Определение по дело №2117/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2122
Дата: 14 август 2019 г.
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20197050702117
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ ……….

Гр. Варна,  14.08.2019 година

Административен съд – гр. Варна, Трети състав, в закрито съдебно заседание на четиринадесети август две хиляди и деветнадесета година, като разгледа докладваното от съдия Д. Рачева адм. дело № 2117 по описа на Административен съд – Варна за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е образувано по искова молба от по реда на чл. 128а от Административнопроцесуалния кодекс.

Образувано е по искова молба от А.Т.А. ***, ЕГН **********, срещу Националния осигурителен институт с правно основание чл. 1 от ЗОДОВ и цена на иска 9800 лева. С исковата молба се претендират имуществени и неимуществени вреди в резултат от неизплащане от страна на ТП на НОИ на парично обезщетение за бременност и раждане на дете по представени болнични листи за периода 18.03.2019 – 30.07.2019 г.

            С Разпореждане № 10692/31.07.2019 г. съдът е оставил без движение производството по исковата молба и е дал на ищцата указания да уточни твърденията си относно акта, действието или бездействието, от който счита, че е претърпяла претендираните вреди, както и да представи доказателства за отмяната му с влязъл в сила акт, за наличието на производство за обжалването на акта, действието или бездействието, и етапа, на който се намира производството по обжалването.

            С молба вх. № 12556/13.08.2019 г. е направено уточнение, че вредите са настъпили от бездействието на длъжностно лице в ТП на НОИ, на което е възложено обработването и изплащането на паричните обезщетения за бременност и раждане, поради което бездействие на ищцата не са платени дължими парични обезщетения по представени болнични листи.

           

            Съдът, след като се съобрази с изложените в исковата и уточняващата молба обстоятелства, приема за установено следното:

            Искът е предявен с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ и съгласно уточнените фактически твърдения, правопораждащият факт е бездействие на длъжностно лице да обработи и изплати парични обезщетения за бременност и раждане на ищцата.

            Изчисляването и изплащането на паричните обезщетения по глава четвърта от Кодекса за социално осигуряване представлява волеизявление на административен орган, което създава за осигурените лица правото да получат парично обезщетение в определен размер в резултат от проведено специално производство по реда на Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО. Макар позитивното за осигурените лица волеизявление да се изразява в действие, а не в писмен акт, бездействието в тази хипотеза представлява волеизявление, водещо до отрицателен за осигуреното лице резултат, тоест мълчалив отказ, който подлежи на административен и съдебен контрол по реда на чл. 117, ал. 1, т. 2, б. е) от КСО.

            Следователно волеизявлението в конкретния случай има характеристиките на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК и не попада в хипотезата на фактическо бездействие по чл. 204, ал. 4 от АПК, чиято законосъобразност се преценява в производството по иска за обезщетение. От своя страна, отмяната на административния акт е предпоставка за допустимост на исковете по чл. 1 от ЗОДОВ съгласно чл. 204, ал. 1 от АПК.

            Въпреки изрично дадените указания, от страна на ищцата не са представени доказателства за отмяна на отказ (изричен или мълчалив) за изчисляване и изплащане на парични обезщетения за бременност и раждане по представени болнични листи, нито са посочени данни за наличие на висящ такъв спор.

            По тези съображения, съдът намира, че предявеният иск е недопустим на основание чл. 204, ал. 1 от АПК. Това налага връщане на исковата молба, и доколкото недопустимостта е открита в хода на производството, образуваното производство следва да бъде прекратено.

 

Предвид горното, и на основание чл. 130 от ГПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ВРЪЩА исковата молба от А.Т.А. ***, ЕГН **********, срещу Националния осигурителен институт с правно основание чл. 1 от ЗОДОВ и цена на иска 9800 лева.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 2117 по описа на Административен съд – Варна за 2019 година.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба в седмодневен срок от съобщаването му.                                                                                                                                                                         

 

                                                             Съдия: