Определение по дело №1238/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261454
Дата: 19 април 2021 г. (в сила от 19 април 2021 г.)
Съдия: Костадинка Симеонова Костадинова
Дело: 20211100601238
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

              О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                   

               гр. София,…….......  2021г.

 

 

         СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ  СЪД,  НАКАЗАТЕЛНО   ОТДЕЛЕНИЕ, VIII   въззивен  състав,  в  закрито  съдебно заседание на  деветнадесети април  през две хиляди   двадесет и първа  година в състав:

                                               

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:Мина Мумджиева

                                                     ЧЛЕНОВЕ:Костадинка Костадинова

                                                                                     Ирина Стоева

   

като разгледа  докладваното от съдия Костадинова ВНЧД № 1238/2021г. по описа на СГС  и за да се произнесе  взе предвид следното:

 

       Производството е по реда на глава XXII НПК.

                     Образувано по частен протест на прокурор от СРП срещу  протоколно определение от 17.02.2021г. по НОХД №15731/2019г. по описа на CPC-НО, 5-ти състав, с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на прокурора за отстраняване на  съществени процесуални нарушения.

              С частния протест се правят оплаквания за незаконосъобразност на атакувания съдебен акт и  се моли за отмяната му.

   Излагат се доводи, че в проведеното открито съдебно заседание СРС е приел, че очевидната фактическа  грешка в ОА била отстранена, но прокурорът съставил, изготвил и предявил и ново постановление за привличане  на обвиняем  с коригирано име на обвиняемото лице, респ. протокол  за разпит на обвиняем и тези ПСД  не били предявени на пострадалите лица, което съществено нарушавало правата  им, това съставлява нарушение от категорията на съществените процесуални нарушения и то такива които според СРС следва да бъдат отстранени на досъдебната фаза на процеса.

   Твърди се, че  определението е неправилно и незаконосъобразно,  тъй като грешката относно фамилното  име била отстранена  и се оспорва наличието на допуснато СПН   от категорията  на посоченото от съда, тъй като пострадалия на ДП е изразил становище, че не желае предявяване на материалите.

             Съдът, като разгледа протеста на заявените основания и като осъществи служебен контрол по отношение на постановеното определение, в съответствие с приложимия закон намери за установено, че атакуваното определение  следва да бъде отменено  при следните съображения:

Софийска районна прокуратура е внесла в СРС, НО обвинителен акт срещу Р.Н. с посочено фамилно име СЛАВОВ за осъществен състав на престъпление по чл.210, ал.1, т.5 вр. чл.209, ал.1 от НК, като е посочено, че обв. лице   с инкриминираните действия е причинило на „Д енд ОЙЛ“ООД с представляващ Д.И.И.имотна вреда в  големи размери.

По внесения в СРС, НО обвинителен акт е образувано НОХД №15731/2019г.по описа на СРС, НО, 5-ти състав.

           С разпореждане е насрочено разпоредително заседание по делото на 26.11.2019г.,  като в това открито съдебно заседание  не е даден ход на разпоредителното заседание и същото е отложено.

            В  открито съдебно заседание  проведено на 05.02.2020г. -л.63 от нохд  е даден ход на разпоредителното заседание за обсъждане на въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК, като е отложено приключването му, за  да  бъде  призовано  ощетеното ЮЛ  „Д ен Д ОЙЛ“  ООД и е била изискана справка от търговския регистър  за дружеството. В това съдебно заседание прокурорът е посочил, че  имотната  вреда  е настъпила за  ЮЛ, а не за физическото Д.И..  Съдът е констатирал същото.

              Разпоредителното заседание е било отлагано няколко пъти,  като е проведено на 20.01.2021г.  В  това  заседание подс. Р.Н.С.  е участвал лично, и със защитника си  адв. П., с пълномощно по делото.

                Не се явило лицето Д.П.И., редовно уведомен.

                Ощетеното ЮЛ  се е представлявало от повереник – адв. Т..

                С  определение съдът е отказал да конституира Д.И.И.като ГИ и е не е приел за съвместно разглеждане предявен от същия ГИ. 

             С определение от същото открито съдебно заседание  съдът е констатирал „евентуално“ наличие на очевидна фактическа грешка  изразяваща се в това, че на някои места в обвинителният акт и в постановлението за привличане  обв. лице било записано като Славов вместо С., както се констатира от представен пред съда документ за самоличност  и е счел че следва да предостави възможност на СРП за отстраняването й. СРС е изложил, че не  следва да взима отношения по  въпросите по чл. 248, ал.1,т.4,5,6,7,8 от  НПК преди отстраняването на очевидната фактическа грешка.

          С определение е дал 7 дневен срок за отстраняване на очевидната фактическа грешка  и е насрочил делото за 17.02.2021г.

              В изпълнение на  определението на СРС на 21.01.2021г. прокурорът е внесъл в СРС  постановление за привличане,  протокол за разпит и ОА  срещу Р.Н.С. –л.113 от делото, в които документи фигурира името на обв. Р.Н.С. и  е посочено, че с инкриминираните действия  обв. лице е причинило на „Д енд ОЙЛ“ ООД,  с представляващ Д.И.И.имотна вреда  в големи размери.

             В  о.с.з на  17.02.2021г.  участвали прокурорът, подс. С., адв. П., ОЮЛ -редовно уведомено не е изпратило представител.

              СРС  е продължил хода на разпоредителното заседание и  е констатирал, че представителят на СРП е внесъл в определения от закона 7-дневен срок ОА, в който е отстранил очевидна фактическа грешка. Паралелно с това, е констатирал, че е извършено и привличане на обвиняем, съобразно установената и в постановлението очевидна фактическа грешка.  Съдът е констатирал, че тези извършени действия от прокурора не са били предявени на пострадалите, което представлявало отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване процесуалните права на пострадалите.  И делото следва да бъде върнато на ДП  „за да бъде повдигнато отново обвинение, респективно да бъде изготвен обвинителен акт по чл. 246 от НПК, в който ясно да е отразена волята на разследващите органи за това срещу кое лице е повдигнато обвинение, така че да е налице единство в тезата на СРП относно това кой е извършител на престъплението, като на пострадалите лица да бъдат защитени правата по смисъла на чл. 227, ал. 8 и ал. 9 от НПК“.

            С тези мотиви  СРС  е прекратил съдебното производство на основание чл. 249, ал.1, вр. чл.248, ал.1, т.3 от НПК, като е върнал делото на СРП за отстраняване на  нарушенията  посочени по-горе.

                Настоящият съдебен състав намира, че на ДП не са били допуснати съществени процесуални  нарушения, от кръга на посочените от СРС.

                Прокурорът от СРП е отстранил посочената от СРС очевидна фактическа грешка изразяваща се във фамилното име на обв. лице,  в ОА, в  постановление за привличане и в  протокол за разпит  на обвиняем. Внесени са в указания срок нов ОА с отстранена очевидна фактическа грешка и останалите описани по-горе процесуални документи. От които не остава съмнение досежно това срещу  кое лице  е повдигнатото обвинение и какви са установъчните му данни.

             На следващо място  от прочита на ОА, / вкл. становище на СРП изразено в о.с.з 05.02.2020г.-  л.63  от нохд, констатация и на самият съдебен състав в същото осз./   е видно, че се твърди имотната вреда да е настъпила за ЮЛ, не за други пострадали лица. Като пострадал по дефиниция може да бъде само физическо лице, какво горепосоченото ЮЛ не е.

Разпоредбата на чл. 227, ал. 2 от НПК лимитативно посочва лицата, на които разследването следва да се предяви при направено искане от тяхна страна, като ощетеното юридическо лице е изключено от кръга на тези лица. Съгласно чл. 229, ал. 1 НПК, след като проучат материалите, тези лица могат да правят искания, бележки и възражения, по които следва да се произнесе прокурорът съгласно ал. 3 от посочената разпоредба. Тези права не възникват за ощетеното юридическо лице на досъдебното производство и за разследващите органи не съществува позитивно задължение да разясняват възможност на ощетеното по делото юридическо лице да поиска да му бъде предявено разследването, както и задължение да призовават представителя на юридическото лице за предявяването му.

Следва да се отбележи, че не е налице и процесуално основание за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора от съдията-докладчик, доколкото от разпоредбата на чл. 248, ал. 2, т. 3 НПК отново е изключено ощетеното юридическо лице.

  Същевременно  лицето Д.И., което се твърди да е въведено в заблуждение от обв. лице, в следствие на което е извършило акт на имуществено разпореждане – превел посочена в ОА  сума  на обв. лице по посочена в ОА банкова сметка, *** „Д енд ОЙЛ“ ООД с представляващ Д.И.,  имотна вреда в големи размери  в рамките на ДП е заявил, че не желае предявяване на материалите- л.44 том 2 от ДП.

             Предвид изложеното Съдът счита, че протестираното определение  следва да бъде отменено.

  Така мотивиран и на основание чл.345, ал.2 от НПК, Софийски градски съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ  протоколно определение  от  17.02.2021г. по НОХД   № 15731/2019г.  по описа на  СРС, НО, 5-ти състав,  с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на СРП за отстраняване на съществени процесуални нарушения посочени в мотивната част на определението.

Връща делото на СРС за продължаване на съдопроизводствените  действия по същото.

     Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                                 

                                                                                                           

                                                                                                                     2.