. В периода м. януари 2018 г. до м. април 2020 г. размера на сумите от заработки варират , като най- високия размер е 156,38 лв., а най- ниския  е 2,16 лв. Ищецът  е получавал ежедневно и парични преводи от различни лица , както и три хранителни пратки. Установява се , че по изп. Д. № 20175330402242/22.03.2018 г. на ДСИ гр.Пловдив  се удържат суми от заработката му за положен труд  на основание чл. 78 ал.3 ЗИНЗС  и чл.446 ал.1 т.3 ГПК.Установява се , че по време на престоя си в Затвора гр. Пазарджик  л.с. Т.  е имал здравословни оплаквания  и са му направени три урологични консултации, като при последната е назначена медикаментозна терапия , след която оплакванията отзвучават. Независимо от това Т.  се е преглеждал ежеседмично, а не рядко и по два пъти на седмица. След консултация с уролог  на 06.12.2019 г. Т. е бил настанен за провеждане на оперативна урологична интервенция в МБАЛ „Пълмед „ , като след осъществяването й и след проведено медикаментозно лечение , на 30.01.2020 г. катетърът е бил отстранен окончателно. Поради оплаквания за болки в епигаструма  и дясно подребрие  нямащи общо с храненето , на 02.04.2021 г.  е била осъществена консултация с гастроентеролог, поставена е диагноза – остър гастрит и препоръчаната терапия е била осъществена в пълен размер. В момента л.с. Т. е без съществени оплаквания  и без смущения в уринирането.

От данните съдържащи се в сбраните по делото писмени доказателства посочени по-горе, както и  изисканите и приложени – копие от дневник за индивидуална работа, първоначален и последващи планове за присъдата, се установява , че първоначалния план на присъдата е касаел преди всичко работа по осъзнаване отговорността за извършените престъпления, формиране на самокритично отношение, включване в програма за превенция на зависимости, изграждане на набор от алтернативи при взимането на решения.Методите, които са използвани за реализирането на тези цели и задачи, са чрез включването на ищеца  в групова работа и индивидуални беседи.Констатирани са личности проблеми , тъй като л.с. е с нереалистично завишена и сериозно дисбалансирана самооценка, също перманентна неудовлетвореност с негативна зареденост по отношение на пенитенциарната институция и отделни служебни авторитети. В хода на индивидуалната работа е констатирано , че егоцентричността  и честолюбието на л.с. Т.  са в степен, провокираща излишна обидчивост и претенциозност, с  усещане и разбиране за свръхценност, за жертва на несправедливо отношение и третиране.

Установява се , че негативното проявление по време на изтърпяване на присъдата му започва след спирането му от работа към затворническа столова. В тази връзка е констатирано , че л.с. не умее да извлича поуки от минал негативен опит, както и да проявява необходимата самокритичност към свои грешки. Въпреки, че не отговаря на необходимите критерии и условия за ползване правата по режима, конкретно за настаняване в ЗООТ, лишеният от свобода три пъти е проявявал такова искане и съответно му е отказвано със заповеди № ОРЖ-8 от 21.05.2018, № ОРЖ-11 от 16.08.2018 и № ОРЖ-1 от 20.02.2019 година. Последната заповед е обжалвана пред Административен съд гр.Пазарджик. Същият подава и поредна молба за условно предсрочно освобождаване, въпреки, че в проведени разговори с компетентен служител му е разяснено, че освен формалните предпоставки за правото за ползване на условно предсрочно освобождаване, следва да бъде изпълнено и условието осъденият да е дал доказателства за своето поправяне.

