Решение по дело №168/2017 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 октомври 2017 г.
Съдия: Добринка Савова Стоева
Дело: 20173400500168
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 4 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№124

 

гр. Силистра, 26.10.2017г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Силистренският окръжен съд, гражданска колегия, в публичното заседание на десети октомври, през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВИОЛЕТА АЛЕКСАНДРОВА

                  ЧЛЕНОВЕ:  ДОБРИНКА СТОЕВА

                             мл.с-я РАЛИЦА РАЙКОВА

                 

 

при секретаря  Данаила Г.,  като разгледа докладваното от съдия  Д. Стоева  гр. дело № 168 по описа на съда за 2017г. и за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

 

Производство по чл.258 и сл. от ГПК.

 

С решение № 156/05.05.2016г., постановено по гр.д. № 1550/16г. по описа на СРС, е определен режим на лични отношения между детето П. Емилов И., с ЕГН **********, и неговите баба и дядо по бащина линия Ю.Й.И.,с ЕГН ********** и К.Ж.И., с ЕГН **********,***, както следва: всяка втора събота и неделя от месеца, от 10. 00 часа в събота до 17. 00 часа в неделя, както и две седмици през лятната ваканция, които не съвпадат с ползването на платените годишни отпуски на родителите, а също и в деня, следващ рождения ден на детето - 11. 06. всяка година, до навършване на пълнолетие. Осъдил е Т.П.П., с ЕГН **********, да заплати на Ю.Й.И. и К.Ж.И. сумата 335 лв., представляваща разноски по делото.

Недоволна от решението на СРС, е останала Т.П.П., която в законоустановения срок го обжалва и моли съда да го отмени, като вместо това постанови друго, с което да определи общ, свободен режим на лични отношения между детето и ищците, като то осъществява срещи с тях, когато пожелае, т.е. да се отхвърли искането на бабата и дядото за определяне на режим на лични отношения. Претендира присъждане на деловодни разноски

Ответницата по жалбата Ю.Й.И. и К.Ж.И. оспорват същата като неоснователна, считайки че решението на СРС е правилно и молят съда да го потвърди. Претендират присъждане на деловодни разноски.

Ответникът Е.К.И., редовно призован, не се явява в съдебно заседание.

Съдът, след като съобрази становищата на страните и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Пред СРС е предявен иск с правно основание чл. 128, ал. 1 от СК, а в условията на евентуалност и иск по чл. 128, ал. 3 от СК.

Съгласно разпоредбите на чл. 128 СК дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. В разпоредбите на § 1, т. 5 от ДР на Закона за закрила на детето е дефинирано съдържанието на понятието "най-добър интерес на детето". Начинът, по който е дефинирано съдържанието на това понятие налага извода, че подходът е индивидуален, ориентиран към съобразяване на специфичните характеристики на детето, като най-разнообразни прояви на личността - физически, психически и емоционални особености, пол, възраст, минало, индивидуални потребности и др.

Не се спори по делото, а и от представените доказателства се установява, че ищците са баба и дядо по бащина линия на детето П., а двамата ответници са негови родители, както и че бракът между последните е прекратен с влязло в сила решение по гр. д. № 1/2007г. по описа на СРС, като ответникът Е.К. трайно се е установил да живее в Лондон.

Не се спори също, че отношенията между родителите по повод упражняването на родителските права върху детето първоначално са регламентирани с постановеното бракоразводно решение, с което родителските права са предоставени за упражняване на майката и е определен режим на лични отношения между бащата и детето всяка първа неделя от месеца от 9. 00 ч. до 19. 00 часа по местоживеенето на детето, както и всяка трета и четвърта събота и неделя, от 9. 00 часа в събота до 16. 00 часа в неделя, и 20 дни през лятото. Бащата е предявил иск за промяна на родителските права, като с решение № 637/26. 01. 2017 г., пост. по гр. д. № 1202/2016 г., предмет на обжалване пред СОС, родителските права по отношение на П. са предоставени на него, с определен съответен режим на лични отношения между майката и детето, а при обжалването му пред СОС с решението на въззивната инстанция,постановено по в.гр.д. № 74/17г., решението на СРС е отменено, като вместо това родителските права по отношение на П. са предоставени на майката и е определен режим на лични отношения между бащата и детето. Решението на СОС е предмет на касационно обжалване към момента.

Не се спори по делото и относно обстоятелството, че до м. юни 2016 г. ищците активно са подпомагали отглеждането на П. както със средства, така и с грижи. Нещо повече, в с.з. на 20. 02. 2017 г.ответницата П. изрично признава това.

Разривът в отношенията между страните възниква след м. юни 2016г., когато по-голямото дете на ответниците - Косара /сестра на П./, заявява че съжителстващият на съпружески начала с майка й мъж е извършвал блудствени действия с нея. От момента на образуването на досъдебно производство по случая детето П. не се е виждало с ищците, нито е разговаряло по телефона с тях.

Отчитайки всичко това, СРС правилно е приел, че преустановяването на контактите между ищците и детето е вследствие на обтягане на отношенията между двамата родители по повод предприетите от бащата мерки във връзка твърденията на голямото им дете, че е било подложено на блудствени действия от съжителстващия с майката мъж. Правилен е и изводът на СРС, че нито от разпитаните по делото свидетели по искане на ответницата, нито от информацията, която самото дете излага при изслушването му в съдебно заседание, нито пък от изготвения социален доклад от ОЗД в Дирекция „Социално подпомагане” гр. Силистра се установява, че ищците са насаждали отрицателно отношение у детето към майката и съжителстващия с нея мъж или че по някакъв начин поведението им може да се окачестви като вредно за детето. Дори става ясно, че те са приемали и на гости този мъж, като част от семейството, до момента, когато е настъпил разривът в отношенията им по повод изявленията на голямото дете. От изслушването на детето П. се установява, че единственият упрек, който то има към своите прародители по бащина линия, е този че са проявили пасивност и не са защитили майка му в моменти, когато бащата е изразявал гласно неодобрението си към нея, но в ситуация на съмнения относно характера на преживяното от по-голямото дете, проявената пасивност в описаните случаи всъщност е най-щадящия подход към детето.

Прави впечатление обаче от изявленията на П. при  изслушването му пред СРС, че на него му е въздействано целенасочено от страна на майката и новия й съпруг и то в степен такава, че то да се настройва отрицателно срещу неговите баба и дядо по бащина линия, с които до преди една година и половина са били в много близки отношения. За някои от случаите, които то изтъква като упрек към поведението на ищците, пояснява че са се осъществили, когато е бил малък и не си ги спомня, но знае за тях от разказите на майка му и Емо /мъжът, с когото тя съжителства/.

Правилно СРС е стигнал до извода, че майката и нейното обкръжение преднамерено се опитват да отчуждят детето от баба му и дядо му и преустановяването на контактите му с тях е именно вследствие на  това им поведение, а не от опит да бъде защитен П. от неблагоприятно тяхно влияние. В този смисъл е и изразеното становище в социалния доклад на Дирекция "Социално подпомагане".

Съобразявайки всичко това, СОС счита, че определянето на режим на лични отношения между ищците и детето е наложително най-вече с оглед защитата на интереса на детето и обезпечаването на неговото хармонично и балансирано психическо и емоционално развитие. Възстановяването на емоционалната връзка и на отношенията на доверие помежду им ще послужи като балансиращ фактор за детето и ще му помогне да преодолее конфликта между родителите му без да е притиснато да избира страна в него.

СОС се солидаризира с изразеното от СРС, че в изключителен интерес за П. е всяка от страните да превъзмогне личностните си разочарования и да се постарае да съдейства за осигуряването на една по-толерантна и лишена от противопоставяне и реваншизъм среда за него, в която то да успее да възстанови и поддържа пълноценна връзка с всичките си роднини по произход.

Интересът на всяко дете е да расте в нормална семейна среда, като контактува с родителите си и с роднините по майчина и бащина страна. По този начин детето получава възпитание, подкрепа, придобива опит за различни житейски ситуации. Отчуждението от бабата и дядото никога не е в интерес на детето, освен в случаите когато те вредят на развитието и възпитанието му. По принцип бабата и дядото са мотивирани да полагат грижи за отглеждане и възпитание на внуците си и то в техен най-добър интерес. В настоящия процес не се установи обратното.

При определяне на конкретния режим на лични отношения на П. с баба му и дядо му по бащина линия СОС взема предвид неговата възраст, нивото на физическото и емоционално развитие, отношението му към бабата и дядото, техните качества да се грижат за него и да го възпитават, влиянието, което те могат да оказват за развитието на неговата личност.