Склонен  е към  евентуална употреба на вербални закани и заплахи, както и демонстративни самонаранявания и различни опозиционни действия. Многократно е наказван , както следва: - със заповед № Л-711/14.05.2021 на началника на затвора му е наложено дисциплинарно наказание „Писмено предупреждение" , за това, че е нарушил установения ред, като е написал молба за превод в затвора гр. Ст. Загора от името на лишения от свобода И.. В. П.., по поръка на осъденият на доживотен затвор Б. Т.. Е.., -зап.№506/29.04.2020 год. с „извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената за срок от 7 дни", за това, че е държал при себе си вещи, без необходимия документ, а така също и неразрешени вещи; - зап.№364/13.03.2020 год. с „писмено предупреждение", за нарушаване на установения ред, като по време на адвокатско свиждане направил опит да изнесе списък с имената на лишените от свобода, настанени в спалното помещение. Заповедта за наказание е обжалвана, а жалбата отхвърлена със зап.№1729/09.04.2020 год.;- зап.№80/20.02.2019 год. с "изолиране в наказателна килия за срок от 14 денонощия", за това, че по време на свиждане опитал да внесе в затвора наркотично вещество. Заповедта обжалвана, жалбата одобрена с решение №114/01.03.2019 год. на Административен съд;- зап.№ 234/05.06.2018 год. с „писмено предупреждение", за това, че се държал грубо и демонстративно в медицински център на затвора; - зап.№396/12.09.2017 год. с „лишаване от хранителна пратка за срок от 3 месеца", за това, че осъществил нерегламентиран контакт с друг лишен от свобода;- зап.№58/07.02.2017 год. с „извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената за срок от 7 дни", за това, че не е изпълнил възложена му от администрацията работа.

От другите представени по делото писмени доказателства – извлечение от регистър за молби и жалба , безспорно се установява , че за периода 28.11.2019 г. до 21.09.2021 г., л.с. Т. е подал и съответно са били заведени във входящия регистър общо 67 броя молби и жалби.

Не е спорно и се установява, от представеното по делото копие от постановление от 30.03.2021 г. на прокурор към ОП гр. Пазарджик , че по подадена от л.с. Т. жалба  е образувана преписка № 337/2020 г. на ОП-Пазарджик , която е приключила с постановен отказ да се образува ДП. Предмет на прокурорската проверка са били изложени от жалбоподателя твърдения, част от който се включват и в предмета на настоящия правен  спор. Оплакванията му са били в посока на това, че през 2016 -2017 г. работел в столовата на затвора, но несправедливо го наказали заради други двама негови колеги. През 2018- 2020 г. работел в цех АБВ към Затвора , но като нямали работа си седели в затвора. Той счупил една пила, нямало какво да работи и след няколко дни бил спрян от работа. Подавал молби до администрацията, като цитирал номера на молбите си , но нямало резултат. Заради л.с. В… в нарушение на чл.105 ал.2 ЗИНЗС, администрацията на затвора наказала още 4 човека. Л.с. Т.. твърди , че подал жалби , но те били върнати , тъй като не му осигурили плик с марка по пощата. Искал телефонен разговор с адвокат, но му било отказано. Искал да бъде преместен в общежитие от открит тип , но умишлено го наказали. Не му давали помощи като социално слаб.

За изясняване на спора от фактическа страна в настоящото производство са събрани гласни доказателства. Свидетелят Г.А.Г. твърди , че Т. на два пъти бил назначаван на работа и двата пъти бил спиран. Твърди , че и той бил спрян от работа , но поддържа, че администрацията на затвора, ги лишавала безпричинно от работа. Твърди още, че когато  установявали , че някой незаконно варял алкохол „джибра „ , наказвали всички в килията, като спирали кабелната телевизия на всички в това помощение. Освен това през лятото два часа сутринта и след 22,00 ч. също спирали кабелната, тъй като заради вентилаторите се налагало удължено токоподаване. В затвора позволявали да се внасят телевизори и антени за ефирна телевизия. Т. имал проблем, тъй като искал да говори с адвокат, но не му позволили. Недоволен от ръководството на затвора , Т. правил и гладни стачки, но нямало никакъв резултат.  Свидетелят не бил чувал, л.с.  Т. да е хвърлял тавите в столовата, но твърди, че в цеха за кутии много хора отказвали да работят, тъй като нормите били много високи.Телефони били осигурени  и в карето и в коридора , но на Т. не му осигурили безплатна фонокарта, тъй като   бил социално слаб. Свидетелите Г. и св. М. поддържат , че Т. винаги искал да работи, за да може да издържа децата си. Св. М. поддържа, че Т. бил спрян от работа , защото счупил пила , но пилите  не били здрави и при работа лесно се чупели. Свидетелят също установява, че в коридора имало поставен телефонен апарат, но фонокартата струвала 12,50 лв.  и който е социално слаб не можел да се обади по телефона. Т… правел  гладни стачки, защото никой не искал да му обърне внимание. Свидетелят твърди, че той също бил на работа , но бил спрян , защото неоснователно бил наказан. Не оспорва, че не е спрян от работа, защото се чупели пилите , макар, че поддържа, че това ставало много често, а защото бил дисциплинарно наказан.

При тези фактически данни от правна страна по съществото на спора съдът приема следното.     

Съгласно чл.2, т.3 ЗИНЗС изпълнението на наказанията е насочено към постигане на неговите цели чрез осигуряване на условия за поддържане на физическото и психическото здраве на осъдените и зачитане на правата и достойнството им. Принципът по чл.3, ал.1 от цитирания нормативен акт е, че осъдените не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко и нечовешко отношение, каквото по смисъла на т.3 е унизителното отношение, уронващо човешкото достойнство на осъдения. С аргумент от пряко приложимата разпоредба на чл.3 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи /ЕКПЧ/ "Никой не може да бъде подложен на изтезания или нечовешко или унизително отнасяне или наказание“ и разпоредбата на чл.29, ал.1 от Конституцията на Р. Б "никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и на насилствена асимилация“ основно задължение на упражняващия ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода държавен орган е да следи и да предотвратява всяко причиняване на физическо страдание или унижаване на човешкото достойнство на лицата, чиято лична свобода е ограничена, включително чрез условията, при които се изтърпяват наказанията на осъдените на лишаване от свобода. Органите, на които е възложено да осъществяват ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода следователно са длъжни да осигурят на намиращите се там лица такива условия, които да не създават предпоставки за увреждане на физическото и психическото им здраве, нито на човешкото им достойнство - така и разпоредбата на чл.10, т.1 от МПГПП (МЕЖДУНАРОДЕН ПАКТ ЗА ГРАЖДАНСКИ И ПОЛИТИЧЕСКИ ПРАВА), ратифициран с Указ №1199 на Президиума на Народното събрание от 23.07.1970г., обн. ДВ бр.60/ 1970 г., в сила за Р. Б от 23.03.1976г., изрично предвижда, че всяко лице, лишено от свобода, има право на хуманно отношение и на уважение на присъщото на човешката личност достойнство. Цитираните международноправни актове са възприети във вътрешното законодателство, включително в резултат на докладите на Европейската комисия за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание .

В настоящото производство , ищецът е предявил четири отделни искови претенции, като първата е за присъждане на обезщетение за претърпени от него имуществени вреди поради бездействието на администрацията да му осигури работа, с което се претендира , че е лишен от доход в размер на по 100,00 лв. за всеки месец от исковите периоди или общо в размер на 3900,00 лв.

Анализът на събраните по делото писмени и гласни доказателства , дава основание на съда да приеме за безспорно доказано , че през времето на неговия  престой в затвора гр. Пазарджик , на ищеца е осигурена възможност да полага труд  в затворническата столова  от 05.08.2016 г. до 26.01.2017 г. и от 11.01.2018 г. до 23.04.2020 г. в цех АББ, а  към момента същият е неработещ.От друга страна обаче , не се подкрепят от събраните по делото доказателства , твърденията на ищеца , че за посочените в исковата молба периоди , той не е бил допускан до работа напълно безпричинно. Напротив –  писмените доказателства събрани по делото сочат, че  и в двата случая ищецът трудно се е справял с поставените му задачи и има ниска трудова мотивация и ефективност. От показанията на свидетелите се установява, че ищецът многократно заявявал пред адмистрацията желанието си да работи и този факт не се оспорва от ответника, но също така се установява включително и от изявленията на ищеца в защитата му по същество – че той е спрян от работа в столовата, тъй като участвал в конфликт с други лишени от свобода и затова бил наказан. Свидетелите установяват , че ищецът счупил пила при работа на другото работно място  и затова след това бил спрян от работа , но също така установяват , че това действие на лишените от свобода ,  било често срещано и затруднявало самия работен процес. Освен това свидетелите установяват, че самите работници не желаели да полагат труд , тъй като намирали трудовите норми за прекалено високи.  Не се опровергават от събрани в настоящото производство доказателства  констатации за отсъствие на  постоянна и сериозна трудова мотивация при ищеца , съчетани с емоционална неустойчивост, с ниска толерантност към натоварвания и стрес. Установява се , че към момента с л.с.Т.   са водени три беседи , в които са разглеждани възможностите му за устройване на работа , но  Т. категорично е отхвърлил предложените му актуални възможности за трудова заетост  и е демонстрирал засилена вербална  агресия и неприкрита враждебност. В периода 10.08.2020 г. до 25.02.2021 г. с л.с. Т. са били провеждани общо 27 срещи от различен характер , в т.ч. разглеждане на правно положение , възможности за трудово устройване , индивидуална корекционна дейност свързана с отношение към правонарушението , умения за мислене и дисциплинарен статус.

Съгласно чл. 172 ал.2 от ЗИНЗС, работата в заведенията за лишаване от свобода се организира от администрацията, съобразно съществуващите възможности- т.е. не съществува задължение за затворническата администрация да осигури работа на ищеца и в този смисъл не е налице незаконосъобразно бездействие. Независимо от липсата на така разписано задължение на ответната администрация, в настоящото производство са събрани доказателства, от които е видно , че на л.с. е осигурена възможност да полага труд, но същият не е проявил достатъчна трудова мотивация, прецизност и ефективност. Липсват каквито и да било доказателства за несправедливо отношение и третиране. Паради това следва да се приеме , за недоказана претенцията на ищеца за присъждане на обезщетение за имуществени вреди от недопускането му до работа, тъй като не се установява вредоносно бездействие на ответната администрация, което да е в причинно- следствена връзка с претендираното намаление на имуществото на ищеца.

В тази връзка недоказана и поради това неоснователна се явява и  предявената претенция за присъждане на обезщетение в размер на 50,00 лв. за претърпени неимуществени вреди , поради лишаването на ищеца от ползване на безплатен телефон. Безспорно установено е, че всички лишени от свобода , включително и ищеца са имали свободен достъп но телефонен апарат, тъй като такъв е бил поставен както в коридора на отделението, така и в карето за разходки. Но претенцията на ищеца е по един конкретен повод , когато не му била осигурена възможност да се обиди безплатно по телефона – така както поискал с молба вх. № М—1619/ 19.08.2020 г. Същата молба не е представена в съда , въпреки задължаването на Началника на Затвора Пазарджик, но в случая от ответната страна не се оспорва , че такава молба е депозирана  от ищеца. Съгласно чл. 86 ал.1 т.5 ЗИНЗС лишените от свобода имат правото на телефонна връзка по ред и начин , определени от Главния директор на ГДИН , а съгласно чл. 79 ал.3 ППЗИНЗС , по изключение с разрешение на началника на затвора , на лишения от свобода  се предоставя безвъзмездно служебен телефон , във връзка с тежки семейни проблеми или спешни правни основания. Тази  възможност обаче не е безусловна и според посочената правна норма  е само по изключение при наличието на посочените две предпоставки, след преценка предоставена в правомощията на Началника на затвора. По делото не са налице доказателства за наличието на обстоятелства като тежки семейни проблеми на ищеца или спешни правни основания. Твърденията на ищеца са , че е имал нужда да се свърже с адвокат , но основната причина която изтъква е , че не можел да си закупи фонокарта и да говори по телефона, тъй като бил социално слаб. Вярно е и че в настоящото производство са събрани такива данни и същото е било основание на ищеца да му се осигури безплатна правна помощ. Но анализа на доказателствата по делото не дава основание да се приеме , че ищецът не е разполагал със сумата в размер на 12,50 лв. за да си закупи лично фонакарта и да проведе своя телефонен разговор. От представената по делото справка  е видно , че в периода преди подаването на тази молба , ищецът  е получавала суми от парични преводи , както и макар и малки суми от заработка. /л.34 от делото /.

На следващо място за  ответника не е предвидено нито в ЗИНЗС, ППЗИНЗС или друг нормативен акт и задължение за осигуряване на безплатна кабелна телевизия на лишените от свобода. Действително съгласно чл. 87 ЗИНЗС , лишените от свобода имат право да получават и четат вестници , списания и книги , да слушат радиопредавания и да гледат телевизия по ред установен от началника на съответното място за лишаване от свобода. Може да се каже , че тези  дейности са част от предвидени основни средства, чиято крайна цел е желаната от обществото ресоциализация и личностна промяна на изтърпяващите наказания. От събраните доказателства е установено обаче, че на ищеца  е  била предоставена възможност да гледа безплатно кабелна телевизия , заедно с останалите затворници или индивидуално да ползва телевизор с антена за гледане на ефирна телевизия. Поради това не може да се приеме, че той е бил изцяло лишен от достъп до телевизия или радиопредавания.Установява се , че съобразно предвидения дневен режим , кабелната телевизия се изключва в 22,00 ч. заради необходимостта от осигуряване на време за почивка на лишените от свобода. Установява се , че през летния сезон е имало освен това и сутрешно ограничение от 2 два часа , но то е било свързано с увеличеното енергоподаване за захранване на вентилаторите и осигуряване на добри битови условия за лишените от свобода през топлите месеци при високи температури. Събрани са по делото свидетелски показания според които , безплатната кабелна телевизия се спирала  и в отделните помещения, но тези свидетели не отричат , че това се случва само при допуснато дисциплинарно нарушение – за всички в съответната килия. В случая обаче ,следва да се има предвид, че възприетото от лишените от свобода като наказание спиране на кабелната телевизия, е обективно възпитателно средство , а не наказание , доколкото представлява лишаването от допълнителен стимул за добро поведение, а не санкция при неговата липса.  С оглед изложеното и предвид събраните доказателства за предоставени на ищеца възможности за гледане на ефирна телевизия,  съдът  счита, че не е налице бездействие на затворническата администрация по задълженията, предвидени в текста на чл. 87 ЗИНЗС. Не е налице незаконосъобразно поведение на администрацията, в смисъла, който се твърди в исковата молба, в причинна връзка с което да са настъпили вреди за ищеца. Освен това не са установени негативни емоции у  ищеца именно по повод липсата на кабелна телевизия по време на престоя му в помещенията на Затвора гр. Пазарджик.

   По исковата претенция за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди , в резултат на бездействието на администрацията – както се претендира в исковата молба – да спазва закона , респективно правата на лишените от свобода  и да се произнася положително по подадени от ищеца жалби и молби. Тази претенция ищецът обосновава и с това , че е преживял психически и душевни страдания  и намерил единствен изход от това , че молбите му не били удовлетворени – да започне и проведе няколко гладни стачки. В тази връзка ответникът не е представил посочените в исковата молба  по номера - жалби и молби , станали причина за провеждане на тези гладни стачки, но в случая не се оспорва , че тези молби са касаели  оплаквания на ищеца от ръководството на затвора гр. Пазарджик , които са били предмет и на прокурорска проверка  по преписка № 3347/2020 г. по описа на ОП – Пазарджик. Част от тези оплаквания се включват в обстоятелствата очертали правното основание на първите три от претенциите предявени с исковата молба в настоящото производство и по тяхната основателност  съдът е изложил своите доводи и съображения по – горе в мотивите на настоящия съдебен акт . Касае се за поддържани от ищеца твърдения за незаконосъобразното му неосигуряване на работа, за лишаването му от безплатен телефонен разговор  и за незаконосъобразното му лишаване от кабелна телевизия, като наказание на дисциплинарни нарушения на други лица.  Отделно от горното , тази искова претенция се обосновава и с неблагоприятни последици от неимуществен характер за ищеца , поради това , че не била уважена молбата му за предсрочно условно освобождаване , респективно прехвърлянето му в общежитие от открит тип. Ищецът претендира , че това бездействие на ответната администрация го е принудило поради безизходица да направи  няколко гладни стачки, както е че това влошило неговото здравословно състояние. Само наличието на общи твърдения в такава насока, без никаква конкретизации и доказателства, не може да се приеме като доказателство за наличието на такива  нарушения. В този смисъл не са доказани и твърдените негативни емоции  и преживявания във връзка с нереализирането на претендирани от ищеца права. Напротив - анализът на доказателството по делото не  подкрепя позицията на ищеца. На първо място тези  доказателства не установяват , у ищеца  да се е породили негативни преживявания в степен, надвишаваща неминуемото ниво на страдание и това да  е довело до превишаване степента на строгост по изпълнение на наказанието му.
                Видно от представената справка и извлечение от входящ регистър, подадените от Т. молби и жалби са били разгледани и ищецът е получил отговор по тях. Поддържаните в жалбите твърдения са били предмет на  прокурорска проверка, както и са били подложени на административен и съдебен контрол. Няма съмнение , че  ищецът не винаги е получавал удовлетворителен за него отговор, но този безспорен факт не означава , че не  е било зачетено  човешкото  му достойнство, както и че условията и редът на изпълнението на наказанието са го поставили  в бедствено състояние или пред изпитание, което по своя интензитет надвишава неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането.
По делото не бе установено конкретно в периода, за който се отнася тази искова претенция, ответникът чрез своите служители незаконосъобразно да е бездействал , с което да е предизвикал психически  и душевни страдания у ищеца. От представената медицинска справка се установява, че ищецът е постъпил в затвора, като още тогава е заявил наличието на здравословни проблеми. Впоследствие е претърпял медицинско лечение, включително и оперативно. Осигурени са му били адекватни медицински грижи за всичките му здравословни проблеми и към момента , след провеждана терапия е без здравословни оплаквания. Доказателства за обратното не са събрани по делото. От друга страна провежданите периодично гладни стачки , сочат безспорно на личностни  особености , които видно от представените  писмени справки - са били съобразени при провежданата му индивидуална възпитателна работа с ищеца. В описания в исковата молба  период, а именно м. януари до м. септември 2020 г., се установява, че   01-ва група на затвора гр. Пазарджик е била без титулярен инспектор поради преназначаване на служителя на друга длъжност в рамките на териториалната служба.Но в  този период групата е обслужвана на ротационен принцип от други компетентни служители от направлението. В периода от 10.08.2020 г. до 25.02.2021 г. с лишения от свобода са проведени от инспектор /СДВР/ общо 27/двадесет и седем/ срещи от различен характер, в т.ч. разглеждане на правно положение, възможности за трудово устройване, индивидуална корекционна дейност свързана с отношение към правонарушението, умения за мислене и дисциплинарен статус.

Като обобщен извод от гореизложеното съдът намира, че в случая за процесния период не се установява поставяне в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода на ищеца, които да са довели или да са могли да доведат до посочените от него в исковата му молба негативни последици. Не се установява  връзка между пребиваването му в пенитенциарното заведение , условията в него и здравословното му състояние, вкл. и неговото периодично влошаване, каквото е налице и у редица хора, страдащи от същите, ненамиращи се в такива заведения. А такава връзка следва да се установи и докаже, не може да се предполага. По тези причини съдът намира така предявения иск за недоказан и неоснователен, поради което следва да го остави без уважение.

Акцесорните претенции за присъждане на лихва за забава върху претендираните обезщетения, също се явяват неоснователни , тъй като са неоснователни предявените главни претенции.

                     Мотивиран от изложеното, Пазарджишки административен съд :

 

                                                                 Р  Е  Ш  И  :

 

            ОТХВЪРЛЯ като неоснователни исковите претенции предявени от П.Д.Т. ЕГН  ********** понастоящем в Затвора в гр. Пазарджик, представляван от адв. К. от ПАК като особен представител  против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ /ГДИН-  да му бъде присъдена сумата в размер на 3900,00 лв. обезщетение за претърпени от него имуществени вреди , поради недопускането му до работа за периоди от 01.04.2015 г. до 07.04.2021 г. , да бъде присъдена сумата в размер на 500,00 лв. обезщетение за неимуществени вреди , поради лишаването му от право да слуша радиопредавания и да гледа кабелна телевизия през м. август 2020 г., от 15 ноември 2020 г. и м.декември 2020 г.  и от 30.03.2021 г. до 07.04.2021 г. , да му бъде присъдена сумата в размер на 50,00 лв. обезщетение за неимуществени вреди  поради лишаването му  от право да ползва служебен телефон  като социално слаб на 19.08.2020 г. , както и да му бъде заплатена сумата в размер на 800,00 лв.  обезщетение за неимуществени вреди  изразяващи се  във физически и психически душевни страдания  от провеждани от ищеца гладни стачки поради  неполучаване на положителен отговор на негови искания за периодите м. август 2020 г. , м.ноември , декември 2020 г. и м. януари 2021 г.  и от 30.04.2021 г. до 07.04.2021 г. , ведно със законната лихва , върху тези главници считано от датата на постановяване на съдебното решение / така както е заявена претенцията в молба депозирана с вх. № 5528/14.06.2021 г. от процесуалния представител на ищеца / до окончателното изплащане.

            Решението може да се обжалва пред тричленен състав на Пазарджишки административен съд  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                        

 

                                                                                              СЪДИЯ:/П/

 

Решение № 583/7.7.2022г. на Административен съд Пазарджик, Десети с-в по к.а.н.д. № 151/2022 г. -

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 936/16.12.2021 г., постановено по адм. дело № 392/2021 г. по описа на Административен съд гр. Пазарджик.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.