 Следва да се съобразят и обстоятелствата, че детето ежедневно прекарва по-голяма част от времето в училище, че на родителя, на когото е предоставено упражняването на родителски права, е необходимо време за ежедневни контакти с детето, че то има нужда от време за самоподготовка, почивка, срещи с приятели и не на последно място – определено време за лични отношения с родителя, с когото не живее. При определяне на режима на лични отношения съдът не е обвързан с поискания режим в исковата молба, а преценява, че същият с оглед на установените обстоятелства по делото не е в интерес на детето. /В този см. и Решение № 140 от 10.07.2015 г. на ВКС по гр. д. № 3356/2014г./ Като преценява установените по делото факти,  съдът намира че интересите на детето изискват да бъде определен режим на лични отношения между него и ищците и че той няма да възпрепятства нормалното му физическо, умствено, интелектуално, нравствено и социално развитие. При контактите на детето с тях то ще има възможност да получава приемане и подкрепа, да придобива опит и знания в различни житейски ситуации, да изгради чувството за родова принадлежност и семейни традиции. За да се формира като пълноценна личност, детето следва да общува и да получава грижи и обич не само от родителите си, но и от своите баба и дядо, както по майчина линия, така и по бащина. Освен това, от данните по делото става ясно, че битовите условия в дома на ищците са подходящи за отглеждане на дете,още повече, че в случая то е свикнало с тези условия.

По делото не се установи бабата и дядото да не са се грижили добре за П. или да им липсват качества за адекватно възпитание и отглеждане на детето. Напротив, установи се безспорно, че те са подпомагали майката в грижите за него, както и че то е свикнало да живее в техния дом.

Съобразявайки изложеното по- горе, съдът счита, че определеният режим на лични отношения с молителите всяка втора събота и неделя от месеца, от 10. 00 часа в събота до 17. 00 часа в неделя следва да се потвърди, като подходящ такъв. Не е подходящ обаче определеният такъв и две седмици през лятото. Детето има разширен режим на лични отношения през лятото с родителя, който не живее при него, а трябва да има и време през лятната ваканция, което да прекара със семейството, с което живее, както и с другите баба и дядо. Освен това, през лятната ваканция трябва да остане за детето и свободно време, в което да не е обвързано от графици за лични отношения със своите близки. Ето защо, съдът преценя, че П. следва да има лични отношения с ищците през лятната ваканция в размер на четири последователни дни, които не съвпадат с ползването на платените годишни отпуски на родителите му.

В останалата си част режимът на лични отношения, касаещ деня, следващ рождения ден на детето - 11. 06. всяка година, до навършване на пълнолетие, следва да бъде потвърден.

Предвид изхода на делото, следва да се потвърди решението на СРС и в частта, в която Т.П. е осъдена да заплати на ищците направените по делото разноски в размер на 335 лева - платената първоначална ДТ и платеното възнаграждение на процесуалния им представител. Правилно съдът е преценил, че вторият ответник не следва да отговаря за разноски в процеса, тъй като с поведението си не е дал повод за завеждане на делото.

Съдът, съобразявайки изложеното в жалбата на ищцата и искането й за определяне на свободен режим на детето - когато то си пожелае да се вижда с неговите баба и дядо, което на практика представлява липса на режим на лични отношения по см. на СК и отхвърляне на иска на ищците, счита че не й се дължи присъждане на деловодни разноски пред настоящата инстанция.

МОТИВИРАН от гореизложеното, Силистренският окръжен съд

 

 

Р  Е  Ш  И

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 156/05.05.2016г., постановено по гр.д. № 1550/16г. по описа на СРС, с което е определен режим на лични отношения между детето П И., с ЕГН **********, и неговите баба и дядо по бащина линия Ю.Й.И.,с ЕГН ********** и К.Ж.И., с ЕГН **********,***, и е осъдена  Т.П.П., с ЕГН **********, да заплати на Ю.Й.И. и К.Ж.И. сумата 335 лв., представляваща разноски по делото, напаравени пред СРС.

 

ИЗМЕНЯ определения с решение № 156/05.05.2016г., постановено по гр.д. № 1550/16г. по описа на СРС, режим на лични отношения между детето П. Емилов И. и неговите баба и дядо по бащина линия Ю.Й.И. и К.Ж.И., както следва: всяка втора събота и неделя от месеца, от 10. 00 часа в събота до 17. 00 часа в неделя, както и четири последователни дни през лятната ваканция, които не съвпадат с ползването на платените годишни отпуски на родителите, и в деня, следващ рождения ден на детето - 11. 06. всяка година, до навършване на пълнолетие.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС, при условията на чл.280 ГПК, в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                    ЧЛЕНОВЕ: